متقاضیان مجوز کار فارغ‌التحصیلان مجاز به سفر به خارج از کانادا هستند

دانشجویان فارغ‌التحصیل خارجی که منتظر اعلام نتیجه برای دریافت مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی هستند، اجازه دارند تا زمان اعلام تصمیم نهایی، با حفظ شرایط خود، به خارج از کانادا سفر کنند. تا قبل از این، دانشجویان فارغ‌التحصیل مجبور بودند، در زمان تصمیم‌گیری در مورد مجوزشان، در کانادا بمانند.

قانون جدید در خصوص مجوز کار فارغ‌التحصیلان

از تاریخ ۲۱ فوریه به بعد، بر طبق قوانین و تصمیم‌گیری‌های جدید اداره مهاجرت، دانشجویان خارجی می‌توانند در مدت زمان تصمیم ‌گیری در مورد اعطای مجوز تحصیلی خود به خارج از کانادا سفر کنند و دوباره به این کشور بازگردند. دانشجویان خارجی که قصد دارند مجوز کار فارغ‌التحصیلان (Post-Graduation Work Permit (PGWP)) دریافت کنند، باید قبل از پایان اعتبار مجوز تحصیلی خود، درخواست خود را ارائه دهند تا بتوانند مجوز کار تمام وقت دریافت کنند. تصمیم‌گیری در مورد اعطای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی، معمولا تا ۹۰ روز زمان می‌برد.

شرایط کار در مدت زمان تصمیم‌گیری در مورد مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی

متقاضیانی که قصد دارند تا زمان اعلام تصمیم در مورد مجوزشان در کانادا کار کنند باید دارای این شرایط باشند:
  • مجوز تحصیلی متقاضی باید هنگام ارائه درخواست مجوز کار فارغ‌التحصیلان، اعتبار داشته باشد.
  • متقاضی باید برنامه تحصیلی خود را تکمیل و مدرک، دیپلم یا گواهی تحصیلی خود را دریافت کرده باشد.
  • متقاضی باید دوره تحصیلی خود را به صورت تمام وقت و در یکی از موسسات آموزشی متخب تکمیل کرده باشد.
  • در طول مدت تحصیل، متقاضی نباید بیشتر از ۲۰ ساعت در هفته کار کرده باشد.
اگر درخواست متقاضی برای دریافت مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی رد شود،  باید به محض دریافت اعلامیه از وزارت مهاجرت، کار خود را متوقف کند.

مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی و اقامت دائم کانادا

پس از تکمیل دوره تحصیلی، در صورت داشتن شرایط لازم، دانشجویان خارجی می‌توانند در کانادا بمانند و با داشتن مجوز کار فارغ‌التحصیلان مشغول کار شوند. اگر درخواست فارغ‌التحصیلان برای دریافت این نوع مجوز مورد تایید قرار بگیرد، دانشجویان خارجی می‌توانند در کانادا بسته به مدت زمان دوره تحصیلشان، برای ۸ ماه تا ۳ سال کار کنند. اگر هدف نهایی این دسته از دانشجویان دریافت اقامت دائم کانادا باشد، سابقه کاری که در طی این مدت به دست آورده‌اند می‌تواند به طور قابل توجهی به آنها برای شرکت در برنامه‌های مهاجرت اقتصادی اکسپرس انتری کمک کند. سیستم اکسپرس انتری، دارای سه برنامه مهاجرت اقتصادی است:
  • برنامه نیروی کار متخصص فدرال
  • برنامه تجارت حرفه‌ای فدرال
  • رده تجربه کانادایی
متقاضیانی که واجد شرایط باشند، از طریق سیستم جامع رتبه بندی (Comprehensive Ranking System (CRS)) امتیاز دریافت می‌کنند. این سیستم برای اعطای امتیاز، ‌معیارهایی مانند سن، سطح تحصیلات، سطح مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسه و سابقه کار را درنظر می‌گیرد. افرادی که بتوانند امتیاز و رتبه بالایی کسب کنند، در استخر اکسپرس انتری منتظر دریافت دعوت‌نامه می‌مانند. دعوت‌نامه‌ها معمولاً از طریق فراخوان‌های منظم سیستم اکسپرس انتری برای متقاضیان واجد شرایط، صادر می‌شوند. متقاضیان می‌توانند در سیستم جامع رتبه‌بندی، به ازای داشتن سابقه کار در کانادا، امتیاز قابل توجهی کسب کنند.
Rate this post
مقالات مرتبط
Notifications Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes