تحصیل در مدارس کانادا

خانواده‌های بسیاری تمایل دارند فرزندان خود را برای ادامه تحصیل به کشور کانادا بفرستند تا از مزایا و امکانات آموزشی این کشور پیشرفته بهره‌مند شود. مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل فرزند موضوعی است که حتما شما هم به آن فکر کرده‌اید و می‌خواهید بدانید چطور می‌توان به این هدف رسید. در این مقاله به طور کامل در مورد سیستم آموزشی مدارس کانادا، انواع مدارس کانادا، شرایط پذیرش، هزینه تحصیل و دیگر اطلاعات مفید و کاربردی صحبت کرده‌ایم. این اطلاعات به شما در مورد شرایط تحصیل فرزندتان در مدارس کانادا دید جامعی می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا برای مهاجرت به کانادا از این طریق تصمیم درستی بگیرید.

ارزیابی رایگان با ما تماس بگیرید
تحصیل در مدارس کانادا

تحصیل در مدارس کانادا

وقتی می خواهید فرزندانتان در مدرسه ای در کانادا ثبت نام کنید، ممکن است تعجب کنید که آیا نیاز به دریافت مجوز تحصیل دارید یا خیر. مدارس زیادی در کانادا وجود دارند و شرایط ممکن است متفاوت باشد. ما شما را تشویق می کنیم که از مشاوره یک کارشناس مهاجرت بهره مند شوید تا این روند برای شما و خانواده تان آسان تر شود.

تحصیل در مدارس کانادا

آموزش و پرورش کانادا به دلیل استانداردها و کیفیت خود در سراسر جهان شناخته شده است. در کانادا، مدارسی که تا کلاس ۱۲ به دانش‌آموزان آموزش می‌دهند، مدارس ابتدایی و متوسطه هستند. معمولاً ابتدایی به معنای پایه های 1 تا 8 است و متوسطه معمولاً به معنای پایه های 9 تا 12 است. اکثر مدارس ابتدایی و متوسطه در کانادا می توانند دانش آموزان بین المللی را ثبت نام کنند.

چرا تحصیل در مدارس کانادا

به لطف مدرسان با سواد و دانش دوست کانادایی، دانش آموزان این کشور از سطح علمی بالایی برخوردار هستند. معلمان کانادایی برای کار خود بسیار اشتیاق دارند. آنها محیط های یادگیری تعاملی و حمایتی را برای کودکان ایجاد می کنند و با استفاده از روش‌های یادگیری خلاقانه و به کارگیری تکنولوژی، یادگیری کودکان را بهبود بخشند. معلمان کانادایی قبل از معلم شدن مدرک کارشناسی خود را دریافت می‌کنند و بسیاری از آن‌ها بعدا برای گرفتن مدرک کارشناسی ارشد به ادامه تحصیل می‌پردازند. تمامی معلم‌ها در کانادا باید از طریق آزمون‌های توسعه حرفه‌ای دانش خود را به روز کرده و ارتقاء دهند.۱۰ استان و ۳ قلمروی کانادا بر سیستم آموزشی این کشور نظارت می‌کنند و تمام وزارت‌خانه‌های کانادا از سطح بالای استانداردهای علمی و آموزشی برخوردارند. کیفیت و هماهنگی در سیستم آموزشی کانادا به وسیله شورای وزیران آموزش کانادا، که یک سازمان ملی است، تضمین می‌شود.

مقاطع تحصیلی در مدارس کانادا

به طور کلی، سیستم آموزشی مدارس کانادا به دو مقطع تحصیلی تقسیم می شود:

 • دوره ابتدایی
 • دوره متوسطه

مدارس خصوصی و سایر انواع مدارس مثل مدارس مذهبی نیز در همه مقاطع فعالیت می‌کنند.

در بعضی از مدارس دوره راهنمایی از دوره ابتدایی و متوسطه تفکیک می‌شود ولی در بیشتر مدارس دوره ابتدایی و راهنمایی با هم ادغام شده‌اند.

دوره ابتدایی یا دبستان از مهد کودک یا کلاس اول (سنین ۶ تا ۷ سالگی) شروع می‌شود و تا کلاس هشتم (سنین ۱۳ تا ۱۴ سالگی) ادامه می‌یابد. سال تحصیلی معمولا از ماه سپتامبر تا ژوئن بعدی ادامه دارد.  مدارس ابتدایی در کانادا معمولا مختلط هستند (دختران و پسران در یک کلاس) و تا زمان رفتن به دبیرستان در آنجا حضور دارند.مدارس ابتدایی دستورالعملی برای مهارت‌های پایه‌ای خواندن، نوشتن و ریاضیات و همچنین تاریخ، جغرافیا، صنایع، موسیقی، علوم، هنر و تربیت بدنی (ورزش) ارائه می‌کنند. فرانسه و برخی زبان‌های خارجی که قبلا فقط در دبیرستان‌ها تدریس می‌شدند، اکنون در برخی نواحی در سال‌های آخر مقطع ابتدایی هم ارائه می‌شوند.

تحصیل در دبیرستان های کانادا از کلاس نهم (سنین ۱۴ تا ۱۵) آغاز شده و تا کلاس دوازدهم (سنین ۱۷ تا ۱۸ سالگی) ادامه می‌یابد.

در انتاریو، یک سال نیز پس از سال دوازدهم وجود دارد. در کبک، دانش آموزان معمولا تا سن ۱۶ سالگی در دبیرستان شرکت می‌کنند و پس از آن ممکن است به CEGEP بروند. (CEGEP یک دوره دو ساله پیش دانشگاهی است که به طور دولتی تأمین مالی می‌شود و دانشجویان ممکن است پس از اتمام آن، دیپلم آمادگی دانشگاه یا دیپلم فنی و حرفه ای دریافت کنند)  دبیرستان‌های کانادا برنامه‌ درسی خود را به دو دسته‌ تقسیم می‌کنند: دسته‌ پیشرفته که دانش آموزان را برای رفتن به دانشگاه آماده می‌کند، و دسته‌ عمومی که دانش آموزان را برای رفتن به کالج‌های محلی یا مدارس فنی آماده می‌کند.

سن تحصیل در مدارس کانادا

سن قانونی شروع به تحصیل برای کودکان در اکثر استان های کانادا پنج سالگی است. کودکان در این سن ابتدا وارد مهد کودک می‌شوند و از شش سالگی وارد سال اول ابتدایی می‌شوند. بسته به قوانین هر استان، مهدکودک ممکن است اختیاری باشد. تحصیل در مدارس کانادا در سن ۱۷ یا ۱۸ سالگی با اتمام سال دوازده دبیرستان به پایان می‌رسد .

در جدول زیر سن تحصیل اجباری برای دانش آموزان به تفکیک استان‌های کانادا نوشته شده است:

نام استانسن تحصیلات اجباری
آلبرتا6 تا 16 سال
بریتیش کلمبیا6 تا 16 سال
منیتوبا7 تا 18 سال
نیوبرانزویک5 تا 18 سال
نیوفاندلند6 تا 16 سال
نوا اسکوشیا5 تا 16 سال
انتاریو6 تا 18 سال
جزیره پرنس ادوارد5 تا 16 سال
کبک6 تا 16 سال
ساسکاچوان7 تا 16 سال

تفاوت مدارس ایران و کانادا

مدرسه‌های کانادا و مدارس ایران از جنبه‌های زیادی با هم متفاوت هستند. امکانات و سبک آموزشی، کیفیت آموزش و همچنین محتوای درسی در مدارس این دو کشور با هم فرق دارد. تفاوت عمده در مدارس کانادا و مدارس ایران در سیستم آموزشی آن‌ها است که در ادامه به بیان این تفاوت‌ها می‌پردازیم.

تفاوت در سیستم آموزشی مدارس ایران و کانادا را می‌توان در چند مورد عنوان کرد
 • ایران یک سیستم آموزشی مرکزی و ملی دارد که تمام استان‌ها از این سیستم آموزشی تبعیت می‌کنند. اما در کانادا سیستم آموزشی به صورت ملی و فدرال نیست. هر استان سیستم آموزشی و برنامه درسی مخصوص به خود را ارائه می‌دهد.
 • در برنامه درسی مدارس کانادا تعداد زیادی دروس اجباری و تعداد زیادی هم دروس اختیاری وجود دارد. اما در برنامه درسی مدارس ایران در هر پایه تحصیلی معمولا همه دروس اجباری هستند.
 • در مدرسه‌های ایران در مقطع دبیرستان دانش آموزان بر اساس رشته‌های تحصیلی مجزا مانند علوم ریاضی، علوم تجربی، علوم انسانی و هنر درس خود را ادامه می‌دهند اما در مقطع دبیرستان در کانادا رشته‌ تحصیلی مجزا وجود ندارد و در هر پایه تحصیلی دانش آموزان دروس مختلفی را مطالعه می‌کنند.
 • در سیستم آموزشی ایران در هر پایه تحصیلی برنامه درسی یکسان است و در سراسر کشور یک کتاب واحد برای هر مبحث درسی استفاده می‌شود. اما در مدارس کانادا در هر استان، برنامه درسی متفاوت است و کتاب‌های متفاوتی هم به عنوان منابع درسی استفاده می‌شود.

انواع مدرسه در کانادا

بطور کلی در کانادا بر اساس مالکیت دو نوع مدرسه وجود دارد:

 • مدرسه دولتی
 • مدرسه خصوصی

مدارس استانی که دارای بودجه‌ی دولتی هستند، مدارس دولتی یا مدارس خاص (مدارس دولتی رومان کاتولیک) نامیده می‌شوند و اگرچه هر کسی می‌تواند در آن‌ها حضور داشته باشد، عموما در امتداد خطوط فرقه‌های مذهبی تمایز می‌یابند.

فعالیت‌ها و سیاست‌های مربوط به آموزش مدارس دولتی کانادا به استان مد نظر بستگی دارد. هر استان در سطح محلی به مدارس منطقه‌ای تقسیم می‌شود که توسط یک سرپرست و یک هیئت منتخب محلی (هیئت آموزش) اداره می‌شود و در مورد سیاست‌های دستوری، استخدام معلمان، خرید تجهیزات و نظارت کلی بر اداره‌ روزانه‌ مدارس تصمیم گیری می‌کنند.

انتخاب مدرسه دولتی در کانادا

برای اکثر والدین در کانادا یکی از مهمترین معیارها هنگام انتخاب یک محله‌ جدید، شهرت مدارس دولتی آن محله است. این شهرت اغلب با توجه به تعداد دانش آموزان آن مدرسه که به بهترین دانشگاه‌های کانادا فرستاده شده‌اند (آمارها توسط همه‌ مدارس ارائه می‌شوند) ارزیابی می‌شود.

در اکثر نواحی در کانادا باید فرزند خود را به مدرسه‌ای دولتی که در منطقه‌ زندگی شما قرار دارد بفرستید. بنابراین پذیرش و ثبت نام  فرزند شما در مدرسه دولتی دیگری که در منطقه زندگی شما نیست به سختی امکان پذیر است. به همین دلیل، محله‌هایی که دارای مدارس خوبی هستند بیشتر مورد تقاضا بوده و گران قیمت‌ ترند.

اگر قصد دارید فرزند خود را به یک مدرسه‌ی دولتی در کانادا بفرستید باید قبل از تصمیم گیری در مورد محل زندگی خود، درباره ی کیفیت مدارس آن محل پرس و جو کنید.

ثبت نام در مدارس دولتی کانادا

اگر اولین سال است که فرزند خود را در مدارس کانادا ثبت نام می‌کنید، از ایشان تست‌هایی گرفته می‌شود تا ببینند از چه سطحی باید شروع کنند و همچنین ممکن است دوره‌های تقویتی زبان انگلیسی یا فرانسوی برای محصل گذاشته شود.

ترکیب محصلین کانادایی و محصلین بین‌المللی در تمام مدارس کانادا دیده می‌شود و این مدارس جزو استانداردترین و با کیفیت‌ترین سیستم‌های آموزشی کل دنیاست.

مدارس دولتی کشور کانادا برای شهروندان کانادا و دارندگان کارت اقامت دائم کاملا رایگان هستند و در عین حال برای دانش‌آموزان خارجی دارای شهریه است.

ساعات مدرسه در مدارس دولتی کانادا

مدارس ابتدایی کانادا معمولا از  ساعت ۸:۳۰ دقیقه‌ صبح شروع شده و تا ۳ یا ۳:۳۰ دقیقه بعد از ظهر با یک ساعت برای نهار ادامه می‌یابد. معمولا دو زنگ تفریح ۱۵ دقیقه‌ای وجود دارد که  به دانش آموزان و معلمان فرصت استراحت می‌دهد.

در دبیرستان‌های کانادا ساعت شروع تحصیل معمولا از ۸:۳۰ صبح تا ۱۴:۳۰ است. فعالیت‌های فوق برنامه و ورزش‌ها بعد از ساعات مدرسه برنامه ریزی شده‌اند.

کلاس‌های مدارس دولتی از دوشنبه تا جمعه برگزار می‌شوند و هیچ درسی در روز شنبه یا یکشنبه ارائه نمی‌شود.

امتحانات و نمرات در مدرسه‌ های دولتی کانادا

هنگامی که فرزند خود را در مدرسه‌‌ای دولتی در کانادا ثبت نام می‌کنید، پرونده‌ای برای او باز می‌شود و یک سیستم ارزیابی مداوم از او و دیگر دانش آموزان برای تمام پایه‌ها صورت می‌گیرد. برای هر مقاله به دانش آموزان نمره داده می‌شود و از هر درسی که در طی ۱۲ سال تحصیلشان می ‌گذرانند (پایه ‌های K تا 12) آزمون گرفته می‌شود.

 

سیستم های بارم بندی زیر در دبیرستان های کل کانادا استفاده می شود:

نمرهطبقه‌بندیدرصد
Aعالی90% تا 100%
Bخوب80% تا 89%
Cمتوسط70% تا 79%
Dضعیف60% تا 69%
Fرد شدنزیر 60%

مدارس خصوصی کانادا همانند مدارس دولتی سازماندهی می‌شوند اما برنامه‌ تحصیلی و رویکرد آن‌ها به طور قابل توجهی با هم متفاوت است. این مدارس از مهدکودک‌ها تا مدارس روزانه، مدارس شبانه روزی کانادا و همچنین مدارس تجربی تا موسسات سنتی را در بر می‌گیرند.

تکالیف مدارس خصوصی معمولا سخت گیرانه و اجباری هستند و فضای رقابتی زیادی در بین دانش آموزان وجود دارد.

رویکرد آموزشی مدارس خصوصی کانادا چگونه است؟

 • برخی مدارس خصوصی کانادا بر فعالیت‌های ورزشی تاکید دارند.
 • برخی دیگر به پرورش دانش آموزان دارای استعداد در هنر، نمایش، رقص یا موسیقی می‌پردازند.
 • بعضی از مدارس خصوصی کانادا بر فعالیت‌هایی همانند زندگی در فضای باز تاکید دارند و یا به یک فلسفه‌ آموزشی خاص پایبند هستند.
 • اکثر مدارس خصوصی کانادا دانش آموزان را برای ورود به کالج های کانادا یا دانشگاه های کانادا آماده می‌کنند.
 • برخی از مدارس بین‌المللی خصوصی نیز دانش آموزان را برای آزمون لیسانسیه بین‌المللی (IB) آماده می‌کنند.
 • بعضی از مدارس خصوصی منحصر به یک زبان خارجی همانند کانتونی هستند و از برنامه تحصیلی سنتی پیروی می‌کنند.

اغلب محصلینی که در این مدارس ثبت نام می‌کنند از ابتدا به دنبال تخصص در رشته خاصی هستند.

اپلای در مدارس خصوصی کانادا

اخذ پذیرش از مدرسه‌ خصوصی کانادا مخصوصا در شهرهای بزرگ نسبتا دشوار است و هیچ وقت نمی‌توان تضمین کرد که فرزند شما در مدرسه‌ خاصی پذیرش خواهد شد.

اگرچه بسیاری از مدارس ابتدایی و مهدکودک‌های کانادا بر اساس زمان دریافت درخواست‌ها دانش آموزان را پذیرش می‌کنند، اما معمولا مدارس خصوصی برجسته که رنک بالایی دارند در پذیرش همه دانش آموزان محدودیت دارند و بسیاری هم دارای لیست انتظار برای پذیرش هستند. بنابراین نباید بر ثبت نام فرزند خود فقط در یک مدرسه‌ خاص اصرار داشته باشید و بهتر است چند گزینه را در نظر بگیرید.

قبل از ثبت نام فرزند خود در یک مدرسه‌ خصوصی، اطمینان حاصل کنید که شرایط خروج از قرارداد مدرسه را متوجه شده‌اید. مخصوصا اگر برنامه ریزی کرده‌اید که فقط مدت محدودی در کانادا اقامت داشته باشید.

تفاوت مدرسه شبانه روزی و روزانه در کانادا

مدارس روزانه و مدارس شبانه روزی کانادا هر کدام مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند که در این بخش به آنها اشاره می‌کنیم:

مدارس شبانه روزی

مزایا 

 • آموزش و پرورش ۲۴ ساعته (شبانه روزی) برای دانش آموزان
 • فعالیت‌های فوق برنامه بسیار عالی مانند کلاس‌های تخصصی ورزشی، هنری، علمی و مهارتی
 • تجربه زندگی اجتماعی و تعامل با دیگران
 • بهبود روابط خانوادگی و اهمیت بیشتر دادن به زمان‌های با هم بودن
 • پرورش استقلال فردی
 • پرورش مهارت‌های زندگی و مسئولیت پذیری

معایب

 • والدین احساس می‌کنند که در پرورش فرزندان خود کمتر دخیل هستند.
 • دانش آموزان و والدین برای یکدیگر احساس دلتنگی دارند.
 • هزینه مدارس شبانه روزی کانادا بیشتر از مدارس روزانه است.

مدارس روزانه

مزایا

 • والدین می‌توانند هر روز فرزندان خود را ببینند.
 • مدارس روزانه کانادا ارزان تر از مدارس شبانه روزی هستند.

معایب

 • والدین باید وقت بیشتری صرف آموزش و رفع احتیاجات فرزندانشان کنند.

شهریه مدارس کانادا چقدر است؟

هزینه تحصیل در کانادا برای فرزندان شما بسته به نوع مدرسه و امکانات آن متفاوت است. ولی برای هر نوع مدرسه و مقطع تحصیلی می‌توان میانگینی را به عنوان شهریه سالیانه در نظر گرفت.

در جدول زیر هزینه تحصیل در مدارس کانادا برای دانش آموزان بین‌المللی را ملاحظه می‌کنید:

نوع مدرسهمتوسط شهریه سالیانه (دلار کانادا)
مدارس ابتدایی12 تا 14 هزار دلار
مدارس دولتی12 تا 14 هزار دلار
مدارس خصوصی30 تا 60 هزار دلار
مدارس روزانه14 تا 18 هزار دلار
مدارس شبانه35 تا 70 هزار دلار
مدارس ایرانی18 تا 20 هزار دلار

 

فرزندان دانشجویان بین‌المللی یا دارای اجازه کار در کانادا در برخی از استان‌ها به عنوان محصل خارجی محسوب شده و برای ثبت نام در مدارس دولتی کانادا باید شهریه تحصیل در مدارس کانادا را به عنوان دانش‌آموز خارجی بپردازند. در برخی دیگر از استان‌ها فرزندان دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از مدارس دولتی به صورت رایگان استفاده کنند.

ویزای همراه والدین دانش آموز در کانادا

یکی از والدین یا هر دو والدین با اخذ ویزای توریستی همراه (مولتیپل ۵ ساله) به همراه فرزند دانش آموز وارد کانادا می‌شوند. در این حالت هیچ کدام از والدین همراه امکان کار یا تحصیل را ندارند. در صورت تمایل برای تحصیل یا کار باید مجوز مربوطه دریافت شود.

برای فرزندان زیر ۱۷ سال باید یکی از والدین یا گاردین آن‌ها را در کانادا همراهی کنند. اگر امکان اخذ ویزای همراه دانش آموز کانادا یا در بعضی مواقع همان ویزای گاردین کانادا را ندارید با مفهوم کاستودین آشنا شوید.

پذیرش از مدارس کانادا

 • داشتن نمرات خوب در دو سال تحصیلی گذشته.
 • توانایی پرداخت شهریه یک ترم یا یک سال تحصیلی (اکثر مدارس کانادا در زمان پذیرش دیپازیت دریافت می‌کنند و بدون آن نامه نهایی پذیرش برای پروسه ویزای دانش آموزی را صادر نمی‌کنند)
 • آزمون ورودی زبان و ریاضی (شامل همه مدارس نیست. بعضی از مدارس برای سنجش سطح زبان انگلیسی یا فرانسه و دروس ریاضی دانش آموزان از آن‌ها امتحان ورودی می‌گیرند)
 • نمره زبان مانند آیلتس، تافل و دیگر نمرات معادل آن الزامی نیست.
 • تکمیل فرم ارزیابی مدارس، اخذ مشاوره، شروع پروسه اجرایی با مانا مهاجرت.
 • ترجمه مدارک پذیرش و ویزا.
 • اقدام برای اخذ پذیرش و ویزای دانش‌آموزی کانادا.
 • اقدام برای اخذ ویزای همراه والدین.

پس از اخذ پذیرش از یکی از مدرسه‌های کانادا بسته به شرایط مدرسه معمولا باید همه یا بخشی از شهریه ترم اول تحصیل را به عنوان دیپازیت پرداخت کنید. با پرداخت این مبلغ در واقع شما در مدرسه ثبت نام شده‌اید و پس از اخذ ویزا و ورود به کانادا می‌توانید درس خود را شروع کنید.

تحصیل آنلاین در مدارس کانادا

تحصیل در بیشتر مدارس کانادا حضوری است اما مدرسه‌هایی هم وجود دارند که به صورت آنلاین کلاس‌های خود را برگزار می‌کنند. برای اخذ ویزای دانش آموزی کانادا لازم است که حتما از مدرسه‌ای پذیرش بگیرید که تحصیل در آن به صورت تمام وقت و حضوری باشد. برای دوره‌های آموزشی آنلاین ویزا صادر نمی‌شود. اما شرایط استثنا هم وجود دارد.

در دوران پاندمی کووید-۱۹ تقریبا تمام مدارس کانادا کلاس‌های درس را به صورت آنلاین برگزار کردند. اداره مهاجرت کانادا در مقطعی از سال ۲۰۲۰ پروسه ویزای تحصیلی را دو مرحله‌ای کرد. بدین ترتیب به دانش‌آموزانی که ویزای مرحله اول آن‌ها تایید شده بود اجازه داده شد تا به تحصیل آنلاین بپردازند بدون اینکه مشکلی برای صدور ویزای مرحله نهایی آن‌ها به وجود آید.

در حال حاضر در سپتامبر ۲۰۲۱ با واکسیناسیون درصد زیادی از مردم کانادا، مدارس باز شده‌اند و دانش آموزان مجددا به صورت حضوری در کلاس‌های درس در کانادا حاضر می‌شوند.

مدارس کانادا برای مهاجران

در کانادا مدارس بسیاری برای دانش آموزان بین‌المللی که برای ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت کرده‌اند وجود دارد.
اگر فرزند شما قصد تحصیل در مدرسه‌های کانادا را دارد احتمالا می‌خواهید بدانید که کدام مدارس کانادا جزو بهترین‌ها هستند که فرزند خود را با خیالت راحت برای تحصیل به آنجا بفرستید. در ادامه بهترین مدارس کانادا و همچنین مدارس شهرهای مهم کانادا را به شما معرفی می‌کنیم:

لیستی از بهترین دبیرستان‌ها و مدارس ابتدایی کانادا را در زیر مشاهده می‌کنید:

 • مدرسه سنت مایکل کوایر Michael’s Choir (Sr) School
 • مدرسه کرافتن هاوس Crofton House
 • دبیرستان لیتل فلاور Little Flower High School
 • کالج آلبرت     Albert College
 • کالج بین‌المللی کلمبیا Columbia International College
 • آکادمی فولفورد Fulford Academy
 • مدرسه کالج لیک فیلد Lakefield College School
 • مدرسه کالج برنت وود Brentwood College School
 • مدرسه سنت جورج St George’s
 • کالج اپلبی Appleby College
 • کالج برونته Bronte College
 • مدرسه ویلیام لیون مکنزی William Lyon Mackenzie
 • کالج آمادگی کرستوود Crestwood Preparatory College
 • مدرسه دولتی رزدایل Rosedale Public School
 • مدرسه ابتدایی Owen Elementary School
 • مدرسه دولتی بلایت وود Blythwood Public School
 • آکادمی فرانکلین اورسولا Ursula Franklin Academy
 • آکادمی هنر کاردینال کارتر Cardinal Carter Academy for the Arts
 • مدرسه سنت مایکل کوایر Michael’s Choir (Sr) School
 • دبیرستان لیساید Leaside High School
 • دبیرستان ارل هایگ Earl Haig Secondary School
 • مدرسه ویلیام لیون مکنزی William Lyon Mackenzie
 • موسسه نورث تورنتو North Toronto Collegiate Institute
 • مدرسه دولتی پیپ اونیو Pape Avenue Public School
 • مدرسه ابتدایی کرسنت تون Crescent Town Public School
 • مدرسه دولتی سووان سی Swansea Public School
 • مدرسه کرافتون هاوس    Crafton House
 • دبیرستان لیتل فلاور  Little Flower High School
 • مدرسه لرد بینگ  Lord Byng Secondary School
 • مدرسه اریک همبر Eric Hamber Secondary School
 • مدرسه سنت جان School John’s
 • مدرسه سنت جورج George School
 • مدرس وست پوینت گری    West Point Grey
 • مدرسه ابتدایی وست بی West Bay Elementary School
 • مدرسه ابتدایی وست کات Westcot Elementary School
 • مدرسه ابتدایی سی در دیل Cedardale

بسیاری از مدارس روزانه و شبانه‌ی کانادا در مقاطع ابتدایی و دبیرستان در کنار آموزش دروس تحصیلی، به آموزش تخصصی موسیقی در رشته‌های مختلف می‌پردازند. برای نمونه به تعدادی از این مدارس در استان انتاریو اشاره می‌کنیم:

 

 • کالج روسو لیک Rosseau Lake College
 • کالج اپلبیAppleby College
 • کالج آپر کانادا Upper Canada College
 • مدرسه یورک The York School
 • مدرسه کرسنت Crescent School
 • مدرسه الم وود Elmwood School
 • مدرسه کالج لیک فیلد Lakefield College School
 • آکادمی دلانو Delano Academy
 • کالج رویال سنت جورج Royal St.George’s College
 • آکادمی آمادگی متروپولیتن  Metropolitan Preparatory Academy
 • کالج هورگال Havergal College
 • مدرسه سانی بروک Sunnybrook School
 • مدرسه برنکسام هال       Branksome Hall
 • مدرسه پرستیژ Prestige School

فوتبال از رشته‌های ورزشی محبوب در مدارس کانادا است. بسیاری از مدارس روزانه و شبانه‌ی کانادا در پایه‌های تحصیلی ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان به آموزش فوتبال می‌پردازند. تیم‌های فوتبال هم برای دختران و هم پسران وجود دارد.

تعدادی از مدارسی که در استان انتاریو در کانادا آموزش تخصصی فوتبال دارند شامل:

 • مدرسه یورک The York School
 • مدرسه سنت جان کیلمارنک John’s – Kilmarnock School
 • کالج آپر کانادا Upper Canada College
 • مدرسه الم وود Elmwood School
 • آکامی باند Bond Academy
 • کالج هادسن Hudson College
 • مدرسه کرسنت Crescent School
 • مدرسه پرستیژ Prestige School
 • مدرسه کالج ترینیتی Trinity College School
 • کالج اپلبیAppleby College
 • مدرسه سنت کلمنت   Clement’s School
 • مدرسه کالج لیک فیلد Lakefield College School
 • کالج رویال سنت جورج Royal St. George’s College
 • مدرسه برنکسام هال       Branksome Hall
 • کالج روسو لیک Rosseau Lake College

ممکن است شما از جمله خانواده‌هایی باشید که ترجیح می‌دهید فرزند خود را برای تحصیل به مدارس ایرانی واقع در کانادا بفرستید.

بعضی از مدارس ایرانی در کانادا صرفا از برنامه درسی استانی که در آن قرار دارند پیروی می‌کنند و بعضی دیگر برنامه درسی مانند مدارس ایران ارائه می‌دهند که از نظر منطقه آموزشی استان‌های کانادا هم مورد تایید باشد. در دیگر مدارس ایرانی در کانادا ممکن است ترکیبی از برنامه درسی کانادایی و ایرانی تدریس شود.

در این بخش به تعدادی از مدارس ایرانی واقع در کانادا که در مقاطع مختلف تحصیلی ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان فعال هستند اشاره می‌کنیم

 

نام مدرسهشهرمقطع تحصیلی
مرکز آموزشی بین‌المللی البرز Alborz international Educational Centerتورنتودبیرستان (پایه تحصیلی ۸ تا ۱۲)
مدرسه فارسی تورنتو Toronto Farsi Schoolتورنتومرکز فرهنگی و آموزشی زبان و ادبیات فارسی (سنین مختلف)
موسسه آموزشی فردوس کیدز Ferdows Kidsتورنتومرکز آموزشی فرهنگی فارسی (از چند ماهگی تا ۱۲ سالگی)
مدرسه ایرانی دهخدا Ecole Iranienne Dehkhodaمونترالموسسه آموزشی فرهنگی فارسی (کودک و نوجوان)
مدرسه نور دانش ونکوور (وندا) Vanda Canadian Schoolونکووردبیرستان (پایه تحصیلی ۸ تا ۱۲)
مدرسه ایرانی فردوسی Ferdowsi Persian Schoolمونترالپیش دبستانی تا دبیرستان
مدرسه ایرانی شاه مقصودی MTO Shahmaghsoudi Farsi Schoolونکووردبستان (پایه اول تا پنجم)

قوانین مدارس کانادا

مدارس در کانادا مانند مدارس ایران دارای قوانینی هستند که عدم رعایت آن‌ها منجر به اخطار به دانش آموزان و یا حتی اخراج آن‌ها خواهد شد:

 • دانش آموزان نباید به صورت اهانت آمیز با همکلاسی‌ها و معلمان خود صحبت کنند.
 • استفاده از دخانیات و مواد مخدر و یا انجام خشونت در مدرسه شدیدا ممنوع است.
 • حمل سلاح و مواد غیرمجاز به مدرسه ممنوع است.
 • سرقت یا تخریب اموال مدرسه ممنوع است.
 • دانش آموزان باید از قوانین لباس مدرسه پیروی نمایند. در برخی مدارس دانش آموزان موظف به پوشیدن یونیفرم هستند
 • دانش آموزان باید هر روز به مدرسه بروند. در صورتی که به علت بیماری یا هر دلیل شخصی غایب شوند، باید به مدرسه اطلاع دهند.

سوالات متداول

آیا امکان دریافت بورسیه درمدارس کانادا وجود دارد؟

خیر. مدارس کانادا هیچ نوعی از بورسیه به دانش آموزان بین‌المللی ارائه نمی‌دهند. اما ممکن است نوعی از وام یا اوارد به دانش آموزان برتر کانادایی ارائه شود.

5/5 - (42 امتیاز)

آیا امکان تحصیل رایگان در مدارس کانادا وجود دارد؟

در حالت کلی جواب منفی است. برای تحصیل در تمام انواع مدارس کانادا باید شهریه پرداخت کنید. فقط در دو حالت تحصیل شما در مدرسه‌های کانادا رایگان می‌شود:

 • پدر یا مادر و یا هر دوی آنها شهروند یا مقیم دائم کانادا باشند. و یا
 • پدر یا مادر یا هر دوی آنها مجوز تحصیل (استادی پرمیت) و یا مجوز کار (ورک پرمیت) داشته باشند.

5/5 - (42 امتیاز)

شروع ترم تحصیلی مدارس کانادا از چه ماهی است؟

سال تحصیلی در مدارس کانادا از ماه سپتامبر آغاز و در اواخر ماه جون به پایان می‌رسد.

5/5 - (42 امتیاز)

یک سال تحصیلی در مدارس کانادا چقدر زمان می‌برد؟

سال تحصیلی در مدارس کانادا معمولا از ۱۹۰ روز (۱۸۰ روز در استان کبک) تشکیل شده است.

5/5 - (42 امتیاز)

کلاس درس در مدارس کانادا از چه ساعتی تا چه ساعتی است؟

کلاس‌های مدارس کانادا معمولا از ساعت ۸ صبح تا ۳ بعد از ظهر یا از ساعت ۹ صبح تا ۴ بعد از ظهر است.

5/5 - (42 امتیاز)

حمل و نقل دانش آموزان در کانادا به چه شکل است؟ آیا اتوبوس مدرسه در کانادا وجود دارد؟

بله در بسیاری از شهرهای کانادا اتوبوس‌ها در مدارس ایستگاه دارند و دانش آموزان می توانند از آن‌ها با توجه به شرایط سنی استفاده کنند.

5/5 - (42 امتیاز)

سلامت دانش آموزان در مدارس کانادا چگونه تضمین می شود؟

در بیشتر استان های کانادا، دانش آموزان باید قبل از آغاز سال تحصیلی در برابر بعضی از بیماری‌ها واکسینه شوند. همچنین در بیشتر مدارس کانادا پرستارانی تمام وقت و یا نیمه وقت برای مراقبت از دانش آموزان وجود دارد.

5/5 - (42 امتیاز)

محل اقامت دانش آموزان محصل در کانادا چگونه است

دانش آموزان بین‌المللی در کانادا برای اقامت می‌توانند در خوابگاه های مخصوص اقامت تحصیلی داشته باشند و یا از برنامه‌ای که خانواده‌های کانادا در کنار خود یک یا دو فرزند را نگه می‌دارند استفاده کرده و با پرداخت مبلغ مشخص به آن‌ها در کنارشان اقامت داشته باشند. به این برنامه Home Stay (هوم استی) می‌گویند.

در این روش فرزند شما با یک خانواده کانادایی که از پیش مجوز این کار را دریافت کرده هماهنگ می‌شود و در یک اتاق مستقل با آن‌ها زندگی می‌کند. سه وعده غذای فرزند نیز توسط خانواده فراهم خواهد شد. این روش تاثیر بسیار خوبی برای تقویت زبان خارجی دارد.

هزینه هوم استی Home Stay برای محصلین ماهیانه ۹۰۰ دلار است. ویزا موندیال، متقاضیان را با خانواده های مطمئن هماهنگ کرده و امنیت خاطر برای پدر و مادر فراهم می‌سازد.

5/5 - (42 امتیاز)

کاستودین کیست؟

اگر فرزندان کمتر از ۱۷ سال سن داشته باشند و بدون والدین برای تحصیل به کانادا اقدام کنند، جهت تحصیل در کانادا باید تحت مراقبت و نظارت فرد بالغی در کانادا باشند. این فرد نقش گاردین یا همان کاستودین دانشجو در کانادا را خواهد داشت. کاستودین باید اقامت دائم یا پاسپورت کانادا را داشته باشد

والدین فرزند در کشور مبدا و کاستودین باید فرم مخصوص را تکمیل کنند. در بیشتر موارد اگر محصل کمتر از ۱۰ سال سن داشته باشد باید یکی از والدین بیولوژیکی او در هنگام تحصیل به همراه او باشند.

5/5 - (42 امتیاز)

برنامه درسی مدارس کانادا چگونه است

در مدارس کانادا شرح دروس معمولا دو دسته است. دسته اجباری و دسته اختیاری.
در گروه دروس اجباری که همه دانش‌آموزان در مدارس دولتی باید شرکت کنند دروس زبان، ریاضی، علوم، کامپیوتر و هنر (در برخی از استان‌ها) و دروس اختیاری شامل سایر زبان های خارجی، تاریخ و جغرافی، شیمی و زیست و فیزیک، بیزینس، برنامه نویسی کامپیوتر، آشپزی و مکانیک خودرو و نساجی است.
هر استان و هر منطقه دارای یک برنامه‌ی آموزشی رسمی برای دروسی است که دانش آموزان باید در هر مقطع بگذارند.

5/5 - (42 امتیاز)

کتاب های درسی مدارس کانادا

در کانادا برنامه درسی دانش آموزان در هر مقطع تحصیلی از استانی به استان دیگر متفاوت است. البته ممکن است مشترکاتی در بین آن ها وجود داشته باشد. ولی کتب و منابع درسی که برای هر موضوع درسی مانند علوم، ریاضی، هنر، مطالعات کانادا و دیگر موضوعات استفاده می‌شود با هم متفاوت هستند و ممکن است هر سال تغییراتی در این منابع درسی داده شود.
برای نمونه به چند موضوع درسی که در برنامه درسی استان انتاریو برای پایه یازدهم وجود دارد اشاره می‌کنیم. وزارت آموزش استان انتاریو برای هر موضوع کتاب‌هایی تدوین کرده که بر روی صفحه اول آن ها نام استان انتاریو مشخص شده است. بیشتر کتاب‌ها به صورت الکترونیکی هستند.
– هنر پایه ۱۱ و ۱۲
کتاب درسی: به همین نام. چاپ ۲۰۱۰. این کتاب ۲۴۵ صفحه و ۱۰ فصل دارد و در آن در مورد هنرهای مختلف مانند موسیقی، تئاتر، هنرهای بصری و غیره توضیح داده شده است.
– ریاضی پایه ۱۱ و ۱۲
کتاب درسی: به همین نام. چاپ ۲۰۰۷. این کتاب ۱۶۰ صفحه و ۷ فصل دارد و در آن در خصوص اهمیت رشته ریاضی در برنامه درسی، بهداشت و امنیت در ریاضی، ریاضی برای کار و زندگی روزانه و دیگر مباحث مرتبط توضیح داده شده است.
– مطالعات کامپیوتر پایه ۱۱ و ۱۲
نام کتاب: به همین نام. چاپ ۲۰۰۸. این کتاب ۷۲ صفحه و ۵ فصل دارد. در این کتاب در خصوص مقدمه‌ای بر مطالعات کامپیوتر، مقدمه‌ای بر علوم کامپیوتر، مقدمه‌ای بر برنامه نویسی کامپیوتر، رویکردهای آموزشی کامپیوتر و دیگر مطالب مرتبط به صورت مقدماتی توضیح داده شده است.
– علوم پایه ۱۱ و ۱۲
نام کتاب: به همین نام. چاپ ۲۰۰۸. این کتاب ۲۶۴ صفحه و ۵ فصل دارد و در مورد علوم زیست شناسی، شیمی، علوم زمین و فضا، علوم محیطی و فیزیک در آن توضیح داده شده است.

5/5 - (42 امتیاز)
5/5 - (42 امتیاز)
Notifications Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes