ویزای کار بدون LMIA

کارفرمایان کانادایی عموماً برای استخدام نیروی کار خارجی، به تأییدیه LMIA نیاز دارند، اما در برخی از موارد می‌توان از LMIA چشم‌پوشی کرد. LMIA یک سند، گواهینامه یا یک تأییدیه است که کارفرمایان کشور کانادا هنگام جذب نیرو و همچنین نیرو های کاری خارجی در زمان اخذ ویزای کاری این کشور به آن نیاز خواهند داشت. دولت کانادا بنابه دلایل و اهداف متعددی که دارد برخی از مشاغل را به عنوان مشاغل معاف از LMIA قرار داده که شرایط و لیست این مشاغل را اعلام کرده است.

ارزیابی رایگان با ما تماس بگیرید
ویزای کار بدون LMIA
LMIA Exempt (IMP)
ویزای کار بدون LMIA
کارفرمایان کانادایی عموماً برای استخدام نیروی کار خارجی، به تأییدیه LMIA نیاز دارند، اما در برخی از موارد می‌توان از LMIA چشم‌پوشی کرد. LMIA یک سند، گواهینامه یا یک تأییدیه است که کارفرمایان کشور کانادا هنگام جذب نیرو و همچنین نیرو های کاری خارجی در زمان اخذ ویزای کاری این کشور به آن نیاز خواهند داشت. دولت کانادا بنابه دلایل و اهداف متعددی که دارد برخی از مشاغل را به عنوان مشاغل معاف از LMIA قرار داده که شرایط و لیست این مشاغل را اعلام کرده است.

ویزای کار بدون LMIA

به طور کلی کارفرمایان کانادایی که قصد دارند نیروی کار خارجی استخدام کنند، عموماً به تأییدیه LMIA نیاز خواهند داشت، اما در برخی از موارد می‌توان از LMIA چشم‌پوشی کرد.
مشاغل در کشور کانادا برای کارگران خارجی به دو گروه تقسیم می‌شوند؛ مشاغلی که نیاز به تأییدیه LMIA دارند و مشاغل معاف از LMIA.
به طور خلاصه، نیروی کار خارجی که نیازمند به LMIA باشد تحت شرایط برنامه نیروی کار موقت خارجی یا همان TFW قرار می‌گیرد. در مقابل، نیروهای معاف از LMIA، مشمول برنامه جابجایی بین‌المللی یا به طور مخفف IMP می‌باشد.
LMIA که مخفف عبارت Labour Market Impact Assessment و به معنای ارزیابی اثرگذاری بر بازار کار کانادایی است نوعی مجوز و تأییدیه است که کارفرمایان کانادایی برای جذب نیروی خارجی به آن نیاز دارند. یعنی متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق اخذ ویزای کاری، تنها مجوز فعالیت در مشاغلی را دارند که تأییدیه LMIA را داشته باشند و در برخی موارد شغل انتخابی جزء مشاغل معاف از LMIA خواهد بود.
LMIA در یک تعریف دیگر گزارشی مستند است که توسط دولت کانادا و سازمان اشتغال و توسعه اجتماعی این کشور صادر می‌شود و کارمندان و افسران تأیید کننده ویزای کاری فرد متقاضی با مطالعه این گزارش متوجه تأثیراتی که با تأیید درخواست متقاضی یا کارفرما ممکن است در بازار کار کانادا ایجاد شود خواهند شد و به این ترتیب با آگاهی بیشتری درباره تأیید یا عدم تأیید ویزای درخواستی تصمیم خواهند گرفت.
سازمان های ذیربط جذب نیرو در کانادا ابتدا تابعین و شهروندان کشور خود را در اولویت قرار می‌دهند بنابراین زمانی که کارفرما تصمیم به جذب نیرو می‌گیرد سازمان اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا شرایط شهروندان این کشور را مورد بررسی قرار می‌دهد تا به این نتیجه برسد که آیا در میان افراد بومی این کشور شخصی با شرایط درخواستی کارفرما وجود دارد یا خیر، در صورت وجود چنین شخصی LMIA منفی شده و کارفرما اجازه استخدام افراد خارجی را نخواهد داشت، چرا که شهروندان کانادا در اولویت هستند. اما در صورت عدم وجود چنین شخصی پاسخ LMIA مثبت شده و کارفرما می‌تواند هر فردی با هر تابعیت و ملیتی که دارد را به عنوان نیروی فعال استخدام کند.

ویزای IMP و مشاغل معاف از LMIA

به طور کلی نیرو های کار خارجی در کشور کانادا به دو گروه تقسیم می‌شوند؛

 • نیروی کار نیازمند به مجوز LMIA که تحت شرایط برنامه نیروی کار موقت خارجی (TFWP) قرار می‌گیرد .
 • نیروی کار بدون نیاز به مجوز LMIA یا معاف از LMIA که مشمول برنامه جابجایی بین المللی (IMP) می‌باشد یعنی کارفرما برای جذب این نیرو دیگر نیازی به اخذ تأییدیه LMIA نخواهد داشت.

هدف دولت کانادا از TFWP بهبود شرایط و اوضاع داخلی کشور است به همین دلیل برنامه‌ای درنظر گرفته‌ تا کارفرمایان به طور ناخودآگاه مجبور به استخدام نیروی داخلی باشند و در صورت نبود نیروی داخلی با شرایط مدنظر خود به سراغ نیروی کار خارجی بروند.

رسیدن به دلیل این تصمیم چندان دشوار نیست چراکه تصمیمی کاملاً عاقلانه به نظر می‌رسد و هر کشور و دولتی که به فکر مردم و روند اقتصادی حاکم بر جامعه خود باشد این تصمیم را اتخاذ می‌کند!

از طرف دیگر کانادا به دلیل ارتقای سطح فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی IMP را برای برخی از مشاغل درنظر گرفته و آن ها را در گروه مشاغل معاف از LMIA قرار داده است.البته نکته مهمی که در اینجا وجود دارد این است که منظور ما از مشاغل معاف از LMIA این نیست که به طور کلی این مشاغل از دایره دریافت مجوز کار خارج می‌شوند، بلکه هر فرد و نیروی کاری اعم از داخلی و خارجی برای آغاز شغل به مجوز نیاز خواهد داشت اما دولت کانادا دریافت LMIA را جزء مراحل اصلی برخی از مشاغل قرار داده است تا به این ترتیب میان نیروی کار داخلی و خارجی تمایز قائل شود و در مقابل این مرحله را از روند اخذ مجوز کار مشاغلی حذف کرده است تا به بتواند به اهداف گسترده‌تر خود در حوزه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جامه عمل بپوشاند.

مزایایی ویزای کار IMP

حال شاید این پرسش برای متقاضیان ویزای کار کانادا مطرح شود که اخذ ویزا و مجوز کار بدون LMIA کانادا چه مزیتی نسبت به مشاغل نیازمند به LMIA دارد؟!
پاسخ این پرسش کاملاً واضح و مبرهن است! تصور کنید شما اگر بخواهید ویزا و مجوز کاری کانادا از نوع TFWP را اخذ کنید مسلماً باید مدت زمان بیشتری در صف انتظار سپری کنید یا اینکه نهایتاً تن به کار کردن در حرفه‌ای را بدهید که هیچ ارتباطی با رشته تحصیلی، مهارت ها و علایقتان ندارد.
اما اخذ ویزای کار IMP (مشاغل معاف از LMIA) آسان‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود و به عبارتی دولت کانادا برای صدور این مجوز و ویزا به دلیل دستیابی به منافع گفته شده، انعطاف پذیری بیشتری به خرج می‌دهد که این قضیه مسلماً به نفع متقاضی خواهد بود.

شرایط معافیت از LMIA و دریافت ویزای کار IMP

دستیابی به منافع فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی تنها هدف دولت کانادا برای صدور ویزا و مجوز کار برای مشاغل معاف از LMIA است.

مسائل فرهنگی و اجتماعی موارد زیر را شامل می‌شوند؛

√ مدرک علمی معتبر مانند مدارک و گواهینامه های صادر شده از سوی دانشگاه ها یا مؤسسات آموزش رسمی معتبر دال بر توانایی های فرد.

√ توصیه نامه از کارفرمای فعلی یا سابق مبنی بر اثبات فعالیت فرد در حیطه مرتبط به مدت حداقل 10 سال کاری.

√ دریافت جوایز بین المللی یا ثبت اختراع.

√ عضویت در یک نهاد عالی رتبه.

√ سابقه داوری .

√ دستاورد ها یا مشارکت های قابل توجه که توسط افراد دیگری از قبیل همکاران یا یک سازمان دولتی یا تجاری به تأیید رسیده باشد.

√ سابقه کار علمی یا آکادمیک در حوزه کاری و حرفه موردنظر.

√ سابقه تألیف یا انتشار در انتشارات دانشگاهی یا صنعتی.

√ مدیریت یا رهبری یک سازمان معتبر.

در نتیجه اگر شما واجد حداقل یکی از موارد ذکر شده باشید می‌توانید در مشاغل معاف از LMIA مشغول به فعالیت شوید.

مشاغل بی نیاز به ویزای کار LMIA

در قسمت قبل به طور کلی به افرادی که به دلیل داشتن گواهینامه یا مدرک و یا شغلی خاص (مانند کارآفرینی) قادر به اخذ مجوز برای مشاغل معاف از LMIA هستند اشاره کردیم اما در کنار این موارد برخی از گروه های شغلی نیز وجود دارند که دولت کانادا حق دریافت ویزا و مجوز کار بدون نیاز به سند LMIA را به ایشان می‌دهد.

این گروه های شغلی را می‌توان به ترتیب زیر برشمرد؛

کارآفرینان و متقاضیان مشاغل آزاد اولین گروهی هستند که بدون نیاز به تأییدیه LMIA قادر به فعالیت در حرفه مورد نظر خود در این کشور هستند، معافیت از LMIA مورد توجه بسیاری از کارآفرینان قرار گرفته است اما باید بدانید دولت کانادا به تمام کارآفرینان مجوز کار نمی‌دهد بلکه تنها در مقابل کارآفرینان و متقاضیان مشاغل آزاد واجد شرایط زیر این انعطاف را به خرج می‌دهد.

کارآفرین یا متقاضی مشاغل معاف از LMIA که قصد دارد به صورت آزاد فعالیت کند باید حتماً صاحب شغلی مستقل باشد یا حداقل نقش اساسی در مدیریت آن شغل ایفا کند، در مرحله دوم شغل مدنظر این شخص باید حتما منفعتی برای کشور کانادا در پی داشته باشد چراکه دولت این کشور در اصل با هدف دستیابی به منافع فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است که برخی از مشاغل را معاف از تأییدیه LMIA در نظر گرفته است.

و شرط آخر اینکه کسب و کار مدنظر افراد مذکور باید از مشاغل موقتی باشد بنابراین افرادی که به دنبال راه اندازی کسب و کار فصلی در کشور کانادا هستند یا اینکه در حال حاضر با ویزای کار موقتی در این کشور مشغول به کار هستند می‌توانند از این گزینه استفاده کنند.

کشور کانادا به دلیل دستیابی به منافع بسیاری که در سر دارد توافقات متعددی با دول دیگر انجام می‌دهد که این توافقات موجب ورود آسان‌تر کارجویان خارجی به کشور کانادا و معافیت آن ها از تأییدیه LMIA می‌شود. توافق NAFTA یکی از توافقات مذکور است.

سومین مورد از مشاغل معاف از LMIA برنامه انتقال درون شرکتی (ICT) است که برطبق آن مدیران اجرایی و متخصصانی که در یک شرکت خارجی دارای روابط کاری با شرکت کانادایی مشغول به فعالیت هستند می‌توانند برای مدتی در شرکت کانادایی فعالیت کنند.

کارمندان و کارگران معرفی شده از طرف یک ایالت یا استان و یا افراد دارای Joob Offer (فرصت شغلی) نیز شامل مشاغل معاف از LMIA هستند.

منظور از جاب آفر یا همان فرصت شغلی، دعوتنامه یا معرفی‌نامه صادر شده از سوی یک کارفرما در کشور کانادا است که به موجب آن شخص جویای کار دیگر نیازی به تأییدیه LMIA نخواهد داشت.

افرادی که قرار است به طور موقت در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کانادا به عنوان استاد، مدرس مهمان، پژوهشگر و محقق مشغول به کار شوند نیز نیازی به دریافت تأییدیه ارزیابی اثرگذاری بر بازار کار کانادایی ندارند.

خیریه در کشور کانادا نیز مانند تمام کشورها مرکزی است که با هدف کمک به نیازمندان و تسکین فقر تأسیس شده و به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

مراکز خیریه این کشور به دو گروه تقسیم می‌شوند؛ مراکز تأیید شده توسط مرکز درآمد کانادا (CRA) و مراکز فاقد تأییدیه CRA، خارجیانی که قصد فعالیت در خیریه های دارای تأییدیه CRA را دارند معاف از LMIA هستند اما برای فعالیت های خیرخواهانه در مراکز گروه دوم دولت کانادا دقت بیشتری به خرج می‌دهد و به عبارتی سختگیرانه‌تر عمل می‌کند.

در ضمن دولت کانادا بین کارمند خیریه و داوطلبین خیریه نیز تمایز قائل شده به طوریکه برای خیرین داوطلب معافیت از LMIA درنظر نگرفته است، مگر اینکه حضورشان در این کشور شامل تعریف دیگری از کار شود.

منظور از کارکنان مذهبی در اینجا بیشتر افرادی است که قدرت انتقال باورهای مذهبی کارفرما را از طریق تدریس یا به هر روش دیگری دارند، بنابراین می‌توان گفت افراد شاغل در کار معنوی تنها در صورتی قادر به دریافت ویزای کار برای مشاغل معاف از LMIA خواهند بود که قدرت ترویج مذهبی و آموزش دینی داشته باشند.

کارکنان فرانسوی که تحت قراردادهای فدرالی – استانی در کانادا مشغول به کار هستند شامل این مورد می‌شوند.

افرادی که قصد خروج از استان Quebec (کبک) را داشته و رده‌ شغلی‌شان در طبقه بندی ملی مشاغل کانادا (NOC)، 0، A، یا B باشد احتمالاً شامل برنامه جابجایی فرانسوی‌ زبانان (Mobilité francophone) خواهند شد.

برخی از مشاغل معاف از LMIA در کانادا به رابطه کاری که این کشور با کشور مقابل دارد باز می‌گردد، به عبارت دیگر کشور کانادا در یک ارزیابی به این نتیجه می‌رسد که تعداد زیادی از شهروندانش در کشور مقابل فعالیت دارند بر این اساس تابعین آن کشور نیز بدون دریافت LMIA می‌توانند در کانادا مشغول به کار شوند.

البته استخدام متقابل به این آسانی صورت نمی‌پذیرد بلکه دولت کانادا در حین صدور ویزای کار برای نیروی کار کشور مقابل مسلماً به مسائل دیگری نیز توجه خواهد داشت.

برنامه های تبادل بین المللی جوانان که کانادا در آن ها شرکت کرده و عضویت دارد موجب معافیت مشاغل مرتبط با آنها از دریافت ارزیابی تأثیر بازار کار کانادا می‌شود.

این برنامه‌ها شامل ویزای IEC، ویزای تعطیلات کاری (Working Holiday)، دوره های کارآموزی یا همان co-up، برنامه جوانان متخصص (Young Professional Programs) و تبادل آموزگاران (teacher exchange ) می‌شود که همگی معاف از LMIA هستند.

مشاغل مربوط به بخش کشاورزی مدت زمان زیادی نیست که به مشاغل معاف از LMIA پیوسته‌اند، کشور کانادا باتوجه به نیاز مبرم و ضروری به کارکنان بخش های کشاورزی و فراوری مواد غذایی از آوریل سال 2020 این مشاغل را نیز به لیست مشاغل بی‌نیاز از تأییدیه ارزیابی اثرگذاری بر بازار کار افزود.

این مشاغل عبارتند از:

 • قصابی ها، گوشت کاترها، ماهی فروشان (اعم از خرده فروش یا عمده فروش)
 • کارگران عمومی مزارع کشاورزی
 • کارگران مراحل داشت و برداشت محصولات کشاورزی کشت شده در مزارع
 • تمامی افراد فعال در حوزه قصابی و تهیه کنندگان مرغ و ماهی و اشخاص مرتبط با این حوزه
 • پیمانکاران خدمات کشاورزی و دام و طیور
 • ناظران مزارع کشاورزی
 • کارگران بخش پرورش و نگهداری دام
 • کارگران فعال در واحد های تولید مواد غذایی و نوشیدنی ها
 • کارگران فعال در واحد های تولید فرآوری ماهی و غذاهای دریایی و تمام افراد مرتبط در پروسه تولید مواد غذایی ذکر شده

در نتیجه می‌توان گفت حتی تمام مشاغل حوزه کشاورزی و فرآوری مواد غذایی نیز مشمول قانون معافیت از IMP نیستند.

در بسیاری از مواقع افراد خارجی با عملی کردن نقشه خود به کشور و دولت کانادا منافع ارزشمندی می‌رسانند که دولت کانادا این مشاغل را تحت شرایطی جزء مشاغل معاف از LMIA قرار داده است.

و اما نیروهای شغلی گفته شده عبارتند از:

 • کارکنان عرصه تولید فیلم (به طور مثال گروه تولید فیلم ایرانی که به طور موقت و تنها برای ضبط چند سکانس به این کشور می‌روند)
 • اپراتور ها و جوشکارهای ریلی و همچنین سایر کارگران متخصص در حوزه راه های زمینی.
 • پزشکان خارجی که با هدف کار کردن به Quebec (کبک) می‌روند.
 • پرسنل و متخصصان بخش تعمیرات که در زمینه تعمیرات تجهیزات و لوازم بدون گارانتی فعالیت دارند.
 • سوارکاران و مربیان مسابقات ورزشی آزاد.
 • مالک یا مدیران کمپ های خارجی.
 • کارکنان مسلط به زبان فرانسه .

متقاضیان دریافت ویزای شغلی و اقامت دائم در یکی از 4 استان آتلانتیک (اقیانوس اطلس) یعنی نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک نیوفاندلند، پرنس ادوارد و لابرادور برای دریافت ویزا و مجوز کار خود نیازی به اخذ تأییدیه LMIA ندارند.

هدف دولت کانادا از قرار دادن این برنامه در لیست مشاغل معاف از LMIA این بوده که کارفرمایان بخش آتلانتیک بتوانند کارگران ماهر خارجی که قصد اخذ ویزای کاری کانادا را دارند یا دانشجویان بین المللی که به دنبال دریافت اقامت دائم کانادا هستند را به راحتی جذب کنند.

اما شرط اصلی درنظر گرفته شده برای استفاده از برنامه مهاجرتی پایلوت این است که متقاضی باید از سمت کارفرمای کانادایی پیشنهاد کاری (جاب آفر) داشته باشد، در این صورت است که می‌توان گفت شغل مدنظر فرد در لیست مشاغل معاف از LMIA قرار می‌گیرد.

و شرط دوم برنامه مهاجرتی پایلوت این بوده که این برنامه تنها شامل سه حالت نیروی ماهر و متخصص، نیروی نیمه ماهر و برنامه فارغ التحصیلان بین المللی است یعنی اگر شما به عنوان نیروی کار قصد دارید از این طریق ویزای کاری کانادا را اخذ کنید باید مهارت و تحصیلات شما حتماً در یکی از سه سطح گفته شده قرار داشته باشد و مدارکی دال بر اثبات مهارت، تجربه و تحصیلات خود ارائه کنید وگرنه مشمول این قانون و برنامه نخواهید شد.

پرستاران خارجی مراقبت از کودک، سالمند یا افراد دارای معلولیت جسمی و ذهنی در منزل و یا کارگران پشتیبان خانگی نیز در لیست مشاغل معاف از LMIA قرار می‌گیرند.

پرستاران و کارگران خانگی پس از ارائه درخواست و تقاضای اخذ اقامت دائم کانادا بجای مجوز کار مخصوص کارفرما یک مجوز کار آزاد دریافت می‌کنند که این خود یک مزیت ویژه محسوب می‌شود زیرا به واسطه این مجوز افراد مذکور اجازه کار برای کارفرمایان متعدد را می‌یابند.

حداقل مدرک تحصیلی دیپلم، مهارت و تجربه در زمینه پرستاری و کار در منزل، تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی از شرایط لازم برای افرادی است که قصد دریافت اقامت دائم کانادا از این طریق را دارند.

نکته: پرستار مراقبت از کودک یا سالمند در منزل در کشور کانادا تعریف خاصی دارد، به عبارت دیگر پرستاران خانگی در کشور کانادا مسئولیت های دیگری غیر از مراقبت از کودک، سالمند یا فرد معلول برعهده دارند بنابراین پیش از اقدام برای اخذ مجوز کار در حوزه پرستار خانگی حتما به این مسئله توجه داشته باشید.

دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه های کانادا، دانشجویان بین المللی دارای مجوز تحصیلی کانادا و افراد دارای شرایط این چنینی بدون نیاز به دریافت LMIA اجازه دارند تقاضای دریافت ویزای کاری داده و برای هر کارفرمایی کار کنند.

علاوه بر موارد مذکور، همسر و فرزندان افرادی که ویزای خاص کانادا را دارند یا متقاضی مهاجرت به کانادا هستند نیز بنابه شرایطی ممکن است بدون نیاز به LMIA بتوانند در کانادا مشغول به کار شوند.

بسیاری از کارفرمایان کانادایی برای حمایت از پیشنهادات شغلی افراد خارجی برای اکسپرس اینتری (مهاجرت سریع) به تأییدیه ارزیابی بازار کار نیاز دارند اما با سه شرط نیاز به دریافت LMIA رفع می‌شود؛

 1. اینکه فرد حداقل 1سال به صورت تمام وقت و با مجوز کار برای کارفرمای خود (همان کارفرمایی که اکنون قصد حمایت از پیشنهاد شغلی او را دارد) کار کرده باشد.
 2. پیشنهاد شغلی و مجوز کار معتبر برای کاری که در لیست مشاغل معاف از LMIA قرار دارد باشد.

البته تنها با موارد مذکور نمی‌توان برای ویزای اکسپرس اینتری کانادا اقدام کرد بلکه متقاضی باید شرایط دیگری اعم از تحصیلات دانشگاهی، محدودیت سنی، نمره زبان و … را نیز مدنظر قرار دهد اما موارد ذکر شده در بالا از شرایط اخذ ویزای کاری مشاغل معاف از LMIA برای اکسپرس اینتری هستند.

دولت کانادا در سال های اخیر برای کمک به بهبود و کاهش بیماری های همه‌گیر مانند COVID-19 که به طور مستقیم بر اقتصاد این کشور تاثیر دارند ، برنامه هایی در جهت اقامت دائم آسان و سریع نیرو های خارجی راه اندازی کرده است.

 

تعدادی از درخواست های اقامت دائم که بر اساس همین برنامه ها پذیرفته می‌شوند به شرح زیر هستند:

 • کارگران موقت حوزه بهداشت و درمان، مشاغل ضروری.
 • فارغ التحصیلان بین المللی از مؤسسات آموزش عالی کانادا.

در حال حاضر در کشور کانادا و به طور کلی در بسیاری از کشورهای دیگر حدود 140 شغل برای کارگران ضروری و کارگران حوزه بهداشت و درمان وجود دارد، افرادی که حداقل یکسال سابقه فعالیت کانادایی در یکی از این 140 شغل را داشته باشند به راحتی قادر به دریافت اقامت دائم کانادا خواهند شد.

البته 140 شغل گفته شده برای کارگران ضروری و کارگران حوزه بهداشت و درمان به خودی خود معاف از LMIA نیستند اما همانطور که گفته شد بر اساس برنامه های مصوب دولت کانادا در جهت بهبود شرایط اقتصادی این مشاغل در حال حاضر جزء مشاغل معاف از LMIA محسوب می‌شوند.

در کنار تمام مسائل گفته شده شما برای دریافت ویزای کار در این حوزه باید واجد شرایط زیر باشید:

√ در طی 3 سال گذشته حداقل یکسال در کشور کانادا سابقه فعالیت در شغل مورد نظر را داشته باشید.

√ به زبان انگلیسی یا فرانسه مسلط باشید.

√ سابقه کار قانونی در کشور کانادا را داشته باشید.

√ داشتن اقامت موقت کانادا.

√ محل سکونت انتخابی شما در کانادا باید ایالت یا استانی خارج از Quebec باشد.

√ درخواست اخذ اقامت دائم خود را به صورت آنلاین ارائه دهید .

و در نهایت اگر درخواست شما قابل قبول باشد موفق به دریافت اقامت دائم و مجوز کار کانادا بدون نیاز به ارزیابی تاثیر بازار کار این کشور خواهید شد.

نکته: اگر واجد شرایط گفته شده هستید بهتر است بدون اتلاف وقت برای دریافت اقامت دائم کانادا با این روش اقدام کنید زیرا این احتمال وجود دارد که برنامه های مربوطه هرآن دچار تغییر شوند و یا اینکه تعداد نیرو های کار درنظر گرفته شده در جهت اجرای این برنامه به حد مجاز برسند.

نیروی کار متخصص در تکنولوژی یکی از مشاغل مورد تقاضا در کشور کانادا و به خصوص در استان های بریتیش کلمبیا و انتاریو است.

BC Tech Pilot (پایلوت حوزه تکنولوژی) نیز از سریع‌ترین راه های دریافت درخواست کار کانادا در حوزه تکنولوژی است که مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته زیرا ارائه تقاضا تا دریافت درخواست در این روش چیزی حدود 3 ماه زمان نیاز دارد که زمانی ایده آل است.

اگر قصد دارید به عنوان نیروی کار متخصص اقامت دائم و ویزای کار کانادا را دریافت کنید باید واجد شرایط زیر باشید:

√ پیشنهاد شغلی و درخواست دریافتی شما در یکی از 29 حوزه شغلی واجد شرایط در این حوزه باشد

√ حداقل دو سال سابقه کار در حوزه شغلی پیشنهادی یا یکی از مشاغل مرتبط با آن داشته باشید

√ به زبان انگلیسی یا فرانسوی مسلط باشید یا اینکه شرایط لازم برای تسلط به یکی از این دو زبان را برآورده سازید

√ بریتیش کلمبیا را به عنوان محل سکونت خود انتخاب کرده باشید

√ وجوه تسویه حساب کافی داشته باشید

 

                          لیست مشاغل واجد شرایط معاف از LMIA در حوزه تکنولوژی
کد NOCعنوان شغل
0131مدیر شرکت های اپراتور مخابراتی
0213مدیر سیستم های اطلاعاتی و کامپیوتری
0512مدیر شرکت های انتشارات، تصاویر متحرک، شبکه های تلویزیونی و رادیویی و هنرهای نمایشی
2131مهندس عمران
2132مهندس مکانیک
2133مهندس برق و الکترونیک
2134مهندس شیمی
2147مهندس کامپیوتر بجز مهندس و طراح نرم‌افزار
2171مشاور و تحلیلگر سیستم های اطلاعاتی
2172تحلیلگر بانک های اطلاعاتی و مدیر داده
2173مهندس و طراح نرم‌افزار
2174برنامه نویس کامپیوتر و توسعه دهنده رسانه های تعاملی
2175طراح و توسعه دهنده شبکه
2221تکنسین و کارشناس تکنولوژی بیولوژیک
2241تکنسین و کارشناس مهندسی برق و الکترونیک
2242تکنسین خدمات برق (لوازم برقی خانگی و تجاری)
2243تکنسین و مکانیک ابزارآلات صنعتی
2281تکنسین شبکه کامپیوتری
2282تکنسین پشتیبانی کاربران
2283تکنسین تست سیستم های اطلاعاتی
5121نویسنده
5122ویراستار
5125مترجم کتبی و شفاهی، واژه پرداز
5224تکنسین پخش تلویزیونی و رادیویی
5225تکنسین ضبط صدا و تصویر
5241طراح و تصویر ساز گرافیکی
5226مشاغل فنی و مرتبط با تصاویر متحرک، پخش رادیویی و تلویزیونی و هنرهای نمایشی
6221مشاغل پشتیبانی در زمینه تصاویر متحرک، پخش رادیویی و تلویزیونی، عکاسی و هنرهای نمایشی
5227متخصص فروش فنی – تجارت عمده

خود اشتغالی در حوزه طراحی گرافیک نیز از دیگر مشاغل معاف از LMIA است به شرط اینکه فرد متقاضی این شغل سهم خود و کسب و کاری که قصد راه اندازی آن را دارد در پیشرفت اقتصادی کانادا اثبات کند.

دیگر الزامات و شرایط طراحان گرافیک خود اشتغال در کانادا عبارتند از:

√ تجربه کاری به مدت دو دوره یکساله.

√ کسب امتیاز حداقلی 35 در سیستم امتیازدهی معیار های انتخاب (فاکتور های موثر در امتیاز؛ 1. تحصیلات 2. تجربه 3. سن 4. توانایی های زبان انگلیسی یا فرانسوی 5. تطبیق پذیری).

√ داشتن شرایط پزشکی، امنیتی و سایر شرایط مورد نیاز .

کشور کانادا به دلیل نیاز به نویسندگان باتجربه این شغل را جزء مشاغل معاف از LMIA قرار داده است.

امروزه افراد بسیاری قصد مهاجرت به کانادا را دارند و اخذ ویزای کاری کانادا برای دریافت اقامت این کشور یک راه ایده آل محسوب می‌شود اما شما با انتخاب مشاغل معاف از LMIA و یا مهیا کردن شرایط معافیت از این تأییدیه خواهید توانست در مدت زمانی کوتاه ویزای کاری و اقامت این کشور را دریافت کنید هرچند که باکمک کارشناسان ما حتی دریافت تأییدیه LMIA نیز آسان خواهد بود.

بنابراین اگر قصد اخذ اقامت کانادا را دارید و جزء نیرو های متخصص در یکی از مشاغل گفته شده هستید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط موجود و چگونگی اخذ ویزای کاری کانادا بدون نیاز به سند ارزیابی اثرگذاری بازار کار این کشور می‌توانید با کارشناسان مانا مهاجرت در ارتباط باشید تا صدها گزینه دریافت اقامت کانادا به شما پیشنهاد دهند و در طول مسیر همراه شما باشند.

توافق نامه های تجاری آزاد بین المللی کانادا

 • توافق‌نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA)
 • توافقنامه کانادا، ایالات‌متحده و مکزیک (CUMSA)
 • کانادا – شیلی FTA / کانادا – پرو FTA / کانادا – کلمبیا FTA / کانادا – کره FTA
 • توافق‌نامه جامع اقتصادی و تجاری اتحادیه اروپا کانادا (CETA)
 • توافق‌نامه عمومی خدمات تجاری (GATS)
 • توافق‌نامه تجارت آزاد کانادا و پاناما
 • توافق‌نامه جامع و مترقی برای مشارکت بین اقیانوس آرام (CPTPP)

اگر ترجیح می‌دهید به‌صورت آزادکار کنید، برنامه ویزای خوداشتغالی ممکن است برای شما مناسب باشد. اگر به دنبال یک مسیر سریع برای اقامت دائم کانادا هستید، برنامه پایلوت BC PNP Tech ممکن است بهترین گزینه برای شما باشد.

درهرصورت فرصت‌های کاریابی در کانادا بی‌پایان است. شما ممکن است یک کارگر مزرعه، متخصص تکنولوژی، متخصص مراقبت‌های بهداشتی و درمانی، کارگر ضروری، یک برق‌کار یا یک قصاب باشید. نیاز یا عدم نیاز به LMIA به درخواست حرفه شما و همچنین برنامه مهاجرتی یا ویزایی که برای درخواست اقامت دائم کانادا از طریق آن انتخاب می‌کنید، بستگی دارد. اگر صلاحیت اقامت دائم را ندارید، ویزاهای کاری کانادایی زیادی وجود دارد که با جمع‌آوری تجربه کافی از مشاغل کانادایی، می‌توانید اقامت دائم کانادا را هم داشته باشید.

سوالات متداول

مجوز کار آزاد در کانادا با مجوز مشاغل آزاد چه تفاوتی دارد؟

بیشتر افراد مجوز کار آزاد در کانادا را با مجوز مشاغل آزاد این کشور یکی می‌پندارند در حالیکه این دو مجوز کاملا جدای از یکدیگر هستند و حتی شرایط اخذ آن ها نیز کاملا متفاوت می‌باشد. به طور مثال متقاضیان مشاغل آزاد در کانادا که قصد راه اندازی کسب و کار خود در این کشور را دارند باید واجد شرایط ذکر شده باشند اما متقاضیان دریافت مجوز کار آزاد در این کشور باید شرایط دیگری را مدنظر قرار دهند، یا اینکه متقاضیان مشاغل آزاد حتما باید کسب و کار خود را داشته باشند در صورتی که افراد دارای مجوز کار آزاد می‌توانند بدون محدودیت برای سایر کارآفرینان کار کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

معافیت از LMIA چیست؟

معافیت از LMIA به شرایطی گفته می‌شود که برای استخدام کارگر موقت خارجی، کارفرمای کانادایی ملزم به دریافت LMIA نباشد.

5/5 - (1 امتیاز)

مشاغل برتر معاف از تأییدیه LMIA چیست؟

برخی از مشاغل معاف از LMIA نیز هستند که فقط به ویزای کار کانادا نیاز دارند، یعنی شما با اخذ ویزای کار کانادا قادر به فعالیت در این مشاغل خواهید بود و حتی به وسیله آن ها خواهید توانست اقامت دائم کانادا را نیز دریافت کنید.

مشاغل مذکور عبارتند از کارکنان حوزه پزشکی، نیروی کار متخصص در حوزه تکنولوژی، طراحان گرافیک و نویسندگان.

5/5 - (1 امتیاز)

مجوز LMIA چند امتیاز دارد؟

پیش‌ازاین، پیشنهادهای شغلی واجد شرایط که توسط LMIA پشتیبانی می‌شدند، تحت CRS 600 امتیاز داشتند. از تاریخ 19 نوامبر 2016، به داوطلبانی که دارای پیشنهاد شغلی واجد شرایط هستند، با توجه به موقعیت شغلی، 50 تا 200 امتیاز تعلق می‌گیرد.

5/5 - (1 امتیاز)

مجوز LMIA برای چه مدت معتبر است؟

LMIA حداکثر تا 6 ماه پس از صدور معتبر است.

5/5 - (1 امتیاز)

آیا اخذ مجوز Lmia دشوار است؟

اخذ مجوز LMIA بسیار دشوار است. هیچ تضمینی برای اخذ قطعی آن وجود ندارد. همچنین افرادی که دارای LMIA هستند هم می‌توانند از کار خود بیکار شوند.

5/5 - (1 امتیاز)

به‌طورکلی چه مشاغلی از LMIA معاف هستند؟

 به‌طورکلی: مهندسان مستقل، کارکنان فنی، هنرمندان و مجریان خلاق و غیره.
کارکنان تحت برنامه جابجایی درون شرکتی – فقط کارکنانی که مهارت و تجربه آن‌ها به نفع اقتصاد کانادا باشد.
کارکنان فرانسوی‌زبان Mobilité francophone.

5/5 - (1 امتیاز)

آیا خانواده افرادی که بدون نیاز به LMIA در شرکت کانادایی کار می‌کنند نیز این ویزا را دریافت می کنند؟

خیر! همسر و فرزندان فردی که با ویزای کار موقت و با برنامه انتقال درون شرکتی (ICT) وارد کانادا می‌شود، نمی‌توانند از معافیت LMIA استفاده کنند.  این مورد شامل برنامه‌ انتقال بین‌المللی یا همان IMP نمی‌شود).

5/5 - (1 امتیاز)

فرم ارزیابی

با پر کردن فرم ارزیابی، به ما این فرصت را می دهید که به طور رایگان شرایط شما را بررسی کنیم و بهترین راه حل مهاجرتی را برای شما پیدا کنیم. کارشناسان ما در کمتر از ۲۴ ساعت با شما تماس می گیرند. در بخشی از این فرم دربارهٔ میزان دارایی‌های شما سوال می‌شود. لطفاً دقت کنید که قرار نیست شما کل دارایی‌های خود را به کانادا بیاورید. در بعضی از برنامه‌های مهاجرتی حتی آوردن بخشی از دارایی‌ها به کانادا هم الزامی نیست. بلکه دانستن این اطلاعات به ما کمک می‌کند که بتوانیم مناسب‌ترین برنامهٔ مهاجرتی را برای شما انتخاب کنیم. به همین دلیل، لطفاً این سوال را با دقت ویژه پاسخ بدهید.

5/5 - (1 امتیاز)
Notifications Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes