۶ عامل تعیین کننده در ظرفیت پذیرش مهاجران در کانادا

تعیین سطح پذیرش مهاجران در کانادا تحت تاثیر ۶ عامل بسیار مهم است. برنامه سطح مهاجرت سال‌های ۲۰۲۰ الی ۲۰۲۲ نیاز به تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌های دقیق دارد. این تصمیم‌گیری مشخص می‌کند که کانادا در بازه زمانی خاصی چه تعداد مهاجر را می‌تواند بپذیرد و این سوال پیش می‌آید که آیا کانادا ظرفیت کافی برای ادغام مهاجران تازه ‌وارد در جامعه و اقتصاد خود را دارد یا خیر. تمام این مسائل بدون شک بسیار مهم هستند و می‌توانند اساس شکل گیری بیشتر تصمیمات باشند. اما مسئله مهم این است که چه فاکتورهایی در تعیین سطح مهاجرت اهمیت دارند. به طور کلی می‌توان به شش فاکتور مهم در این زمینه اشاره کرد:
  1. جمعیت شناسی و اقتصاد
  2. اهداف سیاسی کانادا
  3. شرایط جهانی
  4. ظرفیت ادغام کانادا
  5. ظرفیت بررسی شرایط متقاضیان
  6. سیاست‌ها

فاکتور جمعیت شناسی و اقتصاد

پذیرش مهاجران تازه‌وارد برای اقتصاد کانادا اهمیت بسیار زیادی دارد و این امر می‌تواند به خاطر وضعیت جمعیتی کانادا باشد. جمعیت کانادا روند رو به پیری دارد و نرخ تولد در این کشور بسیار پایین است. به این ترتیب، کانادا باید برای حفظ رشد اقتصادی، جمعیت و نیروی کار خود را افزایش دهد. کشورهای دیگر به دلیل داشتن جمعیت جوان‌تر و نرخ بالاتر تولد ممکن است نیازی به پذیرش مهاجران نداشته باشند. از طرفی کانادا، برای رسیدن به استانداردهای بالاتر زندگی به مهاجران نیاز دارد.

اهداف سیاسی

کانادا به سه دلیل مهم، مهاجر جدید می‌پذیرد:
  1. رشد اقتصادی
  2. افزایش خانواده
  3. و کمک به پناهندگان
از این رو، این سه عامل تاثیر زیادی بر سطح مهاجرت کانادا دارند و در حقیقت کانادا فاصله زیادی تا تحقق بخشیدن به این اهداف دارد. ۴۰ درصد مهاجرت کانادا مربوط به پذیرش پناهندگان و کلاس خانواده است.

وضعیت جهانی

این عامل که وابستگی زیادی به عامل قبلی دارد، مربوط به نحوه سازگاری کانادا با وضعیت جهانی است. کانادا در ارزیابی سیاست‌های اقتصادی خود باید مطمئن شود که آیا مهاجران تمایل دارند به این کشور مهاجرت کنند یا خیر. علاوه بر این، کانادا به عنوان عضوی از انجمن بین‌المللی باید برای اهداف انسان دوستانه نیز تلاش کند. به این ترتیب، این مسائل باعث می‌شوند، کانادا برنامه‌های کوتاه‌ مدتی را برای تنظیم سطح مهاجرت اجرا کند.

ظرفیت ادغام کانادا

دولت فدرال باید قبل از پذیرش مهاجران جدید، مطمئن شود که کانادا دارای شرایط و زیرساخت‌های اقتصادی مناسب برای ادغام مهاجران در بازار کار است. علاوه بر این، موارد دیگری که برای ادغام مهاجران بااهمیت است نیز باید در نظر گرفته شوند. این عوامل عبارتند از: حمایت از استقرار درست مهاجران (یادگیری زبان و آموزش‌های لازم برای شغل)، مسکن، خدمات درمانی و بهداشتی و سیستم حمل و نقل عمومی.

ظرفیت بررسی شرایط متقاضیان

با توجه به تقاضای زیاد برای مهاجرت به کانادا از سراسر جهان، دولت فدرال باید از ظرفیت پذیرش درخواست آگاه باشد. اگر کانادا پذیرای مهاجران زیادی باشد، ممکن است که ظرفیت کافی برای بررسی سریع درخواست مهاجران را نداشته باشد. کانادا در سال‌های اخیر توانسته است، ظرفیت بررسی درخواست‌ها را با راه‌اندازی سیستم مدیریتی اکسپرس انتری بهبود بخشد. با این حال، حجم درخواست‌هایی که از طریق فرم‌های کاغذی ارسال می‌شوند همچنان بالا است و بررسی این درخواست‌ها کندتر است و به منابع انسانی قابل توجهی نیاز دارد.

سیاست: مهمترین فاکتور در تعیین سطح مهاجرت

در آخر باید گفت که تعیین سطح مهاجرت یکی از تصمیمات سیاسی مهم دولت فدرال است. صرف نظر از توجیه اقتصادی یا افکار عمومی، دولت وقت کانادا باید سطح مهاجرت را بر اساس سیاست‌های خود در زمان انتخابات، تعیین کند. این به آن معنا است که در برخی موارد، حتی با وجود نیاز به جذب مهاجران بیشتر، دولت کانادا سطح پذیرش را پایین نگه می‌‌دارد. این مسئله را به وضوح می‌توان در استان کبک مشاهده کرد. استان کبک به مهاجران بیشتری نیاز دارد اما دولت وقت آن ترجیح می‌دهد سطح مهاجرت را همچنان پایین نگه دارد. به طور مشابه، دولت فدرال نیزمی‌تواند سطح مهاجرت را بالا ببرد و روند بررسی درخواست‌ها را کوتاه‌تر کند اما به دلیل عواقب احتمالی و واکنش عموم مردم ترجیح می‌دهد روند پذیرش مهاجران همچنان کند باقی بماند. به طور قطع، از میان تمام عوامل ذکر شده، عامل سیاست، تعیین کننده‌ترین فاکتور در سطح مهاجرت محسوب می‌شود.
Rate this post
مقالات مرتبط
Notifications Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes