دستور‌العمل‌های جدید اداره مهاجرت کانادا در مدت شیوع ویروس کرونا

دولت کانادا برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا (COVID-19) و همینطور برای کمک به مهاجران و مسافرانی که به خاطر اختلال در ارائه خدمات دچار مشکل شده‌اند، تسهیلاتی را در نظر گرفته است. جزییات این تسهیلات در وب‌سایت اداره مهاجرت کانادا منتشر شده است.

محدودیت سفر خارجی‌ها به کانادا در مدت شیوع ویروس کرونا

در ۱۸ مارس سال ۲۰۲۰، دولت فدرال اعلام کرد، که مرز کانادا و ایالات متحده را به روی تمام سفرهای غیر ضروری بسته است. در روز دوشنبه ۱۶ مارس، دولت کانادا همچنین مرز‌های خود را به روی شهروندان غیر کانادایی و افرادی که اقامت دائم ندارند، بست. با این حال، دولت استثنائاتی را برای خانواده‌ درجه یک شهروندان کانادایی، شهروندان آمریکایی، خدمه پرواز و خلبانان، در نظر گرفت. اداره مهاجرت کانادا نیز اعلام کرد که افراد دارای ویزای معتبر، از جمله افراد دارای ویزای کار یا تحصیل و افرادی که در خارج از کانادا هستند،  نمی‌توانند تا اطلاع ثانوی وارد کانادا شوند. با این وجود، محدودیت‌های مرزی در مورد حمل بار و کالا اعمال نمی‌شود. علاوه بر این، دولت به خطوط هوایی دستور داده است تا علائم سلامتی همه مسافران بررسی کنند و مسافرانی که دارای کوچکترین علائم ویروس کرونا باشند، اجازه ورود به کانادا را نخواهند داشت.  از روز ۱۸ مارس، به غیر از ۴ فرودگاه بین‌المللی، هیچ فرودگاهی پذیرای پرواز‌های خارجی نیست. این چهار فرودگاه عبارتند از: فرودگاه بین المللی پیرسون در تورنتو، فرودگاه بین المللی مونترال، فرودگاه بین المللی کلگری، فرودگاه بین‌المللی ونکوور. پرواز‌های داخلی نیز هیچ تغییر نکرده‌اند.

تدابیر ویژه اداره مهاجرت کانادا در زمان شیوع ویروس کرونا

اداره مهاجرت کانادا نیز در روز ۱۵ مارس دستورالعمل‌هایی را در خصوص مهاجرانی که تحت تاثیر ویروس کرونا هستند، ارائه داد. اداره مهاجرت اعلام کرد که کلیه روند‌های مربوط به دریافت شهروندی و آزمایش‌ها را تا اطلاع ثانوی لغو می‌کند. تمام دستور العمل‌ها به شکلی طراحی شده‌اند که از  شیوع ویروس کرونا جلوگیری کند. علاوه بر این هدف این تدابیر کمک به کسانی است که درخواست مهاجرت آنها تحت تأثیر اختلال در خدمات (از جمله افرادی که متقاضی اقامت موقت، اقامت دائم و تابعیت کانادا هستند) قرار گرفته است. تمام وقت ملاقات‌های حضوری برای اقامت دائم و قرارهای تعیین شده برای درخواست پناهندگی از تاریخ ۱۳ آوریل لغو خواهند شد. طبق اقدامات جدید، اداره مهاجرت کانادا اعلام کرد که درخواست‌ها را به دلیل نقص در مدارک رد نخواهد کرد و بررسی درخواست‌هایی که قبلا ارسال شده‌اند ادامه پیدا خواهد کرد. ممکن است به دلیل بسته بودن مراکز ویزا روند بررسی پرونده‌ها با تاخیر مواجه شود. بررسی پرونده افرادی که در شرایط ویژه قرار دارند، بر عهده اداره مهاجرت خواهد بود و این کار توسط مدیر دفتر اداره مهاجرت و مدیر مسئول بررسی پرونده انجام می‌شود. علاوه بر این، ممکن است اداره مهاجرت از متقاضیان درخواست کند تا برخی مدارک لازم را برای تکمیل پرونده‌شان ارسال کنند. این مدارک عبارتند از: گواهی عدم سوء پیشینه، گذرنامه، معاینات پزشکی و مدارکی که که باید توسط سازمان‌های مختلف در چین، ایران یا کره جنوبی صادر شود. در صورتی که اداره مهاجرت به مدرک اضافی نیاز داشته باشد، موضوع را از طریق نامه درخواست به متقاضی اعلام می‌کند و پس از آن به متقاضی ۹۰ روز زمان می دهد تا مدارک را تهیه و ارسال کند. در صورتی که متقاضی نتواند در طی این ۹۰ روز مدارک را ارسال کند، ۹۰ روز زمان بیشتر به او داده می‌شود.

روند بررسی درخواست اقامت دائم در مدت زمان شیوع ویروس کرونا

اداره مهاجرت همچنین، تسهیلاتی را برای افرادی در نظر گرفت که در مهلت تعیین شده قادر به ارائه درخواست اقامت دائم خود به همراه تمامی مدارک لازم  نبودند و به آنها ۹۰ روز زمان بیشتر برای ارسال درخواست داد. اگر متقاضیان قبل از پایان مهلت اولیه (که ۶۰ روز بود) درخواست خود را به صورت ناقص ارسال کرده باشند، باید نامه‌ای را ضمیمه درخواست خود کنند و دلیل نقص مدارک را توضیح دهند. آنها همچنین باید همه هزینه‌های مربوط به درخواست اقامت دائم را پرداخت کنند تا اداره مهاجرت به آنها برای تکمیل مدارک، ۹۰ روز زمان بیشتر بدهد. علاوه بر این، افرادی که تاییدیه اقامت دائم خود را دریافت کرده‌اند، می‌توانند از طریق وب فرم به اداره مهاجرت وضعیت خود را اعلام کنند تا بتوانند مهلت بیشتری برای ارسال مدارک بگیرند.

تمدید اقامت دائم

برخی از افرادی که دارای ویزای اقامت دائم هستند و اعتبار ویزای آنها رو به پایان است، می‌توانند درخواست تمدید ویزا کنند. این دسته از افراد باید تمام شرایط لازم برای تمدید را داشته باشند، هزینه‌های لازم را پرداخت و درخواست تمدید خود را به صورت آنلاین برای اداره مهاجرت ارسال کنند. علاوه بر این، افرادی که قبلا درخواست خود را برای تمدید ویزا ارسال کرده‌اند و در حال حاضر درخواستشان در حال بررسی است، در وضعیت انتظار قرار می‌گیرند و می‌توانند تا اعلام نتیجه تمدید، در کانادا اقامت داشته باشند.

لغو مراسم‌های شهروندی و آزمون دانش

دولت کانادا به صورت موقت، تمام مراسم‌های شهروندی و آزمون‌های دانش را لغو کرده است و در آینده‌ای نزدیک دوباره برای این رویدادها برنامه‌ریزی خواهد کرد اما هنوز زمان مشخصی برای این کار اعلام نشده است. افرادی که نوبتشان برای این رویدادهای لغو شده است، در برنامه‌ریزی جدید، نوبت جدیدی دریافت خواهند کرد. اداره مهاجرت همچنین در مدت زمان شیوع ویروس کرونا تسهیلاتی را برای درخواست‌هایی که ضرورت دارند در نظر گرفته است. متقاضیانی که فکر می‌کنند درخواست‌شان فوری و ضروری است می‌توانند با دپارتمان مهاجرت با این آدرس ایمیل، تماس بگیرند: [email protected]. اداره مهاجرت همچنین نوبت‌های لغو شده مربوط به شهروندی (مانند وقت مصاحبه، مراسم قسم، آزمون دانش و غیره) را دوباره برنامه‌ریزی کرده و به متقاضیان نوبت جدید را اعلام خواهد کرد. افرادی که به کانادا باز می‌گردند نیز، ۴۵ روز زمان دارند تا آزمایش‌های پزشکی خود را به اداره مهاجرت ارائه دهند. لازم به ذکر است که متقاضیان شهروندی باید برای تمام مراحل درخواست خود شخصاً حضور داشته باشند.
5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مرتبط
Notifications Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes