چگونه پس از فارغ‌التحصیل شدن اقامت دائم کانادا بگیریم؟

کانادا سالها است که به عنوان یکی از ۱۰ مقصد آموزشی محبوب و پر طرفدار در میان دانشجویان خارجی شناخته شده است. این مسئله اصلا تعجب بر انگیز نیست زیرا تقریبا کسی را پیدا نمی‌کنید که دوست نداشته باشد سال‌های تحصیلی خود را در کشوری با فرهنگ‌های متنوع، با هزینه‌های تحصیل مقرون به صرفه و تحصیلات سطح بالا، سپری کند.

علاوه بر این، دانشجویان خارجی می‌توانند در کانادا از مزیتی منحصر به فرد بهره‌مند شوند: این مزیت چیزی نیست جز گزینه کار و مهاجرت بعد از فارغ التحصیلی. دانشجویان بین المللی می‌توانند تا سه سال بعد از فارغ التحصیلی برای دریافت مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی اقدام کنند.

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی برای دانشجویان خارجی در کانادا

شرایط دریافت مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی عبارتند از:

  • شما باید در یک برنامه تحصیلی با طول مدت حداقل ۸ ماه به صورت تمام وقت تحصیل کرده و فارغ‌التحصیل شده باشید.
  • برای دریافت مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی باید از یکی از موسسات آموزشی منتخب کانادا فارغ‌التحصیل شده باشید.
  • پس از دریافت تاییدیه تحصیلی (برای مثال ریز نمرات یا تاییدیه کتبی و رسمی)، ۹۰ روز زمان دارید تا درخواست مجوزکار پس از فارغ‌التحصیلی کنید. این تاییدیه نشان می‌دهد که شما در یکی از موسسات منتخب و مورد تایید، دوره تحصیلی خود را گذرانده‌اید.
  • یکی از شرط‌های مهم دریافت مجوز کار پس از فارغ‌ التحصیلی این است که حتما برنامه تحصیلی خود را تکمیل کرده و مدرک تحصیلی (مانند دیپلم، مدرک یا گواهینامه) دریافت کرده باشید.
  • هنگام درخواست مجوز کار پس از فارغ‌ التحصیلی باید مجوز تحصیلی شما هنوز اعتبار داشته باشد.

برنامه‌های مهاجرتی فدرال برای فارغ‌التحصیلان

یکی از برنامه‌های مهاجرتی سیستم اکسپرس انتری فدرال‌، رده تجربه کانادایی (CEC) است. این برنامه به نیروی کار موقتی که حداقل یک سال سابقه کار در کانادا دارند، این امکان را می‌دهد تا بتوانند درخواست اقامت دائم کنند. دانشجویان خارجی که مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی دریافت کرده‌اند می‌توانند از این فرصت استفاده کنند. برای شرکت در برنامه مهاجرتی رده تجره کانادایی، دانشجویان خارجی باید شرایط زیر را داشته باشند:

  • آنها باید قصد داشته باشند در خارج از استان کبک زندگی کنند.
  • حداقل به مدت ۱۲ ماه سابقه کار تمام وقت (یا معادل آن در کار پاره وقت) داشته باشند. آنها باید در سه سال اخیر در یکی از مشاغل ذکر شده در لیست دسته‌بندی مشاغل ملی در دسته مهارتی ۰،A، B کار کرده باشند.
  • دانشجویان باید از طریق کار قانونی در کانادا پس از فارغ‌التحصیلی تجربه کار خود را به دست آورده باشند.
  • توانایی و سطح لازم در چهار مهارت اصلی زبان داشته باشند.
  • سابقه کار دانشجویان خارجی باید حتما پس از فارغ‌التحصیلی باشد. کار در حین تحصیل، سابقه کار محسوب نمی‌شود.

برنامه‌های مهاجرتی استانی برای فارغ‌التحصیلان

دانشجویان خارجی که فارغ‌التحصیل شده‌اند، همچنین می‌توانند در برنامه‌های مهاجرتی استانی متعددی برای دریافت اقامت دائم کانادا، شرکت کنند. استان‌های آلبرتا، بریتیش کلمبیا، نیوفاندلند و لابرادور، انتاریو، جزیره پرنس ادوارد، کبک و ساسکاچوان دارای برنامه‌های ویژه‌ای برای فارغ‌التحصیلان استان‌های خود هستند. یکی از شرایط مهم شرکت در برنامه‌های مهاجرتی این استان‌ها این است که دانشجویان فارغ‌التحصیل خارجی باید حتما پیشنهاد کار دائمی از یک کارفرما داشته باشند تا بتوانند درخواست خود را برای برنامه انتخاب استانی ارائه کنند.

علاوه بر این، کسانی که در یکی از استان‌های کانادای آتلانتیک حداقل به مدت ۱۶ ماه قبل از تکمیل دوره تحصیلی، زندگی کرده باشند، شانس دریافت اقامت دائم دارند. این افراد همچنین می‌توانند تحت برنامه آزمایشی مهاجرت آتلانتیک، به یکی از استان‌های کانادای آتلانتیک (نیوبرانزویک، جزیره پرنس ادوارد، نوا اسکوشیا و نیوفانلند و لابرادور) مهاجرت کنند. این برنامه آزمایشی برنامه‌ای مبتنی بر کارفرما است. در این برنامه، کارفرمایان منتخب می‌توانند به نیروی کار خارجی متخصص یا دانشجویان خارجی که به تازگی فارغ‌التحصیل شده‌اند، پیشنهاد کار ارائه کنند.

Rate this post
مقالات مرتبط
Notifications Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes