اقامت دائم کانادا پس از تحصیل: قسمت اول

آیا می‌دانستید، دانشجویان فارغ‌التحصیل در کانادا یکی از گزینه‌های بسیار مناسب برای دریافت اقامت دائم این کشور هستند؟ یکی از روش‌های مهاجرتی برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های کانادا، اکسپرس انتری است.

اکسپرس انتری

سیستم اکسپرس انتری مهمترین و اصلی‌ترین سیستم مهاجرت اقتصادی در کانادا است. این سیستم در سال ۲۰۱۵ راه‌اندازی شد. در سال ۲۰۱۵، حدود ۲۶ درصد متقاضیانی که از طریق سیستم اکسپرس انتری اقامت دائم گرفتند، دانشجویان فارغ‌التحصیل خارجی بودند و این رقم در سال ۲۰۱۶ به ۳۵ درصد رسید و در سال‌های پس از آن نیز روند رو به رشدی داشت. سیستم اکسپرس انتری متقاضیان مهاجرت را تحت سه برنامه مهاجرت اقتصادی مدیریت می‌کند. این سه برنامه عبارتند از:
  • برنامه نیروی کار متخص فدرال
  • تجارت حرفه‌ای فدرال
  • رده تجربه کانادایی

روند کار درسیستم اکسپرس انتری

  • در سیستم اکسپرس انتری، متقاضیان بر اساس معیارهای مختلفی ارزیابی می‌شوند و تحت سیستم جامع رتبه‌بندی امتیاز کسب می‌کنند.
  • سیستم جامع رتبه‌بندی معیارهایی مانند سن، سطح تحصیلات، میزان تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسه و سابقه کار را برای اعطای امتیاز در نظر می‌گیرد.
  • متقاضیان پس از کسب امتیاز لازم وارد مجموعه انتظار می‌شوند.
  • متقاضیانی که بالاترین رتبه و امتیاز را دارند در فراخوان‌های منظم اکسپرس انتری دعوت‌نامه دریافت می‌کنند.
  • متقاضیان بعد از دریافت دعوت‌نامه ۶۰ روز زمان دارند تا درخواست خود را برای اقامت دائم ارسال کنند.
  • معمولا روند بررسی درخواست تا ۶ ماه زمان می‌برد.
از میان سه برنامه مهاجرت اقتصادی اکسپرس انتری، برنامه نیروی کار متخصص و رده تجربه کانادایی، گزینه‌های مناسبی برای دانشجویان خارجی هستند. در ادامه این دو برنامه را به صورت دقیق‌تر بررسی می‌کنیم.

رده تجربه کانادایی

دانشجویان در کانادا این امکان را دارند تا همزمان با تحصیل کار کنند. آنها همچنین می‌توانند پس از فارغ‌التحصیل شدن، مجوز کار فارغ‌التحصیلان بگیرند و تا سه سال نیز به صورت تمام وقت در کانادا مشغول به کار شوند. کار همزمان با تحصیل و پس از فارغ‌التحصیل شدن، فرصت خوبی برای کسب تجربه و سابقه کار است. از طرفی، برنامه رده تجربه کانادایی مناسب افرادی است که حداقل یک سال سابقه کار در کانادا دارند. دانشجویان در طول تحصیل و پس از فارغ‌التحصیل شدن توانسته‌اند سابقه کار خوبی به دست بیاورند و به این ترتیب می‌توانند گزینه خوبی برای دریافت اقامت دائم باشند.

برنامه نیروی متخصص فدرال

اگر در خارج از کانادا سابقه کار داشته باشید، این برنامه مناسب شماست. افرادی می‌تونند در این برنامه شرکت کنند که بتوانند امتیاز خوبی به ازای سن، مهارت در زبان، تحصیلات، سابقه کار و تجربه زندگی در کانادا به دست بیاورند. دانشجویان خارجی طی مدت تحصیل خود در کانادا به خوبی به زبان انگلیسی یا فرانسه مسلط می‌شوند و به زندگی در این کشور نیز عادت می‌کنند و به این ترتیب، می‌توانند در معیار مهارت در زبان و تجربه زندگی در کانادا، امتیاز خوبی به دست بیاورند و شانس بیشتری برای دریافت اقامت دائم داشته باشند.
Rate this post
مقالات مرتبط
Notifications Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes