استان کبک برای بهبود و حفظ وضعیت اقتصادی خود به مهاجران بیشتری نیاز دارد

استان کبک، دومین استان بزرگ کانادا است و سالانه از ۵۰ هزار مهاجر استقبال می‌کند. دولت کانادا بر این باور است که اگر استان کبک می‌خواهد اقتصادی قوی و کارآمد تری داشته باشد، به جمعیت بیشتری نیاز دارد و این نشانگر این است که ۵۰ هزار مهاجر در سال، برای رسیدن به این هدف کافی نیست. بر اساس سرانه پذیرش سالانه مهاجرت، استان کبک در جایگاه ششم از نظر جذب مهاجر در کشور کانادا قرار دارد. در سال گذشته این استان تصمیم گرفت تا جذب مهاجران را در سال ۲۰۱۹ به ۴۱۸۰۰ نفر کاهش دهد. این استان این کار را به این دلیل انجام داد تا بتواند زمان کافی برای فراهم کردن زیرساخت‌ و امکانات کافی برای ادغام مهاجران جدید داشته باشد. این امر باعث شد تا استان کبک از هدف خود کمی عقب بماند. متاسفانه زمان بندی این سیاست نا‌مناسب بود.

روند رو به پیری جمعیت استان کبک

مطالعه اخیری که توسط هیئت کنفرانس کانادا انجام شد، نشان داد که استان کبک نسبت به میانگین ملی، روند رو به پیری سریعتری دارد و نرخ تولد در این استان بسیار پایین است. این مشخصه‌های جمعیت شناسی می‌تواند به کیفیت زندگی ساکنان این استان آسیب بزند و رشد اقتصادی را محدود کند. به همین ترتیب، با چنین روندی، میزان درآمد حاصل از مالیات دولت نیز کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه بودجه کمتری به خدمات اجتماعی ساکنان کبک مانند خدمات بهداشت و درمان، تحصیلات و غیره اختصاص داده می‌شود. این مطالعه پیش‌بینی کرده است که تا سال ۲۰۲۸ نرخ مرگ و میر در کبک نسبت به نرخ تولد افزایش پیدا می‌کند و برای جلوگیری از چنین اتفاقی، کبک باید به دنبال راه‌هایی برای افزایش جمعیت در قلمروی خود باشد. مطمئنا واقع‌ بینانه‌ترین راه برای مقابله با این مشکل، افزایش حجم مهاجرت است. تلاش برای افزایش نرخ تولد در کشورهای غربی نتیجه خوبی به همراه نداشته است. این مسئله در خود استان کبک نیز تاثیر مثبتی بر رشد جمعیت نداشته است و با وجود برنامه‌های کمک به نگهداری کودکان، هنوز هم نرخ تولد در این استان بسیار پایین است. در نتیجه، هیئت کنفرانس کانادا در این مطالعه نشان داد که ۱۰۰ درصد رشد جمعیت استان کبک، تا سال ۲۰۲۳، تنها از طریق مهاجرت امکان پذیر خواهد بود.

پایین آمدن سطح کبک و در خطر افتادن جاذبه‌های کسب و کار این استان

هفته گذشته استان کبک اعلام کرد که قصد دارد حجم مهاجرت را در سال ۲۰۲۰ به حداکثر ۴۴۵۰۰ نفر در سال برساند تا بتواند تا سال ۲۰۲۲ این مقدار را به ۵۰ هزار نفر مهاجر در سال افزایش دهد. اما این مقدار هنوز هم برای وضعیت جمعیتی کبک بسیار پایین است و اگر این روند به همین شکل ادامه پیدا کند، استان کبک تا سال ۲۰۴۰ تنها ۱.۴ درصد سالانه رشد اقتصادی خواهد داشت. سیاست پایین آوردن حجم مهاجرت، موجب کاهش سرعت رشد جمعیت می‌شود و می تواند عواقب اقتصادی منفی را به همراه داشته باشد. برای مثال، کسب‌ و کارهای مختلف به این ترتیب، ترجیح می‌دهند به جای کبک در استان‌های دیگری سرمایه گذاری کنند که رشد جمعیت بهتر و قوی‌تری دارند. زیرا از یک سو در این استان‌ها نیروی کار بیشتری برای ارائه خدمات و تولید محصول وجود دارد و از سوی دیگر میزان مصرف محصولات و تقاضای خدمات نیز بیشتر است. بنابراین، اگر روند رشد جمعیت استان کبک به همین صورت پیش برود، کسب و کارها دلیلی برای سرمایه گذاری در این استان، با وضعیت جمعیتی ضعیف و رشد کم اقتصادی ندارند و به استان‌های همسایه مانند انتاریو روی می‌آورند. زیرا در این استان‌ها رشد جمعیت به لطف مهاجرت بیشتر است.

چرا کبک به ۸۰ هزار مهاجر در سال نیاز دارد؟

اگر دولت کبک بتواند حجم مهاجرت این استان را تا حد قابل قبولی افزایش دهد، رشد اقتصادی کبک در طی دو دهه آینده به میانگین ۱.۷ درصد می‌رسد. کبک می‌تواند تحت توافق‌نامه استانی-فدرال پذیرای بخشی از مهاجران کانادا باشد تا بتواند وضعیت جمعیتی خود را به حالت متوازن برساند. با توجه به اندازه جمعیت حال حاضر استان کبک، این استان می‌تواند پذیرای ۲۳ درصد از کل جمعیت مهاجران به کانادا باشد. این مقدار به معنای حدودا ۷۵ هزار مهاجر در سال است. اگر کشور کانادا به افزایش سطح مهاجرت ادامه دهد، استان کبک می‌تواند به طور متوسط سالانه ۸۰ هزار مهاجر را جذب کند. شاید این رقم کمی بالا به نظر برسد اما بر اساس شاخص سرانه، بیشتر استان‌های کانادا در حال حاضر پذیرای این حجم از مهاجرت هستند.

بهبود وضعیت اقتصادی

اگرچه تصمیم کبک برای کاهش سطح مهاجرت مبتنی بر منطق بهبود وضعیت اجتماعی و اقتصادی مهاجران در این استان بود اما داده های آماری کانادا نشان می‌دهد که وضعیت اقتصادی در این استان در سال‌های اخیر روند رو به بهبودی داشته است. میزان مشارکت مهاجران و میزان اشتغال و همچنین دستمزدهای آنها بالا رفته است و نرخ بیکاری نیز در میان آنها کاهش داشته است. چالش‌های جمعیت شناختی کبک باید به پیشرفت این تحولات مثبت کمک کند. کمبود نیروی کار در استان به احتمال زیاد به نفع نیروی کار کانادا و نیروی کار خارجی است. علاوه بر این‌، اصلاحات بی شماری توسط کبک طی سال‌های متمادی انجام شده است. یکی از این اصلاحات معرفی سیستم آنلاین ابراز علاقه‌مندی آریما (Arrima) است که قطعا تاثیر مثبتی بر روند و وضعیت اقتصادی استان کبک خواهد داشت. همه استان‌های کانادا، سیاست‌هایی را پیش رو می‌گیرند که به نفع ارتقاء سطح زندگی شهروندان است. با توجه به روند رو به پیری جمعیت و میزان پایین تولد، استان کبک در تلاش است تا بهترین‌ تدابیر را برای رفاه شهروندان خود اتخاذ کند.
Rate this post
مقالات مرتبط
Notifications Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes