ویزای کار پس از تحصیل در کانادا

ویزای کار پس از تحصیل یا Post Graduation Work Permit(PGWP) یکی از سادهترین و بهترین ویزاهای کاری است که دانشجویان خارجی بعد از فارغ التحصیلی میتوانند از آن استفاده کنند. در صورت اخذ ویزای کار پس از تحصیل یا PGWP میتوان بین 8 ماه تا 3 سال آزادانه در کانادا اشتغال داشته و شانس بالایی برای اقامت دائمی پیدا کرد.

ارزیابی رایگان با ما تماس بگیرید
ویزای کار پس از تحصیل در کانادا

ویزای کار پس از تحصیل در کانادا

ویزای کار پس از تحصیل یا Post Graduation Work Permit(PGWP) یکی از سادهترین و بهترین ویزاهای کاری است که دانشجویان خارجی بعد از فارغ التحصیلی میتوانند از آن استفاده کنند. در صورت اخذ ویزای کار پس از تحصیل یا PGWP میتوان بین 8 ماه تا 3 سال آزادانه در کانادا اشتغال داشته و شانس بالایی برای اقامت دائمی پیدا کرد.

ویزای کار پس از تحصیل در کانادا

ویزای کار پس از تحصیل یا Post Graduation Work Permit(PGWP) یکی از سادهترین و بهترین ویزاهای کاری است که دانشجویان خارجی بعد از فارغ التحصیلی میتوانند از آن برای اقامت کوتاه مدت و ورود به بازار کار کانادا استفاده کنند.
برای استفاده از این ویزا و ورود به دنیای کار کافی است حداقل 8 ماه در یک دوره آموزشی یا تحصیلی در کانادا حضور داشته باشید. اگر دوره تحصیلی شما بین 8 تا 24 ماه بوده، این مجوز کاری اندازه مدت زمان تحصیل شما بوده و اگر بیش از 24 ماه تحصیل کرده باشید، حداکثر به مدت 3 سال ویزای کار PGWP بهره مند میشوید. کسب ویزای کار پس از تحصیل و ورود به بازار کار کانادا، قدمی اساسی برای اخذ اقامت دائم در کانادا خواهد بود.

ویزای کار پس از تحصیل در کانادا

امروزه تعداد زیادی دانشجو از سراسر جهان برای تحصیل به کشور کانادا مهاجرت می کنند. کشور کانادا یکی از مهمترین مقاصد مهاجرت در بین کشورهای آمریکای شمالی است. دوره های آموزش باکیفیت و پیشرفته، وجود مراکز علمی معتبر، هزینه های تحصیلی مناسب، وجود انواع فرصت های شغلی و… شرایط مساعدی را برای مهاجرت تحصیلی دانشجویان بین المللی به کشور کانادا فراهم کرده است.

کشور کانادا بیش از 170 هزار فرصت شغلی برای دانشجویان خارجی فارغ التحصیل از مراکز علمی و آموزشی کانادا فراهم کرده است. اکثر دانشجویان خارجی و بین المللی بعد از به پایان رساندن دوره تحصیلی خود در دانشگاه های کانادا تمایل دارند که در این کشور اقامت کرده و در زمینه تحصیلی خود مشغول به کار شوند. دراین بین ویزای کار پس از تحصیل یا PGWP یکی از ساده ترین و بهترین ویزاهای کاری است که دانشجویان خارجی میتوانند از آن برای اقامت پس از تحصیل استفاده کنند.

ویزای کاری پس از تحصیل در کانادا به نحوی طراحی شده که شرایط کسب اقامت دائمی در کانادا را تسهیل کند؛ ادامه تحصیل در مؤسسات آموزشی کانادا و تجربه کار تمام وقت امتیاز فرد متقاضی در سیستم امتیازی CRS ارتقا داده و فرد متقاضی از شانس بیشتری برای دریافت اقامت دایمی برخوردار می شود. نکته مهم اینکه، هر فرد تنها یک بار امکان دریافت ویزای کار پس از تحصیل را دارا است.

مدت زمان اعتبار ویزای کار پس از تحصیل در کانادا یا PGWP

در صورتی که دوره تحصیلی شخص متقاضی در مراکز علمی و آموزشی کشور کانادا کمتر از 8 ماه باشد، برای او ویزا صادر نمی شود و با تحصیل بالای 8 ماه تا 3 سال در کانادا، اعتبار ویزای کار پس از تحصیل یا PGWP برابر با زمان تحصیل وی خواهد بود.

سپری کردن بیش از ۱ برنامه تحصیلی در صورتی که شخص متقاضی بیش از یک برنامه تحصیلی واجد شرایط را تکمیل کرده باشد، ممکن است بتواند تا سقف ۳ سال از این نوع ویزا استفاده کند.

مدت زمان

 برنامه تحصیلی

مدت زمان مجوز کار  PGWP
کم تر از ۸ ماهعدم امکان صدور مجوز کار PGWP
بین ۸ تا ۲۴ ماهواجد شرایط دریافت مجوز کار PGWP به مدت زمان مشابه با طول دوره تحصیل
۲۴ ماه و یا بیشترتا سقف ۳ سال
سپری کردن بیش از ۱ برنامه تحصیلیدر صورتی که شخص متقاضی بیش از یک برنامه تحصیلی واجد شرایط را تکمیل کرده باشد، ممکن است بتواند تا سقف ۳ سال از این نوع ویزا استفاده کند.

هزینه درخواست برای ویزای کار پس از تحصیل درحدود250$ است. توجه داشته باشید در هنگام ارسال درخواست ویزای PGWP ، ویزای تحصیلی (study permit) شما باید معتبر باشد.
هزینه ویزای PGWP نسبت به ویزای تحصیلی بیشتر است زیرا ویزای PGWP نوعی ویزای کار آزاد و نامحدود است که شخص متقاضی میتواند به طور آزادانه در زمینه های شغلی مختلف فعالیت کند. هزینه ثبت نام درخواست ویزای PGWP در وب سایت رسمی سازمان مهاجرتی کشور کانادا 155 دلار و هزینه صادر کردن ویزای کاری PGWP حدود 100 دلار می باشد.

ویژگیهای ویزای کار پس از تحصیل در کانادا یا PGWP

 • ویزای کار پس از تحصیل در کانادا یا PGWP بر خلاف سایر انواع ویزاهای کاری کشور کانادا نیازی به مجوز ارزیابی تاثیر بر بازار کانادا ((LMIA Labor Market Impact Assessment ندارد.
 • یکی از مهمترین مزیتهای ویزای PGWP این است که شرایط بسیار مناسبی را برای اخذ اقامت دائمی دانش آموزان و دانشجویان خارجی و بین المللی در کشور کانادا فراهم می کند، احتمال بالای دریافت اقامت دائم کاناداست زیرا هر چقدر که سابقه کاری و تجربه کاری دانشآموختگان خارجی در حرفه کاری خود بیشتر شود، امتیاز بیشتری را از این طریق کسب می کنند و از شانس بیشتری برای دریافت ویزای اقامت دائمی کشور کانادا بهره مند خواهند شد.
 • دانش آموختگان می توانند پس از کسب حداقل ۱ سابقه کار کانادایی در حین داشتن ویزای PGWP از طریق روشهای مهاجرتی مختلف برای دریافت ویزای اقامت دائمی کانادا اقدام کنند. از جمله روشهای مهاجرتی کانادا میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
 1. روش مهاجرتی تجربه کاری کانادایی (Canadian Experience Class)
 2. روش مهاجرتی نیروی متخصص فدرال (Federal Skilled Workers Program (FSWP))
 3. روش مهاجرتی کارگران حرفه ای فدرال (Federal Skilled Trades Program (FSTP))
 4. روش مهاجرتی استانی کانادا (Provincial Nominee Program).

 

 • دانشجویان خارجی در صورتی که موفق به دریافت ویزای کار پس از تحصیل در کانادا یا PGWP شوند میتوانند در ساعات کاری مختلف و بدون وجود هیچ‌گونه مانعی با هر کدام از کارفرمایان کشور کانادا همکاری کنند و مشغول به فعالیت شوند و تجربیات کاری بسیار مهم و ارزشمندی را در زمینه تحصیلی خود کسب کنند.
 • مدت زمان اعتبار ویزای PGWP بر اساس دوره تحصیلی و مدت زمان تحصیل هر کدام از دانشجویان خارجی و بین المللی تعیین می شود. اما حداکثر استفاده از این نوع ویزای کاری برای دانش آموختگان 3 سال می باشد.
 • ویزای کار پس از تحصیل در کشور کانادا یا PGWP به همه مؤسسات و مراکز علمی و آموزشی کشور کانادا تعلق نمیگیرد و فقط به دانش آموختگان فارغ التحصیل از مؤسسه های علمی و آموزشی واجد شرایط و معتبر کانادایی (DLIs) تعلق می گیرد. لذا دانشجویان خارجی قبل از انتخاب کالج یا دانشگاه مورد نظر خود در کشور کانادا باید به این نکته توجه کنند و شرایط تحصیلی هر کدام از دانشگاه های کشورهای کانادا را به طور دقیق و کامل بررسی کنند.
 • دانش آموزان و دانشجویان خارجی فارغ التحصیل از مراکز علمی کشور کانادا در صورتی که میخواهند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار پس از تحصیل یا PGWP تغییر دهند باید درخواست خود را در ظرف 3 ماه یا 90 روز به سازمان رسمی مهاجرت کانادا ارسال کنند.

شرایط دریافت ویزای کار پس از تحصیل در کانادا یا PGWP

 • یکی از مهمترین شرایط لازم برای دریافت ویزای PGWP مدت زمان اعتبار گذرنامه یا پاسپورت شخص متقاضی است. در صورتی که مدت زمان اعتبار گذرنامه دانش آموختگان فارغ التحصیل کمتر از مدت زمان ویزای PGWP واجد شرایط است، ویزای کار صادر شده به مدت اعتبار باقی مانده پاسپورت است و فرد متقاضی برای برخورداری از مابقی مدت اعتبار ویزای کار می بایست ابتدا پاسپورت خود را تمدید و مجددا برای ویزای PGWP اقدام کند.
 • در صورتی که تاریخ پایان اعتبار ویزای تحصیلی یا Study Permit شخص متقاضی قبل از درخواست ویزای کاری PGWP به اتمام می رسد، باید مدت زمان ویزای تحصیلی خود را تمدید کند.
 • محدوده سنی یکی از مهمترین شرایط لازم برای دریافت ویزای کاری PGWP است. سن شخص متقاضی ویزای کار پس از تحصیل در کانادا نباید کمتر از 18 سال باشد.
 • شخص متقاضی باید به صورت تمام وقت حداقل یک دوره تحصیلی 8 ماه ه را در کشور کانادا بگذارند. البته در صورتی که شخصی بتواند دوره هشت ماه تحصیلی خود را به صورت جهشی در شش ماه بگذارند نیز میتواند از ویزای کاری PGWP استفاده کند. دوره تحصیلی دانشجویان خارجی و بین المللی فارغ التحصیل از مراکز علمی و آموزشی کشور کانادا باید به صورت پیوسته و بدون وقفه باشد تا صلاحیت لازم را برای دریافت ویزای کاری داشته باشند.
 • شخص متقاضی برای دریافت ویزای کاری PGWP باید گواهی یا مدرک پایان تحصیل یا فارغ التحصیلی خود را به سازمان مهاجرتی کانادا ارائه دهد.
 • شخص متقاضی باید دارای ویزای قانونی تحصیلی باشد، در صورتی که ویزای قانونی تحصیلی و اقامت نداشته باشد و به صورت غیرقانونی به کشور کانادا مهاجرت کرده باشد، نمی تواند از ویزای کاری PGWP استفاده کند.
 • دانش آموختگان خارجی و بین المللی متقاضی باید در یکی از مراکز علمی و آموزشی زیر تحصیل کرده باشند.
 • دانشگاه ها، کالج ها و مراکز علمی مناطق مختلف کشور کانادا که جزء لیست مراکز قابل قبول (DLI) می باشند.
 • مدارس علمی و آموزشی فنی کبک
 • مراکز علمی و فنی حرفه ای پس از دیپلم کبک که دارای ساعات آموزشی فشرده و تکمیلی 900 ساعته هستند و مدرک تحصیلی DEP یا مدرک فنی حرفه ای ASP ارائه می دهند.
 • در صورتی که شخص متقاضی در مراکز علمی و آموزش هواپیمایی تحصیل کرده باشد و دارای ویزای پرواز تجاری باشد یا ویزای تحصیلی و آموزش دروس عملی و تئوری را هواپیمایی داشته باشد میتواند برای دریافت ویزای کار پس از تحصیل در کانادا یا PGWP اقدام کند.
 • در صورتی که شخص متقاضی در مراکز علمی و فنی حرفه کبک تحصیل کرده باشد و دوره آموزشی مناسبی را گذرانده باشد و دارای گواهی پایان تحصیل باشد میتواند از ویزای PGWP استفاده کند.‌
 • در صورتی که شخص متقاضی بخش کوتاهی از دوره تحصیلی خود را به صورت پاره وقت گذرانده باشد و بتواند با ارائه مدارک معتبری علت وقفه ایجاد شده در دوره تحصیلی خود را توجیه کند می تواند برای گرفتن ویزای  PGWP اقدام کند.
 • در صورتی که دانشآموختگان از مراکز علمی و آموزشی معتبر کانادا(DLI)  به مؤسسات غیر DLI منتقل شده باشند و دوره تحصیلی خود را در این مراکز به اتمام برسانند یا بالعکس می توانند از ویزای PGWP استفاده کنند.‌

مراحل ثبت نام ویزای PGWP در وب سایت سازمان مهاجرتی کانادا

دانشجویانی که قصد دارند از ویزای کاری PGWP استفاده کنند با نزدیک شدن به پایان دوره تحصیلی خود در مراکز علمی و آموزشی کشور کانادا در ظرف سه ماه فرصت دارند که در وب سایت رسمی سازمان مهاجرتی کانادا به صورت آنلاین ثبت نام کنند و فرمهای مربوط به این وب سایت را تکمیل کنند و مدارک مورد نیاز را در وب سایت رسمی بارگذاری کنند و کد GCkey را دریافت کنند. سپس هزینه ثبت نام ویزای PGWP را از طریق درگاه پرداخت اینترنتی مربوط به وب سایت مهاجرتی پرداخت کنند تا بتوانند درخواست خود را ثبت کنند. در ادامه با فرمها و مدارک مورد نیاز برای ثبت نام ویزای PGWP در وب سایت سازمان مهاجرتی کانادا بیشتر آشنا می شویم.

فرم های مورد نیاز برای ثبت نام ویزای PGWP در وب سایت سازمان مهاجرتی کانادا:

 • فرم تغییر نوع ویزای تحصیلی شخص متقاضی به ویزای PGWP (IMM 5710)
 • فرم اطلاعات شخصی و هویتی افرادی که به عنوان همراه شخص متقاضی به کانادا مهاجرت کرده اند.(IMM 5409)
 • فرم مربوط به وکالت نامه، در صورتی که وکیل یا شخص دیگری امور مربوط به دریافت ویزای PGWP شخص متقاضی را پیگیری می کند، شخص متقاضی باید فرم مربوط به وکالت نامه را تکمیل کند. شخص متقاضی باید به وکیل خود اجازه دریافت مدارک و تحویل را بدهد و فرم مربوط به این نوع اجازه نامه را تکمیل کند.(IMM 5475)
 • کپی مدارک شخصیتی و هویتی شخص متقاضی مثل کپی گذرنامه یا پاسپورت .
 • کپی ریز نمرات و مدرک یا گواهی نامه پایان دوره تحصیلی شخص در مراکز علمی کانادا .
 • کپی نامه ای که در آن مدت زمان دوره تحصیلی شخص متقاضی توسط دانشگاه یا مؤسسه علمی که در آن تحصیل کرده است ذکر شده است.
 • کپی نامهای که نشاندهنده پایان موفقیت آمیز دوره تحصیلی شخص متقاضی در دانشگاه مربوطه می باشد.
 • کپی ویزای تحصیلی و قانونی شخص متقاضی به همراه سایر مدارک مربوط به آن.
 • بعد از اینکه شخص متقاضی در وب سایت رسمی سازمان مهاجرتی ( IRCC) کانادا ثبت نام کرد، بین معمولاً  50  تا 100 روز نتیجه درخواست او برای آدرس ایمیلی که در سایت ثبت کرده است ارسال می شود. در صورتی که برای اولین بار با درخواست دریافت ویزای PGWP شخص متقاضی موافقت نشود می تواند در طی 180 روز درخواست خود را مجدد در سامانه ثبت کند و بعد از چند روز نتیجه درخواست برای او ارسال می شود.
 • دوره تحصیلی در مقطع کارشناسی چهار سال و در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری معمولاً دو سال طول می کشد؛ لذا دانشجویی که در مقطع کارشناس، کارشناسی ارشد و دکتری فارغ التحصیل شده است میتواند از ویزای کاری PGWP تا سقف سه سال استفاده کند. البته اگر دانشجویی قصد دارد که ادامه تحصیل دهد بهتر است که از ویزای PGWP استفاده نکند.
 • تعداد زیادی کالج و دانشگاه در ایالتهای مختلف کشور کانادا شرایط مناسبی را برای صدور ویزای کار پس از تحصیل در کانادا یا PGWP فراهم می کنند. تعداد دانشگاه های واجد شرایط  PGWP در مقایسه با تعداد کالج های دارای این شرایط در کشور کانادا بیشتر است. لذا دانشجویان باید در انتخاب دانشگاه، کالج و ایالت مورد نظر خود دقت کند که در ادامه با توجه به ایالت های مختلف کانادا به آنها میپردازیم.

انواع ویزای کار پس از تحصیل در ایالتهای مختلف کانادا

ویزای کار پس از تحصیل در آلبرتا یا Alberta Post Graduate Work Program چیست؟

آلبرتا یکی از مهمترین و بهترین ایالتهای کشور کانادا است. ایالت آلبرتا دارای مؤسسات، مراکز علمی، کالجها و دانشگاه های بسیار معتبری است که شرایط کاری بسیار مناسبی را برای دانشجویان و دانشآموزان بینالمللی و خارجی فارغ التحصیل از مؤسسات علمی خود فراهم میکند.

Alberta Post Graduate Work Program   به نوعی ویزای کاری نامحدود پس از تحصیل در ایالت آلبرتا گفته میشود که برای دانشآموختگان فارغالتحصیل از مؤسسات علمی آلبرتا، صرفاً فرصت شغلی متناسب با رشته تحصیلی آنها ایجاد می کند. و دانشجویان میتوانند از این نوع ویزا استفاده کنند و از طریق مؤسسه Immigrant Nominee برای دریافت ویزای اقامت دائم کانادا اقدام کنند. در ادامه با برخی از مؤسسات دولتی و خصوصی ایالت آلبرتا که ویزای APGWP صادر می کنند آشنا می شویم.

Alberta College of Art and Design
Bow Valley College
Grande Prairie Regional College
Keyano College
Lakeland College
Lethbridge College
Grant MacEwan University (MacEwan University)
Medicine Hat College
Mount Royal University
NorQuest College
Northern Lakes College
Olds College
Portage College
Red Deer College
Southern Alberta Institute of Technology (SAIT Polytechnic)
The Banff Centre
University of Alberta
University of Calgary
University of Lethbridge

Ambrose University (Ambrose University College سابق)
Burman University (Canadian University College سابق)
Concordia University of Edmonton (Concordia University College of Alberta سابق)
The King’s University (The King’s University College سابق)
St. Mary’s University (St. Mary’s University College سابق)

ویزای کار پس از تحصیل یا PGWP در بریتیش کلمبیا‌ چگونه است؟

بریتیش کلمبیا یکی از ایالتهای مهم کشور کانادا است که تعداد زیادی دانشجو خارجی و بین‌المللی برای تکمیل دوره تحصیلی متوسطه خود درمؤسسات و مراکز علمی این ایالت تحصیل میکنند. دانشجویانی که در مؤسسات و رشته های تحصیلی واجد شرایط PGWP  درایالت بریتیش کلمبیا تحصیل میکنند، میتوانند بعد از فارغ التحصیل شدن از این نوع ویزای کاری استفاده کنند و بعد از مدتی استفاده از این نوع ویزا از طریق دو مؤسسه مهاجرتی Canadian Express Class و British Columbia Provincial Nominee Program برای اقامت دائم کشور کانادا اقدام کنند. در ادامه برخی از مؤسسات بریتیش کلمبیا و رشته های تحصیلی که واجد شرایط PGWP هستند، را معرفی میکنیم:

British Columbia Institute of Technology
Camosun College
Capilano University
College of New Caledonia
College of the Rockies
Douglas College
Emily Carr University of Art and Design
Justice Institute of British Columbia
Kwantlen Polytechnic University
Langara College
Nicola Valley Institute of Technology
North Island College
Northern Lights College
Northwest Community College
Okanagan College
Royal Roads University
Selkirk College
Simon Fraser University
Thompson Rivers University
University of British Columbia
University of Northern British Columbia
University of the Fraser Valley
University of Victoria

Acsenda School of Management
Bachelor of Business Administration with Concentrations
Bachelor of Hospitality Management
Adler University
Master of Arts in Counselling Psychology
Master of Arts in Organizational Psychology
Master of Arts in Community Psychology
Master of Counselling Psychology
Master of Counselling Psychology: Art Therapy
Master of Public Policy and Administration
Doctor of Clinical Psychology
Alexander College
Associate of Arts
Associate of Science
Art Institute of Vancouver
Bachelor of Design in Graphic Design
Bachelor of Applied Design in Interior Design
Bachelor of Science in Game Programming
City University of Seattle
Bachelor of Arts in Management
Master of Counselling
Master of Education in Leadership and School Counselling
Fairleigh Dickinson University
Bachelor of Science in Business Administration
Bachelor of Science in Information Technology
Bachelor of Arts in Individualized Studies
Master of Administrative Science
Master of Science in Hospitality Management Studies

رشته های تحصیلی واجد شرایط PGWP در مراکز علمی بریتیش کلمبیا

 • رشته تحصیلی علوم کشاورزی.
 • علوم زیستی شناسی و زیست پزشکی.
 • رشته های مهندسی مثل فناوری مهندسی، مهندسی رایانه.
 • رشته های بهداشتی و علوم پزشکی.
 • رشته های علوم پایه مثل ریاضی و آمار و فیزیک.
 • علوم طبیعی.

شرایط دریافت ویزای کار پس از تحصیل در بریتیش کلمبیا

 • شخص متقاضی باید به طور قانونی به کشور کانادا مهاجرت کرده باشد و دارای ویزای تحصیلی قانونی و معتبر باشد.
 • شخص متقاضی در طول سه سال اخیر اقامت خود در بریتیش کلمبیا باید در یکی از مراکز علمی و آموزشی معتبر و واجدشرایط PGWP خصوصی یا دولتی در یک رشته تحصیلی معتبر، حداقل به مدت 8 ماه به طور تمام تحصیل کرده باشد و مدرک یا گواهی پایان نامه دوره تحصیلی او مورد تأیید دولت بریتیش کلمبیا قرار گیرد.
 • شخص متقاضی باید در ظرف سه ماه مدرک یا گواهی پایان دوره تحصیلی خود را از دانشگاه مربوطه دریافت کند و برای دریافت ویزای کار اقدام کند.
 • شخص متقاضی برای دریافت ویزای PGWP بریتیش کلمبیا باید همه مدارک و فرمهای مربوطه را تکمیل کند و یک حساب کاربری MyCIC بسازد و از آن برای دریافت ویزای کاری استفاده کند.

شرایط دریافت ویزای کار پس از تحصیل یا PGWP در مانیتوبا

«مانیتوبا» یکی از بهترین ایالتهای کشور کانادا بوده که دارای شرایط اقتصادی، فرهنگی، ویژگیهای آب و هوایی و فرصتهای شغلی مناسبی است. دانشجویانی که در مراکز علمی و آموزشی واجد شرایط ویزای PGWP تحصیل میکنند میتوانند بعد از دریافت ویزای PGWP به کمک مؤسسه های مهاجرتی مختلفی مثل مؤسسه مهاجرتی کارکنان ماهر و جریان آموزش خارجی و بینالمللی از طریق برنامه انتخابی ایالتی مانیتوبا یا Manitoba Provincial Nominee Program  برای دریافت ویزای اقامت دائمی کانادا اقدام کنند. در اینجا با مؤسسه های معتبر و واجد شرایط PGWP در ایالت مانیتوبا آشنا شوید.

دانشگاهشهرواجد شرایط کسب PGWP
Assiniboine Community Collegeبرندونبله
Booth University Collegeوینیپگبله
Brandon Universityبرندونبله
Canadian Baptist Bible Collegeوینکلرخیر
Canadian Mennonite Universityوینیپگبله
College of Morden Incموردنخیر
International College of Manitobaوینیپگخیر
University of Manitobaوینیپگبله
University of Winnipegوینیپگبله
Winnipeg Global Education College Inc.وینیپگخیر

شرایط اخذ ویزای کار پس از تحصیل یا PGWP در نیوبرانزویک

دانشجویان فارغالتحصیل از مراکز علمی و آموزشی معتبر ایالت نیوبرانزویک که واجد شرایط PGWP هستند، میتوانند از این نوع ویزای کاری استفاده کرده و سپس برای دریافت ویزای اقامت دائم کانادا بدون داشتن پیشنهاد شغلی از کارفرما از طریق مؤسسه مهاجرتی گزینش ایالت نیوبرانزویک اقدام کنند. شرایط عمومی مورد نیاز برای دریافت اخذ ویزای PGWP در ایالت نیوبرانزویک همانند سایر ایالتهای کشور کانادا است که پیشتر عنوان شد.

در اینجا با مؤسسات علمی و آموزشی معتبر و واجد شرایط ویزای کار پس از تحصیل در ایالت نیوبرانزویک آشنا شوید.

دانشگاهشهرواجد شرایط دریافت PGWP
Atlantic Business College Ltd.فردریکتونخیر
Collège communautaire du Nouveau-Brunswickباتورستبله
Collège communautaire du Nouveau-Brunswickکمپبلتونبله
Crandall Universityمونکتونبله
East Coast Trades Collegeفردریکتونخیر
Eastern Collegeسینت جانخیر
Kingswood Universityساسکسبله
McKenzie Collegeمونکتونخیر
St. Thomas Universityفردریکتونبله

دریافت ویزای کار پس از تحصیل یا PGWP در نیوفاندلند و لابرادور

ایالت نیوفاندلند و لابرادور شرایط شغلی بسیار مناسبی را برای دانشجویان فارغالتحصیل از مؤسسات علمی و معتبر خود و سایر استانهای کشور کانادا فراهم می کند. افرادی که از در ایالت نیوفاندلند و لابرادور از ویزای PGWP استفاده می کنند، می‌توانند بعد از مدت کوتاهی از طریق برنامه مهاجرتی دانشجویان و دانش آموختگان فارغ التحصیل بین المللی و سایر برنامه گزینش استانی به شرط داشتن پیشنهاد شغلی از سمت کارفرما در ایالت نیوفاندلند و لابرادور برای دریافت ویزای اقامت دائم کرونا اقدام کنند.

اخذ ویزای کار پس از تحصیل یا PGWP در مناطق شمال غربی کانادا

در مناطق شمال غربی کانادا فقط سه مؤسسه علمی و آموزشی دارای شرایط معتبر برای صادر کردن ویزای PGWP هستند. دانشجویانی که تنها در این دانشگاه ها یا مراکز علمی تحصیل میکنند، پس از فارغالتحصیلی در صورت دارا بودن شرایط لازم برای دریافت ویزای PGWP، میتوانند از این نوع ویزا استفاده کنند. تحصیل در سه مرکز دانشگاهی و علمی برای دریافت ویزای پس از تحصیل PGWP دانشجویان بین المللی مجاز است.

دانشگاهشهرواجد شرایط برای اخذ PGWP
Aurora Collegeفورت اسمیتبله
Aurora Collegeاینوویکبله
Aurora Collegeیلو نایفبله

شرایط دریافت ویزای کار پس از تحصیل یا PGWP در ایالت نوا اسکوشیا

ایالت «نوا اسکوشیا» یکی از بهترین و مهمترین ایالتهای کشور کانادا است که هر ساله تعداد زیادی دانشجوی ایرانی و بینالمللی برای تکمیل دوره های تحصیلی خود در دانشگاه های معتبر به این ایالت مهاجرت میکنند. دانشجویانی که در مراکز علمی واجد شرایط PGWP ایالت نوا اسکوشیا تحصیل می کنند، میتوانند بعد از به پایان رساندن دوره تحصیلی خود در این ایالت مشغول به کار شوند. ‌در اینجا برخی از مراکز علمی ایالت نوا اسکوشیا که ویزای کاری PGWP صادر میکنند معرفی شدهاست.

دانشگاهشهرواجد شرایط کسب PGWP
Academy of Cosmetologyدارتموثخیر
Academy of Learning College – Halifaxهالیفاکسخیر
Acadia Universityولف وایلبله
Cape Breton Universityسیدنی کانادابله
East Coast Language Collegeهالیفاکسخیر
Mount Saint Vincent Universityهالیفاکسبله
Université Sainte-Anneچرچ پوینتبله
University of King’s Collegeهالیفاکسبله
St. Francis Xavier Universityآنتیگونیشبله

خذ ویزای کار پس از تحصیل یا PGWP در ایالتهای انتاریو و نوناووت

در ایالت انتاریو بیش از 500 مؤسسه آموزشی تأسیس شده است که تعداد زیادی از آنها واجد شرایط ویزای کار پس از تحصیل یا PGWP هستند و دانشجویان خارجی میتوانند از این نوع ویزا استفاده کنند. در ایالت نوناووت برخلاف ایالت آنتاریو هیچ گونه مؤسسه آموزشی و علمی واجد شرایط PGWP وجود ندارد. در اینجا به تعدادی از مؤسسه های علمی که این نوع ویزای کاری را صادر میکنند اشاره میکنیم.

دانشگاهشهرواجد شرایط اخذ PGWP
ACE Acumen Academyتورنتوخیر
Académie de Dessin de Mode Richard Robinson Academy of Fashion Designاتاواخیر
Algoma Universityبرمپتونبله
Algonquin Collegeاتاوابله
Anderson College of Health, Business and Technologyهمیلتونخیر
Brescia University Collegeلندن کانادابله
Brock Universityهمیلتونبله
Canadian Beauty Collegeتورنتوخیر
Canadian Business Skills College of Technologyمارکهامخیر
York Universityتورنتوبله
Wilfrid Laurier Universityواترلوبله
University of Guelphتورنتوبله
University of Ontario Institute of Technology (UOIT)اوتاوابله
UMS Healthcare Collegeیورک شمالیخیر
Université de l’Ontario françaisتورنتوبله
Transitions College of Business & Career Studiesآبشارهای نیاگاراخیر
Trent Universityپتربوروبله
Toronto Baptist Seminary and Bible Collegeتورنتوبله
Toronto College of Dental Hygiene and Auxiliaries Inc.تورنتوخیر

ویزای کار پس از تحصیل یا PGWP در جزیره پرینس ادوارد

دانشجویان بینالمللی مراکز و مؤسسات علمی و آموزشی جزیره پرینس ادوارد که واجد شرایط ویزای کاری PGWP هستند، باید دوره تحصیلی خود را بدون‌ وقفه و تمام وقت به پایان برسانند، البته ترم آخر تحصیلی خود را میتوانند به صورت پاره وقت تحصیل کنند و از ویزای کاری PGWP استفاده کنند.

دانشجویانی که قصد اقامت پس از تحصیل در جزیره پرنس ادوارد را دارند برای دریافت PGWP می‌توانند حداکثر تا 180 روز بعد از اعلام آخرین نمره مربوط به دروس ترمی، مجوزشان  را کسب کنند. در صورتی که قبل از اعلام نمرات، اعتبار دوره تحصیلی‌ دانشجو منقضی شود باید از دو روش دریافت گواهی میهمانی  (visitor record)و یا ترک کانادا و اقدام برای دریافت مجوز PGWP  از خارج از کانادا اقدام کنند زیرا در صورت اقامت در کانادا با وجود اتمام مجوز دوره تحصیلی، دانشجو محکوم به پرداخت جریمه میشود.

ویزای کار پس از تحصیل یا PGWP در کبک

کبک یکی از مهمترین ایالتهای کشور کانادا است که دارای تعداد زیادی مدارس، کالج، مراکز فنی حرفهای و دانشگاه های دولتی و خصوصی است که تعدادی از آنها برای دانشجویان بین المللی و خارجی ویزای کار PGWP صادر می کنند. دانش آموختگان خارجی بعد از اینکه دوره تحصیلی خود را در این ایالت به پایان رساندند، میتوانند با داشتن ویزاهای زیر برای مدت زمان بیشتری در این ایالت بمانند و از فرصت شغلی ایجاد شده از طریق  PGWP یا QSC استفاده کنند. این ویزای ها عبارتند از:

 • ویزای کار پس از تحصیل یا PGWP در کبک
 • Quebec Selection Certificate( C QS
 • Quebec Experience Program(QEP
 • ویزای اقامت دائمی کانادا

اخذ ویزای کار پس از تحصیل یا PGWP در ساسکاچوان

دانش آموختگان خارجی که در مؤسسه های علمی و معتبر واجد شرایط PGWP ایالت ساسکاچوان تحصیل می کنند، بعد از اینکه گواهی نامه پایان تحصیلی خود را از دانشگاه مربوطه دریافت کردند، در طی 180 روز فرصت دارند که برای ویزای کاری PGWP اقدام کنند.

شرایط دریافت ویزای کار پس از تحصیل یا PGWP در یوکان

از سال 2008 تاکنون دانشآموختگان خارجی که در دانشگاه ها و مراکز علمی یوکان تحصیل میکنند می توانند از ویزای کاری PGWP استفاده کنند، مؤسسات علمی و دانشگاهی مورد تأیید ویزای PGWP شامل موارد زیر است:

 • Alkan Air Ltd
 • Yukon University در شهرهایی مثل کارماکس، داوسون سیتی، فارو، هینس جانکشن، مایو، اولد کرو، پلی کراسینگ، راس ریور، تسلین، واتسون لیک، وایت هورس

سوالات متداول

مدت زمان اعتبار ویزای کار پس از تحصیل در کانادا یا PGWP چقدر است؟

مدت زمان اعتبار ویزای کار PGWP به مدت زمان دوره تحصیلی بستگی دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

 • در صورتی که دوره تحصیلی شخص متقاضی در مراکز علمی و آموزشی کشور کانادا کمتر از 8 ماه باشد، برای او ویزا صادر نمی شود.
 •  در صورتی که دوره تحصیلی شخص متقاضی در مراکز علمی و آموزشی کشور کانادا 8 ماه باشد، مدت زمان اعتبار ویزای PGWP برای او 8 ماه می باشد.
 • در صورتی که مدت زمان تحصیلی دانش آموخته یا دانشجو خارجی در کالج یا دانشگاه کشور کانادا بین 8 ماه تا 2 سال باشد، مدت زمان اعتبار ویزای PGWP ، برابر با دوره تحصیلی یعنی بین 8 ماه تا 2 سال خواهد بود.
 • در صورتی که مدت زمان تحصیل شخص متقاضی در دانشگاه ها و مراکز علمی و آموزشی کشور کانادا 2 سال یا بیشتر باشد مدت زمان اعتبار ویزای  کاری PGWP برای او حداکثر 3 سال است.

 

طول دوره تحصیلکم تر از ۸ ماهبین ۸ تا ۲۴ ماه۲۴ ماه و یا بیشتر
مدت زمان اعتبارعدم امکان صدوربرابر با مدت زمان دوره آموزشیتا سقف ۳ سال
نام اختصاریPGWPPGWPPGWP
گروه هدفشرکت کنندگان در دوره های آموزشی شغلی یا مهارتی کوتاه مدتدانشجویان یا دانش آموزان شرکت کننده در دوره های آموزش تکمیلی کوتاه مدتدانشجویان یا دانش آموزان مقاطع کارشناسی، ارشد و دکترا یا دوره های ۲ تا ۴ ساله دیگر
هزینه۲۵۵ دلار۲۵۵ دلار۲۵۵ دلار

5/5 - (43 امتیاز)

آیا دانشآموختگان فارغالتحصیل از مراکز علمی کانادا میتوانند قبل از دریافت ویزای PGWP در زمینه کاری مشغول به فعالیت شوند؟

جواب این پرسش مثبت است، دانشجویان فارغالتحصیل از مؤسسات علمی و آموزشی کشور کانادا در صورتی که شرایط زیر را به طور کامل داشته باشند میتوانند قبل از دریافت نتیجه درخواست ویزای کار پس از تحصیل و به محض دریافت نامه تایید ثبت درخواست ویزای کار PGWP مشغول به فعالیت شوند:

 • دانش آموختگان خارجی فارغالتحصیل از مراکز علمی کشور کانادا باید در حین و یا قبل از درخواست ویزای کاری PGWP   ویزای تحصیلی معتبر و قانونی داشته باشند.
 • دانشجویان فارغ التحصیل باید دوره تحصیلی خود را به صورت تمام وقت در مؤسسه های علمی و حرفهای معتبر کانادا (DLIS) گذرانده باشند.
 • دانش آموختگان متقاضی نباید در دوره تحصیلی خود بیشتر از ساعات مجاز قانونی دوره دانشجویی کار کرده باشند در غیر این صورت نمیتوانند قبل از دریافت ویزای قانونی PGWP فعالیت اقتصادی داشته باشند.

5/5 - (43 امتیاز)

ویزای کار پس از تحصیل در کانادا یا PGWP به چه شخصی تعلق نمی گیرد؟

 • در صورتی که دوره تحصیلی شخص متقاضی در مراکز علمی یا فنی کانادا کمتر از 8 ماه باشد یا دوره تحصیلی دانش آموختگان بین المللی بیشتر از 8 ماه باشد اما به صورت پیوسته نباشد یعنی در دوره تحصیلی شخص متقاضی وقفه ایجاد شده باشد،  مطابق با قوانین سازمان مهاجرتی کشور کانادا به او ویزای PGWP تعلق نمی گیرد .
 • در صورتی که دانش آموختگان خارجی فارغ التحصیل از مراکز علمی کشور کانادا در دوره تحصیلی خود از Global Affairs Canada، اسکالرشیپ، پاداش، فاند یا بورسیه دریافت کرده باشند یا در دوره تحصیلی خود از بورس تحصیلی فرصت یکسان یا Canada-Chile استفاده کرده باشند نمیتوانند برای گرفتن ویزای PGWP اقدام کنند.
 • در صورتی که دانش آموختگان متقاضی در برنامه های مختلفی مثل برنامه جوایز دولت کانادا  (Government of Canada Awards Program)، برنامه نقل و انتقال دانشجویان بین کشور کانادا و چین و برنامه کمک هزینه تحصیلی مؤسسات خیریه ایالات متحده یا دوره های شخصیت سازی وعلاقه عمومی شرکت کرده باشند نمیتوانند از ویزای PGWP استفاده کنند.
 • در صورتی که شخص متقاضی بخش اعظمی از دوره تحصیلی خود را از راه دور و به صورت آموزش آنلاین و اینترنتی گذرانده باشد نمیتواند از ویزای کاری PGWP استفاده کند و برای انجام فعالیت اقتصادی در ایالتهای مختلف کشور کانادا باید از ویزاهای کاری دیگری استفاده کند.
 • در صورتی که شخص متقاضی قبلاً یکبار از ویزای PGWP استفاده کرده باشد بر اساس قوانین سازمان مهاجرتی کشور کانادا نمی تواند به طور مجدد از آن استفاده کند.

5/5 - (43 امتیاز)

هزینه دریافت ویزای کار پس از تحصیل در کانادا یا PGWP چقدر است؟

هزینه ویزای PGWP نسبت به ویزای تحصیلی بیشتر است زیرا ویزای PGWP نوعی ویزای کار آزاد و نامحدود است که شخص متقاضی میتواند به طور آزادانه در زمینه های شغلی مختلف فعالیت کند. هزینه ثبت نام درخواست ویزای PGWP در وب سایت رسمی سازمان مهاجرتی کشور کانادا 155 دلار و هزینه صادر کردن ویزای کاری PGWP حدود 100 دلار می باشد.

5/5 - (43 امتیاز)

برای دریافت ویزای کار پس از تحصیل در کانادا یا PGWP چه زمانی باید اقدام کرد؟

دانشجویان و دانش آموختگان خارجی بعد از اینکه آخرین نمره درسی خود را  در ترم پایانی دوره تحصیلی خود گرفتند و مدرک یا تأییدیه پایان تحصیلی خود را به صورت مکتوب از دانشگاه، کالج یا مؤسسه علمی و آموزشی خود دریافت کردند در عرض 180 روز فرصت دارند که برای دریافت ویزای کار پس از تحصیل در کانادا یا PGWP اقدام کنند.

5/5 - (43 امتیاز)

اقدامات لازم درصورت به پایان رسیدن اعتبار ویزای تحصیلی در زمان درخواست ویزای PGWP چیست؟

 • در صورتی که تاریخ ویزای تحصیلی شخص متقاضی در زمان درخواست یا اپلای ویزای کاری PGWP به اتمام برسد، باید کشور کانادا را ترک کند و از کشور دیگری برای دریافت ویزای کاری PGWP کانادا اقدام کند.

بنابراین دانشجویانی که قصد دارند از ویزای کاری PGWP در کشور کانادا استفاده کنند بهتر است که در ترم  آخر مقطع تحصیلی خود حتماً به نکات زیر توجه کنند‌:

 • شخص متقاضی حتماً تاریخ و اعتبار گذرنامه و ویزای تحصیلی خود را بررسی کنند و در صورتی که تاریخ انقضای آنها نزدیک است، مدت زمان اعتبار آن ها را تمدید کنند.
 • دانشجویان خارجی فارغ التحصیل از مراکز علمی کشور کانادا فقط یکبار می توانند از ویزای کاری PGWP استفاده کنند لذا در صورتی که دانشجویی قصد دارد مقطع تحصیلی خود را ارتقا دهد بهتر است که از این فرصت استفاده نکرده و پس از فارغ التحصلی در مقاطع تحصیلی بالاتر از این نوع ویزای کاری استفاده کند.

5/5 - (43 امتیاز)

شرایط کرونا چه تأثیری در روند درخواست ویزای کاری PGWP داشته است؟

دانشجویان و دانش آموختگان فارغ التحصیل از مؤسسه های علمی و معتبر کانادا باید یکسری شرایط را برای دریافت ویزای کاری PGWP داشته باشد. یکی از مهمترین شرایط لازم برای دریافت ویزای کاری PGWP این است که دانشجو یا دانش آموز باید دوره تحصیلی خود را به صورت تمام وقت و حضوری در دانشگاه یا موسسه علمی و آموزشی کشور کانادا گذرانده باشد. کشور کانادا با توجه به شرایط کرونا قوانین جدیدی را برای شرایط درخواست ویزای PGWP ارائه کرده است زیرا دانشجویان با توجه به شرایط کرونا مجبور هستند که به صورت آنلاین و از راه دور تحصیل کنند. در صورتی که شخص متقاضی شرایط زیر را داشته باشد میتواند برای دریافت ویزای PGWP اقدام کند:

 • دانشجو بر اساس تصمیم دانشگاه مورد نظر خود در کشور کانادا به دلیل شیوع ویروس کرونا مجبور شود که در کلاسهای درسی به صورت آنلاین و غیرحضوری شرکت کند.
 • کلاس های درسی دانشجو به دلیل کرونا متوقف شود و دانشجو به صورت پاره وقت در ترمهای بهار، تابستان یا پاییز مشغول به تحصیل شود.
 •  دوره تحصیلی شخص متقاضی از ماه مارس 2020 آغاز شده باشد.
 • دوره تحصیلی دانشجو در فاصله بین بهار سال 2020 تا پاییز 2021 شروع شده باشد.
 • دانشجو باید دارای ویزای تحصیلی معتبر و قانونی باشد و ویزای تحصیلی او از اعتبار کافی برخوردار باشد.

5/5 - (43 امتیاز)

ویزای کار پس از تحصیل در کانادا یا PGWP چه تأثیری در روند اخذ ویزای اقامت دائم کانادا دارد؟

تجربه کاری در تقسیم بندی شغلی ملی (National Occupational Classification) بر اساس ویزای کار پس از تحصیل یا PGWP به سه سطح 0،A و B تقسیم میشود. دانشجویان فارغ التحصیل بر اساس کلاس تجربه کاری و سطح کاری که در برنامه Express Entry کسب می کنند، میتوانند شرایط بهتری را برای دریافت ویزای اقامت دائمی خود در کشور کانادا فراهم کنند.  کسب تجربه کانادایی با استفاده از ویزای کاری PGWP موجب افزایش امتیاز CRS دانش آموختگان میشود. هر چقدر که امتیاز دانش آموختگان در برنامه مهاجرتی بیشتر باشد شانس آنها برای دریافت ویزای اقامت دائم کانادا بیشتر میشود.

همچنین دانشجویان خارجی و بین المللی که از ویزای کاری PGWP استفاده می کنند می توانند از طریق  برنامه های انتخابی ایالتی PNP یا Provincial Nominee Programs و برنامه های دیگری مثل Quebec Experience Class Program برای دریافت ویزای اقامت دائم در کانادا اقدام کنند.

5/5 - (43 امتیاز)
5/5 - (43 امتیاز)
Notifications Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes