تحصیل در دانشگاه های کانادا

کانادا یکی از بهترین و محبوب ترین کشورهایی است که دانشجویان بسیاری رویای تحصیل در دانشگاه های آن را در سر می پرورانند. از آنجایی که مدرک دانشگاهی این کشور از اعتبار فوق العاده ای در سراسر دنیا برخوردار است. تحصیل در دانشگاه های کانادا می تواند آینده شغلی و حرفه ای موفقی را پیش روی شما قرار دهد.

فرم ارزیابی رایگان تماس با مانا مهاجرت
تحصیل در دانشگاه های کانادا
تحصیل در دانشگاه های کانادا
کانادا یکی از بهترین و محبوب ترین کشورهایی است که دانشجویان بسیاری رویای تحصیل در دانشگاه های آن را در سر می پرورانند. از آنجایی که مدرک دانشگاهی این کشور از اعتبار فوق العاده ای در سراسر دنیا برخوردار است. تحصیل در دانشگاه های کانادا می تواند آینده شغلی و حرفه ای موفقی را پیش روی شما قرار دهد.

تحصیل در دانشگاه های کانادا

 با توجه به سطح رفاهی و کیفیت بالای زندگی در این کشور، کانادا یکی از بهترین کشورهایی است که می توانید برای مهاجرت و ادامه زندگی انتخاب نمایید. از طرفی شما می توانید با تحصیل در کانادا اقامت دائم و حق شهروندی این کشور را دریافت نمایید.

شرایط پذیرش برای تحصیل در دانشگاه های کانادا

برای تحصیل در دانشگاه های کانادا در ابتدا باید شرایط و مدارک لازم جهت پذیرش را داشته باشید. قدم اول برای تحصیل در این کشور دریافت نامه پذیرش (acceptance letter) از دانشگاه و یا کالج مورد نظر خود در کانادا است. فراموش نکنید دانشگاه انتخابی شما باید حتما دارای مجوز ثبت نام نمودن دانشجویان بین المللی را دریافت کرده باشد. برای اینکه بدانید کدام دانشگاه ها قادر به ثبت نام دانشجویان بین المللی هستند، کافی است لیست DLI را بررسی نمایید. لیست DLI توسط دولت کانادا تنظیم شده است و نام تمامی دانشگاه هایی که قادر به ثبت نام دانشجویان بین المللی هستند، در این لیست قرار گرفته است.

برای پذیرش در دانشگاه های کانادا در ابتدا نیاز دارید تا مدارک و شرایط زیر را دارا باشید.

 1. مدارک تحصیلی: تمامی مدارک تحصیلی خود را در آخرین مقطع تحصیلی باید ترجمه نموده و ارائه دهید.
 2. معدل قابل قبول: برای تحصیل در دانشگاه های کانادا حداقل معدل شما باید 13 باشد و برای تحصیل در کالج معدل 12 نیز قابل قبول است. البته هرچه معدل شما بیشتر از معدل های حداقلی باشد، شانس پذیرش شما در دانشگاه های کانادا نیز افزایش می یابد.
 3. مدرک زبان: با توجه به دانشگاه مورد نظرتان، رشته انتخابی و مقطع تحصیلی شما، حداقل نمره ای که برای مدرک زبان در نظر گرفته شده است، متفاوت می باشد. معمولا حداقل نمره آیلتس آکادمیک برای تحصیل در دانشگاه های کانادا 6 در نظر گرفته شده است.
 4. انگیزه نامه: ارائه انگیزه نامه نیز نقش بسیار اساسی در پروسه پذیرش شما در دانشگاه های کانادا دارد. هر چقدر که انگیزه نامه شما قوی تر و حرفه ای تر باشد، می تواند نظر اساتید را بیشتر جلب نموده و امکان پذیرش شما را افزایش دهد. به همین دلیل در نوشتن انگیزه نامه دقت و مهارت بالایی را به کار ببرید.
 5. توصیه نامه: از طرفی ارائه توصیه نامه های اساتید قبلی شما می تواند شانس پذیرش تحصیلی شما را در کشور کانادا چند برابر نماید.
 6. فاصله گپ تحصیلی و سابقه کاری: فاصله زمانی میان تاریخی که مقطع تحصیلی خود را به پایان رسانده اید تا تاریخی که برای اخذ پذیرش در دانشگاه جدید اقدام نموده اید را ” گپ تحصیلی” می گویند. هرچه فاصله گپ تحصیلی شما کوتاه تر باشد، شانس شما برای تحصیل در دانشگاه های کانادا بیشتر است. اما نکته قابل توجه این است که می توانید به جای گپ تحصیلی مدارک سابقه کاری خود را ارائه دهید.
 1. انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاه: برای تحصیل در دانشگاه های کانادا در ابتدا نیاز است تا با توجه به سابقه تحصیلی، شرایط کاری، علاقه و … رشته تحصیلی مورد نظر خود را انتخاب نمایید. پس از آن دانشگاهی که قرار است در آن به ادامه تحصیل بپردازید را انتخاب کنید. فراموش نکنید که می توانید به صورت همزمان درخواست تحصیل در چند رشته مختلف در دانشگاه های متفاوت را ارائه دهید.
 2. تمامی مدارک را جمع آوری نمایید: پس از آن نیاز است تا تمامی مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاه مانند انگیزه نامه، ترجمه مدارک تحصیلی، توصیه نامه و … را ارائه دهید. توجه داشته باشید که برخی از دانشگاه ها مدارک خاصی را جهت پذیرش دانشجو در نظر گرفته اند. که برای تحصیل در آن دانشگاه باید مدارک مورد نظر دانشگاه را نیز آماده نمایید.
 3. درخواست خود را ارسال کنید: در ادامه از طریق اپلیکیشن دانشگاه، تمامی مدارک و درخواست خود را برای دانشگاه ارسال نمایید. معمولا حدود 1 تا 2 ماه طول می کشد تا دانشگاه جواب درخواست شما را بدهد. در صورتی که با درخواست موافقت شده باشد، نامه پذیرش در دانشگاه برای شما ارسال می گردد.
 4. پس از دریافت نامه پذیرش: زمانی که این نامه به دست شما رسید، می توانید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام نمایید.

شرایط اخذ ویزا برای تحصیل در دانشگاه های کانادا

همانطور که گفته شد برای تحصیل در دانشگاه های کانادا ابتدا باید پذیرش شما از طرف دانشگاه انجام شود. پس از آن می توانید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام نمایید. ویزای تحصیلی سند اجازه ورود شما به کشور کانادا است. به همین دلیل با اجازه نامه دانشگاه یعنی سند اجازه ورود شما به دانشگاه، می توانید به سایت اداره مهاجرت کانادا مراجعه نموده و درخواست ویزای خود را با اپلای نامه پذیرش ارسال نمایید.

 1. پیش از اقدام برای ویزا باید نامه پذیرش دانشگاه را دریافت کرده باشید.
 2. از آنجایی که توانایی تامین هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا از شرایط اخذ ویزای تحصیلی است. باید سرمایه کافی برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور را داشته باشید.
 3. عدم سابقه کیفری و دریافت گواهی سو پیشینه از دیگر شرایط اخذ ویزا است.
 4. از نظر جسمی و روحی باید وضعیت خوبی داشته باشید. به همین دلیل در صورت لزوم معاینات پزشکی انجام خواهد شد.
 5. وجود تای های قوی از دیگر شرایط دریافت ویزای تحصیلی کشور کانادا است. تای به معنای هر چیزی است که شما در کشور خود به آن وابسته هستید و دولت کانادا را قانع می نماید که پس از اتمام تحصیل، کانادا را ترک خواهید کرد و به کشور خود باز خواهید گشت.
 1. نامه پذیرش دانشگاه: این نامه باید از دانشگاهی که LDI آن را تایید نموده است، دریافت شود.
 2. گواهی توانایی تمکن مالی : این گواهی ثابت می کند که شما پول کافی جهت تامین هزینه های ابتدایی زندگی و تحصیل در کانادا را دارید.
 3. مدارک شناسایی: این مدارک شامل شناسنامه، سند ازدواج، پاسپورت و 2 قطعه عکس پشت نویسی شده می شود.
 4. نامه توضیحی(Letter of explanation): این نامه هدف شما از تحصیل در کشور کانادا را بیان می نماید. از طرفی در این نامه مسئولیت های خود را به عنوان یک دانشجو در حال تحصیل در دانشگاه های کانادا مشخص می نمایید.
 5. گواهی انتخاب کبک: این گواهی برای افرادی که می خواهند در استان کبک تحصیل کنند ضروری است. کسانی که می خواهند در این استان تحصیل نمایند باید گواهی انتخاب کبک یا CAQ دریافت نمایند.

پس از تکمیل مدارک و شرایط دریافت ویزا نیاز است تا در ابتدا درخواست خود را ارسال نمایید. سپس با استفاده از اسکنر از آن ها نسخه الکترونیکی تهیه نمایید. سپس با استفاده از سیستم الکترونیکی معتبر تمامی هزینه ها را کارت به کارت نمایید. دستورالعمل راهنما را به دقت مطالعه نمایید تا بدانید که دقیقا فیلدها را به چه صورت باید پر کنید. سپس اکانت خود را در وبسایت اداره مهاجرت کانادا بسازید و از طریق آن درخواست و مدارک خود را ارسال کنید. سپس هزینه های مربوط به آن را بپردازید. فراموش نکنید که ناقص بودن مدارک و یا اشتباه پر کردن فرم باعث تاخیر در روند دریافت ویزای شما خواهد شد. حتی ممکن است درخواست ویزای شما رد شود. اگر درخواست ویزای شما تایید شود، معرفی نامه POE و ویزای تحصیلی شما صادر خواهد شد. زمانی که به کانادا سفر می کنید باید معرفی نامه را به آفیسر ارائه دهید. سپس اجازه تحصیل به شما داده خواهد شد.

از دیگر شرایط تحصیل در دانشگاه های کانادا تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی است. البته مدرک آیلتس نسبت به مدرک تافل ارجح می باشد. برای زبان فرانسوی نیز آزمون TEF از اعتبار بیشتری برخوردار است. فراموش نکنید که برخی از دانشگاه های کانادا اهمیت بیشتری به زبان می دهند و داشتن مدرک زبان با نمره بالا از شرایط خاص آن ها برای پذیرش دانشجویان خارجی است. بنابراین زمان اپلای به شرایط خاص دانشگاه مورد نظر خود نیز توجه داشته باشید. زیرا برخی از دانشگاه ها نیز به شما این امکان را می دهند که پس از شروع تحصیل در دوره های آموزش زبان انگلیسی شرکت نمایید.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی کانادا

افراد خارجی که قصد دارند در کانادا تحصیل کنند، به طور کلی باید دو گام زیر را بردارند:

 • دریافت پذیرش تحصیلی
 • دریافت مجوز یا ویزای تحصیلی

در حالی که مراحل دریافت پذیرش تحصیلی با توجه به مقطع تحصیلی متفاوت است، مراحل درخواست ویزای تحصیلی برای داوطلبان تحصیل در مدرسه یا مقاطع مختلف آکادمیک شبیه هم است. همه آنها باید مراحل زیر را پشت سر بگذارند:

دریافت پذیرش تحصیلی:

شما باید نامه‌ای تحت عنوان «نامه پذیرش» یا «نامه پذیرش مشروط» از موسسه آموزشی که داوطلب تحصیل در آن هستید دریافت کرده باشید.

معمولا پذیرش مشروط، به دریافت نمره زبان مشروط است و بر اساس آن متقاضی فقط در صورتی می‌تواند تحصیل خود را شروع کند که نمره زبان خواسته شده را دریافت کند یا یک یا چند دوره آموزش زبان که مورد تایید کالج یا دانشگاه است پشت سر بگذارد.

در بعضی از موارد، شرط ذکر شده در  نامه پذیرش مشروط، مربوط به با موفقیت پشت سر گذاشتن مقطع تحصیلی قبلی است.

 • آماده کردن مدارک
 • ارسال مدارک
دریافت ویزای تحصیلی یا مجوز تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی یا مجوز تحصیلی به شما اجازه می‌دهد که در یک دوره تحصیلی بیشتر از شش ماه در کانادا تحصیل کنید.

مدارک تحصیلی دانشگاهی در کانادا

اگر قصد داشته باشید دوره‌های کارشناسی (مانند لیسانس) یا دوره‌های پسا فارغ‌التحصیلی (Postgraduate) (مانند ارشد یا دکتری) را بگذرانید، کانادا بیش از ۱۰۰ دانشگاه برای این منظور دارد

Degreeمدرکطول دورهکالجدانشگاه
Short-term coursesدوره‌های کوتاه‌مدتاز چهار ماه
Associate’s degreeکاردانی (فوق دیپلم)۱ تا ۲ ساله
Undergraduate degreeکارشناسی (لیسانس)۴ ساله
Graduate degreeکارشناسی ارشد (فوق لیسانس)۱ تا ۲ ساله✔*
Doctorate degreesدکترااز ۵ سال
Medical Doctorateدکترای پزشکیاز ۵ سال
* دوره‌های مستر معمولا در کالج ارائه نمی‌شوند.

 

تحصیل در کانادا تا پایان دوره متوسطه اجباری است. متقاضیان ادامه تحصیلات عالی می‌توانند تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی در کالج یا دانشگاه ادامه بدهند. دوره‌های کارشناسی در کانادا معمولا ۴ ساله است و فارغ‌التحصیلان دبیرستان از سراسر دنیا می‌توانند برای ادامه تحصیل در این مقطع اقدام کنند.

در صورتی که کالج یا دانشگاه تشخیص بدهد، فرد متقاضی باید یک دوره پیش‌دانشگاهی را پشت سر بگذارد. این دوره ممکن است مربوط به یکی از درس‌ها به عنوان پیش‌نیاز باشد یا دوره زبان انگلیسی یا فرانسه باشد.

تحصیل در کانادا تا پایان دوره متوسطه اجباری است. متقاضیان ادامه تحصیلات عالی می‌توانند تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی در کالج یا دانشگاه ادامه بدهند. دوره‌های کارشناسی در کانادا معمولا ۴ ساله است و فارغ‌التحصیلان دبیرستان از سراسر دنیا می‌توانند برای ادامه تحصیل در این مقطع اقدام کنند.

در صورتی که کالج یا دانشگاه تشخیص بدهد، فرد متقاضی باید یک دوره پیش‌دانشگاهی را پشت سر بگذارد. این دوره ممکن است مربوط به یکی از درس‌ها به عنوان پیش‌نیاز باشد یا دوره زبان انگلیسی یا فرانسه باشد.

 

نام دوره
Post GraduateMaster Degree
ویژگی هاکالج
دانشگاه
طول دوره یک ساله
طول دوره دو ساله
پایان نامه
درس محور
تحقیق محور
مسیر دکترا

یکی از مهم‌ترین پیش‌شرط‌های ادامه تحصیل در مقطع دکترا، دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد است. البته به طور دقیق‌تر باید گفت که این مدرک کارشناسی ارشد باید برای یک دوره مستر باشد که معمولا دو ساله است و در دانشگاه ارائه می‌شود.

شرایط عمومی پذیرش دوره دکترا در کانادا عبارتند از:

 • معدل خوب در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • داشتن زمینه تحقیقاتی و علمی مشترک با استاد ارائه‌دهنده دوره دکترا
 • دارا بودن مقاله‌های علمی در ژورنال‌های تخصصی معتبر
 • ثبت اختراع
 • حداقل نمره ۷ در آزمون آیلتس.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی کانادا

افراد خارجی که قصد دارند در کانادا تحصیل کنند، به طور کلی باید دو گام زیر را بردارند:

 • دریافت پذیرش تحصیلی
 • دریافت مجوز یا ویزای تحصیلی

در حالی که مراحل دریافت پذیرش تحصیلی با توجه به مقطع تحصیلی متفاوت است، مراحل درخواست ویزای تحصیلی برای داوطلبان تحصیل در مدرسه یا مقاطع مختلف آکادمیک شبیه هم است. همه آنها باید مراحل زیر را پشت سر بگذارند:

دریافت پذیرش تحصیلی:

شما باید نامه‌ای تحت عنوان «نامه پذیرش» یا «نامه پذیرش مشروط» از موسسه آموزشی که داوطلب تحصیل در آن هستید دریافت کرده باشید.

معمولا پذیرش مشروط، به دریافت نمره زبان مشروط است و بر اساس آن متقاضی فقط در صورتی می‌تواند تحصیل خود را شروع کند که نمره زبان خواسته شده را دریافت کند یا یک یا چند دوره آموزش زبان که مورد تایید کالج یا دانشگاه است پشت سر بگذارد.

در بعضی از موارد، شرط ذکر شده در  نامه پذیرش مشروط، مربوط به با موفقیت پشت سر گذاشتن مقطع تحصیلی قبلی است.

 • آماده کردن مدارک
 • ارسال مدارک
دریافت ویزای تحصیلی یا مجوز تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی یا مجوز تحصیلی به شما اجازه می‌دهد که در یک دوره تحصیلی بیشتر از شش ماه در کانادا تحصیل کنید.

مزایای تحصیل در کانادا

کانادا یکی از امن‌ترین کشورها و بهترین مقاصد مهاجرت تحصیلی می‌باشد. بر اساس تجزیه و تحلیل داده های جستجوی گوگل کانادا یکی  از کشورهای مورد علاقه برای تحصیل در خارج از کشور است.بر اساس این گزارش در 36 کشور جهان، کانادا بیشترین جستجو را در میان دانشجویان علاقه مند به مهاجرت داشته که این میزان بیشتر از هر کشور دیگری است.در ادامه با مزایای تحصیل در دانشکاه های کانادا آشنا شوید.

در همه رده‌بندی‌ها یا رنکینگ‌های دانشگاه‌ها، همیشه دانشگاه‌های سه کشور آمریکا، بریتانیا و کانادا در رده‌های بالای جدول هستند.

هزینه تحصیل و زندگی در کانادا نسبت به کشورهای تراز اول دنیا که دوره‌های آموزشی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند، بسیار پایین‌تر است.

بر خلاف بسیاری از کشورهای دیگر، شما پس از تحصیل می‌توانید در کانادا بمانید. چرا که ویزای فارغ‌التحصیلی به طور خودکار به شما داده می‌شود.

اگردوره ای در یک موسسه آموزشی کانادایی معتبر (چه کالج چه دانشگاه) با طول مدت حداقل ۲ سال گرفته باشید، می‌توانید ویزای کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP) کامل سه ساله اخذ کنید. PGWP با این طول مدت، فرصتی سه ساله برای شما فراهم می‌کند تا بتوانید تجربه کاری کافی در کانادا به دست آورید و بتوانید برای طرح‌های مهاجرتی بیشتری نیز اپلای کنید.

کانادا به دلیل این که کشوری وسیع، مهاجرپذیر، ثروتمند و کم‌جمعیت است همواره بازار کار داغی برای فارغ‌التحصیلان دارد. علاوه بر این، بازار کار آمریکا هم به روی شما باز است.

داشتن مدرک تحصیلی از کانادا امتیاز قابل توجهی برای کسب اقامت دائم کانادا به ارمغان می‌آورد وقتی دوره ی خود  را تکمیل کردید، مدرک یا گواهی‌های کانادایی معتبر اخذ می‌کنید که نزد تمام کارمندان و مقامات دولتی کانادایی معتبر، رسمی و قابل استناد هستند. این اعتبار، به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر وارد بازار کار کانادا شوید و تحت طرح‌های مهاجرتی فدرال و استانی متنوع موجود، امتیازات بیشتری نیز کسب کنید.

برای کسب شهروندی کانادا شما نیاز دارید که سه سال در این کشور اقامت داشته باشید. نیمی از دوران تحصیل شما به عنوان روزهایی که برای کسب شهروندی نیاز دارید محاسبه می‌شود. به این ترتیب اگر در یک دوره دو ساله تحصیل کنید، فقط دو سال پس از فارغ‌التحصیلی واجد شرایط دریافت پاسپورت کانادا می‌شوید.

در صورتی که شما ویزای تحصیلی کانادا را داشته باشید، می‌توانید فرزندانتان را نیز همراه خود به کانادا بیاورید و آن‌ها می‌توانند بدون نیاز به ویزای تحصیلی و به صورت، برای ادامه تحصیل به مدارس عمومی کانادا بروند.

با ویزای تحصیلی، همسرتان می‌تواند با ویزای کار به شما ملحق شود. مهم‌ترین مزیت این نوع ویزای کار این است که هیچ محدودیتی ندارد و همسرتان می‌تواند برای هر کارفرمایی کار کند یا به صورت آزاد مشغول به کار شود.
همسر یا پارتنر شما نیز می‌تواند ویزای کار باز دریافت کند و در طول مدت تحصیلات شما، برای هر کارفرمایی که می‌خواهد، کار کند. .

شما می‌توانید هفته‌ای ۲۰ ساعت برای هر کارفرمایی کار کنید. در صورتی که در محوطه دانشگاه مشغول به کار شوید، محدودیت ۲۰ ساعته وجود ندارد. در دوران تعطیلات می‌توانید به صورت تمام‌وقت کار کنید.
اگر شما هم همانند اکثر دارندگان ویزای تحصیلی کانادا باشید، به محض اینکه به خاک کانادا رسیدید، می‌توانید برای هر کارفرمایی که می‌خواهید شروع به کار کنید. بر اساس شرایط و قوانین اکثر ویزاهای تحصیلی، می‌توانید در طول مدت گذراندن طرح تحصیلی، در هفته به مدت ۲۰ ساعت، و در دوران تعطیلات رسمی (مانند تعطیلات زمستان و تابستان) به صورت تمام وقت کار کنید.

پس از دریافت ویزای تحصیلی و ورود به کانادا، می‌توانید رشته یا دانشگاه خود را تغییر دهید.

در صورتی که معدل بالا و رزومه تحصیلی و کاری خوبی داشته باشید، می‌توانید در مقاطع فوق لیسانس یا دکترا بورسیه تحصیلی یا فاند دریافت کنید تا تحصیلتان در کانادا رایگان شود.

شما برای کسب ویزای تحصیلی کانادا به مصاحبه حضوری نیازی ندارید و لازم نیست نگران استرس مصاحبه باشید.

مقایسه دانشگاه های کانادا با کالج های کانادا

تحصیلات عالی در کانادا در دو مسیر متفاوت امکان‌پذیر است:

 • دانشگاه
 • کالج

البته انواع دیگری از موسسات آموزش عالی در استان‌های مختلف وجود دارد. از جمله در استان کبک موسسات آموزش دیگری تحت عنوان پلی تکنیک یا اکول هم فعالیت می‌کنند که عملکرد آنها شبیه کالج است.

همه دانشگاه‌ها و کالج‌ها در کانادا، صرف نظر از این که بودجه خود را از دولت دریافت کنند یا با بودجه خصوصی اداره شوند، سیاست‌گذاری و مدیریت نحوه پذیرش دانشجویان را خودشان به عهده دارند.

به طور کلی می‌توان گفت که دانشگاه معتبرتر از کالج است اما این قاعده کلی همیشه درست نیست. چرا که بعضی از کالج‌ها معتبر از بعضی از دانشگاه‌ها هستند. دقیقا به همین دلیل است که سازمان‌های مستقلی که موسسات آموزشی را رتبه‌بندی می‌کنند، دانشگاه‌ها و کالج‌ها را در یک جدول و با هم مقایسه می‌کنند. هر چند معمولا دانشگاه‌های معتبر کانادایی در صدر این جدول‌ها حضور دارند، در میانه‌های جدول نام بسیاری از کالج‌ها به چشم می‌خورد که بالاتر از دانشگاه‌ها قرار گرفته‌اند.

دانشگاه‌ها دوره‌های مختلف آکادمیک را ارائه می‌کنند که نظیر آن در بسیاری از کشورهای دیگر از جمله ایران وجود دارد. فارغ‌التحصیلان دانشگاه، مدرک دانشگاهی دریافت می‌کنند که به آن Degree گفته می‌شود و دارندگان این مدرک می‌توانند وارد مقطع بعدی تحصیلی شوند. اما دوره‌های آموزشی در کالج‌ها معمولا کاربردی هستند و با هدف افزایش مهارت‌ها برای ورود به بازارا کار ارائه می‌شوند.

دوره‌های تحصیلی دانشگاه‌ها را می‌توان به صورت زیر دسته‌بندی کرد:

نام دورهنام دورهطول دوره
Associate’s degreesدوره‌های فوق دیپلمیک تا دو ساله
Undergraduate degreeدوره کارشناسی (۴ ساله)۴ ساله
Graduate degreesدوره کارشناسی ارشد۱ تا ۲ ساله
Doctorate degreesدوره‌های دکترااز ۵ سال به بالا

دوره‌های تحصیلی در کالج متنوع‌تر از دانشگاه است. این دوره‌ها معمولا ۱ تا ۳ ساله هستند و می‌توان آنها را به دو دسته کلی زیر تقسیم کرد:

نام دورهنام دورهطول دوره
Diploma programsدیپلم۲ یا ۳ ساله
Certificate programsگواهینامه۱ ساله

استان‌های مختلف، استانداردهای متفاوتی برای دوره‌های کالج دارند. به عنوان نمونه، کالج‌های استان انتاریو به فارغ‌التحصیلان دوره‌های ۱ ساله کارشناسی ارشد، گواهینامه‌ای تحت عنوان Ontario Graduate Certificate اعطا می‌کنند.تفاوت‌های عمده دانشگاه و کالج عبارتند از:

 • به طور کلی دانشگاه‌ها معتبرتر از کالج‌ها محسوب می‌شوند.
 • دریافت پذیرش از دانشگاه معمولا دشوارتر از کالج است.
 • دانشگاه‌ها معمولا برای پذیرش دانشجو شرط معدل دارند. اما اکثر کالج‌ها چنین سختگیری ندارند.
 • دانشگاه‌ها در دوران تحصیل معمولا سخت‌گیر از کالج هستند.
 • دوره‌های دانشگاهی معمولا طولانی‌تر از دوره‌های تحصیلی در کالج هستند.
 • شهریه‌های دانشگاه‌ها معمولا بیشتر از کالج است.
 • دوره‌های تحصیلی در دانشگاه‌ها معمولا تئوری‌محورتر و دوره‌های تحصیلی در کالج‌ها کاربردی‌تر هستند.
 • تحصیل در دانشگاه شما را برای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر آماده می‌کند اما هدف اصلی تحصیل در کالج ورود به بازار کار است.
کالجدانشگاه
اعتبار مدرک
آسان‌گیری در پذیرش
آسان‌گیری در تحصیل
تسهیل در ویزا
شهریه کمتر
علمی‌تر
کاربردی‌تر
ادامه تحصیل
ویزای کار
بازار کار
اقامت دائم

با وجود تفاوت‌های زیربنایی که بین دانشگاه و کالج وجود دارد، دوره‌های آموزشی که در بعضی از دانشگاه‌ها و کالج‌ها ارائه می‌شود شباهت‌هایی با هم دارند.

بسیاری از دانشگاه‌ها در کانادا همانند کالج، دوره‌های آموزشی حرفه‌ای را هم ارائه می‌کنند که فارغ‌التحصیلان آن، دیپلم پایان دوره دریافت می‌کنند. از طرفی، بعضی از کالج‌ها دوره‌هایی را که به دریافت مدرک تحصیلی دانشگاهی یا Degree منتهی می‌شوند هم ارائه می‌کنند.

شباهت‌های دانشگاه و کالج:

 • شما با تحصیل در دانشگاه یا کالج می‌توانید واجد شرایط دریافت ویزای فارغ‌التحصیلی یا PGWP شوید.
 • برای تحصیل در دانشگاه یا کالج به مدرک زبان نیاز دارید. هر چند کالج‌ها معمولا سختگیری کمتری در این زمینه دارند.
 • مدرک تحصیلی شما از دانشگاه یا کالج برای مهاجرت پذیرفته شده است.
 • از نظر کارفرمایان کانادایی، مدرک تحصیلی از دانشگاه یا کالج تفاوت چندانی در استخدام شما ایجاد نمی‌کند.
 • بعضی از دانشگاه‌ها دوره‌هایی را ارائه می‌کنند که در کالج ارائه می‌شوند و بعضی از کالج‌ها دوره‌های تحصیلی دانشگاهی را ارائه می‌کنند.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا

تحصیل در کانادا در مقایسه با کشورهای هم‌رده آن ارزان‌تر محسوب می‌شود.

هنگام مقایسه هزینه تحصیل در کشورهای مختلف باید هر کشور را با کشورهای مشابه خود مقایسه کرد. کشورهای مشابه را می‌توان با توجه به شاخص‌های زیر در یک دسته قرا رداد:

 • وضعیت اقتصادی.
 • وضعیت بازار کار.
 • زبان اصلی آن کشور.

بنا بر این وقتی صحبت از هزینه تحصیل در کانادا می‌شود باید آن را با دیگر کشورهای تراز اول دنیا از نظر اقتصادی که بازار کار آنها همانند کانادا خوب است مقایسه کرد. از طرفی این مقایسه باید با کشورهای انگلیسی‌زبان صورت بگیرد. چرا که تحصیل در کشورهای غیرانگلیسی‌زبان چالش اضافه‌ای به نام یادگیری زبان آن کشور را هم به همراه دارد.

با این توضیح، می‌توان کشور کانادا را با کشورهای زیر در یک دسته قرار دارد:

آمریکا، بریتانیا (انگلستان و اسکاتلند)، استرالیا، نیو زیلند

بدون تردید تحصیل در کانادا از بقیه کشورهای ذکر شده کم‌هزینه‌تر است.

شهریه دانشگاه‌ها به طور کلی کمی بیشتر از شهریه کالج‌هاست. شهریه سالانه موسسات آموزش عالی کانادا به طور تقریبی طبق جدول زیر است:

 • کالج: ۱۵ هزار دلار کانادا.
 • دانشگاه: ۲۰ هزار دلار کانادا.

شهریه‌های ذکر شده برای دانش‌آموزان و دانشجویان خارجی است. تحصیل افراد زیر در مدارس دولتی کانادا  رایگان است و شهریه آنها در دانشگاه‌ها و کالج‌ها معمولا حدود یک سوم عددهای ذکر شده در بالا است.

 • افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند.
 • افرادی که شهروند این کشور هستند.
 • افرادی که پدر و مادرشان با ویزای تحصیلی در کانادا مشغول تحصیل هستند.
زمینه تحصیلیکارشناسیکارشناسی ارشد
آموزش21,00016,000
هنرهای تجسمی و هنرهای نمایشی و فناوریهای ارتباطی25,00015,000
علوم انسانی29,00014,000
علوم اجتماعی و رفتاری و مطالعات حقوقی28,00015,000
حقوق33,00017,000
مدیریت کسب و کار و مدیریت دولتی29,00025,000
ام‌بی‌ای اجرایی67,000
ام‌بی‌ای39,000
علوم و فناوریهای بدنی و زیستی32,00015,000
ریاضیات، کامپیوتر و دانش اطلاعات33,00017,000
مهندسی34,00019,000
معماری26,00024,000
کشاورزی، منابع طبیعی و حفاظت از محیط زیست26,00014,000
دندانپزشکی57,00022,000
پزشکی32,000
پرستاری22,00016,000
داروسازی41,00013,000
دامپزشکی63,00010,000
بینایی‌سنجی14,000
سایر رشته‌های مرتبط با بهداشت، تفریحات و تناسب اندام25,00019,000
خدمات شخصی، حفاظتی و حمل و نقل20,000
متوسط تمام رشته‌ها30,00018,000

تحصیل رایگان در دانشگاه‌های کانادا

به طور کلی کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا پولی هستند. اما دانشجویان خارجی مانند دانشجویان اهل کانادا، می‌توانند از بعضی از کمک‌هزینه‌های تحصیلی بهره‌مند شوند.

با توجه به اینکه تحصیل در دانشگاه های کانادا نسبت به سایر کشورهای انگلیسی زبان از هزینه های کمتری برخوردار است. سالانه دانشجویان بسیار زیادی متقاضی تحصیل در دانشگاه های کانادا بوده و با ویزای تحصیلی وارد کانادا می شوند. البته تحصیل در کانادا تا قبل از دبیرستان رایگان بوده اما پس از آن تمامی افرادی که در این کشور مشغول به تحصیل هستند، باید شهریه پرداخت نمایند. از دیگر موضوعاتی که در رابطه با هزینه های تحصیل در دانشگاه های کانادا وجود دارد، امکان تحصیل رایگان دانشجویانی است که توانسته اند در مقطع دکتری پذیرش یکی از دانشگاه های فول فاند را دریافت کنند. تحصیل در دانشگاه های کانادا با بورسیه نیز برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر است. البته فرصت دریافت بورسیه به کشور مبدا، مقطع تحصیلی و دانشگاه شما نیز بستگی دارد. به طور کلی تحصیل در دانشگاه های کانادا بسیار کم هزینه تر از دانشگاه های سایر کشورهای هم سطح با کانادا است.

به طور کلی تمامی دانشگاه های کانادا برای تحصیل شهریه دریافت می نمایند. اما برخی از دانشگاه ها هزینه هایی را به عنوان کمک هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا به دانشجویان ارائه می دهند.

در ایران انواع مختلف کمک‌هزینه‌های تحصیلی در کانادا به عنوان فاند شناخته شده‌اند.

این کمک‌هزینه‌ها به سه دسته عمده تقسیم می‌شوند:

این نوع کمک‌هزینه از طرف موسسات و سازمان‌های دولتی یا خصوصی یا افراد خیر ارائه می‌شود. عمدتا، این کمک‌هزینه‌ها تحت نظارت یک هیات امنا به افراد واجد شرایط اعطا می‌شود. برای دریافت این نوع کمک‌هزینه، شما باید با افراد دیگر رقابت کنید. به اسکالرشیپ، بورسیه یا فلوشیپ هم گفته می‌شود.

بعضی از این اسکالرشیپ‌ها عبارتند از:

 • بورسیه ملکه الیزابت دوم.
 • بورسیه وزارت امور خارجه کانادا.
 • بورسیه ترودو.

گرنت، معمولا به دانشجویانی داده می‌شود که به دلیل وضعیت بد اقتصادی، برای ادامه تحصیل به کمک مالی نیاز دارند. برای دریافت گرنت، شاخص‌های علمی و تحقیقاتی مطرح نیست. این نوع کمک‌هزینه معمولا به دانشجویان کانادایی و افراد دارای اقامت دائم این کشور اعطا می‌شود و دانشجویان خارجی تقریبا هیچ شانسی برای استفاده از آن ندارند.

در حالی که دانشجویان مقطع دکترا به همراه پذیرش خود فاند هم دریافت می‌کنند، دریافت فاند در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دشوار است. متقاضیان تحصیل در مقاطع پایین‌تر از دکترا باید از نظر علمی بسیار برجسته باشند تا بتوانند دانشگاه را برای اعطای فاند قانع کنند.

کمک‌هزینه‌های ذکر شده بلاعوض هستند و دانشجویان بومی و خارجی که آن را دریافت می‌کنند نباید آن را پس بدهند.

بورس یک کمک مالی است که به دانشجویانی که مشکلات مالی دارند ، داده می شود. مهم است بدانید که بورس ها معمولاً توسط سازمانهای مختلفی از جمله موسسات خیریه ارائه می شوند. برای متقاضی در مورد بورس کالا ، ارائه اطلاعات مالی والدین کاملاً ضروری است. بورس متوسط ​​تست شده برای دانشجویی اهدا می شود که خانواده اش کمترین درآمد را در سال کسب می کنند.
جالب است بدانید که یک نوع بورس اوراق بهادار نیز وجود دارد که به نظر می رسد مانند بورس تحصیلی ، و بر اساس عملکرد دانش آموز در امتحانات داده می شود. در اینجا دانشجویی با کمترین سابقه مالی نیز برای این جایزه انتخاب می شود. این تفاوت مهم دیگر بین بورس تحصیلی و کارشناسی است. به همین دلیل است که هر دو کلمه اغلب به عنوان کلماتی که معانی یکسان را نشان می دهند ، اشتباه گرفته می شوند. باید به یاد داشته باشید که در اینجا ، اگرچه جایزه بهترین نتیجه به دانش آموز داده می شود ، وضعیت مالی وی نیز در نظر گرفته می شود.
معمولاً بورس ها با چند رشته متصل می شوند. در بعضی موارد ، دانشجو مجبور است پیوندهایی را اجرا کند که مایل به خدمت به سازمان باشد. این می تواند در دوران تحصیل وی یا پس از کسب مدرک تحصیلی وی باشد. یک بورس یک کمک هزینه قابل بازپرداخت است. اما اگر دانشجویی مرخصی را ترک کند یا از کار خود خارج شود ، ممکن است مجبور شود درصدی از مبلغی را که در طول آن سال به عنوان بازپرداخت دریافت کرده است ، بازپرداخت کند.

اجازه کار همزمان با تحصیل در کانادا

دانشجویان خارجی در کانادا می‌توانند در طول ترم تحصیلی و زمانی که به تحصیل اشتغال دارند، بدون هیچ محدودیتی از نظر تعداد ساعت کاری، در محوطه دانشگاه مشغول به کار دانشجویی شوند. منظور از محوطه دانشگاه، کلیه ساختمان‌ها فضاهایی است که زیر نظر دانشگاه شما فعالیت می‌کنند.

در صورتی که مرکز آموزشی شما دارای بیش از یک محوطه در شهرهای مختلف باشد، شما فقط مجاز به کار در فضاهایی هستید که در شهر محل تحصیل شما واقع هستند.

علاوه بر این، شما می‌توانید در طول ترم تحصیلی تا حداکثر ۲۰ ساعت در هفته مشغول به هر کار دیگری خارج از محوطه دانشگاه شوید. در طول تعطیلات بین ترم یا پس از پایان تحصیل و زمانی که برای ویزای کار درخواست کرده‌اید، شما می‌توانید به صورت تمام وقت خارج از محیط دانشگاه کار کنید.

شرایط کار کردن در خارج محوطه دانشگاه برای دانشجویان خارجی عبارتند از:

 • مجوز تحصیلی معتبر (ویزای تحصیلی) داشته باشید
 • مشغول به تحصیل تمام‌وقت باشید
 • در موسسه آموزشی دارای شماره DLI مشغول به تحصیل باشید.
 • طول این دوره آموزشی بالای ۶ ماه باشد.
 • این دوره آموزشی پیش‌نیاز دوره تحصیلی دیگر نباشد.
 • دوره آموزشی شما زبان انگلیسی یا فرانسه نباشد.
 • قرار باشد که در پایان این دوره مدرک دانشگاهی (degree)، دیپلم پایان دوره یا گواهینامه پایان دوره دریافت کنید
 • بر روی مجوز تحصیل شما محدودیتی مبنی بر کار خارج از محوطه دانشگاه ذکر نشده باشد.
 • شماره بیمه اجتماعی یا SIN داشته باشید.

اهمیت «دلیل سفر» برای تحصیل در کانادا

همان طور که در بخش ویزای توریستی ذکر شد، اداره مهاجرت کانادا تاکید زیادی بر موضوع «دلیل سفر» یا Purpose of Travel دارد. این تاکید در پرونده‌های تحصیلی به مراتب پررنگ‌تر است. به این معنی که افسر اداره مهاجرت باید قانع شود که فرد متقاضی واقعا قصدش از این سفر طولانی و گران‌قیمت به آن سوی دیگر کره زمین تحصیل است.

از نگاه یک افسر بدبین، بسیار عجیب است که والدین یک دانش‌آموز خردسال که احتمالا در ارتباط برقرار کردن با هم‌کلاسی‌های خارجی خود دچار مشکل خواهد شد و در کشور خود زندگی آرامی در کنار پدر و مادر خود دارد، تصمیم بگیرند فرزند خود را در این سن کم و فقط برای ۱ سال روانه کشوری دیگر کنند.

با همین رویکرد، می‌توان تصور کرد که افسر بدبین اداره مهاجرت، به سادگی قانع نشود که یک مرد متاهل میانسال حدودا ده سال بعد از دریافت مدرک کارشناسی و در شرایطی که شغل خوبی در کشور خود دارد، تصمیم گرفته باشد که برای یک دوره یک ساله کالج، رنج اقامت طولانی دور از خانواده را به جان بخرد.

همین نکات نشان می‌دهند که برای ویزای تحصیلی، کامل بودن مدارک به خودی خود ضامن موفقیت پرونده نیست. بلکه این مدارک و نامه‌های ضمیمه آنها باید طوری آماده شوند که در ذهن افسر اداره مهاجرت، هدفی غیر از هدف ذکر شده در پرونده شما شکل نگیرد.

مسیرهای تحصیلی برای اخذ اقامت دائم (PR)

یکی از مرسوم‌ترین روش‌های اخذ اقامت دائم، از طریق تکمیل و ارسال فرم اکسپرس انتری یا ورود سریع است. اکسپرس انتری یا ورود سریع،  روش اصلی دولت کانادا برای مدیریت درخواست‌های مهاجرت اقتصادی به کانادا است.

کاندیداهای اکسپرس انتری، از طریق سامانه رتبه‌بندی جامع ارزیابی می‌شوند. سامانه رتبه‌بندی جامع، به کاندیداهایی که جوان باشند، مدرک تحصیلی و تجربه کار در خاک کانادا داشته باشند و مهارت‌های زبان انگلیسی یا فرانسوی قوی داشته باشند، اولویت و امتیاز بیشتری می‌دهد. این‌ها مشخصه‌هایی هستند که بسیاری از محصلان بین‌المللی کانادا از آن‌ها بهره‌مند هستند.

از طریق اکسپرس انتری، محصلان بین‌المللی سابق نیز می‌توانند از طرح محبوب تجربه کانادایی (CEC) استفاده کنند، که این طرح، هر ساله به ده‌ها هزار محصل بین‌المللی سابق و کارگران خارجی موقت، امکان اخذ اقامت دائم می‌دهد.

یکی از مرسوم‌ترین روش‌های اخذ اقامت دائم، از طریق تکمیل و ارسال فرم اکسپرس انتری یا ورود سریع است. اکسپرس انتری یا ورود سریع،  روش اصلی دولت کانادا برای مدیریت درخواست‌های مهاجرت اقتصادی به کانادا است.

کاندیداهای اکسپرس انتری، از طریق سامانه رتبه‌بندی جامع ارزیابی می‌شوند. سامانه رتبه‌بندی جامع، به کاندیداهایی که جوان باشند، مدرک تحصیلی و تجربه کار در خاک کانادا داشته باشند و مهارت‌های زبان انگلیسی یا فرانسوی قوی داشته باشند، اولویت و امتیاز بیشتری می‌دهد. این‌ها مشخصه‌هایی هستند که بسیاری از محصلان بین‌المللی کانادا از آن‌ها بهره‌مند هستند.

از طریق اکسپرس انتری، محصلان بین‌المللی سابق نیز می‌توانند از طرح محبوب تجربه کانادایی (CEC) استفاده کنند، که این طرح، هر ساله به ده‌ها هزار محصل بین‌المللی سابق و کارگران خارجی موقت، امکان اخذ اقامت دائم می‌دهد.

طرح نامزدی استانی کانادا (PNP) به استان‌ها و مناطق سراسر کانادا اجازه می‌دهد تا کاندیداهای مهاجر که از ملزومات اقتصادی محلی برخوردار هستند را شناسایی کنند. بسیاری از جریان‌های PNP، به کاندیداهایی امتیاز اضافه و اولویت می‌دهند که از محصلان بین‌المللی سابق بوده یا به طور خاص در امور محصلان بین‌المللی فعالیت داشته باشند.

کبک

کبک دومین استان بزرگ کانادا است و شهر مونترئال، یکی از شهرهای بسیار محبوب نزد محصلان بین‌المللی است. این استان، سیستم و طرح‌های مهاجرتی خاص خودش را دارد و این سیستم و طرح‌ها، با آنچه توسط دولت فدرال و تحت طرح PNP ارائه می‌شوند، تفاوت دارد. کبک نیز به محصلان بین‌المللی سابق برای اخذ اقامت دائم، اولویت می‌دهد. یکی از مرسوم‌ترین روش‌ها برای اخذ اقامت دائم، طرح تجربه کبک است.

دیگر طرح‌های فدرال

علاوه بر سه طرحی که تحت شرایط اکسپرس انتری عمل می‌کنند، دولت فدرال طرح‌های مهاجرتی اقتصادی دیگری نیز دارد. این طرح‌ها نیز، محصلان بین‌المللی و یا آن‌هایی که تجربه کاری کافی در کانادا دارند را در اولویت قرار می‌دهند. از جمله این طرح‌ها می‌توان به طرح فارغ‌التحصیلی بین‌المللی آتلانتیک (که بر اساس طرح پایلوت مهاجرتی آتلانتیک عمل می‌کند) و طرح پایلوت مهاجرتی روستایی و شمالی اشاره کرد.

داشتن وکیل برای تحصیل در دانشگاه های کانادا

داشتن وکیل برای دریافت ویزای تحصیلی ضرورتی ندارد. اما وجود یک وکیل حرفه ای می تواند روند دریافت ویزا و شروع به تحصیل در دانشگاه های کانادا را برای شما راحت تر و سریع تر نماید. از مهم ترین کارهایی که وکیل مهاجرتی برای شما انجام می دهد، می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • بررسی رزومه شما و رفع نقایص آن .
 • مشاوره برای انتخاب بهتر رشته تحصیلی و دانشگاه .
 • دریافت مدارک لازم برای درخواست پذیرش در دانشگاه مورد نظر .
 • ترجمه دقیق مدارک تحصیلی.
 • ارسال مدارک و درخواست ویزای تحصیلی برای شما .
 • پیگیری پرونده شما و ارائه گزارشات مرتبط با آن به صورت هفتگی .
 • تکمیل روند پذیرش شما در دانشگاه مورد نظر .
 • ارائه لیست مناسب ویزا با شرایط شما .
 • ارائه مدارک شما به اداره مهاجرت .
 • ارسال پاسپورت شما برای مهاجرت.

تحصیل در دانشگاه های کانادا در شهر کبک

داشتن وکیل برای دریافت ویزای تحصیلی ضرورتی ندارد. اما وجود یک وکیل حرفه ای می تواند روند دریافت ویزا و شروع به تحصیل در دانشگاه های کانادا را برای شما راحت تر و سریع تر نماید. از مهم ترین کارهایی که وکیل مهاجرتی برای شما انجام می دهد، می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • بررسی رزومه شما و رفع نقایص آن .
 • مشاوره برای انتخاب بهتر رشته تحصیلی و دانشگاه .
 • دریافت مدارک لازم برای درخواست پذیرش در دانشگاه مورد نظر .
 • ترجمه دقیق مدارک تحصیلی.
 • ارسال مدارک و درخواست ویزای تحصیلی برای شما .
 • پیگیری پرونده شما و ارائه گزارشات مرتبط با آن به صورت هفتگی .
 • تکمیل روند پذیرش شما در دانشگاه مورد نظر .
 • ارائه لیست مناسب ویزا با شرایط شما .
 • ارائه مدارک شما به اداره مهاجرت .
 • ارسال پاسپورت شما برای مهاجرت.

تحصیل در کبک

یکی از بهترین استان هایی که می توانید برای تحصیل در دانشگاه های کانادا انتخاب نمایید، استان کبک است. که از سیستم آموزشی بسیار حساس و سطح بالایی برخوردار می باشند. تحصیل در دانشگاه های کانادا و در این استان به شما این امکان را می دهد که با دو زبان انگلیسی و فرانسوی به تحصیل بپردازید. تفاوت مدارک مورد نیاز برای تحصیل در این استان نیاز به مدارک گواهی پذیرش کبک و استادی پرمیت از دولت فدرال کانادا برای تحصیل در دانشگاه های استان کبک می باشد.

تحصیل در کبک یک تجربه ی فراموش نشدنی است. مونترال به عنوان برترین شهر برتر دانشجویی جهان انتخاب شده است.
کانادا دارای 80 دانشگاه و 240 کالج است. سالیانه بیش از 150000 دانشجو از خارج از کانادا جهت ادامه تحصیل به کانادا می آیند و استان کبک به نوعی بهشت دانشگاهی کانادا می باشد. هزینه های تحصیل در کبک نسبت به دیگر شهر های کانادا ارزانتر می باشد و برای دانشجویان بین المللی بسیار مقرون به صرفه است. کمترین میزان شهریه در میان دانشگاههای کانادا مربوط به دانشگاه های استان کبک می باشد.
در استان کبک 9 دانشگاه وجود دارد که سه دانشگاه انگلیسی زبان هستند: هم چون مک گیل که دارای رتبه 17 میباشد (تمرکز بر رشته های علوم پایه/پزشکی و مهندسی) و کنکوردیا که دانشگاهی تازه تاسیس و با سرعت رو به پیشرفت است (تمرکز بر رشته های علوم پایه/ پزشکی و مهندسی و بازرگانی) و بیشاپ هستند. و همچنین چهار دانشگاه فرانسه زبان: هم چون دانشگاه مونترال که بزرگترین دانشگاه فرانسه زبان قاره آمریکاست (تمرکز بر رشته های علوم پایه/پزشکی و مهندسی) و لاوال و شربروک و کبک هستند. دو دانشگاه دیگر اکول پلی تکنیک و اچ ای سی HEC (مدرسه بازرگانی) می باشند.

سوالات متداول

بیمه دانشجویی برای تحصیل در دانشگاه های کانادا چگونه میباشد؟

اگر می خواهید برای تحصیل در دانشگاه های کانادا اقدام کنید، بهتر است بدانید که دانشجویان خارجی که در حال تحصیل در دانشگاه های کانادا هستند نیز تحت پوشش بهداشت و درمان این کشور قرار می گیرند. از طرفی دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه های کانادا مجوز دسترسی به سیستم های مراقبت عمومی و بهداشتی این کشور را دارند. در استان هایی که دانشجویان خارجی تحت پوشش بیمه قرار ندارند، دانشجویان می توانند بیمه خصوصی بخرند. البته اکثر استان های این کشور برای دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه های کانادا بیمه درمانی در نظر می گیرند.

5/5 - (41 امتیاز)

مزایای تحصیل در دانشگاه های کانادا چیست ؟

از مهم ترین مزایای تحصیل در دانشگاه های کانادا می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 1. آینده شغلی بسیار روشن به دلیل اعتبار بالای دانشگاه های کانادا .
 2. هزینه نسبتا پایین تحصیل در کانادا نسبت به سایر کشورهای انگلیسی زبان.
 3. شرایط آزادی یکسان دانشجویان خارجی و بین المللی با دانشجویان مقیم کانادا .
 4. امکان اقامت پس از فارغ التحصیلی به دلیل دریافت خودکار ویزای فارغ التحصیلی.
 5. بازار کار خوب در کانادا برای دانشجویان فارغ التحصیل شده و امکان کار در آمریکا.
 6. تحصیل در دانشگاه های کانادا امتیاز فوق العاده بالایی برای کسب اقامت دائم این کشور محسوب می شود.
 7. تحصیل رایگان فرزندان زیر 18 سال دانشجویان .
 8. دریافت ویزای کاری همسر دانشجویان .
 9. امکان کار همزمان با تحصیل در دانشگاه های کانادا .
 10. امکان تغییر رشته و حتی دانشگاه مورد نظر .
 11. دریافت ویزای تحصیلی بدون نیاز به مصاحبه

5/5 - (41 امتیاز)

چرا تحصیل در دانشگاه های کانادا ؟

اکثر دانشگاه های کانادا جزو بهترین دانشگاه های جهان هستند. به همین دلیل است که در صورت تحصیل در دانشگاه های کانادا می توانید در مشاغل بهتر و موفق تری استخدام شوید. اگر می خواهید برای تحصیل در دانشگاه های کانادا اقدام نمایید، بهتر است با لیست دانشگاه های این کشور آشنایی پیدا کنید و با توجه به رشته مورد نظر خود مناسب ترین دانشگاه را انتخاب کنید.

5/5 - (41 امتیاز)

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در کانادا کدامند ؟

از بهترین دانشگاه های کانادا می توان به دانشگاه تورنتو، بریتیش کلمبیا و مک گیل اشاره نمود که جزو 100 دانشگاه برتر در سال 2020 شناخته شده اند. از ارزان ترین دانشگاه های این کشور نیز می توان به تورنتو، آتاوا، دالهاوزی، مک گیل، مموریال، آلبرتا و دومینیکن اشاره نمود. بهترین رشته های تحصیلی در کانادا نیز عبارتند از: بیزینس، IT، MBA، زیست شناسی، پزشکی، علوم کشاورزی و جنگلداری، رسانه و رشته های مهندسی.

وب سایت www.topuniversities.com که بهترین دانشگاه‌های جهان را بر اساس پارامترهایی همچون سطح علمی، رضایت دانشجویان، امکانات و شانس ورود به بازار کار پس از فارغ التحصیلی رتبه بندی می‌کند، فهرست ۲۰ دانشگاه‌ برتر کانادا برای ادامه تحصیل را به شرح زیر اعلام کرده‌ است:

 

نکته مهم در خصوص دانشگاه‌های کشور کانادا، پایین بودن شهریه تحصیلی آن‌ها در مقایسه با کشورهایی همچون آمریکا و انگلیس است. یکی دیگر از مزایای ادامه تحصیل در کانادا، خدمات بیمه درمانی نسبتا کم‌هزینه و رایگان و قوانینی است که به فارغ‌التحصیلان این کشور این امکان را می‌دهد تا با کسب امتیازات لازم برای اقامت دائم این کشور اقدام کنند.

بر همین اساس دانشجویان بین‌المللی می‌توانند علاوه بر تحصیل در برترین دانشگاه‌های کانادا از مزایای کار دانشجویی در حین تحصیل برخوردار شده و حتی پس از فارغ‌التحصیلی با دریافت مجوز کار PGWP برای حداکثر 3سال به کار تمام‌وقت در بازار کار فعال و پرمخاطب کانادا بپردازند و در نهایت با گذراندن دوره زمانی 5 تا 6ساله تحصیل و کار در کانادا، اقامت دائم این کشور یا همان Permanent residency را دریافت کنند.

البته باید خاطرنشان کنیم که ویزای همراه دانشجویی یکی دیگر از مزایای مهم تحصیل در کانادا است که طی آن خانواده درجه یک و فرزندان زیر 18سال متقاضی تحصیل تمام‌وقت در کالج و دانشگاه‌های این کشور امکان همراهی وی در کانادا را خواهند داشت.

با تحصیل در هر یک از دانشگاه‌های این کشور، می‌توانید علاوه بر برخورداری از مزایای مختلف تحصیل، زندگی و کار در کشور کانادا، آینده درخشانی را برای خود و خانواده متصور شوید.

گروه مانا مهاجرت با بهره‌مندی از سال‌ها تجربه و ارتباط مستمر با دانشگاه‌ها و موسسات معتبر علمی کشور کانادا، آماده ارائه خدمات اخذ پذیرش تحصیلی کانادا در مقاطع مختلف به شما متقاضیان محترم است.

5/5 - (41 امتیاز)

مدارک تحصیلی دریافتی در دانشگاه های کانادا

 • مدرک کارشناسی: برای تحصیل در دانشگاه های کانادا داشتن مدرک پایان دوره متوسطه ضروری است. بنابراین شما می توانید برای تحصیل در مقطع کارشناسی که 4 سال طول می کشد، درخواست تحصیل در دانشگاه های کانادا را داشته باشید. معمولا کالج و یا دانشگاه انتخابی شما تشخیص می دهد که نیاز به دوره پیش دانشگاهی دارید یا خیر. که معمولا با توجه به دوره زبان و پیش نیازها مشخص می شود.
 • مدرک کارشناسی ارشد: پس از اتمام دوره کارشناسی می توانید برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد اقدام نمایید. که حدود 1 تا 2 سال طول می کشد. در صورتی که پس از تحصیل در دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شده باشید، می توانید برای تحصیل در مقطع دکترا نیز شرکت نمایید.
 • مدرک دکترا: برای تحصیل در این مقطع مدرک کارشناسی ارشد الزامی است. معدل خوب کارشناسی و کارشناسی ارشد، تحقیقات علمی مشترک با استادها، داشتن مقاله های علمی در ژورنال های معتبر، ثبت اختراع و حداقل نمره 7 آیلتس از شرایط عمومی پذیرش در این مقطع است.

5/5 - (41 امتیاز)

تحصیل در دانشگاه های کانادا یا تحصیل در کالج؟

برای تحصیل در کانادا می توانید وارد کالج و یا دانشگاه شوید. اما نکته قابل توجه این است که کدام یک گزینه بهتری هستند؟ برای اینکه بتوانید انتخاب بهتر و مناسب تری داشته باشید، بهتر است با تفاوت ها و شباهت های کالج و دانشگاه به طور کامل آشنا شوید.

 • تفاوت های کالج و دانشگاه:
 • دوره تحصیلی در دانشگاه و کالج

دانشگاه:

نام دورهدوره تحصیلیطول دوره
Associate’s degreesفوق دیپلم1 تا 2 سال
Undergraduate degreeکارشناسی4 سال
Graduate degreesکارشناسی ارشد1 تا 2 سال
Doctorate degreesدکترا5 سال به بالا

کالج:

Diploma programsدیپلم2 تا 3 سال
Certificate programsگواهینامه1 سال
 • دانشگاه ها از اعتبار بیشتری نسبت به کالج ها برخوردار می باشند.
 • شرایط پذیرش برای تحصیل در دانشگاه های کانادا بسیار سخت تر از پذیرش در کالج است.
 • شهریه دانشگاه ها بیشتر از کالج ها است.
 • دوران تحصیل در دانشگاه های کانادا بسیار سخت تر و طولانی تر از دوران تحصیل در کالج ها است.
 • دانشگاه ها به معدل اهمیت بیشتری می دهند و اکثرا شرط معدل دارند. اما در کالج ها این شرط وجود ندارد.
 • تحصیل در دانشگاه های کانادا  شما را برای تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش می دهد و کالج ها شما را برای ورود به بازار کار آماده می سازد.
 • دوره های تئوری محور در دانشگاه ها بیشتر و کاربردی تر از کالج ها می باشد.
 • شباهت های کالج و دانشگاه:
 • دانشجو می تواند ویزای فارغ التحصیلی یا PGWP را دریافت نماید.
 • برای تحصیل در کالج یا دانشگاه داشتن مدرک زبان ضروری است. البته کالج سختگیری کمتری دارد.
 • مدرک تحصیلی دانشجو برای مهاجرت معتبر است.
 • برای استخدام در کانادا مدرک تحصیلی هر دو قابل قبول است.
 • برخی از دوره های آموزشی مشترک است.

5/5 - (41 امتیاز)
5/5 - (41 امتیاز)
Notifications Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes