کار در کانادا

کانادا یکی از بهترین مکان ها برای مهاجرت، زندگی و کار است. این کشور به دلیل رشد اقتصادی، کیفیت زندگی عالی، مردم مهاجر پذیر و فرصت های کاری در سراسر کشور شناخته شده است. هر سال بیش از ۳۰۰،۰۰۰ نیروی کار خارجی با ویزای کار کانادا وارد این کشور می شوند. همه افرادی که اقامت دائم کانادا را ندارند و جزو شهروندان کانادایی نیستند، برای این که بتوانند در کانادا کار کنند، باید ویزای کار موقت دریافت کنند.

برنامه ها را ببینید درخواست مشاوره
کار در کانادا

مجوز کار در کانادا

نیروی کار خارجی برای کانادادر کار باید ویزای کار کانادا یا مجوز کار در کانادا (ورک پرمیت – Work Permit)دریافت کند، یک روش این است که ابتدا از کارفرمایی کانادایی پیشنهاد کار یا جاب آفر (Job Offer) دریافت کند یا مجوز LMIA بگیرید. با این حال در برخی موارد ممکن است نیازی به دریافت مجوز LMIA نباشد.

مجوز LMIA کانادا

مجوز LMIA کانادا

مجوز LMIA کانادا ، سندی برای بررسی تأثیر نیروی کار خارجی بر روی بازار کار کانادا است. سازمان کار و امور اجتماعی کانادا (ESDC) با ارزیابی مستندات و تأیید LMIA، اجازه کار در کانادا را صادر می کند.

جاب افر کانادا

جاب افر کانادا

برای مهاجرت به کانادا راه های متفاوتی وجود دارد و یکی از این راه ها مهاجرت از طریق کار است. جاب آفر به معنای پیشنهاد شغلی است که فرد مهاجر از طرف کارفرمای کانادایی خود دریافت می ‌کند و پس از ورود به این کشور می تواند برای آن شخص کار کند.

سوالات متداول کار در کانادا

چگونه LMIA بگیرم؟

کارفرمایان کانادایی که می‌خواهند یک کارمند خارجی استخدام کنند، ابتدا باید مجوز لازم را از دپارتمان استخدام و توسعه‌ی اجتماعی کانادا (ESDC) بگیرند؛ این مجوز تحت عنوان LMIA یا همان ارزیابی تاثیر بازار کار شهرت دارد. کارفرمایان کانادایی باید توجه داشته باشند که استخدام نیروی خارجی به بازار کار کانادا آسیبی نرساند و در بین شهروندان این کشور فرد مناسبی برای این موقعیت شغلی وجود نداشته باشد. دریافت LMIA فرآیندی جامع و حساس است و دولت کانادا نظارت شدیدی بر روی آن دارد؛ به همین دلیل باید بدون خطا تکمیا شود.

5/5 - (49 امتیاز)

چطور ویزای کار کانادا بگیرم؟

دو دپارتمان دولت فدرال مسئول ویزاهای کاری هستند. اگر نیاز به LMIA داشته باشید، دپارتمان استخدام و توسعه‌ی اجتماعی کانادا درخواست شما را بررسی می‌کند و اطمینان می‌یابد که شرایط لازم را دارد یا خیر.
فرآیند کسب ویزای کار توسط دپارتمان مهاجرت کانادا (IRCC) مدیریت می‌شود. وقتی با LMIA شما موافقت شد باید درخواست‌تان را در IRCC تکمیل کنید. درصورتیکه نیازی به LMIA نداشته باشید هم باید در همین مرکز درخواستی ثبت کنید. ویزای کار به شما فرصت اشتغال قانونی برای مدت محدودی در کشور کانادا می‌دهد.

5/5 - (49 امتیاز)

برای کسب ویزای کار به چه مدارکی احتیاج دارم؟

الزاماتی وجود دارد که تمام متقاضیان باید داشته باشند، با این‌حال بسته به نوع ویزای کاری که درخواست می‌کنید ممکن است به موارد به خصوصی نیاز داشته باشید. برای مثال، اگر ویزای کار شما به LMIA احتیاج داشته باشد باید این مدارک را در سایت IRCC آپلود کنید:

  • نامه‌ی جاب آفر
  • قرارداد استخدام
  • کپی LMIA
  • شماره‌ی LMIA

به طور کلی بهتر است تمام متقاضیان توجه داشته باشند که پس از انقضای ویزای کار باید کشور کانادا را ترک کنند، برای زندگی در این کشور به اندازه‌ی کافی سرمایه داشته باشند، تهدیدی برای سلامت و امنیت عمومی ایجاد نمی‌کنند، و با مشاغل یا  نیروهای غیرقانونی کار نمی‌کنند.

5/5 - (49 امتیاز)

روند دریافت ویزای کار چقدر به طول می‌انجامد؟

این زمان بسته به اینکه ویزای شما به LMIA احتیاج داشته باشد یا خیر، برنامه‌ای که از آن استفاده می‌کنید و کشوری که در حال حاضر مشغول به کار هستید متغیر خواهد بود.

5/5 - (49 امتیاز)

چطور ویزای کارم را تمدید کنم؟

اگر ویزای کاری شما نزدیک به منقضی شدن است و یا نیاز دارید که تغییراتی در آن اعمال کنید، باید 30 روز قبل از تاریخ انقضای ویزا درخواست‌تان را ثبت کنید. توجه داشته باشید که نمی‌توانید ویزای خود را بیشتر از مدت اعتبار پاسپورت‌تان تمدید کنید.

5/5 - (49 امتیاز)

تفاوت ویزای open و closed چیست؟

ویزای کار open به کارکنان خارجی امکان می‌دهد تا با هر کارفرمای کانادایی کار کنند. این ویزا به LMIA یا جاب آفر نیازی ندارد.
با داشتن ویزای closed شما فقط باید با همان کارفرمایی کار کنید که LMIA مثبت دریافت کرده به شما جاب آفر داده است. چنانچه قصد ادامه‌ی همکاری با این کارفرما را نداشته برای ادامه‌ی کار قانونی در کانادا باید شرایط ویزای‌تان را تغییر دهید.

5/5 - (49 امتیاز)

ویزای اشتغال پس از فارغ‌التحصیلی چیست؟

دانشجویانی که  حداقل 8 ماه تمام‌وقت در یکی از موسسات معتبر آموزشی(DLI) تحصیل کرده باشند می‌توانند از PGWP  استفاده کنند. هدف دولت کانادا از طراحی PGWP این بوده است که به دانشجویان بین‌المللی فرصت بدهد تا با کسب تجربه‌ی کاری به صورت قانونی به این کشور مهاجرت کنند. چنانچه واجد شرایط ویزای PGWP هستید می‌توانید درخواست‌تان را در IRCC ثبت کنید. حداکثر اعتبار این ویزا به مدت زمان تحصیل شما در کانادا بستگی دارد که حداکثر 3 سال می‌باشد. توجه داشته باشید که شما فقط یکبار می‌توانید از ویزای PGWP استفاده کنید، پس از انقضای این ویزا سه حالت وجود دارد:

  • دریافت اقامت دائم کانادا.
  • استفاده از یک برنامه‌ی اقامت موقت دیگر.
  • ترک کشور کانادا.

5/5 - (49 امتیاز)

آیا همسر یا پارتنر من می‌تواند در کانادا کار کند؟

اگر همسر یا شریک قانونی شما الزامات کافی LMIA را داشته باشد و یا به نحوی از LMIA معاف شده باشد می‌تواند درخواست ویزای کار کند. همچنین یکی از گزینه‌های پیش روی شهروندان کانادایی و مقیمان این کشور، ویزای کار همراه (Spousal Open Work Permit)ا است.

5/5 - (49 امتیاز)

ویزای کار همراه چیست؟

ویزای کار همراه یا Spousal Open Work Permit به همراهان اجازه می‌دهد تا زمانی که درخواست همسرشان در اداره‌ی مهاجرت درحال بررسی است، در کانادا کار کنند. این ویزا به کسی که منتظر اسپانسرشیپ است اجازه می‌دهد تا با هر کارفرمایی کار کند.

5/5 - (49 امتیاز)

آیا می‌توانم با هدف مهاجرت به کانادا ویزای کار بگیرم؟

بله، شما می‌توانید به تنهایی و یا همراه با درخواست اقامت دائم ویزای کار بگیرید. IRCC این مورد را تحت عنوان «قصد دوگانه» (dual intent) به رسمیت می‌شناسد.

5/5 - (49 امتیاز)

آیا در تعداد ویزاهای کاری کانادا محدودیت دارم؟

خیر، محدودیتی وجود ندارد. هر ویزای کار دوره‌ی اعتبار خودش را دارد. شما می‌توانید تمام ویزاها به غیر از ویزای اشتغال پس از تحصیل (PGWP) را به تعداد نامحدودی تمدید کنید. اگر ویزای شما جزو دسته‌بندی غیرقابل تمدید قرار می‌گیرد می‌توانید این دسته‌بندی را عوض کنید.

5/5 - (49 امتیاز)

آیا ویزای کار من شرایط خاصی دارد؟

بله ویزای شما شرایط مخصوص به خودش را دارد که روی آن نوشته شده است. اگر شما closed ویزای معاف از LMIA  دارید باید شرایطی مثل نوع شغل، کارفرما، محل اشتغال و مدت زمان شغلتان را در نظر داشته باشید.
شرایط کلی‌تری هم برای تمام کارکنان خارجی وجود دارد، مثل اینکه بعد از پایان مدت زمان‌ مشخصی کشور را ترک کنند.

5/5 - (49 امتیاز)

آیا می‌توانم ویزایم را در کانادا تمدید کنم؟

بله، درصورتیکه ویزای شما همچنان اعتبار داشته باشد می‌توانید حین زندگی در کشور کانادا آن را تمدید کنید.

5/5 - (49 امتیاز)

چطور پس از ورود به کانادا درخواست ویزای کار بدهم؟

IRCC به طور جدی پیشنهاد می‌دهد که قبل از ورود به کانادا درخواست ویزای کار داده باشید، با این حال برخی افراد می‌توانند تحت شرایطی پس از ورود به این کشور درخواست‌شان را ثبت کنند.

کسانی که قصد دارند در بندر ورودی کانادا (POE) برای ویزای کار اپلای کنند، باید شرایط زیر را درنظر بگیرند:

  • واجد شرایط مجوز سفر الکترونیکی(eTA) باشید و یا بتوانید بدون ویزای ویزیتور به کانادا سفر کنید.
  • تمام شرایط ویزای کاری که قصد اپلای دارید را برآورده کنید.

5/5 - (49 امتیاز)

دولت کانادا چه تعریفی از نامه‌ی جاب آفر دارد؟

به گفته‌ی IRCC، نامه‌ی جاب آفر از سمت یک کارفرمای کانادایی صادر شده است و جزئیات شغل را توضیح می‌دهد. این نامه نسبت به قرارداد جزئیات بیشتری دارد و با «نامه‌ی جاب آفر» یکی نیست. در این نامه، دستمزد، وظایف شغلی و شرایط استخدام شما ذکر شده است. حتما یک کپی از نامه‌ی جاب آفر داشته باشید تا در صورت نیاز به LMIA از آن استفاده کنید. اگر کارفرما برای استخدام شما به LMIA نیازی نداشته باشد باید درخواستش را در پرتال کارفرمای دولت کانادا ثبت کند؛ پس از آن پرتال شماره‌ی استخدام ارائه می‌کند و نیروی خارجی باید درخواست ویزای کار را ثبت کند.

5/5 - (49 امتیاز)

آیا برای دریافت مجوز کار در کانادا نیاز به انجام معاینه پزشکی دارم؟

افرادی که مشاغل‌ آن‌ها نیازمند متعهد شدن به عدم تهدید سلامت عمومی است باید تست پزشکی بدهند تا ویزای کار برایشان صادر شود. مشاغلی مثل پرستار بچه، معلم مدرسه ابتدایی و راهنمایی از این دست هستند. همچنین اگر قصد اشتغال در کشاورزی و سکونت در روستاهای تعیین شده از سمت دولت کانادا را دارید، یا قرار است بیشتر از 6 ماه در کانادا کار کنید و باید تمام این مدت را در روستا یا محل خاصی زندگی کنید، باید دقیقا قبل از سفر به کانادا تست پزشکی بدهید. لیست اسامی اماکن تعیین شده در وبسایت دولت کانادا قابل رویت است.

5/5 - (49 امتیاز)

آیا برای دریافت مجوز کار هزینه ای وجود دارد؟

کارفرماها و نیروها معمولا برای روند بررسی ویزاهایشان به دولت کانادا هزینه پرداخت می‌کنند. IRCC لیست این هزینه‌ها را در وبسایت‌اش ارائه کرده است.

نیروهای نیازمند به LMIA باید هزینه‌ی فرایند LMIA پرداخت کنند.

نیروهایی که معاف از LMIA هستند باید علاوه بر هزینه‌ی بررسی ویزای کار، بابت ویزای کار آزاد هم پول پرداخت کنند.

کارفرمایانی که نیاز به LMIA دارند اپلیکیشن فی پرداخت می‌کنند و کارفرمایانی که نیاز به LMIA ندارند همچنان باید هزینه‌ی انطباق کارفرما را همزمان با ثبت درخواست‌شان در پرتال کارفرمای دولت کانادا بپردازند.

5/5 - (49 امتیاز)

نامه‌ی POE چیست؟

اگر با درخواست ویزای کار شما موافقت شود از سمت IRCC نامه‌ی بندر ورود (Port of Entry) دریافت می‌کنید. این نامه تحت عنوان «نامه‌ی مطابقت»، «نامه معارفه» یا «نامه‌ی مقدماتی» هم شناخته می‌شود. این نامه ویزای کار نیست اما از انجاییکه بعد از ورود به کانادا باید آن را به افسرها نشان دهید از اهمیت خاصی برخوردار است.

5/5 - (49 امتیاز)

اعتبار نامه‌ی POE چقدر است؟

این نامه در بخش «اعتبار مجوز» به شما اطلاع می‌دهد که تا چه زمانی اعتبار دارد. اگر مدت اعتبار تمام شود باید درخواست جدیدی ثبت کنید.

اعتبار برای متقاضیان  برنامه‌ی تجربه‌ی بین‌المللی کانادا (IEC) 12 ماه است. اگر تست پزشکی داده باشید، POI شما باید تا پایان اعتبار تست پزشکی‌تان یا 12 ماه معتبر باشد(حتی اگر این مدت کوتاه‌تر باشد).

5/5 - (49 امتیاز)

اگر ویزای کار داشته باشم آیا می‌توانم کانادا را ترک کنم و دوباره برگردم؟

بله می‌توانید. لطفا فراموش نکنید که ویزای شما مدرکی برای سفر نیست، پس اجازه‌ی سفر به کانادا را به شما نمی‌دهد. بلکه فقط اجازه‌ی کار در کانادا را به شما می‌دهد. علاوه بر ویزای کار معتبر باید ویزای اقامت موقت یا ویزای الکترونیکی(eTA) داشته باشید.

5/5 - (49 امتیاز)

گزینه های کار در کانادا

من جاب آفر کانادایی دارم

درصورتی‌که کارفرمای کانادایی به شما جاب آفر داده است و از قدم بعدی اطلاعی ندارید، به بخش خدمات ویزای کار در مانا مهاجرت سر بزنید تا از مجوزهای لازم برای اشتغال در کشور کانادا مطلع شوید. از اینکه در مسیر اقامت کانادا کنار شما باشیم بسیار خوشحال خواهیم بود.

5/5 - (49 امتیاز)

من جاب آفر استان کِبِک را دارم

استان کبک الزامات مخصوص به خودش را دارد. برای شروع باید فرم CAQ را تکمیل کنید. بهتر است بدانید که این استان فهرست مشاغل مخصوصی دارد که ارزیابی تاثیر بازارکار (Labour Market Impact Assessment) را تسریع می‌کند. ما اینجا در مانا مهاجرت  به کمک کارشناسان‌مان که به زبان فرانسه تسلط کافی دارند شما را در پیچیدگی‌های مسیر مهاجرت به کبک همراهی می‌کنیم. فقط کافیست با ما تماس بگیرید و بگویید که جاب آفر استان کِبِک دارید.

5/5 - (49 امتیاز)

من بیزنس کانادایی دارم و می‌خواهم نیروی خارجی استخدام کنم

اگر شما یک کارفرمای کانادایی هستید و قصد استخدام نیروی خارجی را دارید، تیم ما مفتخر است که شما را در قدم‌های اولیه همراهی کند. متخصصان ویزای کار مانا مهاجرت نیازهای بیزنس شما و الزامات نیروی کار موردنظرتان را شرح می‌دهند و شما را با گزینه‌های ممکن آشنا می‌کنند. براساس نیازهایی که دارید ممکن است لازم باشد درخواست ارزیابی تاثیر بازار کار(LMIA) بدهید و یا از برنامه‌های به خصوصی مثل ترانسفر بین شرکتی استفاده کنید و مشمول برخی معافیت‌ها شوید. به منظور آشنایی بیشتر با گزینه‌های پیش رو، همین امروز با ما تماس بگیرید.

5/5 - (49 امتیاز)

استعداد جهانی دارم

کشور کانادا مسیرهای مختلفی برای استعدادهای جهانی ایجاد کرده تا بتوانند جاب آفر کانادایی دریافت کنند که یکی از این مسیرها همان CUSMA یا توافق بازار آزاد است. با این حال یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها جریان استعداد جهانی(Global Talent Stream) است. جریان استعداد جهانی به افرادی که استعداد فناورانه‌ای دارند این امکان را می‌دهد که ظرف یک ماه در کانادا شروع به کار کنند. اگر خودتان یکی از این افراد هستید و یا به عنوان کارفرما قصد استخدام فردی با چنین ویژگی‌هایی را دارید، کافیست با ما تماس بگیرید تا شما را با جزئیات این جریان و یا سایر گزینه‌های ممکن آشنا کنیم.

5/5 - (49 امتیاز)

درصنعت فیلم و تلویزیون کار می‌کنم

کارکنان فیلم و تلویزیون نیازی به دریافت LMIA ندارند، با اینحال این افراد همچنان باید شرایط ویزای کار را رعایت کنند.

5/5 - (49 امتیاز)

می‌خواهم به عنوان کارآفرین در کانادا مشغول به کار شوم

اگر قصد دارید به عنوان یک کارآفرین در کانادا مشغول به کار شوید، حتما برنامه‌ی ویزای استارت‌آپی کارآفرینان کانادا را ملاحظه کنید. درصورتیکه تجربه‌ی مدیریتی یا کارآفرینی دارید به صفحه‌ی برنامه‌ی ویزای استارت‌آپی کارآفرینان کانادا در مانامهاجرت سر بزنید تا اطلاعات کافی را درباره‌ی ویزای ترانسفر بین شرکتی به دست بیاورید.

5/5 - (49 امتیاز)

می‌خواهم به عنوان خویش‌فرما مشغول به کار شوم

چنانچه قصد دارید به عنوان خویش‌فرما در کانادا مشغول به کار شوید، چندین برنامه برای شرایط مختلف شما طراحی شده‌اند. با این حال اشتغال خویش‌فرمایان پیچیدگی ‌های خاص خودش را دارد. مثل همیشه مانا مهاجرت مفتخر است که شما را در تسهیل این مسیر راهنمایی کند؛ فقط کافیست با ما تماس بگیرید.

5/5 - (49 امتیاز)

هم‌اکنون در یک آموزشگاه کانادایی مشغول به کار هستم؛ و یا سابقه‌ی تحصیل در یک آموزشگاه کانادایی را دارم

بسته به اینکه چه مدت در کشور کانادا تحصیل کرده باشید، احتمالا شرایط لازم برای ویزای کار پس از فارغ‌التحصیلی(PGWP) را داشته باشید. این ویزای کار برای توسعه‌ی تجربه‌ی شما بسیار مناسب است خصوصا اگر قصد اپلای در سیستم اکسپرس انتری، نامزد استانی و یا استان کِبِک را داشته باشید. به منظور دریافت اطلاعات بیشتر به دستیاران PGWP در مانا مهاجرت تماس بگیرید.

5/5 - (49 امتیاز)

در کانادا به دنبال کار می‌گردم

اگر قصد اشتغال در کانادا را دارید و یا همین حالا جاب آفر یک شرکت کانادایی در دستان شماست،برای قدم بعدی می‌توانید از ابزارهای وبسایت ما استفاده کنید. منابع استخدامی مانا مهاجرت در این مسیر به شما کمک می‌کنند. برای شروع می‌توانید از ابزار کاریابی استفاده کنید.

5/5 - (49 امتیاز)
5/5 - (49 امتیاز)
Notifications Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes