انتخابات سال ۲۰۱۹ چه تاثیری بر وضعیت مهاجرت در سال‌های آینده خواهد داشت؟

افزایش سطح مهاجرت، شهروندی رایگان و یک برنامه انتخاب شهری ، اهداف جدید دولت فدرال پس از انتخابات هستند.

پیروزی اقلیت لیبرال‌ها در انتخابات فدرال ۲۱ اکتبر یه این معنی است که سیستم مهاجرت کانادا تا زمانی که بتواند اعتماد پارلمان را حفظ کند‌، پایدار خواهد بود.

برنامه‌های لیبرال‌ها

افزایش سطح مهاجرت به ۳۷۰ هزار نفر تا سال ۲۰۲۳

پیش بینی می شود که سطح مهاجرت تحت اداره دولت لیبرال‌ها افزایش پیدا کند. تحت برنامه کنونی، سطح مهاجرت از ۳۳۰۸۰۰ نفر در سال ۲۰۱۹به ۳۵۰ هزار نفر در سال ۲۰۲۱ می‌رسد. دولت لیبرال‌ پیشنهاد کرده است که این برنامه بهتر است با دستور کار جدیدی به همین روند ادامه پیدا کند.

با توجه به این رویکرد افزایشی، می‌توان انتظار داشت که سطح مهاجرت در سال ۲۰۲۳ به ۳۷۰ هزار نفر خواهد رسید.

برنامه‌های آزمایشی جدید حزب لیبرال: برنامه انتخاب شهری

در ابتدای کار، لیبرال‌ها برنامه‌های آزمایشی مهاجرتی متعددی را تحت کلاس اقتصادی راه‌اندازی کردند. در این میان، برجسته‌ترین برنامه، برنامه آزمایشی مهاجرت آتلانتیک (Atlantic Immigration Pilot (AIP)) بود.

بسیاری از افراد نیز به دنبال این هستند که ببینند آینده برنامه انتخاب شهری ( Municipal Nominee Program (MNP)) چگونه خواهد بود. در این برنامه قرار است لیبرال‌ها تمرکز بیشتری بر جذب مهاجران به شهر‌های کوچک‌تر داشته باشند.

به غیر از استان‌های نیوبرانزویک، ساسکاچوان و آلبرتا (هر کدام از این استان‌ها حداقل ۲ شهر بزرگ دارند)، ۸۰ درصد مهاجران در استان‌های دیگر به شهر‌های بزرگ مهاجرت می‌ کنند و تنها ۲۰ درصد وارد شهر‌های کوچک می‌شوند. معیار انتخاب متقاضیان در برنامه انتخاب شهری احتمالا پس از راه اندازی برنامه آزمایشی مهاجرت مناطق روستاهای شمالی (AIP and Rural Northern Immigration Pilot (RNIP)) مشخص خواهد شد.

افزایش پذیرش شهروندی

لیبرال‌ها همچنین به دنبال این هستند که به مقیمان دائم کانادا که دارای شرایط لازم هستند، شهروندی رایگان اعطا کنند. این مسئله می‌تواند میزان جمعیت شهروندان کانادا را به طور قابل توجهی افزایش دهد.

در حال حاضر برای کسب شهروندی کانادا، مقیمان دائم باید به ازای بزرگسالان ۵۳۰ دلار به علاوه هزینه حق شهروندی که حدود ۱۰۰ دلار است، بپردازند. لیبرال‌ها قصد دارند با حذف این هزینه، راه را برای مقیمان دائم واجد شرایط برای اخذ اقامت دائم، آسانتر کنند.

لیبرال ها برای رسیدگی به این برنامه جدید، ۱۱۰ میلیون دلار بودجه برای سال‌های ۲۰۲۳-۲۰۲۴ اختصاص داده‌اند تا بتوانند درخواست شهروندی را از این طریق افزایش دهند. این امر نشان می دهد که انتظار می‌رود این سیاست تا سال ۲۰۲۴ منجر به افزایش ۴۰ درصدی شهروندان جدید در کانادا شود.

هزینه‌های اسکان و ادغام مهاجران

حزب محافظه کار و لیبرال در ۲۰ سال گذشته بر افزایش بودجه اسکان و ادغام مهاجران نظارت یکسانی داشته‌اند. در حال حاضر حدود ۱.۵ میلیون دلار با هدف بهبود خدمات و بهبود ادغام اقتصادی و اجتماعی مهاجران به این برنامه اختصاص داده شده است. لیبرال‌ها قصد دارند با ادا‌مه دادن این برنامه، وضعیت مهاجران را در جامعه بهبود بخشند.

حفظ ثبات در سیستم مهاجرت

اگرچه بازگشت لیبرال‌‌ها به قدرت، ثبات سیستم مهاجرت را حفظ می‌کند‌ اما مطمئنا اگر غیر از این بود نیز سیاست های مهاجرتی کانادا در بیشتر موارد تحت تأثیر قرار نمی‌گرفتند و تغییری نمی‌کردند.

در کمپین سال ۲۰۱۹ مشخص شد که هر دو حزب لیبرال و محافظه‌‌کار دارای نقاط مشترک و مشابه زیادی در مورد مهاجرت و سیاست‌های مهاجرتی هستند. هر دوی این حزب‌ها به دنبال توسعه اقتصادی کشور از طریق مهاجرت هستند.

Rate this post
مقالات مرتبط
Notifications Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes