سرمایه گذاری کبک

کانادا یکی از کشورهای مهاجر پذیر است که سالانه نظر طیف وسیعی از مهاجران را به خود جلب می کند. برای اخذ ویزای دائمی این کشور روش های گوناگونی وجود داشته که یکی از آنها از طریق برنامه مهاجرتی سرمایه گذاری در کبک است ؛ به واسطه این برنامه داوطلبان می توانند با سرمایه گذاری در این ایالت زیبا و پررونق، اقامت دائم کانادا را به دست آوردند؛ یکی از مزایای استفاده از آن ریسک پایین در پذیرش داوطلب است.

مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
سرمایه گذاری کبک
سرمایه گذاری کبک
کانادا یکی از کشورهای مهاجر پذیر است که سالانه نظر طیف وسیعی از مهاجران را به خود جلب می کند. برای اخذ ویزای دائمی این کشور روش های گوناگونی وجود داشته که یکی از آنها از طریق برنامه مهاجرتی سرمایه گذاری در کبک است ؛ به واسطه این برنامه داوطلبان می توانند با سرمایه گذاری در این ایالت زیبا و پررونق، اقامت دائم کانادا را به دست آوردند؛ یکی از مزایای استفاده از آن ریسک پایین در پذیرش داوطلب است.

سرمایه گذاری در استان کبک

کانادا یکی از کشورهای بزرگ صنعتی جهان است که استانداردهای زندگی در آن به خوبی رعایت شده است به همین دلیل از نظر رتبه بندی جز هفت کشور برتر صنعتی جهان به حساب می آید. شرایط ایده آل این کشور موجب شده است که از سرتاسر جهان افراد مختلفی با اهدافی همچون تجربه زندگی بهتر، فرصت شغلی مناسب تر، تحصیلات عالی و …. تصمیم به مهاجرت به این کشور گیرند.

کشور کانادا از ایالت های مختلفی تشکیل شده است که ایالت کبک یکی از آنها است. این ایالت با جمعیتی بیش از هشت و نیم میلیون نفر از استان های پرجمعیت این کشور به حساب می آید. استان کبک به واسطه داشتن مرز مشترک با نیویورک، به عنوان دروازه اقتصاد اروپا و آمریکا شناخته می شود. از مزایای دیگر این استان، دسترسی داشتن به بازار بزرگ (460 میلیون نفری ) آمریکای شمالی است. از این رو می توان مدعی شد که کبک یکی از مهمترین استان های کشور کانادا است. این استان در جهت بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی خود، سالانه اقدام به پذیرش سرمایه گذاران و کارآفرینان خارجی می کند. این برنامه هم برای استان کبک و هم برای متقاضی، فرصت دوجانبه ای برای دستیابی به بازارهای جهانی به حساب می آید. از جمله شهرهای مهم و اقتصادی این استان، شهر مونترال است. این شهر فاصله کمی با شهر نیویورک دارد از این رو همواره انتخاب مشتاقان سرمایه گذاری در کبک است.

انواع روش های مهاجرت به کبک

مهاجرانی که قصد دارند به اقامت دائم ایالت کبک دست یابند می توانند از روش های زیر اقدام کنند:

 1. سرمایه گذاران کبک
 2. کارآفرینی در کبک
 3. خود اشتغالی در کبک

ویزای سرمایه گذاری به افرادی تعلق می گیرد که اقدام به راه اندازی و یا خرید یک بیزینس می کنند. این بیزینس می تواند در استان کبک و یا سایر استان ها باشد. در واقع سرمایه گذاری به معنای راه اندازی یک کسب و کار کوچک یا بزرگ است که می تواند به اقتصاد کشور کانادا کمک کند. از جمله این کارآفرینی ها می توان به مشاغلی همچون پمپ بنزین، شرکت خصوصی، رستوران و …. اشاره کرد.

لازم به ذکر است برای ارسال درخواست نمی توان از برنامه های سرمایه گذاری و کارآفرینی به صورت همزمان استفاده کرد. همچنین امکان تغییر درخواست نیز وجود ندارد.

شرایط سرمایه گذاری در استان کبک

سرمایه گذاری در استان کبک به علت متفاوت بودن برخی از قوانین این استان با قوانین فدرال کانادا دارای شرایط خاصی است. بنابراین امکان سرمایه گذاری تنها برای کسانی مهیا است که مشمول شرایط زیر شوند:

 1. دارایی فرد متقاضی بیش از 2 میلیون دلار کانادا باشد. این دارایی شامل دارایی های شریک قانونی و یا همسر فرد متقاضی نیز می شود. لازم به ذکر است که این مبلغ شامل مبالغی که شش ماه قبل از ارسال درخواست اهدا شده است، نمی شود.
 2. متقاضی باید مبلغ یک میلیون و دویست هزار دلار کانادایی را در ایالت کبک سرمایه گذاری کند. این سرمایه گذاری 5 ساله است و در انتهای 5 سال، اصل پول(بدون سود بانکی) به داوطلب بازگردانده خواهد شد.
 3. لازم است که فرد متقاضی 5 سال قبل از ارسال درخواست، حداقل دو سال سابقه مدیریتی در پرونده خود داشته باشد. این سابقه مدیریتی شامل مشاغلی همچون مدیریت آژانس بین المللی، سازمان دولتی، شرکت قانونی کشاورزی، شرکت قانونی تجاری، شرکت قانونی صنعتی و تجارت حرفه‌ای حقوقی می شود.  همچنین از دیگر شرایط شرکت های تحت مدیریت فرد متقاضی، حضور دو کارمند تمام وقت (به غیر از فرد سرمایه گذار) در شرکت است.  متقاضی می‌تواند در زمان ارسال درخواست بازنشسته باشد اما سابقه‌ی دوساله طی ۵ سال قبل از درخواست باید محرز شود. متقاضی باید توانایی‌های مدیریتی و برنامه‌ریزی مالی، کنترل و نظارت بر منابع انسانی و مالی را در حوزه‌ مدیریتی خود داشته باشد. تجربه‌های کاری و مدیریتی در دوره‌های کارآموزی و آموزشی در سابقه‌ مدیریتی در این برنامه مهاجرتی محاسبه نمی‌شود.
 4. فرد متقاضی باید حتما قصد زندگی و مستقر شدن در کبک را داشته باشد. همچنین باید قرارداد سرمایه گذاری را امضا کند.
 5. از شروط دیگر سرمایه گذاری در کبک به دست آوردن حداقل امتیاز در سیستم ارزیابی امتیاز سرمایه گذاران کبک است. که باید حداقل 40 امتیاز از 94 امتیاز را کسب کند.
 6. کنترل سوابق شخصی و سوابق پزشکی

اگر فرد متقاضی شرایط ذکر شده در بالا را داشته باشد می تواند برای سرمایه گذاری در کبک اقدام کند اما این به معنای پذیرفته شدن قطعی درخواست او نیست زیرا علاوه بر شرایط ذکر شده شرایط ویژه تری نیز وجود دارد که در ادامه به آنها پرداخته می شود.

معیارپیش‌نیاز
حداقل ارزش سرمایه۲.۰۰۰.۰۰۰ / دو میلیون دلار کانادا: متقاضی و همسرش باید حداقل این مبلغ سرمایه منقول و غیرمنقول دارایی را در کشور خود داشته باشد که می‌تواند متشکل از املاک، حساب‌های مالی جاری و سپرده‌ بانکی، سهام و اوراق سپرده‌گذاری و یا ارز و طلا باشد.
حداقل ارزش انتقال سرمایه۱.۲۰۰.۰۰۰/ یک ‌میلیون و دویست هزار دلار کانادا: حداقل سرمایه ای که باید به کانادا منتقل و در شرکتی بدون ریسک، سرمایه‌گذاری شود.
تجربه کسب ‌و کار یا سابقه‌ مدیریتیحداقل ۲ سال سابقه‌ی مدیریتی تمام‌وقت در طول ۵ سال قبل از درخواست مهاجرت در یکی از مشاغل کشاورزی، صنعتی و بازرگانی و یا تجربه مدیریت دولتی و یا سازمانی‌های بین‌المللی و یا مؤسسات خصوصی. مؤسسه یا شرکتی که متقاضی مدیریتش را بر عهده داشته، لزوماً نباید انتفاعی بوده باشد و حداقل ۲ کارمند تمام‌وقت باید به مدت ۲ سال داشته باشد.
اقامت و زندگی در کبکفرد متقاضی باید حتما قصد زندگی و مستقر شدن در کبک را داشته باشد.
سایر پیش‌نیازهاکنترل سوابق شخصی و سوابق پزشکی
حداقل امتیاز در سیستم ارزیابیمتقاضی باید باید حداقل 40 امتیاز از 94 امتیاز را کسب کند.

انواع روش های سرمایه گذاری در کبک

همانگونه که گفته شد از شرایط اولیه سرمایه گذاری در کبک امضا کردن یک قرارداد سرمایه گذاری در این استان است. این درخواست باید ضمیمه درخواست اقامت در کانادا شود. شیوه سرمایه گذاری می تواند به دو شکل صورت گیرد که در زیر به شرح آنها پرداخته می شود:

در این روش مبلغ یک میلیون و دویست هزار دلار کانادا در ایالت کبک یکی از شیوه های سرمایه گذاری است. این شکل از سرمایه گذاری توسط یک واسطه مالی تأیید شده در ایالت کبک صورت می گیرد. مدت زمان در نظر گرفته شده برای این سرمایه گذاری 5 سال است. بعد از این دوره اصل پول (بدون سود) بازگردانده خواهد شد.

ارسال درخواست به یک مؤسسه مالی با این مضمون که شما در ازای پرداخت این مبلغ توسط مؤسسه اقدام به پرداخت سود مالی خواهید کرد، از دیگر شیوه های سرمایه گذاری در این استان است.  در واقع در این روش مبلغ یک میلیون و دویست هزار دلار به دولت کانادا پرداخت نمی شود اما لازم است که سود این پول به مؤسسه مالی پرداخت شود. مبلغ این سود چیزی حدود  350هزار دلار کانادایی است. لازم به ذکر است مبلغ سود ذکر شده هرگز به متقاضی پس داده نخواهد شد.

با نگاهی اجمالی به شیوه های سرمایه گذاری می توان فهمید که در روش اول اصل سرمایه از بین نخواهد رفت. اما امتیاز شیوه دوم نیاز به سرمایه کمی برای مهاجرت به این استان است. بنابراین هر فرد با توجه به شرایط خود می تواند یکی از شیوه های ذکر شده را انتخاب کند.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در کبک

مهاجرت به قصد سرمایه گذاری به هر کشوری دارای محاسن و معایبی است. سرمایه گذاری در کبک نیز از این مورد مستثنی نیست از این رو می توان برای این شکل از سرمایه گذاری محاسن و معایب زیر را مطرح کرد:

 • در صورت کامل و شفاف بودن مدارک دیگر نیازی به مصاحبه نیست.
 • هیچ گونه شرطی برای گرفتن ویزا تعریف نشده است.
 • بعد از مهاجرت فرد متقاضی و خانواده او مشمول دریافت تمامی خدمات و حقوق شهروندی می شوند.
 • در صورت راه اندازی کسب و کار کوچک، دولت کبک هیچ گونه گزارشی از عملکرد سرمایه گذار نمی خواهد. بنابراین این استان برای داشتن کسب و کارهایی همچون کافه، شرکت خصوصی و … مناسب است.
 • نیازی به ارائه یک طرح تجاری یا انجام بازدیدهای اکتشافی نیست زیرا سرمایه گذاری در این استان در دسته سرمایه گذاری های منفعل قرار می گیرد و سرمایه شما برای توسعه اقتصادی توسط دولت استفاده می شود.
 • دارایی همسر به عنوان دارایی های خالص فرد متقاضی محاسبه می شود. این دارایی شامل مواردی همچون  ملک، پول نقد، سهام و … است.
 • میزان ریسک سرمایه گذاری در این استان بسیار پایین است. همچنین می توان بدون مدیریت مستمر اقدام به راه اندازی کسب و کار کرد.
 • داشتن مدرک زبان برای دریافت اقامت این استان اجباری نیست.
 • محدودیت سنی برای این شکل از مهاجرت در نظر گرفته نشده است.
 • تمامی کمک های مالی که از شش ماه قبل از ارسال خواست به حساب فرد متقاضی واریز شده است، مورد بررسی و محاسبه قرار نمی گیرد.
 • اقامت در کبک اجباری است.
 • به مدت 5 سال امکان دسترسی پیدا کردن به مبلغ  سرمایه گذاری (مبلغ 1 میلیون و دویست هزار دلار کانادایی)  وجود ندارد. همچنین این پول مشمول سود نمی شود.
 • در صورت دریافت وام باید سود (بدون بازپرداخت از جانب دولت کانادا) به مؤسسه مالی پرداخت شود.
 • روند پردازش پرونده زمان بر است و ممکن است یک سال بیشتر طول بکشد.

محاسن و معایب ذکر شده در بالا بنابر شرایط فرد متقاضی می تواند متفاوت باشد. به طور کلی استان کبک استانی بسیار زیبا و خوش آب و هوا است. همچنین هزینه زندگی مانند هزینه مسکن و … در این استان بسیار پایین تر از سایر استان ها است. اقتصاد پایدار این استان شرایط را برای تجربه یک زندگی باکیفیت در یک محیط امن فراهم کرده است.

مراحل دریافت ویزای سرمایه گذاری کبک کانادا

مراحل مهاجرت برای متقاضیان دریافت ویزای سرمایه گذاری دو مرحله را شامل می شود:

متقاضیان مهاجرت به کبک باید گواهی انتخاب کبک یا CSQ را دریافت کنند. این یک سند رسمی با اعتبار 24 ماهه است که توسط مقامات مهاجرتی کبک برای افراد متقاضی مهاجرت صادر می شود که متفاوت از ویزا است و نمی توان از آن برای ورود به کانادا استفاده کرد.

گواهینامه پذیرش یا تأییدیه استانی CSQ در صورت پذیرفته شدن درخواست فرد متقاضی جهت سرمایه گذاری در کبک، صادر شده و بعد از دریافت این گواهینامه فرد متقاضی می تواند اقدام به دریافت اقامت دائم کانادا کند.

این گواهی در واقع بیانگر تأیید شرایط و برنامه های مهاجرتی فرد متقاضی از جانب مقامات مهاجرتی استان کبک است. متقاضیان برای دریافت این گواهی لازم است که موفق به دریافت حداقل امتیاز ممکن شوند.

بعد از پشت سر گذاشتن مرحله ذکر شده نوبت به پذیرش می رسد. پذیرش از طرف دولت فدرال صادر می شود. در این مرحله فرد باید گواهی سوء سابقه است به همراه آزمایشات پزشکی را به IRCC ارسال کند. سپس در صورت تأیید برای اقامت درخواست دهد.

بعد از گرفتن این گواهینامه باید برای پذیرش از طرف دولت فدرال اقدام کرد. اگر دولت فدرال با درخواست شما موافقت کند، اقامت دائم کانادا را دریافت خواهید کرد.

هزینه اقدام برای سرمایه گذاری در کبک

زمانی درخواست متقاضیان توسط دولت کبک مورد بررسی قرار می گیرد که هزینه های مربوط به این بخش پرداخت شود. لازم به ذکر است این هزینه در صورت رد شدن پس داده نمی شود.

نوع درخواستهزینه مورد نیاز
هزینه درخواست اصلی15962 دلار کانادا
هزینه همسر متقاضیرایگان
هزینه فرزندان متقاضیرایگان

هزینه را می توان به دو شکل زیر پرداخت کرد:

 1. ضمیمه پرونده کردن حواله پستی و ارسال آن توسط پست به وزارتخانه
 2. پرداخت پیش نویس بانکی به وزیر دارایی و ارسال آن(به همراه درخواست) به وزارت مهاجرت

در مورد دوم باید اضافه کرد که این پیش نویس توسط بانک های کانادایی صادر شده و ارسال آن نیز از طریق پیک صورت می گیرد.

جدول امتیاز بندی برنامه سرمایه گذاری کبک

همانگونه که گفته شد اخذ اقامت دائم کانادا مبتنی بر میزان امتیاز دریافتی است. بنابراین هر فردی که اقدام به اخذ اقامت این استان می کند لازم است که حداقل امتیاز ممکن را دریافت کند. دولت کبک برای امتیازی دهی به هفت فاکتور توجه می کند. این فاکتور ها به شرح زیر است:

فاکتور انتخابحداکثر امتیاز
سطح تحصیلات14
سابقه مدیریت10
سن10
تسلط به زبان فرانسه یا انگلیسی22
اقامت قبلی در کبک و اقامت نزدیکان در کبک8
قرارداد و توافق نامه سرمایه گذاری25
قابلیت سازگاری5
حداقل امتیاز در نظر گرفته شده برای سرمایه گذاری در کبک

حداکثر امتیاز دریافتی برای سرمایه گذاری در کبک، 94 امتیاز است.  این امتیاز برای مجردها و متاهل ها تفاوتی ندارد .حداقل امتیازی که برای سرمایه گذاری در کبک در نظر گرفته شده است، 40 امتیاز است. این بدان معنا است که کسی که موفق به دریافت 40 امتیاز شده باشد می تواند برای ویزای دائمی این استان اقدام کند.

در این بین نباید از اجباری بودن بعضی از امتیاز ها غافل شد. به طور مثال امتیاز سرمایه گذاری (25 امتیاز) و سابقه مدیریت (10 امتیاز)  الزامی است. به همین دلیل با تمکن مالی دو میلیون دلاری و سابقه مدیریتی دو ساله می توان به راحتی برای ویزای این کشور اقدام کرد زیرا کسب 5 امتیاز باقی مانده چندان سخت نیست. به طور مثال 5 امتیاز باقی مانده با مدرک دانشگاهی و یا حتی داشتن دیپلم نیز حاصل می شود.

شیوه امتیاز دهی برای صدور ویزای دائمی استان کبک

آغاز فعالیت سرمایه گذاری در کبک نیازمند دریافت مدرک زبان نیست اما داشتن این مدرک  می تواند امتیاز کسب شده را افزایش دهد. امتیازهای در نظر گرفته شده برای مدرک زبان به شرح زیر است:

 • استان کبک از جمله استان های کانادا است که زبان اصلی آن فرانسوی است. اگرچه تسلط به زبان فرانسه اجباری نیست اما داشتن مهارت زبانی و  مدرک سطح پیشرفته زبان فرانسه (Advanced Intermediate)‌، 16 امتیاز دارد.
 • اخذ ویزای سرمایه گذاری در کبک نیازمند داشتن مدرک زبان انگلیسی نیست اما ارائه مدرک زبان انگلیسی، 6 امتیاز دارد.

برای مهاجرت به این کانادا از طریق سرمایه گذاری در کبک دو شیوه وجود دارد که اولین روش پرداخت ودیعه یک میلیون و دویست هزار کانادایی به مدت 5 سال به دولت کانادا است. دومین شیوه پرداخت سیصد و پنجاه هزار دلار یعنی چیزی معادل سود این مبلغ به یک مؤسسه مالی است. در حالت اول سودی به پول تعلق نمی گیرد و در حالت دوم سود پرداخت شده پس داده نمی شود. در واقع استان کبک از سود حاصل از این سرمایه گذاری ها برای پیشبرد برنامه های تجاری و اجتماعی خود بهره می برد.

در کنار مبلغ سرمایه گذاری، متقاضی باید بتواند موارد زیر را به اثبات برساند:

 • ارزش خالص دارایی هایش دو میلیون دلار کانادا است.
 • مستندات کافی و محکمی برای اثبات زمینه های مختلف کسب و کار (کسب و کاری که این حجم از درآمد را بتواند داشته باشد)  وجود داشته باشد.

ارزش دارایی خالص بر اساس فاکتورهای زیر مورد بررسی قرار می گیرد.

 • صورتحساب های بانکی
 •  دفترچه های سرمایه گذاری
 •  ارزیابی املاک و مستغلات
 • صورت های مالی حسابرسی شده
 • سایر اسناد مرتبط و به روز

لازم به ذکر است برای اثبات داشتن دارایی بیش از دو میلیون دلار ارائه سند و مدرک نیاز نیست و فرد مهاجر کافی است بدهی ها و دارایی های خود را اعلام کند. همچنین لازم  است به اثبات برساند که دارایی های کسب شده کاملا قانونی است یعنی با حضور در بازار، ارث و …. حاصل شده است. هر چه مستندات ارائه شده از مراحل شغلی دقیق تر و شفاف تر باشد امکان اخذ ویزای نیز بیشتر خواهد بود.

جذب طرح های نوآورانه تجاری و سرمایه از اهداف اصلی سرمایه گذاری در کبک است. بنابراین داشتن سابقه مدیریتی، بیزینس فعال و مدیریت یک پروژه تجاری برای متقاضیان حضور در این استان الزامی است. منظور از سابقه مدیریت، اقدامات حرفه ای است. به طور مثال متقاضی اگر مدیریت توسعه املاک و مستغلات را برعهده داشته باشد می تواند از بخش مدیریتی و تجاری اقدام به اخذ مجوز کند اما صاحب املاک و مستغلات بودن مشمول این شرایط نمی شود. سابقه کار مورد تأیید دولت کبک به شرح زیر است:

 • فرد متقاضی باید 5 سال قبل از ارسال درخواست، دو سال سابقه  مدیریتی در پرونده خود داشته باشد.
 • این سابقه باید در یکی از حوزه های برنامه ریزی، مدیریت، کنترل منابع مالی و منابع انسانی باشد.
 • تجربیات فرد متقاضی باید از تجربه مدیریت سرمایه گذاری حاصل شده باشد.

در ادامه جدول امتیاز دهی برای هر فاکتور ارائه می شود:

فاکتورهاامتیازحداکثر امتیاز
سطح تحصیلاتدیپلم عمومی دبیرستان: 2

دیپلم فنی-حرفه‌ای: 6

فوق دیپلم 2 ساله: 4

فوق دیپلم فنی 2 ساله: 6

فوق دیپلم فنی 3 ساله: 8

کارشناسی 1 ساله: 4

کارشناسی 2 ساله: 6

کارشناسی 3 ساله و بیشتر: 10

کارشناسی ارشد: 12

دکتری: 14

14 امتیاز
سابقه کار مدیریتیکمتر از 2 سال: 0

2 سال یا بیشتر: 10

10 امتیاز
سن18 تا 45 سال: 10

46 سال: 8

47 سال: 6

48 سال: 4

49 سال: 2

50 سال به بالا: 0

10 امتیاز
مدرک زبانفرانسه:

لیسنینگ: 0، 5، 6 یا 7

اسپیکینگ: 0، 5، 6 یا 7

ریدینگ: 0 یا 1

رایتینگ: 0 یا 1

انگلیسی:

لیسنینگ: 0، 1 یا 2

اسپیکینگ: 0، 1 یا 2

ریدینگ: 0 یا 1

رایتینگ: 0 یا 1

22 امتیاز
قرارداد سرمایه گذاری0 یا 2525 امتیاز
سازگاری0 یا 55 امتیاز
داشتن خانواده درجه 1 در کبک38 امتیاز
اقامت در کبکتحصیل 1 ترم یا بیشتر: 5

کار کردن 3 ماه یا بیشتر: 5

اقامت حداقل 2 هفته: 1

اقامت حداقل 3 ماه: 2

5 امتیاز
زمان پردازش برنامه سرمایه گذاری در کبک

زمان پردازش اطلاعات ارسالی وابسته به عوامل مختلفی است که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • محل زندگی
 • زمان ارسال درخواست
 • زمان رسیدن درخواست به وزارتخانه
 • میزان شلوغی اداره مهاجرت
 • و …

 

از زمان ارسال پرونده تا نهایی شدن بررسی آن، پرونده باید چندین مرحله مختلف را طی کند. این مراحل در جدول زیر ارائه شده است:

 

مراحلمدت زمان
ارسال مدارک تا دریافت گواهینامه CSQ6-12 ماه
دریافت گواهینامه CSQ تا گرفتن ویزای اقامت دائم12- 18 ماه
روند کلی پروندهحداقل 18 ماه و حداکثر 2 و نیم سال

 

با توجه به اینکه قوانین مهاجرت به صورت دائمی در حال تغییر است ممکن است مدت زمان ذکر شده نیز دستخوش تغییر شود.

تعداد متقاضیان پذیرفته شده در کبک

هر ساله استان کبک ظرفیت پذیرش مختلفی را جهت سرمایه گذاری در کبک اعلام می کند. برای ملموس شدن این تعداد، جدولی در زیر ارائه شده است که می توان بر اساس آن تعداد پذیرفته شدگان سال 2015 تا 2019 را تخمین زد.

شروع دوره برنامه سرمایه گذاریپایان دورهحداکثر درخواست‌های قابل پذیرشوضعیت
19 ژانویه 201520 مارس 20151750بسته شد
31 آگوست 201531 ژانویه 20161750بسته شد
30 مه 201628 فوریه 20171900بسته شد
29 مه 201723 فوریه 20181900بسته شد
10 سپتامبر 201831 آگوست 20191900بسته شد

 

همانطور که در جدول بالا قابل مشاهده است، در برنامه ریزی پذیرش استان کبک،جای سال های 2020 و 2021 خالی است. علت این امر به تعلیق درآمدن برنامه مهاجرتی این استان است. علت این تعلیق می تواند به تدوین برنامه و اصلاحیه های جدید مربوط شود.

در نهایت باید گفت پیش بینی های صورت گرفته حاکی از بازگشایی برنامه سرمایه گذاری در کبک از سال 2023 است.

مراحل اپلای سرمایه گذاری کبک
 • در مرحله اول لازم است که مدارک و اسنادی دال بر اینکه فرد متقاضی صاحب دارایی خالص به ارزش دو میلیون دلار کانادا است، ارائه شود. همچنین لازم است در اسناد اثبات شود که درآمد موجود کاملا شرعی و قانونی است. در مدارک باید حتما سابقه مدیریتی نیز گنجانده شود. در صورت وجود مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی، ترجمه آن الزامی است.
 • در مرحله بعدی، درخواست باید به واسطه مالی ارسال شود. در واقع درخواست ارسالی بعد از تأیید مؤسسه مالی به مرحله بعد ارسال می شود.
 • مرحله سوم ارائه مدارک ارسال شده به اداره مهاجرت کبک جهت بررسی است.
 • پرونده ارسالی توسط اداره مهاجرت بررسی می شود. اگر پذیرش صورت گیرد بعد از 31 روز، شماره پرونده صادر می شود.
 • 12ماه بعد، زمان مصاحبه اعلام می شود. البته گاهی نیاز به انجام مصاحبه نیست.
 • سی روز بعد از مصاحبه، پاسخ درخواست اعلام می شود.
 • اگر درخواست مورد تأیید قرار گرفته باشد، فرد متقاضی باید در کمتر از 110 روز روند سرمایه گذاری خود را آغاز کند.
 • بعد از انجام سرمایه گذاری، درخواست متقاضی توسط وزارت مهاجرت کبک MIDI بررسی می شود. در صورت تأیید، گواهی انتخاب کبک (CSQ) صادر می گردد. این گواهی در واقع مجوز دریافت اقامت دائم کانادا است.
 • بعد از دریافت این مجوز فرد متقاضی باید یک درخواست مبنی بر بررسی های امنیتی و پزشکی به مقامات مهاجرتی فدرال ارائه دهد.
 • اگر مرحله قبل نیز به خوبی پیش رود، در محدوده زمانی 12 تا 44 ماه درخواست صدور ویزا نهایی می شود.
 • در نهایت پاسپورت معتبر و اقامت دائم (CORR) توسط دولت کانادا صادر می گردد. این پاسپورت برای فرد متقاضی و تمامی افراد تحت تکفل او صادر می شود. لازم به ذکر است که COPR یک سال اعتبار دارد بنابراین مهاجرت باید در این بازه زمانی صورت گیرد.

سوالات متداول

برنامه سرمایه گذاری در کبک برای چه افرادی مناسب است؟

این برنامه برای افرادی که سرمایه بیش از دو میلیون دلار کانادا دارند، مناسب است. این افراد با سرمایه گذاری حداقل یک میلیون و دویست میلیون دلار از سرمایه خود می توانند به اقامت دائم کانادا دست یابند زیرا  با این میزان سرمایه گذاری بیشترین امتیاز را برای تاییدیه CSQ اخذ می کنند.

5/5 - (50 امتیاز)

منظور از برنامه سرمایه گذاری 350 هزار دلاری استان کبک چیست؟

از آنجایی که مبلغ یک میلیون و دویست هزار دلار برای سرمایه گذاری(بدون سود) پنج ساله بسیار زیاد است، دولت کبک شرایطی برای پرداخت وام به افراد متقاضی فراهم کرده است. در واقع این وام در ازای پرداخت 350 هزار سود بانکی داده می شود.

5/5 - (50 امتیاز)

شرایط عمومی در نظر گرفته شده برای سرمایه گذاری در کبک چیست؟

داشتن سلامت جسمی و عدم پرونده کیفری یا سوء پیشینه از جمله شرایط عمومی در نظر گرفته شده توسط  دولت کبک است.

5/5 - (50 امتیاز)

آیا دریافت اقامت استان کبک به مهارت زبانی نیاز دارد؟

اگر چه داشتن مهارت زبانی به خصوص زبان فرانسه یک امتیاز به حساب می آید اما در امتیاز بندی کلی این استان، نبود مدرک زبان امتیاز منفی یا محدودیتی برای مهاجرت در پی ندارد. لازم به ذکر است زبان مردم این استان فرانسوی است بنابراین تسلط به زبان فرانسه در اولویت بالاتری از زبان انگلیسی قرار دارد.

5/5 - (50 امتیاز)

هزینه لازم برای درخواست سرمایه گذاری در استان کبک چقدر است؟

به طور کلی به همراه درخواست اصلی، متقاضی برای بررسی های اولیه باید چیزی حدود 15982 دلار کانادایی پرداخت کند. در واقع این هزینه مربوط به تمام هزینه های در نظر گرفته شده برای پرونده است. لازم به ذکر است نیازی به پرداخت هزینه جداگانه برای بررسی پرونده همسر و فرزند نیست.

5/5 - (50 امتیاز)

آیا برنامه سرمایه گذاری استان کبک فعال است؟

متاسفانه در تاریخ یک آوریل 2021 برنامه مهاجرتی استان کبک به حالت تعلیق درآمد. خبرها حاکی از بازگشایی مجدد این برنامه در سال 2023 است. کسانی که از نظر زمانی دارای محدودیت هستند می توانند از سایر برنامه های مهاجرتی این کشور بهره ببرند.

5/5 - (50 امتیاز)

ّبرای تأیید مدارک لازم است چه اقداماتی صورت گیرد؟

برای ارسال و دریافت تأییدیه لازم است از کمک موسسات حقوقی و یا وکیل های با تجربه استفاده شود. این موسسات به واسطه تجربه بالایی که دارند می توانند مدارک لازم را به صورت شفاف و واضح ارائه دهند. این امر مانع از بروز اشتباهات احتمالی می شود. هر چه مشکلات پرونده کمتر باشد روند بررسی آن سریع تر خواهد بود.

5/5 - (50 امتیاز)

آیا با سرمایه گذاری در کبک می توان به اقامت دائم کانادا دست یافت؟

متقاضیانی که موفق به اخذ گواهی CSQ می شوند می توانند اقدام به اخذ ویزای دائم کانادا کنند. این اقامت بعد از پشت سر گذاشتن معاینات بهداشتی و کیفری از طرف مقامات مهاجرت فدرال صادر می شود.

5/5 - (50 امتیاز)

آیا بعد از اخذ ویزای سرمایه گذاری در کبک، زندگی کردن در این استان اجباری است؟

این اجبار تا قبل از اخذ ویزای دائمی کانادا وجود دارد اما دو ماه بعد از دریافت اقامت دائم، فرد مهاجر  می تواند در هر استان و یا شهری از کانادا اقامت کند.

5/5 - (50 امتیاز)

آیا بعد از دریافت ویزای سرمایه گذاری در کبک، داشتن مدیریت بیزینسی اجباری است؟

با توجه به اینکه سرمایه گذاری در کبک ماهیت انفعالی دارد، متقاضیان مجبور به راه اندازی یک کسب و کار و یا ایفای نقش مدیریتی نیستند. تنها لازم است که متقاضی مطابق با طرح پیشنهادی خود در کسب و کار اعلام شده سرمایه گذاری کند. اما در این سرمایه گذاری می تواند نقش مدیریتی ایفا نکند.

5/5 - (50 امتیاز)

آیا برای سرمایه گذاری در کبک محدودیت سنی در نظر گرفته شده است؟

خیر، از محاسن این شیوه از مهاجرت عدم وجود محدودیت سنی است.

5/5 - (50 امتیاز)

محدودیت سنی در نظر گرفته شده برای فرزند چقدر است؟

کمتر از 22 سال

5/5 - (50 امتیاز)

مصاحبه جهت دریافت ویزا در کجا صورت می گیرد؟

اصولاً تمامی مصاحبه ها در شهر مونترال واقع در استان کبک صورت می گیرد.

5/5 - (50 امتیاز)
5/5 - (50 امتیاز)
Notifications Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes