انتخابات دولت فدرال تاثیری بر سیستم مهاجرت نخواهد داشت

در دور جدید انتخابات دولت فدرال که قرار است در ماه اکتبر برگزار شود، بر خلاف دوره‌های قبل، حزب لیبرال‌ها و محافظه‌کاران کانادا، تفاهم زیادی بر سر مهاجرت دارند.

حالا سوال اصلی اینجاست که انتخابات چه تاثیری بر وضعیت مهاجرت خواهد گذاشت.

یکی از راه‌های پاسخ دادن به این سؤال، ارزیابی روند مهاجرت دردوره‌های مختلف تاریخ کانادا است.

نظرسنجی افکار عمومی نشان می‌دهد که حزب  لیبرال‌ها و محافظه کاران بیشترین تاثیر را بر مهاجرت دارند. با توجه به سیاست‌های مهاجرتی به کار گرفته شده از اواخر دهه  تاکنون،‌ می‌توان اینطور استنباط کرد که پس از انتخابات دولت فدرال در ۲۱ اکتبر نیز مؤلفه‌های اصلی سیستم مهاجرت پایدار می‌ماند.

سطح مهاجرت

 

انتظار می رود میزان جذب مهاجران در کانادا  بدون تغییر بماند و انتخابات دولت فدرال تاثیر چندانی بر این مسئله نداشته باشد.

به طور متوسط بیش از ۳۰۰ هزار مهاجر در سال به کانادا مهاجرت می‌کنند.  از اواخر دهه ۱۹۸۰ به بعد، حزب محافظه‌کاران و لیبرال‌ها تصمیم گرفتند سالانه میزان مهاجرت را به بیش از ۲۰۰ هزار مهاجر برسانند.

بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۵، میزان مهاجرت به ۲۶۰ هزار نفر در سال و پس از آن به میزان کنونی رسید.

ترکیب مهاجران

 

یکی از مهمترین مسائلی که دو حزب بر سر آن اختلاف دارند، مربوط به ترکیب مهاجران مختلف است. در دولت محافظه کار قبلی، حدود ۶۳ درصد  مهاجران کانادا تحت کلاس اقتصادی و ۲۷ درصد خانواده و ۱۰ درصد از طریق پناهندگی به کانادا مهاجرت کردند.

پس از روی کار آمدن حزب لیبرال در سال ۲۰۱۵، لیبرال‌ها با تاکید بیشتر بر کلاس پناهندگان حجم مهاجرت کلاس اقتصادی را تا ۵۸ درصدکاهش دادند. آنها در مقابل میزان پذیرش کلاس پناهندگان را به ۱۵ درصد افزایش دادند اما تغییری در میزان پذیرش کلاس خانواده ایجاد نشد.

طبق برنامه‌های مهاجرتی ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱، لیبرال‌ها در تلاش هستند تا حداقل دو سال آینده این ترکیب را حفظ کنند.

حزب محافظه‌کاران قصد دارند در صورت برنده شدن در دور جدید انتخابات دولت فدرال در اکتبر ۲۰۱۹، حجم مهاجران اقتصادی را به بیش از ۶۰ درصد افزایش دهند.

بودجه خدمات اجتماعی

 

هر دو حزب در ۲۰ سال گذشته، تلاش  کردند تا بودجه مربوط به مهاجران تازه‌وارد را افزایش دهند.

این بودجه به افراد تازه وارد کمک می‌کند تا راحت‌تر با اقتصاد و جامعه کانادا با ارائه خدماتی مانند آموزش زبان انگلیسی و فرانسوی و اشتغال خو بگیرند.

هر دو حزب هنوز هم مایل هستند که این بودجه را افزایش دهند.

ثابت ماندن وضعیت مهاجرت پس از  انتخابات دولت فدرال

 

شکی نیست که لیبرال‌ها و محافظه کاران در مورد موضوعات مهم مهاجرتی مانند سیاست شهروندی و نحوه رسیدگی به مطالبات پناهندگی اتفاق نظر ندارند. با این وجود در بیشتر موارد، آنها تقریباً دیدگاه مشترکی نسبت به دیگر عوامل مهاجرتی دارند.

این امر موجب می شود كه سیستم مهاجرت كانادا همانند  دهه‌های اخیر به کار خود  ادامه دهد و پیش بینی می‌شود که در نهایت انتخابات جدید تاثیر چندانی بر روند مهاجرت به کانادا نداشته باشد.

Rate this post
مقالات مرتبط
Notifications Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes