کارآفرینی آلبرتا

کانادا یکی از بهترین کشورهای جهان با رشد اقتصادی بالا بوده وهمه ساله مورد استقبال بسیاری از مهاجران از سراسر جهان قرار می گیرد. یکی از مسیرهای مهاجرت به این کشور از طریق برنامه کارآفرینی آلبرتا است و به واسطه آن متقاضیان می توانند از اقامت دائم این کشور برخوردار شوند. کانادا از طریق برنامه کارآفرینی آلبرتا به دنبال جذب استعدادهای کارآفرینی جهان متناسب با نیازهای استانی بوده تا میزان رشد اقتصادی خود را همچنان توسعه دهد.

ارزیابی رایگان با ما تماس بگیرید
کارآفرینی در آلبرتا

کارآفرینی آلبرتا

کانادا یکی از بهترین کشورهای جهان با رشد اقتصادی بالا بوده وهمه ساله مورد استقبال بسیاری از مهاجران از سراسر جهان قرار می گیرد. یکی از مسیرهای مهاجرت به این کشور از طریق برنامه کارآفرینی آلبرتا است و به واسطه آن متقاضیان می توانند از اقامت دائم این کشور برخوردار شوند. کانادا از طریق برنامه کارآفرینی آلبرتا به دنبال جذب استعدادهای کارآفرینی جهان متناسب با نیازهای استانی بوده تا میزان رشد اقتصادی خود را همچنان توسعه دهد.

کارآفرینی آلبرتا

استان آلبرتا واقع در غرب کانادا به واسطه رشد اقتصادی بالای آن، مورد توجه بسیاری از مهاجران بویژه کارآفرینان واقع شده است. دو شهر بزرگ کانادا شامل کلگری و ادمونتون در این استان قرار داشته و این استان در زمینه کشاورزی، صنعت انرژی، جنگل داری، تکنولوژی و نوآوری و … ظرفیت های خوبی برای راه اندازی کسب و کار دارد.
مسیرهای مهاجرتی مختلفی برای اخذ اقامت در کانادا تعریف شده که متقاضیان با استفاده از آنها می توانند به این کشور سفر کنند و برنامه کارآفرینی آلبرتا یکی از این مسیرها است. طبق این برنامه استعدادهای کارآفرینی از سراسر جهان می توانند کسب و کار مورد نظر خود را در این استان راه اندازی کنند. شرکت در برنامه کارآفرینی آلبرتا یکی از بهترین گزینه ها برای اخذ اقامت دائم کانادا بوده و به دلیل ظرفیت های اقتصادی آلبرتا، برای کارآفرینان موفق و خلاقی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند، بسیار مفید خواهد بود.

معرفی برنامه کارآفرینی آلبرتا

برنامه کارآفرینی آلبرتا در زیر مجموعه برنامه نامزدی استان آلبرتا قرار دارد. در این برنامه کارآفرینان با راه اندازی کسب و کار خود می توانند اقدام به مهاجرت و اخذ اقامت دائم کانادا کنند.

برنامه کارآفرینی آلبرتا به دو شاخه تقسیم می شود که هر کدام از این بخش ها مختص کارآفرینان خاصی است.

 • ویزای کارآفرینی ویژه فارغ‌التحصیلان بین‌المللی: این ویزا برای دانشجویان فارغ التحصیل در این استان مناسب است.
 • ویزای استارتاپ فارغ‌التحصیلان خارجی: این ویزا به  فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های معتبر خارج از کانادا تعلق می گیرد.

دریافت ویزا فارغ از قرارگیری در هر کدام از بخش های گفته شده، نیازمند پیشنهاد یک کسب و کار قابل اجرا در آلبرتا است. آنچه سبب متمایز شدن برنامه کارآفرینی آلبرتا شده است، اجازه اقامت موقت و آغاز کار در این استان است. در واقع این اقامت موقت می تواند فرصت مناسبی برای راه اندازی و گسترش کسب و کار باشد. اگر کارآفرین در طی 12 ماه تعهدات داده شده را عملی کند، موفق به کسب اقامت دائم خواهد شد.

مراحل شرکت در برنامه کارآفرینی آلبرتا

برای بهره بردن از مسیر مهاجرتی آلبرتا پشت سر گذاشتن مراحل زیر الزامی است

ارسال EOI یا ابراز تمایل: تمامی افرادی که قصد استفاده از ویزای کارآفرینی آلبرتا (این ویزا شامل دو ویزای ذکر شده در بالا می شود) را دارند باید قبل از هرکاری EOI خود را ارسال کنند. بعد از گذشت سی روز EOI مورد بررسی قرار می گیرد و هر متقاضی بنابر شرایط خود موفق به کسب امتیاز و رتبه می شود.

ارسال درخواست: استان آلبرتا از متقاضیانی که در مرحله قبل رتبه ها و امتیازهای بالایی کسب کرده اند، برای ارسال درخواست خود به AINP (برنامه نامزدی استان آلبرتا)، دعوت می کند. متقاضی بعد از دریافت این دعوت نامه، 90 روز برای ارسال مدارک و پرونده فرصت دارد. اگر برنامه بعد از بررسی مورد تأیید قرار گرفت، اجازه اقامت موقت در کانادا صادر می شود. همانگونه که گفته شد این اجازه نامه تا دو سال دارای اعتبار است تا فرد کارآفرین شغل مورد نظر خود را راه اندازی کند.

نامزد شدن برای کسب اقامت دائم کانادا: اگر کارآفرین در طول مدت اقامت موقت، کسب و کار مستمر و موفقی را در آلبرتا راه اندازی کرده و به تعهدات خود وفادار ماند، می تواند اقدام به ارسال درخواست نامزدی کند. این درخواست باید 90 روز قبل از اتمام ویزا صادر شود. با این درخواست اجازه اقامت موقت فرد مهاجر تمدید می شود تا بتواند به تعهدات و فعالیت خود ادامه دهد. بدون شک در صورت عمل به تعهدات درخواست نامزدی مورد تایید AINP قرار می گیرد و فرد می تواند به اقامت دائم کانادا دست یابد.

شرایط شرکت در برنامه کارآفرینی آلبرتا

استفاده از مسیر مهاجرتی از طریق برنامه کارآفرینی آلبرتا مستلزم داشتن شرایط خاصی است. همانگونه که گفته شد برای کارآفرینی آلبرتا دو شاخه مجزا تعریف شده است که هر کدام شرایط خاص خود را دارند. بنابراین لازم است که شرایط این دو شاخه به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گیرد.

در جهت جذب کارآفرین ها و استعداد های فعال در این حوزه، استان آلبرتا مسیر های مهاجرتی مختلفی را تعریف کرده است. در این بخش به شرایط اخذ ویزای کارآفرینی آلبرتا برای فارغ‌التحصیلان و دانش‌آموختگان این استان اشاره می شود. همانگونه که گفته شد افرادی که در یکی از دانشگاه‌ ها و یا مؤسسات آموزشی معتبر تحصیل کرده اند، می توانند از مسیر مهاجرت کارآفرینی اقدام به اخذ اقامت دائم کانادا کنند که این اقامت در صورت راه اندازی کسب و کار صادر می شود.

استفاده از این مسیر مهاجرتی مستلزم داشتن شرایطی است که تمامی موارد آن الزامی است:

فاکتور هاشرایط 
تحصیلات1- تحصیل تمام وقت به مدت دو سال و فارغ التحصیلی در یکی از دانشگاه ها و موسسات معتبر استان آلبرتا

2-داشتن شرایط کافی برای دریافت مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی

اجازه کار1-داشتن مجوز  EOIدر هنگام ارسال ابراز علاقه

2- اعتبار حداقل دو ساله PGWP کار بعد از فارغ التحصیلی

مهارت زبان1-داشتن حداقل معدل 7 Canadian Language Benchmark (CLB) برای زبان انگلیسی در  هنگام ارسال ابراز علاقه خود

2-یا داشتن حداقل نمره 7 در Niveaux de compétence linguistique canadiens (NCLC) برای زبان فرانسه.

*لازم به ذکر است نباید از زمان اخذ مدرک های زبان بیشتر از دو سال گذشته باشد.

تنها مدارک زبان مورد تایید AINP به شرح زیر است:

– Canadian English Language Proficiency Index Program (CELPIP) General Test

– International English Language Testing System (IELTS) General Training Test

– Test d’évaluation de français (TEF) Canada

– Test de connaissance du français (TCF) Canada

راه اندازی کسب و کار-داشتن حداقل 34 درصد از مالکیت کسب و کار راه اندازی شده در آلبرتا

-عدم قرارگیری بیزینس راه اندازی شده در کسب و کارهای غیر مجاز

-داشتن شریک تجاری کانادایی (یا شهروند دارای اقامت دائم)

سابقه کاری-داشتن حداقل 6 ماه سابقه کاری در حوزه مدیریت و یا مالکیت کسب و کار (می تواند سابقه کار برای هر دو مورد به صورت تلفیقی نیز باشد)

-سابقه کار محدود به منطقه خاصی نیست یعنی سابقه داشتن کار در کانادا و خارج از آن نیز قابل پذیرش است.

-برای فعالیت محدودیت زمانی در نظر گرفته نشده است یعنی سابقه می تواند به قبل و یا بعد از فارغ التحصیلی مربوط باشد. (متقاضی که اقدام به ارسال مدارک خود می کند باید حداقل شرایط ممکن را داشته باشد).

-مدارک تحصیلی اخذ شده از موسسات آلبرتا در جهت تامین معیارهای تحصیل و تجربه کار مورد استفاده قرار می گیرد. این مدارک باید قادر به پوشش دهی مدت زمان لازم برای دوره های کاری و تحصیلی باشد.

*لازم به ذکر است در زمان ارسال EOI باید مدارک مربوط به دو سال تحصیل تمام وقت و یا شش ماه سابقه کاری نیز ارائه شود.

 

-کسب امتیاز اضافه در برنامه کارآفرینی آلبرتا (برای فارغ التحصیلان کارآفرین بین المللی)

اخذ ویزای کارآفرینی آلبرتاو کسب امتیاز برای تأیید برنامه کارآفرینی آلبرتا علاوه بر شرایط الزامی، فاکتورهای بیشتری برای افزایش امتیاز دارد که اجباری نیست اما دارا بودن شرایط آن شانس موفقیت در این برنامه را افزایش می دهد که شامل موارد زیر است:

فاکتورهای سازگاریشرایط 
سود اقتصادیکسب و کار پیشنهادی باید از طرق مختلفی برای اقتصاد آلبرتا سود آور باشد که در زیر به برخی آنها اشاره می شود:

– ایجاد اشتغال

– کمک به بخش اقتصادی آلبرتا

– موقعیت جغرافیایی و یا مکان کسب ‌و کار (قرارگیری کسب و کار در منطقه روستایی یا شهری)

– امکان گسترش کسب‌ و کار در آلبرتا

–میزان  سرمایه‌ به کار رفته در کسب‌ و کار

– مالکیت فکری توسعه ‌یافته کسب ‌و کار

سن متقاضی21 تا 49 سال
شرایط همسر متقاضیهمسر متقاضی ویزای کارآفرینی آلبرتا باید حداقل یکی از شرایط زیر را داشته باشد:

-داشتن حداقل یک سال سابقه کاری در استان آلبرتا

-تحصیل و فارغ التحصیلی در یکی از  موسسات آموزشی و دانشگاه‌ های معتبر آلبرتا

-داشتن حداقل نمره  5 در CLB زبان انگلیسی و حداقل  5 در NCLC زبان فرانسه

استان آلبرتا برای فارغ التحصیلان دانشگاه های خارج از کانادا نیز برنامه مهاجرتی درنظر گرفته تا از استعداد و ظرفیت این نیروها نیز بهره ببرد. ویزای استارتاپ فارغ التحصیلان خارجی برنامه ویژه این گروه است که متقاضیان از طریق آن موفق به اخذ ویزای دائمی کارآفرینی آلبرتا خواهند شد. شرایط اخذ این مجوز مهاجرتی به شرح زیر است:

فاکتورهاشرایط
سابقه کاریداشتن حداقل 6 ماه سابقه کاری در حوزه مدیریت و یا مالکیت کسب و کار (این سابقه می تواند تلفیقی از هر دو مورد باشد)
تحصیلاتمتقاضی باید از یکی از دانشگاه های معتبر خارج از کانادا فارغ تحصیل شده باشد. همچنین او باید ECA نیز داشته باشد. شرایط در نظر گرفته شده برای مدرک تحصیلی نیز به شرح زیر است:

-باید کمتر از دو سال از دریافت مدرک تحصیلی گذشته باشد تا امکان ارسال ابراز تمایل  EOI  وجود داشته باشد.

-مدرک تحصیلی ارائه شده بعد از بررسی مطابق با مدارک کانادا معادل سازی می شود.

طرح کسب و کار-طرح کسب و کار ارسالی از جانب متقاضی باید به همراه محاسبات مالی ارائه شود.

-لازم است اسلایدهایی از نوع فعالیت تجاری پیشنهادی تهیه و در مدت ده دقیقه ارائه شود. این ارائه باید بر خواسته سرمایه گذار متمرکز باشد.

مهارت زبان1-داشتن حداقل معدل 7 Canadian Language Benchmark (CLB) برای زبان انگلیسی در  هنگام ارسال ابراز علاقه خود یا داشتن حداقل نمره 7 در Niveaux de compétence linguistique canadiens (NCLC)) برای زبان فرانسه.

*لازم به ذکر است نباید از زمان اخذ مدرک های زبان بیشتر از دو سال گذشته باشد.

تنها مدارک زبان مورد تایید AINP به شرح زیر است:

– Canadian English Language Proficiency Index Program (CELPIP) General Test

– International English Language Testing System (IELTS) General Training Test

– Test d’évaluation de français (TEF) Canada

– Test de connaissance du français (TCF) Canada

راه اندازی کسب و کاراگر کسب و کار پیشنهاد شده برای مناطق روستایی در نظر گرفته شده است، مالکیت 34 درصدی متقاضی کافی است. اما برای مالکیت در شهر های بزرگ حداقل مالکیت مجاز 51 درصد در نظر گرفته شده است.
سرمایه گذاری کسب و کاربرای مناطق شهری و شهرهای بزرگ حداقل سرمایه گذاری 100 هزار دلار در نظر گرفته شده است. این در حالی است که این مبلغ برای مناطق کم جمعیت و روستایی 50 هزار دلار است. هرچه مبلغ سرمایه گذاری بیشتر باشد، امتیاز دریافتی بیشتر خواهد بود.
توصیه نامهبعضی از شرکت ها و آژانس ها مورد تایید AINP است بنابراین لازم است از جانب آنها توصیه نامه ای ضمیمه پرونده شود.
توان مالی و سرمایه مورد نیازلازم است متقاضیان در هنگام دریافت مجوز کار و یا شروع راه اندازی کسب و کار،  وجود بودجه مورد نیاز را به اثبات رسانند. این بودجه برای هزینه های زندگی نیز قابل بسط است.

متقاضیان برای شرکت در این برنامه باید واجد شرایط زیر باشند:

 • دارایی خالص 500هزار دلار کانادا
 • حداقل سرمایه گذاری 500هزار دلار کانادا
 • دارا بودن تحصیلات، آموزش و تجربه کار یا مدیریت در زمینه کشاورزی.
 • ارائه طرح توسعه اقتصادی (بیزینس پلن)
 • ارائه مدرکی که نشان دهد یک مؤسسه مالی کانادایی تمایل دارد از لحاظ مالی کار کشاورزی متقاضی را حمایت نماید.
 • مصاحبه حضوری برای تعیین صلاحیت داوطلبان

بودجه مورد نیاز برای شرکت در برنامه کارآفرینی آلبرتا

بودجه و سرمایه مورد نیاز برای شرکت در برنامه کارآفرینی آلبرتا متأثر از شرایط شخصی و جغرافیایی منطقه انتخاب شده متفاوت است،‌ در تعیین میزان توان مالی دو فاکتور زیر در نظر گرفته می شود:

 • تعداد اعضای خانواده به اضافه خود متقاضی و میزان توان مالی مورد نیاز برای تأمین مخارج آنها.
 • جمعیت و نوع منطقه جغرافیایی که قرار است کسب و کار در آنجا راه انداخته شود.

در همین راستا جدولی در زیر ارائه شده که در آن بودجه مورد نیاز برای حداقل 6 ماه زندگی (برای هزینه های خانوادگی و آغاز کسب و کار) پیشنهاد شده است. این جدول بر اساس تعداد اعضای خانواده و جمعیت شهر مبدا به شرح زیر است:

تعداد اعضای خانوادهجمعیت شهر مورد تقاضا
کمتر از 1000 نفر بین 1000 تا

30 هزار نفر

30 هزار تا

100 هزار نفر

100 هزار تا

500 هزار نفر

بیشتر از

500 هزار نفر

18922 دلار کانادا10151 دلار کانادا11093 دلار کانادا12961 دلار کانادا12960 دلار کانادا
211107 دلار کانادا12636 دلار کانادا13810 دلار کانادا16135 دلار کانادا16135 دلار کانادا
313655 دلار کانادا15534 دلار کانادا16977 دلار کانادا19836 دلار کانادا19836 دلار کانادا
416579 دلار کانادا18861 دلار کانادا20613 دلار کانادا24084 دلار کانادا24083 دلار کانادا
518803 دلار کانادا21392 دلار کانادا23379 دلار کانادا27315 دلار کانادا27315 دلار کانادا
621208 دلار کانادا24127 دلار کانادا26367 دلار کانادا30807 دلار کانادا30806 دلار کانادا
723611 دلار کانادا26861 دلار کانادا29356 دلار کانادا34299 دلار کانادا34299 دلار کانادا

مزایای کارآفرین و سرمایه گذاری در آلبرتا

سرمایه گذاری در استان آلبرتا مزایای زیادی دارد و جذابیت های زیادی را برای متقاضیان فراهم آورده است. در ادامه به مهم ترین مزایای آن می پردازیم:

 • اخذ اقامت دائم کانادا.
 • بالا بودن متوسط درآمد در آلبرتا نسبت به نقاط دیگر کانادا.
 • بالا بودن حداقل دستمزد نسبت به متوسط درآمد.
 • بالا بودن میزان درآمد خانواده در استان آلبرتا.
 • کم بودن میزان مالیات بر درآمد این استان و دارا بودن کمترین مقدار مالیات در سرتاسر کانادا.

جدول امتیازبندی برنامه کارآفرینی آلبرتا

همانگونه که قبلاً نیز گفته شد، متقاضیان بر اساس شرایط و مدارکی که ارائه می دهند موفق به اخذ امتیاز و رتبه می شوند. بنابراین لازم است که تمامی کارآفرینان با شیوه امتیاز دهی آشنایی داشته باشند که در ادامه جزئیات آن را می خوانید:

 امتیاز دهی ویزای کارآفرینی آلبرتا برای فارغ التحصیلان کارآفرین بین‌ المللی

در این بخش فرد می تواند برای EOI خود 120 امتیاز کسب کند. متقاضیان بر اساس امتیازهای به دست آورده رتبه بندی می شوند. لازم به ذکر است این نوع از مهاجرت به کسانی که از دانشگاه های معتبر آلبرتا موفق به کسب حداقل مدرک فوق دیپلم شده اند، تعلق می گیرد. در ادامه به دیگر فاکتورهای مؤثر بر امتیاز دهی اشاره می شود.

حداکثر امتیاز در نظر گرفته شده برای این بخش، 75 امتیاز است. از جمله عوامل مؤثر بر این امتیاز می توان به تجربه کاری، منافع مالی و میزان سرمایه‌ گذاری در کسب ‌و کار اشاره کرد. جدول زیر اطلاعات کامل تری در این خصوص ارائه می دهد:

 • سابقه کاری:

سابقه و تجربه مدیریت و یا مالکیت یک کسب و کار از جمله مواردی است که می تواند به کسب امتیاز کمک کند. حداکثر امتیاز در نظر گرفته شده برای این بخش 15 امتیاز است. لازم به ذکر است مدارک گذراندن دوره های مختلف کارآفرینی نیز معادل سازی می شود.

توضیحاتامتیاز
داشتن حداقل سابقه کاری یعنی 6 ماه5
یک سال10
015

 

 • منافع مالی: 

بخش دوم به منافع مالی اختصاص دارد. امتیاز در نظر گرفته شده برای این بخش 40 امتیاز است. شیوه امتیاز دهی مطابق جدول زیر است:

توضیحاتامتیاز
مزایای اقتصادی

بخش توسعه اقتصادی

مانند: انرژی، کشاورزی؛ فناوری داده، فناوری مخابرات، فناوری هواپیمایی، فناوری هوافضا و خدمات مالی

15
طرح جانشینی5

 

 • اشتغال زایی:

این شاخص به ایجاد اشتغال (به مدت شش ماه) برای شهروندان دائمی کانادا اختصاص دارد. لازم به ذکر است این امتیاز به افراد خانواده تعلق نمی گیرد. شیوه امتیاز دهی به این شاخص بر اساس معیارهای آورده شده در جدول زیر است:

توضیحاتامتیاز
یک شغل5
دو شغل10
سه شغل15
ایجاد اشتغال  در مناطق روستایی، حاشیه ایی و خارج از شهرهای بزرگ آلبرتا5

 

 • سرمایه گذاری:

شاخص چهارم به سرمایه گذاری در کسب و کار اختصاص دارد. میزان امتیاز در نظر گرفته شده برای این بخش، 20 امتیاز است. شیوه امتیاز دهی نیز مطابق جدول زیر است:

توضیحاتامتیاز
25 هزار دلار یا کمتر5
25 هزار دلار تا 50 هزار دلار10
50 هزار دلار تا 75 هزار دلار15
75 هزار دلار به بالا20

میزان امتیاز در نظر گرفته شده برای این بخش، 25 امتیاز است. این بخش به میزان تحصیلات و میزان تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسه تعلق دارد.

 • مهارت زبان:

برای این بخش حداکثر امتیاز در نظر گرفته شده، 15 امتیاز است. لازم است که مدرک اخذ شده معتبر باشد.

مدرک زبانامتیاز
داشتن معدل 7 برای CLB /NCLC

(لازم به ذکر است که این نمره حداقل نمره ی مورد نیاز است و کمتر از آن برای مهاجرت مجاز نیست.)

5
داشتن معدل 8 برای CLB /NCLC12
داشتن معدل 9 برای CLB /NCLC15

 

 • تحصیلات:

میزان تحصیلات متقاضی طرح کارآفرینی برای کسب امتیاز تأثیرگذار است. این بخش مطابق با مدرک تحصیلی حداکثر 10 امتیاز دارد.

تحصیلاتامتیاز
فوق دیپلم یا لیسانس5
داشتن دو مدرک تحصیلی و دانشگاهی7
کارشناسی ارشد و بالاتر از آن10

برای اخذ ویزای کارآفرینی آلبرتا،  فاکتور سازگاری نیز مورد بررسی قرار می گیرد. امتیاز این فاکتور بر اساس سن متقاضی و شرایط همسر و بستگان او تعیین می شود. حداکثر امتیاز در نظر گرفته شده برای این بخش، 25 امتیاز است.

 • سن متقاضی: به افرادی که در بازه سنی 21 تا 49 سال قرار دارند، 5 امتیاز داده می شود.
 • شرایط همسر و بستگان متقاضی: برای این بخش بنا بر شرایط اعلام شده، 15 امتیاز در نظر گرفته شده است.
توضیحاتامتیاز
وجود یکی از شرایط زیر برای همسر یا شریک زندگی:

 1. داشتن حداقل یک سال سابقه کاری مستمر در استان آلبرتا
 2. تحصیل 2 ساله تمام وقت در دانشگاه و موسسات آموزشی معتبر آلبرتا
 3. حداقل سطح 5 در CLB برای زبان انگلیسی و یا سطح 5 در NCLC برای زبان فرانسه
10
متقاضی و یا همسر او در آلبرتا وابستگانی داشته باشد. این وابستگان شامل پدر، ناپدری، مادر، نامادری، فرزند خوانده، فرزند، خواهر، خواهر ناتنی، برادر، برادر ناتنی می شود.10

امتیاز دهی ویزای کارآفرینی آلبرتا ویژه استارتاپ فارغ التحصیلان خارجی

فاکتورهای در نظر گرفته شده برای امتیاز دهی به استارتاپ فارغ التحصیلان خارجی مشابه فارغ التحصیلان کارآفرین بین‌ المللی است. تنها تفاوت موجود به مقدار امتیاز مرتبط بوده که برای این بخش 200 امتیاز در نظر گرفته شده است که فاکتورهای آن به شرح زیر است:

 • مهارت زبان انگلیسی یا فرانسه: حداکثر امتیاز در نظر گرفته شده برای این بخش 30 امتیاز است.
مدرک زبانامتیاز
داشتن معدل 7 در CLB10
داشتن معدل 8 در CLB20
داشتن معدل 9 در CLB30

 

 • میزان تحصیلات و رشته تحصیلی: فرد متقاضی اخذ ویزای کارآفرینی آلبرتا باید حتما از یک مؤسسه آموزشی و یا دانشگاه معتبر خارج از خاک کانادا فارغ التحصیل شده باشد. حداقل مدرک در نظر گرفته شده لیسانس است. لازم به ذکر است دانشگاه محل تحصیل حتماً باید مورد تأیید دولت کانادا قرار داشته باشد. همچنین نباید بیشتر از دو سال از فارغ التحصیلی فرد داوطلب گذشته باشد. حداکثر امتیاز در نظر گرفته شده برای این بخش 35 امتیاز است.
تحصیلاتامتیاز
کارشناسی5
کارشناسی ارشد10
دکترا15

 

علاوه بر مدرک تحصیلی، شاخه ‌های تحصیلی از دیگر اولویت هایی است که مورد بررسی قرار می گیرد.

شاخه های تحصیلیامتیاز
علوم، فناوری، ریاضیات و مهندسی10
تجارت10

 

 • سابقه کارآفرینی: حداکثر امتیازی که به این بخش تعلق می گیرد، 35 امتیاز است. امتیاز سابقه کاری به داشتن تجربه مالکیت یک کسب و کار و یا مدیریت یک بیزینس تعلق می گیرد. برای اثبات این بخش ارائه مدرک معتبر الزامی است.
سابقه کارآفرینیامتیاز
6  ماه (حداقل شرایط)5
بین 6 ماه تا یک سال10
بین یک تا 2 سال15
بیشتر از 2 سال20
اولویت با کسانی است که دارای سابقه مالکیت کسب‌وکار باشند.15

امتیاز دهی در این بخش شامل موارد زیر می شود:

 • طرح کسب و کار:

حداکثر امتیاز در نظر گرفته شده برای این بخش، 40 امتیاز است. متقاضی باید طرحی از کسب ‌و کار به همراه برآوردهای مالی و هزینه کسب‌ و کار پیشنهاد داده باشد. لازم به ذکر است داشتن برنامه قابل اجرا از جمله شرایط مهم اخذ ویزای کارآفرینی آلبرتا است.

 

 • میزان سرمایه گذاری در کسب و کار: 

حداکثر امتیازی که برای میزان سرمایه گذاری در نظر گرفته شده است، 25 امتیاز است.

امتیاز سرمایه گذاری در محدوده شهری و در شهرهای بزرگ

توضیحات امتیاز 
100 هزار دلار5
100 هزار تا 150 هزار دلار11
150 هزار تا 200 هزار دلار18
بیشتر از 200 هزار دلار25

 

امتیاز سرمایه گذاری در مناطق روستایی و خارج از ادمونتون  

توضیحات امتیاز 
50 هزار دلار5
50 هزار تا 100 هزار دلار11
100 هزار تا 150 هزار دلار18
بیشتر از 150 هزار دلار25

 

 • سرمایه گذاری مجدد پس از راه اندازی کسب و کار

سرمایه گذاری در محدوده شهری و یا در شهرهای بزرگ

توضیحات امتیاز 
100 هزار دلار5
100 هزار تا 150 هزار دلار10
150 هزار تا 200 هزار دلار15
بیشتر از 200 هزار دلار20

 

سرمایه گذاری در منطقه‌ خارج از شهر ادمونتون و در مناطق روستایی

توضیحات امتیاز 
50 هزار دلار5
50 هزار تا 100 هزار دلار10
100 هزار تا 150 هزار دلار15
بیشتر از 150 هزار دلار20

 

 • ایجاد شغل در آلبرتا:

یکی از شرایط اخذ ویزای کارآفرینی آلبرتا  و کسب امتیاز برای قبولی در آن، ایجاد اشتغال و کارآفرینی به مدت حداقل شش ماه برای ساکنین دائمی و یا شهروندان این شهر است.

تعداد شغل ایجاد شدهامتیاز
یک شغل5
دو شغل10
سه شغل یا بیشتر15

مشاغل غیر مجاز در برنامه کارآفرینی آلبرتا

مشاغل غیر مجاز در برنامه کارآفرینی آلبرتا دارای دو بخش میباشند.

برخی از مشاغل شرایط و ویژگی لازم برای قرارگیری در لیست کارآفرینی آلبرتا ویژه فارغ التحصیلان بین المللی را نداشته و متقاضیان اقامت در این استان نباید برای این مشاغل درخواست بدهند. از جمله این کسب و کارها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کسب و کارهایی که با قوانین مهاجرت و یا حمایت از پناهندگان همخوانی ندارند. از جمله این کسب و کارها می توان به سرمایه گذاری غیرفعال و منفعل اشاره کرد.
 • کسب و کارهایی که راه اندازی آنها برای اقتصاد استان آلبرتا ارزش افزوده به همراه ندارد نیز مشمول این ممنوعیت می شود. این کسب و کارها شامل پرداخت وام و تجارت کالاهای دسته دوم می شود.
 • شرکت های فاقد مدیریت فعال نیز غیر مجاز هستند زیرا آنها در دسته کسب و کارهای منفعل قرار می گیرند. این مشاغل شامل مواردی همچون کارواش، اجاره دادن خانه و لیزینگ، کارگزاری املاک و مستغلات، کارگزاری بیمه و کارگزاری کسب ‌و کار می شود.
 •  کسب و کارهایی که به صورت فصلی راه اندازی می شوند.
 • کسب و کارهای که در خانه انجام می شوند(کسب و کارهای خانگی).
 • ممنوعیت ها شامل برخی از طرح های جانشینی و گسترش کسب ‌و کار نیز می شود. این محدودیت ها شرایطی به شرح زیر دارند:
 • اگر مالک و یا مدیر قبلی کسب و کار نسبت فامیلی با متقاضی داشته باشد، این جانشینی و یا گسترش مورد قبول واقع نمی شود.
 • مالک کسب و کار خریداری شده نباید از کارآفرین فعلی یا سابق AINP باشد. در واقع باید حدود 4 سال از مالکیت او گذشته باشد.
 • اگر تغییر مالکیت سه سال قبل از ارسال درخواست مهاجرت صورت گرفته باشد شامل این محدودیت می شود.
 • کسب و کارهایی که به تشخیص AINP در دسته کسب و کارهایی قرار می گیرند که به اعتبار دولت کانادا و AINP لطمه وارد می کنند.

برای ویزای استارتاپ فارغ‌التحصیلان خارجی، برخی از بیزینس های ممنوع معرفی‌ شده در قسمت قبل مجاز است اما این به معنای عدم وجود کسب و کارهای غیر مجاز نیست. برای ویزای استارتاپ، کسب و کارهای زیر غیرمجاز اعلام شده اند:

 • کسب و کارهایی همچون سرمایه‌گذاری غیرفعال و منفعل که در مغایرت با قوانین مهاجرت و حمایت از پناهندگان قرار دارند.
 • کسب و کارهایی همچون پرداخت وام و تجارت کالاهای دسته دوم برای استان آلبرتا ارزش افزوده به همراه ندارد .
 • کسب و کارهای فاقد مدیریت همچون کارگزاری کسب‌ و کار و کارگزاری بیمه در دسته سرمایه گذاری های منفعل قرار می گیرند بنابراین مشمول این ممنوعیت می شوند.
 • مشاغلی که در دسته کسب و کارهای خانگی قرار دارند.
 • کسب و کارهایی که بخشی از طرح جانشینی به حساب می آیند.
 • کسب و کارهایی که مربوط به یک فصل خاص است.
 • کسب و کارهایی که در مغایرت با اعتبار  AINP و دولت آلبرتا قرار دارند.

سوالات متداول

آیا در این روش سفر تحقیقی الزامی است؟

خیر، ولی امتیاز دارد.

5/5 - (52 امتیاز)

چه افرادی واجدشرایط برنامه کارآفرینی آلبرتا هستند؟

تمامی کسانی که شامل شرایط ذکر شده در بالا هستند و قصد راه اندازی کسب و کار در آلبرتا را دارند می توانند اقدام به ارائه درخواست کنند. این شرایط شامل فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی معتبر داخل آلبرتا و فارغ‌التحصیلان خارجی می شود.

5/5 - (52 امتیاز)

هزینه شرکت در برنامه کارآفرینی آلبرتا چقدر است؟

لازم است که 3500 دلار جهت بررسی پرونده و اجرای مراحل مختلف برنامه کارآفرینی آلبرتا پرداخت شود. لازم به ذکر است این مبلغ غیر قابل برگشت است حتی اگر پرونده متقاضی مورد قبول واقع نشود.  مبلغ ذکر شده باید بعد یک روز (24 ساعت) بعد از پرداخت ارسال شود در غیر این صورت روند پرونده متوقف می شود و باید مجددا درخواست ارسال شود.

5/5 - (52 امتیاز)

هترین شهرها برای سرمایه گذاری در استان آلبرتا کدام است؟

استان آلبرتا بیش از ٣.٥ میلیون نفر جمعیت داشته که بیشترین آنها در ادمونتون و کلگری ساکن هستند و این دو شهر از اهمیت بالای سرمایه گذاری محسوب می شوند.

کلگری یکی از بزرگ ترین شهرهای استان آلبرتا محسوب می شود که جمعیت رو به رشدی را دارا می باشد. این شهر چند قومیتی و چند فرهنگی محسوب می شود که درصد زیادی از مردم کلگری را کشور های اروپایی، چینی- کانادایی و مردم آسیای جنوبی تشکیل می دهند. اقتصاد این شهر بر اساس نفت و گاز و صنایع خدماتی بنا شده است و شرکت های معتبر زیادی در این شهر سرمایه گذاری می کنند: شامل pacific Encana، lmperial oil و غیره. علاقه افراد به سرمایه گذاری در این شهر افزایش پیدا کرده و یکی از مهم ترین گزینه ها محسوب می گردد.

ادمونتون، مرکز استان آلبرتا می باشد و ششمین شهر بزرگ کانادا محسوب می گردد. وسعت این شهر ٦٤٨ کیلومتر مربع و حدود ١میلیون نفر جمعیت دارد؛ نسبت مساحت به جمعیت بسیار زیاد می باشد و محدوده وسیعی از آن را پارک ها و فضای سبز تشکیل می دهد. این شهر همچنین دارای صنعت نفت شکوفایی می باشد. همانند کلگری شرکت های برتر چند ملیتی در این شهر وجود دارد که از جمله این شرکت ها می توان به Dell، TElUS و IBM اشاره نمود که امتیاز بزرگی برای این شهر محسوب می گردند.

5/5 - (52 امتیاز)

حداقل تجربه کاری در نظر گرفته شده برای برنامه کارآفرینی آلبرتا، چقدر است؟

برای پیگیر شدن این مسیر مهاجرتی داشتن حداقل شش ماه مالکیت و یا مدیریت کسب و کار الزامی است. لازم است این مدیریت و یا مالکیت با مدارک قوی اثبات شود.

5/5 - (52 امتیاز)

مسیر مهاجرتی برای فارغ‌التحصیلان کارآفرین خارجی چگونه تعریف شده است؟

تمامی فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر آلبرتا می توانند برای اخذ ویزای دائمی آلبرتا از طریق مسیر تعریف شده اقدام کنند.

5/5 - (52 امتیاز)

منظور از ویزای استارتاپ فارغ‌التحصیلان خارجی چیست؟

این ویزا نیز بخشی از برنامه کارآفرینی آلبرتا است که مطابق با آن کلیه فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های معتبر خارج از خاک کانادا نیز می توانند با راه اندازی کسب و کار به اقامت دائم دست یابند.

5/5 - (52 امتیاز)

مدت زمان در نظر گرفته شده برای راه اندازی کسب و کار در برنامه کارآفرینی کانادا چقدر است؟

اگر پرونده مورد تایید قرار گیرد، اجازه موقت دو ساله صادر می شود. متقاضی موظف است در این فرصت کسب و کار خود را راه اندازی کند و آن را گسترش دهد. اگر در طول یک سال تعهدات ذکر شده در طرح اجرا شود متقاضی می تواند اقدام به اخذ اقامت دائم کند.

5/5 - (52 امتیاز)
5/5 - (52 امتیاز)
Notifications Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes