برنامه کانادا برای جذب بیش از یک میلیون مهاجر در سه سال آینده

ماركو منديچينو (Marco Mendicino) جزئیات برنامه مهاجرتی را برای سال‌های آینده ارائه داد. او پس از انتخاب حزب لیبرال در کانادا در سال ۲۰۱۹، دومین دوره خود را  به عنوان وزیر مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا، آغاز کرد. معمولا رسم است که وزیرهای مهاجرت کانادا، چشم‌انداز خود را برای وضعیت مهاجرت در سال‌های آتی ارائه می‌کنند. در این چشم‌اندازها، آنها، اهداف دولت را تشریح می‌کنند وبرنامه‌های دولت برای دستیابی به این اهداف را ارائه می‌دهند. مندچینو با بیان اینکه آینده کانادا به مهاجرت بستگی دارد، سخنرانی خود را آغاز کرد و اعلام کرد که کانادا برای رسیدن به وضعیت اقتصادی پایدار، به چه تعداد جمعیتی نیاز دارد. مهاجرت با توجه به وضعیت‌ جمعیتی کانادا، امری حیاتی برای این کشور محسوب می‌شود. همانطور که می‌دانید، جمعیت کانادا رو به پیری است و نرخ تولد در این کشور در سطح پایینی قرار دارد و این امر تاثیر منفی بر وضعیت اقتصاد کانادا خواهد داشت. از نظر مندچینو، بهترین راه‌حل برای حل بحران جمعیتی کانادا، جذب مهاجران بیشتر است. در حال حاضر، ۸۰ درصد رشد جمعیت کانادا، ناشی از مهاجرت است و تخمین‌ها حاکی از این است که این سهم  تا سال ۲۰۳۰ به ۱۰۰ درصد خواهد رسید. به همین دلیل کانادا طی سه سال آینده قصد دارد از بیش از یک میلیون مهاجر استقبال کند. مندچینو  به طور رسمی برنامه‌های مهاجرتی ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۳ کانادا را در ماه مارس برگزار می‌کند.

اکسپرس انتری محبوب‌ترین برنامه مهاجرتی کانادا

با در نظر گرفتن همه برنامه‌های مهاجرتی، می‌توان این طور تشخیص داد که برنامه‌های مهاجرتی سیستم اکسپرس انتری، از زمان راه‌اندازی این سیستم در کانادا در سال ۲۰۱۵، هنوز هم به عنوان بهترین سیستم مهاجرتی شناخته می‌شود. به طور کلی، ۹۵ درصد افرادی که از طریق سیستم اکسپرس انتری وارد کانادا می‌شوند، دارای شغل هستند و حدود ۸۰ درصد نیز در زمینه شغلی خود فعالیت می‌کنند. سیستم اکسپرس انتری، منبع اصلی جذب نیروی کار متخصص در کانادا محسوب می‌شود و در سال ۲۰۱۵ راه‌اندازی شد. این سیستم متقاضیان واجد شرایط برای مهاجرت به کانادا را در مجموعه‌ای (استخر اکسپرس انتری) تحت سه برنامه مهاجرتی اقتصادی، مدیریت می‌کند. این سه برنامه اقتصادی عبارتند از:
  • کلاس نیروی کار متخصص فدرال
  • کلاس تجارت حرفه‌ای فدرال
  • رده تجربه کانادایی
متقاضیان در سیستم اکسپرس انتری، بر اساس معیار‌های سیستم جامع رتبه‌بندی (CRS) امتیاز دریافت می‌کنند و رتبه‌بندی می‌شوند. این سیستم معیار‌های متعددی را بر اساس فاکتور‌های سرمایه انسانی (مانند سن، سطح تحصیلات، سابقه کار تخصصی و سطح مهارت در زبان انگلیسی و فرانسه) در نظر می‌گیرد.

برنامه‌ های مهاجرتی دیگر کانادا

علاوه بر سیستم اکسپرس انتری، جریان‌هایی مانند جریان استعداد‌های جهانی و طرح آزمایشی مهاجرت مناطق کانادای آتلانتیک، نقش مهمی در پشتیبانی از اقتصاد کانادا دارند. با این وجود، نباید از مزایای هدایت مهاجران اقتصادی به مناطق کوچکتر کانادا نیز غافل شد. این نشان می‌دهد که چرا دولت فدرال، طرح آزمایشی مهاجرت مناطق شمالی و روستایی را در سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی کرد. برنامه انتخاب شهری (Municipal Nominee Program (MNP)) نیز از دیگر برنامه‌های مهاجرتی است که دولت فدرال برای حمایت از رشد اقتصادی کانادا، از آن پشتیبانی خواهد کرد. وزیر مهاجرت همچنین اظهار داشت که دولت به دنبال بهره‌گیری از بهترین برنامه‌های مهاجرتی برای حمایت از رشد اقتصادی کانادا است.
Rate this post
مقالات مرتبط
Notifications Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes