تجربه کانادایی

بی شک می توان کشور کانادا را یکی از پرطرفدارترین کشورها برای تحصیل و مهاجرت دانست. مهاجرت از طریق تجربه کانادایی یا (CEC) Canadian Experience Class یکی از محبوب‌ترین روش های اکسپرس انتری و اخذ اقامت کانادا است. تجربه کانادایی، روش ویژه ای برای افراد محصل و مشغول به کار در کانادا بوده تا بتوانند اقامت کانادا را دریافت کنند. شرط استفاده از این روش یکسال کار در کانادا است.اگر سابقه اقامت موقت و کار در کانادا را دارید، این روش مهاجرتی، روند اخذ اقامت دائم شما را سریع‌تر پیش خواهد برد.

ارزیابی رایگان با ما تماس بگیرید
تجربه کانادایی
CEC
تجربه کانادایی
بی شک می توان کشور کانادا را یکی از پرطرفدارترین کشورها برای تحصیل و مهاجرت دانست. مهاجرت از طریق تجربه کانادایی یا (CEC) Canadian Experience Class یکی از محبوب‌ترین روش های اکسپرس انتری و اخذ اقامت کانادا است. تجربه کانادایی، روش ویژه ای برای افراد محصل و مشغول به کار در کانادا بوده تا بتوانند اقامت کانادا را دریافت کنند. شرط استفاده از این روش یکسال کار در کانادا است.اگر سابقه اقامت موقت و کار در کانادا را دارید، این روش مهاجرتی، روند اخذ اقامت دائم شما را سریع‌تر پیش خواهد برد.

تجربه کانادایی

بی شک می توان کشور کانادا را یکی از پرطرفدارترین کشورها برای تحصیل و مهاجرت دانست. مهاجرت از طریق تجربه کانادایی یا (CEC)  Canadian Experience Class یکی از محبوب‌ترین روش های اکسپرس انتری و اخذ اقامت کانادا است. تجربه کانادایی، روش ویژه ای برای افراد محصل و مشغول به کار در کانادا بوده تا بتوانند اقامت کانادا را دریافت کنند. شرط استفاده از این روش یکسال کار در کانادا است.

اگر سابقه اقامت موقت و کار در کانادا را دارید، این روش مهاجرتی، روند اخذ اقامت دائم شما را سریع‌تر پیش خواهد برد.

ویژگی های برنامه تجربه کانادایی

تجربه کانادایی یا CEC، یکی از شاخه های برنامه مهاجرتی اکسپرس انتری (Express Entry) است که با تأکید بر تجربه و سابقه کار در کانادا، از سال 2015 به مسیرهای مهاجرتی کانادا اضافه شده است.

بدیهی است یک کشور خارجی ترجیح می‌دهد نیروهای متخصص و باتجربه را به شهروندی خود بپذیرد. به همین دلیل است که طرح CEC یا مهاجرت تخصصی شانس شما را برای اخذ اقامت دائم در کانادا بالاتر می‌برد. خصوصاً اگر می‌خواهید از روش اکسپرس انتری به این کشور مهاجرت کنید، داشتن تجربه کاری و تخصصی، حتی به صورت پاره وقت(در حین تحصیل در کانادا)، می‌تواند یک امتیاز بزرگ برای شما محسوب شود. به این ترتیب درخواست شما در اولویت بررسی قرار خواهد گرفت و در مدت زمان کمتری پاسخ آن را دریافت خواهید کرد.

به زبان ساده، طرح تجربه کانادایی به معنای داشتن سابقه کار در کشور کانادا و آشنایی با محیط کار و زندگی در این کشور است. همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم، این طرح در واقع زیرمجموعه‌ای از طرح بزرگ اکسپرس انتری است که در تمام دنیا متقاضیان بسیاری دارد. با این تفاوت که متقاضیان دارای تخصص و تجربه کاری در کانادا، برای پذیرفته شدن در سیستم اکسپرس انتری شانس بالاتری نسبت به دیگران خواهند داشت. خوب است بدانید در برنامه‌های مهاجرتی استانی کانادا نیز، داشتن تجربه کانادایی یک مزیت بزرگ به حساب می‌آید. زیرا استان‌های مختلف، برای انتخاب افراد از سیستم اکسپرس انتری کمک می‌گیرند.

مزایای مهاجرت از طریق تجربه کانادایی

 • شانس پذیرش را در برنامه مهاجرتی اکسپرس انتری افزایش می دهد.
 • فرآیند اخذ اقامت کانادا با استفاده از مسیر CEC و تجربه کانادایی کوتاه تر می شود.
 • کوتاه شدن زمان اشتغال پیش از اخذ ویزای شهروندی برای دانشجویان خارجی دانشگاه های کانادا یکی از مزایای برنامه تجربه کانادایی است. زیرا تجربه کار موقت شما در طول زمان دانشجویی بخشی از سابقه کاری شما محسوب خواهد شد.

عدم نیاز به اثبات تمکن مالی برای اقامت کانادا . داشتن تجربه کاری و در نتیجه آن اقدام از مسیر تجربه کانادایی، این بخش از فرآیند درخواست را برای متقاضی حذف می‌نماید و با این حساب نیازی به ارائه مدارک مبتنی بر استطاعت و تمکن مالی نخواهد بود.

مدت زمان فرآیند اخذ اقامت از مسیر تجربه کانادایی CEC

متقاضیان اکسپرس انتری کانادا که از مسیر تجربه کانادایی اقدام می‌کنند، در مدت کوتاه‌تری به نتیجه می‌رسند. به طور دقیق‌تر می‌تواند گفت در حالت عادی، اکسپرس انتری فرآیندی حدوداً 6 ماهه دارد. این مدت زمان با اقدام از مسیر CEC به 3 الی 4 ماه کاهش می‌یابد. پس اگر مسئله زمان برای‌تان اهمیت ویژه‌ای دارد، این مسیر می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشد.

شرایط برنامه تجربه کانادایی

 • یک سال سابقه کار در کانادا در مشاغل مورد تأیید.
 • دارا بودن مدرک زبان حداقل CLB5
 • گواهی ارزیابی مدرک تحصیلی (در صورت داشتن مدرک تحصیلی غیر کانادایی).
 • کسب حداقل امتیاز CRS در قرعه کشی برنامه تجربه کانادایی.
 • سطح تحصیلات.
 • مدارک تحصیلی
 • مدارک سابقه کار
 • مدارک شناسایی و هویتی
 • مدارک تمکن مالی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • معاینات پزشکی
 • مدارک زبان خارجی

مهارت زبان در برنامه تجربه کانادایی

متقاضی دارای سابقه کار در سطح A ,0 سیستم طبقه‌بندی مشاغل کانادا، نیازمند مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی در سطح CLB 7 در تمام مهارت‌ها است.
متقاضی دارای سابقه کار در سطحB سیستم طبقه‌بندی مشاغل کانادا، نیازمند مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی در سطح CLB 5 در تمام مهارت‌ها است.
اگر متقاضی در آزمون آیلتس یا TEF شرکت کرده باشد، می تواند آن را به سطح CLB تبدیل کند. برای تبدیل نمره مدرک‌های زبان مختلف به CLB باید نمره‌های هر مهارت را بررسی کرد.

متقاضیان واجدالشرایط شرکت در برنامه تجربه کانادایی

سؤال مهمی که مطرح می‌شود این است که آیا صرف داشتن تجربه کاری به این معناست که می‌توانید از مسیر تجربه کانادایی برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کنید؟ پاسخ به این سؤال نیاز به توضیحات مفصل‌تری دارد که در ادامه بیان خواهند شد.
درست است که مهم‌ترین شرط برای اقدام از طریق مسیر CEC، داشتن تجربه کاری است، اما این شرط نیز پیچیدگی‌های خود را دارد. برای مثال مدت زمان سابقه کاری نباید کمتر از 12 ماه باشد. همچنین شرایط تجربه کاری باید مطابق با اصول و دستورالعمل‌هایی باشد که در بخش‌های بعد به طور کامل توضیح داده خواهد شد. اما باید بدانید علاوه بر سابقه اشتغال، دو شرط دیگر نیز برای اقدام از مسیر تجربه کانادایی وجود دارد:

زبان همیشه یک چالش همیشگی در فرآیند مهاجرت بوده است. در مورد مهاجرت به کانادا از طریق تجربه کاری نیز زبان اهمیت ویژه‌ای دارد. متقاضیان اخذ اقامت کانادا از این مسیر باید به یکی از زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی تسلط کافی داشته باشند. همچنین ارائه مدارک مشخص، برای اثبات مهارت زبانی، الزامی است.
اگر می‌خواهید با زبان انگلیسی برای مسیر تجربه کانادایی اقدام کنید، مهارت شما با معیار CLB سنجیده می‌شود و اگر در زبان فرانسوی مهارت دارید باید در سیستم NCLC نمرات مناسبی کسب نمایید. لازم به ذکر است، دانش زبان شما در هر سه حوزه نوشتاری، مکالمه، شنیداری و خوانش بررسی می‌شود.

انتخاب شهر مناسب برای اقامت در کانادا یکی از دیگر شروط مورد نیاز است. اگر تجربه کاری شما در کانادا خارج از استان کبک است، نمی‌توانید برای این استان اقدام کنید. این شرایط تنها برای این استان خاص برقرار است. یعنی اجازه دارید برای هر شهر و استان دیگری به جز کبک اقدام نمایید.

همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره شد، داشتن سابقه کار مورد نیاز در کانادا برای اقدام از مسیر CEC شرایط ویژه‌ای دارد که در این بخش به طور مفصل به آن خواهیم پرداخت.

 • اولین نکته مربوط به مدت زمان کار بوده که داشتن حداقل سابقه کاری 12 ماهه الزامی است. این 12 ماه یا یک سال سابقه کاری باید به صورت پیوسته باشد و یا در مجموع 1560 ساعت به طور پاره وقت یا ناپیوسته.
 • اشتغال به کار شما در کانادا باید همراه با کسب درآمد باشد. در غیر اینصورت شامل تجربه کانادایی نخواهد بود.
 • کاری که در حین تحصیل تمام وقت در کانادا باشد و یا کاری که خوداشتغالی به حساب بیاید، مشمول طرح CEC نخواهد بود. البته اگر دانشجوی پاره وقت هستید، کار پاره وقت حین تحصیل برای شما سابقه مفید محسوب خواهد شد. همچنین کار تمام وقت در مدت تعطیلات نیز جزئی از تجربه کاری شما به حساب خواهد آمد.
 • اگر بعد از تحصیل، برای مدتی به واسطه اقامت کاری موقت در کانادا زندگی و کار کرده‌اید می‌توانید روی این مدت زمان کار نیز به عنوان سابقه کار برای تجربه کانادایی حساب کنید.
 • کاری به عنوان تجربه در نظر گرفته می‌شود که زیرمجموعه دسته بندی شغلی سازمان NOC کانادا باشد و همچنین ضمن اخذ مجوزهای لازم انجام شده باشد.

مشاغل مورد نیاز تجربه کانادایی در سیستم NOC کانادا

سازمان NOC سازمانی است که مشاغل مورد تأیید کانادا را در سه رده A، B و O قرار داده است:

مشاغل این گروه مشاغل حرفه‌ای نامیده می‌شوند. اگر می‌خواهید از طریق اکسپرس انتری و مسیر تجربه کانادایی برای اشتغال در یکی از این مشاغل درخواست دهید باید حداقل نمره 7از CLB یا NCLC را کسب کرده باشید. این نمره، معادل نمره 6 در هر یک از 4 زیر مجموعه آزمون آیلتس است.

این مشاغل در گروه skill trade قرار می‌گیرند، یعنی متخصص فنی و حرفه‌ای و تکنیسین. نمره زبان CLB یا NCLC مورد نیاز تجربه کانادایی برای این گروه 6 است. یعنی در آزمون آیلتس باید در بخش نوشتار حداقل نمره 7 و در سایر بخش‌ها حداقل نمره 5 را به دست آورده باشید.

این دسته به مشاغل مدیریتی اشاره داشته و در واقع سطح بالاتری نسبت به سایر رده‌ها دارد. نمره زبان مورد نیاز برای چنین مشاغلی مشابه مشاغل گروه A است.

بدیهی است اگر نمرات زبان شما از میزان حداقل بیشتر باشد، در سیستم اکسپرس انتری امتیاز بیشتری کسب خواهید کرد. به این ترتیب شانس شما برای پذیرفته شدن بالاتر خواهد بود.

مراحل درخواست اقامت در برنامه تجربه کانادایی

به طور کلی فرآیند درخواست شامل سه مرحله زیر است:

 • آماده کردن نامه درخواست و ابراز صلاحیت
 • ایجاد حساب اکسپرس انتری و تکمیل تمام موارد خواسته شده
 • دریافت دعوت نامه برای درخواست اقامت دائم در کانادا

در ادامه با مراحل جزء به جزء برای اخذ اقامت با تجربه کانادایی آشنا شوید:

اولین مرحله از این فرآیند به دست آوردن شرط اصلی CEC یعنی یک سال سابقه کاری با مجوز است. خصوصاً اگر دانشجو هستید، فرصت بی‌نظیری برای فراهم نمودن این پیش نیاز مهم دارید. پس هر چه زودتر مجوزهای لازم را برای اشتغال رسمی و با حقوق در کانادا اخذ کرده و شروع به کار کنید. توجه داشته باشید اگر سابقه کاری شما حتی یک روز کمتر از 12 ماه باشد، مشمول طرح تجربه کانادایی نخواهید بود.

اگر تجربه کاری مورد نیاز را کسب کرده‌اید به سراغ سایر پیش نیازها خصوصاً مدرک زبان بروید. توجه داشته باشید مدرک زبان مورد نیاز برای طرح اکسپرس انتری IELTS General است.
حال می‌توانید در سایت IRCC پروفایل رسمی خود را به ثبت برسانید. برای ثبت درخواست لازم است اطلاعات مورد نیاز را وارد کرده و مدارک لازم از جمله مدرک زبان یا سابقه کاری را ارائه دهید. اکیداً توصیه می‌کنیم تمام بخش‌ها را با صداقت کامل تکمیل نمایید. زیرا یک مغایرت کوچک می‌تواند به طور کلی شانس شما را برای اقدام از طریق تجربه کانادایی اکسپرس انتری از بین ببرد.

در این سیستم درخواست اقامت، امتیاز بیشتر معادل شانس بالاتر برای پذیرفته شدن است. با این حساب تمام تمرکز خود را روی افزایش امتیاز بگذارید. نمره بالاتر زبان، مدت زمان سابقه کاری بیشتر، ارائه مدارک تخصصی و بین المللی و … از جمله مواردی است که به بالاتر رفتن امتیاز شما کمک می‌کند. خبر خوب این است که حتی بعد از ساخت اکانت برای اکسپرس انتری نیز می‌توانید به مرور و در مدت زمانی که منتظر بررسی هستید، مدارک، سوابق و امتیازات خود را به روز کنید.

این مرحله یکی از شیرین‌ترین مراحل درخواست اقامت از طریق تجربه کانادایی است. پس از انجام بررسی های دائم در صورتی که پرونده شما مورد تأیید قرار بگیرد، دعوت نامه‌ای جهت درخواست ویزای اقامت دائم به دستتان خواهد رسید. دو ماه فرصت خواهید داشت تا مدارک مورد نیاز را تهیه و ارسال نمایید.

در این مرحله از فرآیند اخذ اقامت از مسیر تجربه کانادایی، باید مدارک مورد نیاز برای درخواست اقامت دائم خود و خانواده‌تان را آماده و ارسال نمایید. همان‌طور که در بخش قبل گفتیم برای آماده کردن این مدارک تنها دو ماه وقت دارید. پس بهتر است از قبل تعدادی از آن‌ها را تهیه کرده باشید زیرا متعدد هستند. به طور معمول دریافت ویزای اقامت دائم بیشتر از 6 ماه زمان نخواهد برد. پس از ارسال مدارک، درخواست شما بررسی خواهد شد و در نهایت می‌توانید کارت اقامت دائم کانادا یا همان کارت PR را دریافت نمایید.

هزینه‌ مهاجرت از روش تجربه کانادایی

درخواست اقامت از مسیر اکسپرس انتری و تجربه کانادایی مشمول پرداخت هزینه است. این هزینه متشکل از بخش‌های مختلف خواهد بود:

 • هزینه اپلای یا درخواست (صرف نظر از این که پذیرفته خواهید شد یا خیر، بررسی درخواست شما تنها با پرداخت هزینه امکان پذیر است)
 • هزینه‌های مربوط به اعتبار سنجی الکترونیک یا بایومتریک
 • هزینه‌های مربوط به آماده سازی مدارک (دریافت گواهی سوء پیشینه، آزمون زبان و …)
 • هزینه‌ای با عنوان حق اقامت دائم در کانادا (RPRF)

هزینه درخواست شرکت در برنامه تجربه کانادایی شامل موارد زیر است:

 •  1365 دلار برای متقاضی.
 •  1365 دلار برای همسر متقاضی.
 •  230دلار برای هر فرزند.
 • هزینه انگشت نگاری (برای یک نفر ۸۵ دلار و برای کل خانواده ۱۷۰ دلار).

سوالات متداول

چه کسانی می‌توانند از مسیر تجربه کانادایی برای گرفتن اقامت دائم کانادا اقدام کنند؟

اگر دارای تجربه کاری یک ساله در کانادا و دانش کافی زبان انگلیسی یا فرانسه هستید، می‌توانید از این مسیر برای ورود به کانادا و زندگی در این کشور اقدام نمایید.

5/5 - (3 امتیاز)

چرا داشتن تجربه کاری به انتخاب شدن در اکسپرس انتری کمک می‌کند؟

بدون شک کسی که برای مدتی در کانادا مشغول کار و کسب تجربه بوده است، با این کشور آشنایی عمیق‌تری دارد. تجربه کانادایی از آن جهت اهمیت دارد که نشان می‌دهد فرد متقاضی اقامت، از قبل شرایط زندگی و کار در کانادا را درک کرده است، مجموعه‌ای دوستان و همکاران کانادایی به دست آورده است و به طور کلی سبک زندگی کانادایی را وارد سبک زندگی خود کرده است. علاوه بر این می‌توان گفت این فرد به قدری مهارت و استعداد داشته که توانسته است شغلی متناسب با تخصص و آموزه‌های خود در کانادا پیدا کند و این یعنی می‌تواند برای کشور کانادا مفید باشد.

5/5 - (3 امتیاز)

طرح تجربه کانادایی CEC چه تفاوتی با طرح اکسپرس انتری دارد؟

در واقع این طرح زیرمجموعه‌ای از طرح اکسپرس انتری به حساب می‌آید و به عنوان یک میان‌بر عمل می‌کند. اگر سابقه کاری مؤثر و مناسبی در کانادا داشته باشید می‌توانید با استفاده از تجربه کانادایی، شانس خود را برای پذیرفته شدن در اکسپرس انتری افزایش دهید و در مدت کوتاهتری ویزای خود را دریافت کنید.

5/5 - (3 امتیاز)

گرفتن اقامت دائم کانادا از طریق تجربه کانادایی چقدر زمان می‌برد؟

به طور متوسط می‌توان گفت با این روش می‌توانید طی سه تا چهار ماه به اقامت دائم برسید.

5/5 - (3 امتیاز)

آیا می توان از خارج کانادا برای برنامه تجربه کانادایی اقدام کرد؟

در صورتی که متقاضی در  زمان ارسال درخواست دارای تجربه کار کانادایی باشد و این تجربه را در ۳ سال گذشته کسب کرده باشد.

5/5 - (3 امتیاز)

چه نوع تجربه کاری برای مهاجرت از طریق تجربه کانادایی مورد قبول است؟

اگر حداقل به مدت 12 ماه پیوسته و تمام وقت در کانادا مشغول به کار بوده باشید می‌توانید از طرح CEC استفاده کنید. البته منوط بر این که مجوزهای مورد نیاز برای کار کردن در کانادا را کسب کرده، از شغل خود درآمدی کسب کرده باشید و این شغل یکی از شغل‌های رده بندی شده در سازمان NOC باشد.

5/5 - (3 امتیاز)

آیا اقدام از طریق تجربه کانادایی، اخذ اقامت دائم در کانادا را تضمین می‌کند؟

همان‌طور که می‌دانید در روش اکسپرس انتری مجموع امتیازات شما شانس‌تان را برای پذیرفته شدن تعیین می‌نماید. اقدام از طریق تجربه کانادایی می‌تواند امتیاز شما را به شکل چشم‌گیری افزایش دهد. با این حساب شانس شما نیز بیشتر خواهد بود. اما نمی‌تواند اخذ اقامت دائم را به طور 100 درصدی تضمین نماید.

5/5 - (3 امتیاز)

آیا با اقامت موقت کبک می توان از طریق کلاس تجربه کانادایی اقامت دائم گرفت؟

بله. اما اقامت دائم کبک از این طریق امکان پذیر نبوده و متقاضی می تواند برای سایر استان ها اقدام کند.

5/5 - (3 امتیاز)

فرم ارزیابی

با پر کردن فرم ارزیابی، به ما این فرصت را می دهید که به طور رایگان شرایط شما را بررسی کنیم و بهترین راه حل مهاجرتی را برای شما پیدا کنیم. کارشناسان ما در کمتر از ۲۴ ساعت با شما تماس می گیرند. در بخشی از این فرم دربارهٔ میزان دارایی‌های شما سوال می‌شود. لطفاً دقت کنید که قرار نیست شما کل دارایی‌های خود را به کانادا بیاورید. در بعضی از برنامه‌های مهاجرتی حتی آوردن بخشی از دارایی‌ها به کانادا هم الزامی نیست. بلکه دانستن این اطلاعات به ما کمک می‌کند که بتوانیم مناسب‌ترین برنامهٔ مهاجرتی را برای شما انتخاب کنیم. به همین دلیل، لطفاً این سوال را با دقت ویژه پاسخ بدهید.

5/5 - (3 امتیاز)
Notifications Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes