برنامه استانی آلبرتا

استان آلبرتا برای جذب نیروهای متخصص و ماهر از برنامه‌ استانی استفاده می‌کند تا بتواند بهترین نیروهای مورد نیاز خود را برای توسعه اقتصادی جذب کند. استفاده از برنامه استانی آلبرتا Alberta Immigrant Nominee Program یا به اختصار AINP یکی از روش های سریع (Fast-Track) برای مهاجرت و اخذ اقامت کانادا است. داوطلبان مهاجرت به کانادا که دارای مهارت و سابقه مناسبی هستند، از طریق این برنامه، توسط استان آلبرتا انتخاب و اصطلاحاً Nominate می شوند. اگر به زندگی در این استان علاقه دارید، آشنایی با برنامه مهاجرت استانی آلبرتا می‌تواند برای شما مفید باشد.

ارزیابی رایگان با ما تماس بگیرید
آلبرتا

برنامه استانی آلبرتا

استان آلبرتا برای جذب نیروهای متخصص و ماهر از برنامه‌ استانی استفاده می‌کند تا بتواند بهترین نیروهای مورد نیاز خود را برای توسعه اقتصادی جذب کند. استفاده از برنامه استانی آلبرتا Alberta Immigrant Nominee Program یا به اختصار AINP یکی از روش های سریع (Fast-Track) برای مهاجرت و اخذ اقامت کانادا است. داوطلبان مهاجرت به کانادا که دارای مهارت و سابقه مناسبی هستند، از طریق این برنامه، توسط استان آلبرتا انتخاب و اصطلاحاً Nominate می شوند. اگر به زندگی در این استان علاقه دارید، آشنایی با برنامه مهاجرت استانی آلبرتا می‌تواند برای شما مفید باشد.

مهاجرت استانی آلبرتا

آشنایی با برنامه مهاجرت استانی آلبرتا (AINP) برای متقاضیان ورود به این استان بسیار جالب خواهد بود. استان آلبرتا از اقتصاد و جمعیتی پویا بهره می‌برد. این منطقه در غرب کشور کانادا قرار گرفته است و اقتصاد آن به سرعت در حال گسترش است، البته بخش زیادی از این توسعه تحت تأثیر منابع طبیعی این استان قرار دارد. در این ایالت شهرهای بزرگی چون کلگری و ادمونتون دیده می‌شوند. اگر سه استان سرسبز کانادا را دسته بندی کنیم، معروف‌ترین آن‌ها آلبرتا خواهد بود. از سوی دیگر وجود پارک‌های ملی مانند Bnaff  و Jasper این منطقه را در رده زیباترین مناطق آمریکای شمالی جای داده است. در کنار این جاذبه‌ها وجود یک دریاچه زیبا کنار کوه‌های راکی چهره دلنشینی به این استان بخشیده است. آلبرتا به دلیل داشتن طبیعت زیبا، تنوع فرهنگی، شرایط استاندارد زندگی و اقتصاد قوی تبدیل به یکی از محبوبترین استان های کانادا شده که مورد توجه مهاجران بین المللی است.

بر این مبنا، این استان برنامه مهاجرت استانی AINP را برای علاقه مندان ارائه نموده است. هر متقاضی که مایل به زندگی در این منطقه باشد، در صورت داشتن مهارت و سابقه کاری مناسب، توسط اداره مهاجرت Nominate می‌شود. این پروسه 600 امتیاز در سیستم اکسپرس انتری به فرد اضافه کرده و روند دریافت اقامت را تسهیل می‌نماید.

مدارک لازم برای مهاجرت استانی آلبرتا

برای شرکت در برنامه استانی آلبرتا با توجه به نوع گروه انتخابی، ارائه مدارک متفاوتی مورد نیاز است، ولی به طور کلی ارسال مدارک زیر برای مهاجرت استانی از طریق آلبرتا لازم است:

 

 • گذرنامه معتبر.
 • گواهی مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسوی.
 • مدارک تحصیلی به همراه تاییدیه.
 • سوابق تجربه کار در استان آلبرتا (در صورت نیاز).
 • اثبات دارابودن اقوام و بستگان در آلبرتا (در صورت وجود).
 • مدارک اثبات استخدام در کانادا (در صورت وجود).
 • ارائه پیشنهاد شغلی در آلبرتا.
 • اثبات شرکت در برنامه اکسپرس اینتری.
 • اجازه کار پس از تحصیل در کانادا (در صورت وجود).

برنامه مهاجرت استانی آلبرتا

برنامه استانی آلبرتا به سه گروه مختلف تقسیم بندی شده و متقاضیان با توجه به شرایط و مهارت‌ها، تحت زیر گروه‌های زیر پذیرش می‌شوند:

 

1فرصت آلبرتاAlberta Opportunity Stream
2اکسپرس انتریAlberta Express Entry Stream
3کشاورزان خوداشتغالSelf-Employed Farmer Stream

 

ذکر این نکته لازم است که از سال 2018، برنامه فرصت استان آلبرتا یا همانAlberta Opportunity Stream  جایگزین دو برنامه قبلی استخدام استراتژیک و کارفرما محور شده است.

این گروه از برنامه مهاجرت استانی آلبرتا به افرادی که در مؤسسات معتبر مشغول به کار هستند یا به تازگی از مراکز آموزشی این استان فارغ التحصیل شده‌اند، اجازه می‌دهد تا برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کنند. همانطور که گفته شد، گزینه فرصت آلبرتا در برنامه مهاجرتی جایگزین دو برنامه پیشین دولت استانی آلبرتا شده است.

برنامه اکسپرس انتری استان آلبرتا با سیستم اکسپرس انتری دولت فدرال در یک راستا قرار دارد. با توجه به دسترسی دولت استانی به اطلاعات موجود در پروفایل مهاجرین در سیستم فدرال، این ایالت می‌تواند افرادی را که از مهارت‌ها، تحصیلات و سوابق مورد نیاز استان برخوردار هستند، انتخاب کرده و آن‌ها را پذیرش کند. متقاضیان مورد پذیرش پس از دریافت دعوتنامه باید مدارک خود را ارسال نمایند. در صورت تأیید شدن مدارک ارسالی، دولت استانی آلبرتا افراد را Nominate خواهد کرد. در این صورت نیز 600 امتیاز به فرد در سیستم اکسپرس انتری افزوده خواهد شد و باید برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کند.

آخرین گروه برنامه مهاجرت استانی آلبرتا، خود‌اشتغالی کشاورزان است. این برنامه همانطور که از نامش پیدا است، ویژه افرادی است که تجربه مناسبی در زمینه کشاورزی داشته و از سرمایه لازم برای مزرعه داری برخوردار هستند. متقاضیان این فرصت را دارند تا از طریق برنامه مذکور برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کنند. البته این افراد باید صاحب مزرعه بوده و برنامه سکونت در آلبرتا را داشته باشند.

فرد متقاضی باید حداقل ۵۰۰ هزار دلار کانادا در آلبرتا سرمایه گذاری کرده و تجربه کار کشاورزی را داشته باشد و یک طرح تجاری برای این حرفه ارائه دهد.

 

شرایط شرکت در برنامه کشاورزان خوداشتغال

داوطلبان برای شرکت در برنامه کشاورزان خوداشتغال برای مهاجرت به آلبرتا می بایست واجد شرایط زیر باشند:

 •  اعلام تمایل برای شرکت در برنامه.
 • خرید یک کسب و کار در بخش روستایی آلبرتا .
 • راه اندازی کسب و کاری در بخش روستایی آلبرتا.
 • دارا بودن الزامات تعیین شده در برنامه کشاورزان.
 •  ارسال یک درخواست تجاری در صورت دریافت دعوتنامه.

برنامه استخدام استراتژیک (در حال حاضر غیر فعال است)

این بخش از برنامه مهاجرت استانی آلبرتا به داوطلبان اجازه می‌دهد تا بدون داشتن کارفرما و پیشنهاد کار برای جذب شدن اقدام کنند. سه گروه متفاوت این برنامه را مشاهده می‌کنید:

 • کسب و کارهای اجباری و اختیاری

تاجرانی که از گواهی انتخاب استانی یا حتی یک گواهی معتبر برای کسب‌وکار بهره مند باشند، در این گروه دسته بندی می‌شوند. البته فرد متقاضی حتماً باید در زمان ثبت درخواست از یک مجوز برای کار بهره مند باشد یا در مشاغل اختیاری یا اجباری شاغل باشد.

 • مشاغل مهندسی

این دسته نیز مخصوص افرادی است که دارای سابقه کاری در یکی از حوزه‌های مهندسی، طراحی و یا تهیه کنندگی در آلبرتا هستند. فرد باید در یکی از شغل‌های یاد شده فعالیت کند.

 • نیروهای کار دارای تحصیلات عالی 

چنانچه فردی در یکی از مراکز آموزش عالی آلبرتا در مقطع ارشد یا دکتری درس خوانده باشد، و در این مراکز فارغ التحصیل شده باشد، در این گروه قرار خواهد گرفت.

برنامه کارفرما محور ( در حال حاضر غیر فعال است)

یکی از برنامه‌های مهاجرت استانی آلبرتا، برنامه کارفرما محور است که به کارفرماها این فرصت را می‌دهد تا نیروهای خود را گزینش کنند. به این ترتیب متقاضی از آینده شغلی خود اطمینان حاصل خواهد کرد و در سوی مقابل کارفرما می‌تواند به راحتی نیروهای خود را پیدا کند. این برنامه شامل بخش های زیر است:

 • گروه نیروی متخصص

چنانچه فرد یک جاب آفر یا پیشنهاد کار دائمی و تمام وقت در یکی از مشاغل تخصصی دریافت کرده باشد، می‌تواند از این طریق اقدامات لازم را انجام دهد. البته فرد در زمان درخواست نباید در آلبرتا کار کند.

 • گروه فارغ التحصیلان بین المللی

این دسته نیز به افرادی اختصاص پیدا می‌کند که از یکی از دوره‌های آموزش عالی در کانادا موفق به فارغ التحصیلی شده و از مجوز کار پس از اتمام تحصیلات بهره مند باشند. همچنین شرط دیگر برای قرار گیری در این گروه داشتن یک پیشنهاد کار تمام وقت و دائم از کارفرمایان معتبر است.

 • گروه نیروی نیمه متخصص

همانطور که از نام این گروه مشخص است، این گروه نیز شامل افرادی است که دارای یک پیشنهاد دائم و تمام وقت کاری از یکی از کارفرمایان آلبرتا در مشاغل نیمه تخصصی باشند.

هزینه مهاجرت استانی آلبرتا

از آنجا که شرکت در برنامه استانی آلبرتا از مسیرهای مختلفی میسر است، هر کدام از گروه ها هزینه خاص خود را طلب می کند. مثلاً داوطلبانی که قصد سرمایه گذاری در آلبرتا را دارند باید حداقل 500 هزار دلار کانادا هزینه کنند و داوطلبانی که از طریق فرصت آلبرتا یا اکسپرس انتری از طریق کاری وارد می شوند باید بتوانند هزینه زندگی خود و وابستگانشان را در کانادا تأمین کنند. هزینه دریافت ویزا نیز از هزینه های اصلی مهاجرت بوده که برای داوطلب و همسر او  در حدود 1100 دلار (برای هر نفر ) و برای فرزندان و افراد وابسته نیز در حدود بین 150 تا 550 دلار کانادا است.

سوالات متداول

برنامه استانی آلبرتا شامل چه برنامه‌هایی لست؟

برنامه استانی آلبرتا، شامل برنامه فرصت آلبرتا (AOS)، اکسپرس اینتری، برنامه مهاجرت کارآفرینی فارغ‌التحصیلان بین المللی، برنامه کشاورزان خوداشتغال و ویزای استارت آپ برای فارغ‌التحصیلان خارجی از جمله 5 برنامه اصلی در این برنامه استانی هستند.

5/5 - (27 امتیاز)

چه مشاغلی برای برنامه استانی آلبرتا مورد قبول واقع نمی شوند؟

متقاضیانی که در مشاغل اعلام شده زیر در حال فعالیت هستند، امکان  استفاده از برنامه AINP  را ندارند:

مشاغلNOC کد 
قانونگذاران0011
مدرسان مدرسه و مدیران آموزش ابتدایی و متوسطه0422
مدیران خدمات اجتماعی و اصلاحی0423
افسران آتش نشانی و مقامات ارشد آتش نشانی0432
مدیران آژانس اسکورت، مدیران باشگاه های ماساژ0651
معلمان متوسطه4031
معلمان ابتدایی و کودکستان4032
مشاغل مذهبی4154
نویسندگان5121
موزیسین ها و خوانندگان5133
بازیگران و کمدین ها5135
نقاشان، مجسمه سازان و هنرمندان دیگر5136
افسران دادگاه و قضات دادگستری ها1227
کارکنان آزمایشگاهی دهان و دندان3223
مربیان و دستیاران پیش دبستانی4214
سایر مربیان4216
سایر مشاغل مذهبی4217
سایر مجریان5232
صنعتگران و هنرپیشه گان5244
ورزشکاران5251
عاملان و فروشندگان املاک و مستغلات6232
پرستاران خانگی کودکان4411
ارائه دهندگان خدمات مراقبت از خانه، خدمتکاران و مشاغل مرتبط4412
دستیاران معلمان ابتدایی و متوسطه4413
مشاغل کازینو6533
سایر مشاغل خدمات شخصی6564
رانندگان و شوفرهای تاکسی و لیموزین7513
تفنگداران و شکارچیان8442
سایر مشاغل مربوط به فروش6623
اپراتورها و دست اندرکاران سرگرمی، تفریح و ورزش6722
دیگر مشاغل پشتیبانی6742
کارگران برداشت محصول8611
محوطه ساز ها و نگهدارندگان زمین8612
کارگران آبزی پروری و کارگاه های استخراج دریایی8613
کارگران معدن8614

5/5 - (27 امتیاز)

چگونه می توان اقامت کاری استان آلبرتا را دریافت کرد؟

برای دریافت اقامت کاری، متقاضی باید از طریق برنامه اکسپرس اینتری اقدام و امتیاز موردنیاز را کسب نماید. همچنین در صورت دریافت دعوتنامه و پیشنهاد کاری از استان آلبرتا، اقامت کاری این استان را دریافت کند.

5/5 - (27 امتیاز)

برنامه فرصت آلبرتا چیست؟

برنامه فرصت آلبرتا (AOS) یکی از بخش های برنامه استانی آلبرتا است. اتباع خارجی مشغول به کار در آلبرتا و یا فارغ التحصیلان دانشگاه ها و موسسات آموزشی آلبرتا که حداقل در مقطع متوسطه تحصیل کرده اند از داوطلبان اصلی فرصت آلبرتا هستند. این برنامه جایگزین برنامه کارفرما (Employer-Driven) و برنامه استخدام استراتژیک (Strategic Recruitment) شده است.

5/5 - (27 امتیاز)

برنامه اکسپرس اینتری آلبرتا چیست؟

برنامه اکسپرس اینتری آلبرتا همان اکسپرس انتری فدرال است. برنامه استانی AINP به این نحو عمل می کند که نامزدها را از استخر اکسپرس اینتری فدرال انتخاب می کند. پس از تأیید داوطلبان، برنامه AINP برای داوطلبان دعوتنامه ارسال می کند تا افراد برگزیده برای تکمیل درخواست خود اقدام کنند.

5/5 - (27 امتیاز)

برنامه کشاورزان خوداشتغال آلبرتا چیست؟

برنامه کشاورزان خوداشتغال آلبرتا، یکی از برنامه های استانی آلبرتای کانادا است. داوطلبان با داشتن تجربه کافی در کشاورزی و سرمایه گذاری در حدود 500هزار دلار می توانند برای توسعه کشاورزی آلبرتا از طریق تملک زمین کشاورزی و مدیریت مزرعه اقدام کرده و از این طریق اقامت کانادا را کسب کنند.

5/5 - (27 امتیاز)

چگونه می توان در برنامه خوداشتغالی کشاورزی استان آلبرتا شرکت کرد؟

داوطلب می بایست تجربه و تبحر لازم در حوزه کشاورزی را دارا بوده و در حدود پانصد هزار دلار در کانادا در زمینه کشاورزی سرمایه گذاری کند.

5/5 - (27 امتیاز)

آیا داشتن پیشنهاد شغلی برای شرکت در برنامه استانی آلبرتا الزامی است؟

خیر الزامی ندارد اما امتیاز مثبت دارد. داشتن پیشنهاد شغلی می تواند امتیازات داوطلب را ارتقا داده ولی در صورت بالا بودن امتیاز نیازی به پیشنهاد شغلی ندارید.

5/5 - (27 امتیاز)

بهترین مشاغل برای مهاجرت به آلبرتا کدام است؟

بهترین مشاغل موردنیاز در استان آلبرتا در ردیف های شغلی زیر است:

 • مشاغل مدیریتی
 • مشاغل بهداشتی
 • مشاغل در حوزه علوم اجتماعی، آموزش، خدمات دولتی و دینی
 • مشاغل هنری، فرهنگی، تفریحی و ورزشی
 • مشاغل مربوط به فروش و خدمات
 • مشاغل حوزه تجارت، حمل و نقل و اپراتورهای تجهیزات
 • مشاغل مرتبط مشاغل منحصر به فرد در صنعت اولیه
 •  مدیران تجارت خرده‌فروشی و عمده‌فروشی
 •  طراحان و مهندسان نرم‌افزار
 • مشاوران و تحلیل گران سیستم‌های اطلاعاتی
 •  دندانپزشکان
 •  پزشکان عمومی
 •  استادان دانشگاه
 • طراحان گرافیک
 • مکانیک کامیون و اتوبوس
 • رانندگان کامیون

5/5 - (27 امتیاز)
5/5 - (27 امتیاز)
Notifications Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes