همه چیز درباره زبان انگلیسی برای مهاجرت به کانادا

همه چیز درباره زبان انگلیسی برای مهاجرت به کانادا
هر ساله در کانادا سرمایه زیادی به اسکان و حمایت از مهاجران اختصاص پیدا می‌کند و همین امر نشان‌دهنده توجه ویژه این کشور به برابری اقتصادی و اجتماعی در کانادا است. یکی از خدمات ارزشمندی که این کشور برای مهاجران در نظر گرفته، کمک به پیدا کردن شغل و بالا بردن سطح مهارت زبان انگلیسی یا فرانسه، یا هر دو است. یکی از مواردی که بر پذیرش درخواست مهاجرت به کانادا تاثیر غیرقابل انکاری می‌گذارد، یاد‌گیری زبان انگلیسی یا فرانسوی است. البته بسته به اینکه قصد‌ مهاجرت به کدام یک از استان‌های کانادا را دارید، زبان مورد نیاز هم متفاوت خواهد بود. برای مثال زبان رسمی و مورد نیاز کبک فرانسوی است و برای مهاجرت به بقیه استان‌ها زبان انگلیسی مورد نیاز است.

زبان انگلیسی چه نقشی در مهاجرت به کانادا دارد؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا اجازه دهید دو مفهوم «سیستم جامع رتبه بندی (CRS)» و «اکسپرس انتری» را با هم مرور کنیم. سیستم جامع رتبه بندی: این سیستم که به آن CRS (Comprehensive Ranking Score) هم می‌گویند، معیار‌های متعددی را بر اساس فاکتور‌های سرمایه انسانی در نظر می‌گیرد و بر اساس این معیارها به متقاضیان امتیاز می‌دهد. فاکتورهای سرمایه انسانی مواردی مانند سن، سطح تحصیلات، سابقه کار تخصصی و سطح مهارت در زبان انگلیسی و فرانسوی هستند. سیستم اکسپرس انتری: اکسپرس انتری یک سیستم آنلاین است که مشخص می‌کند هر شخص با شرایطی که دارد، می‌تواند به کدام‌ یک از برنامه‌های مهاجرتی فدرال وارد شود. متقاضیان مهاجرت به کانادا در سیستم اکسپرس انتری، بر اساس معیار‌های سیستم جامع رتبه‌بندی (CRS) امتیاز دریافت می‌کنند و رتبه‌بندی می‌شوند. پس باز هم تاکید می‌کنیم که اکسپرس انتری را با برنامه‌های مهاجرتی اشتباه نگیرید. در واقع اکسپرس انتری سیستمی است که مانند دروازه ورود به برنامه‌های مهاجرتی عمل می‌کند. بنابراین، با توجه به دو تعریف بالا، متقاضیان مهاجرت به کانادا باید پروفایل اکسپرس انتری خودشان را ایجاد کنند و مشخصات فردی، از جمله سطح مهارت زبان را در آن وارد کنند تا بر اساس معیارهای سیستم جامع رتبه‌بندی امتیاز دریافت کنند. واضح است که هر چه سطح زبان انگلیسی (یا فرانسوی) شما بالاتر باشد، امتیاز بهتری در این سیستم دریافت خواهید کرد و شانس بالاتری برای مهاجرت به کانادا خواهید داشت.

آزمون‌ها و مدارک معتبر زبان انگلیسی برای مهاجرت

حالا که از اهمیت زبان انگلیسی برای مهاجرت به کانادا آگاه شدید، باید بدانید کدام یک از آزمون‌ها و مدارک زبان برای مهاجرت به کانادا معتبر هستند. آیلتس (IELTS): یکی از مدارک معتبر زبان انگلیسی برای شرکت در برنامه‌های مهاجرتی کانادا آیلتس یا International English Language Testing System به معنی سیستم بین‌المللی آزمون زبان انگلیسی است. آزمون آیلتس به دو صورت آکادمیک و جنرال برگزار می‌شود. این‌که شما مدرک آیلتس جنرال یا آکادمیک بگیرید به برنامه‌ مهاجرتی بستگی دارد که در آن شرکت می‌کنید. برای مثال برای مهاجرت به عنوان یک پرستار، باید مدرک آیلتس آکادمیک را ارائه دهید، و برای گرفتن ویزای دانشجویی، آیلتس جنرال مورد قبول است. سلپیپ (CELPIP): یکی دیگر از مدارک معتبر زبان انگلیسی سلپیپ یا Canadian English Language Proficiency Index Program به معنی برنامه شاخص کانادایی مهارت زبان انگلیسی است. این آزمون، همانطور که از نامش پیداست یک برنامه کانادایی است، ولی اعتبار بین‌المللی دارد. در حال حاضر آزمون سلپیپ در کشورهای کانادا، امارات متحده عربی، ایالات متحده آمریکا، چین، فیلیپین و هند برگزار می‌شود. آزمون‌های آیلتس و سلپیپ در چهار مهارت خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن برگزار می‌شوند.

اعتبار مدارک زبان انگلیسی

هر مدرک زبان تا ۲ سال اعتبار دارد. برای مثال، اگر پرونده یک متقاضی در اکسپرس انتری وارد شده باشد و بعد از دو سال هنوز دعوت‌نامه‌ای دریافت نکرده باشد، و مدرک زبان او مربوط به دو سال قبل باشد، امتیاز زبان او در پرونده‌اش بی‌اثر می‌شود. متقاضی و یا وکیل او در چنین مواقعی یک پیام از طرف سازمان مهاجرت کانادا دریافت می‌کنند، مبنی بر این که متقاضی دیگر واجد شرایط نیست و پروفایل او منقضی شده است. بنابراین، باید حواستان به تاریخ انقضای مدرک زبان باشد. بهتر است قبل از تاریخ انقضای مدرک زبان، حتما دوباره در آزمون زبان مورد نظر شرکت کنید و اطلاعات جدید مدرک زبان را در پروفایل خود وارد کنید. روی مدارک زبان دو تاریخ درج می‌شود. یکی تاریخ شرکت در آزمون، و یکی تاریخ اعلام نمرات. تاریخی که برای ما اهمیت دارد، تاریخ شرکت در آزمون است. در واقع، دو سال بعد از تاریخ شرکت در آزمون زبان، مدرک شما اعتبارش را از دست می‌دهد. البته برای محکم کاری بهتر است در پروفایل اکسپرس انتری هر دو تاریخ را ذکر کنید.
اگر تاریخ انقضای مدرک زبان متقاضی نزدیک باشد و دعوت‌نامه را دریافت کند چه باید کرد؟
در چنین مواقعی دو حالت وجود دارد: حالت اول: تاریخ انقضای زبان متقاضی نزدیک است، متقاضی دعوت‌نامه را دریافت کرده است و تمام مدارک او برای ارسال درخواست مهاجرت آماده است. در این حالت اگر قبل از تاریخ انقضای مدرک زبان درخواست ارسال شود، دیگر نیازی به تمدید مدرک زبان نخواهد بود. حالت دوم: تاریخ انقضای زبان متقاضی نزدیک است، متقاضی دعوت‌نامه را دریافت کرده است و مدارک او برای ارسال درخواست مهاجرت آماده نیست. بعد از دریافت دعوت‌نامه معمولا ۹۰ روز فرصت خواهید داشت تا درخواست مهاجرت به کانادا را ارسال کنید. اگر اعتبار مدرک زبان متقاضی طی این نود روز و قبل از آماده شدن تمام مدارک برای ارسال درخواست مهاجرت به پایان می‌رسد، متقاضی باید فورا برای تمدید اعتبار مدرک زبانش اقدام کند و آزمون دهد. در چنین شرایطی اگر خوش‌شانس باشید، نمرات زبان به موقع به دستتان خواهد رسید و می‌توانید از آن‌ها برای ارسال درخواست استفاده کنید. برای جلوگیری از پیش‌آمدن حالت دوم، بهتر است همیشه تاریخ انقضای مدرک زبانتان را چک کنید. بهتر است ۶ ماه قبل از منقضی شدن اعتبار مدرک زبان، آن را تمدید کنید.

شماره ثبت یا شماره آزمون زبان متقاضی مهاجرت به کانادا

یکی از مواردی که باید در پروفایل اکسپرس انتری وارد شود شماره ثبت یا شماره آزمون متقاضی است. در مدرک آیلتس، این شماره را می‌توانید در گوشه پایین و راست برگه پیدا کنید. این شماره با عبارتreport form number مشخص شده است. این شماره شامل یک سری عدد و حروف اول نام و نام خانوادگی متقاضی است. در مورد مدرک سلپیپ هم باید شماره ثبت (Registration number) را وارد کنید، سپس ۳ بار کلید اسپیس را بزنید و بعد شماره پین (pin number) را وارد کنید.
در مدارک مختلف زبان ممکن است مهارت‌های چهارگانه به صورت‌‌های مختلفی بیان شوند. اشکال مختلفی که در مدارک معتبر زبان با آن‌ها رو‌به‌رو خواهید شد به این صورت هستند:
 • مهارت خواندن (Reading): written comprehension، reading comprehension
 • مهارت نوشتن (Writing): Written expression،
 • مهارت گوش دادن (Listening): oral comprehension، comprehension،
 • مهارت صحبت کردن (Speaking): reading expression، oral expression،

نکات تکمیلی در مورد آزمون زبان انگلیسی برای شرکت در سیستم اکسپرس انتری

 1. نمرات مدرک زبان شما باید به سیستم CLB برگردانده شوند. برای مثال نمره ۶ آیلتس در خواندن در سیستم  CLB همان ۶ محاسبه نمی‌شود. برای برگرداندن نمرات آیلتس به  CLB می‌توانید از ابزار IELTS/CLB calculator استفاده کنید. مثلا اگر شغل شما در دسته NOC0 یا NOCA قرار بگیرد، به نمره CLB7 نیاز دارید، که همان نمره ۶ در تمام مهارت‌های آیلتس است.
 2. داشتن نمره ۹ در سیستم CLB بسیار ایده‌ال است. متقاضیانی با این شرایط شانس بسیار بالایی برای پذیرش خواهند داشت. برای گرفتن چنین نمره‌ای متقاضی کافی است نمره ۸ را در گوش دادن و ۷ را در بقیه مهارت‌ها کسب کنند.
 3. توجه داشته باشید که مشخصات متقاضی بر روی مدرک زبانش باید کاملا مطابق با مشخصات پاسپورتش باشد. نام، نام خانوادگی، نام والدین، سال تولد و مشخصاتی از این قبیل در مدرک زبان باید عینا مشابه مشخصات پاسپورت متقاضی باشد. زیرا برای شرکت در آزمون‌های بین‌المللی زبان، متقاضی باید با پاسپورت خود در جلسه آزمون حاضر شود. در دبی کافی است کارت اقامت متقاضی ارائه شود تا بتواند در آزمون شرکت کند.
 4. همه متقاضیان ویزای کانادا باید در آزمون‌های مربوط به زبان فرانسوی و یا انگلیسی شرکت کنند و امتیاز آن را در پرونده خود ثبت کنند. فرقی نمی‌کند زبان مادری آن‌ها انگلیسی یا فرانسوی باشد.
 5. متقاضیان نمی‌توانند نمرات آزمون‌های مختلف را با هم ترکیب کنند. برای مثال، اگر نمره آیلتس شما در نوشتن و خواندن ۸ و در صحبت‌کردن و گوش کردن ۵ باشد، و‌لی در تافل نمره خوبی در صحبت کردن و گوش کردن گرفته باشید، نمی‌توانید نمرات خوب تافل را جایگزین نمرات بد آیلتس کنید. شما تنها می‌‌توانید از نمرات یکی از این دو مدرک استفاده کنید.
 6. هر متقاضی می‌تواند چندیدن بار آزمون زبان بدهد. برای مثال اگر در زمان ثبت پروفایل اکسپرس انتری نمرات زبان شما رضایت بخش نباشد، می‌توانید دوباره آزمون بدهید و نمرات جدید را وارد پروفایل کنید. ولی توجه داشته باشید که اگر نمرات جدید شما از نمرات قبلی بهتر نبود، آن‌ها را وارد نکنید. این کار از نظر اخلاقی و قانونی مشکلی ندارد و هیچ الزامی برای ارائه آخرین مدرک زبان شما وجود ندارد.
 7. تقریبا بیشتر اطلاعاتی که در پروفایل اکسپرس انتری متقاضی وارد می‌شود نیازی به ارائه مستندات ندارند؛ برای مثال اطلاعاتی در مورد خانواده، ملیت، زبان، تحصیلات، تجربه کاری و همسر یا نامزد. ولی ارائه مدرک معتبر زبان و ارزیابی مدرک تحصیلی اجباری است و باید نمرات و اعداد عینا وارد پروفایل شود.
 8. داشتن CLB 9 می‌تواند شانس دریافت دعوت‌نامه را بسیار افزایش دهد. برای مثال، فردی با مدرک تحصیلی کارشناسی و یک سال سابقه کار کانادایی، اگر CLB 9 داشته باشد، می‌تواند ۲۵ امتیاز از ۳۰ امتیاز را دریافت کند. متقاضی با سابقه کاری غیر کانادای، اگر CLB 9 داشته باشد هم، همچنان در وضعیت بهتری نسبت به دیگر متقاضیان قرار دارد. به همین دلیل متقاضیانی که سابقه کار کانادایی ندارند، بهتر است در زبان امتیاز CLB 9 کسب کنند.
 9. برای گرفتن امتیاز زبان، متقاضی باید حداقل CLB 7 را در تمام مهارت‌های زبانی کسب کند. نمره پایین‌تر از این، هیچ امتیازی برای متقاضی نخواهد داشت. اگر متقاضی مدرک آیلتس داشته باشد، و زبان فرانسوی نیز بلد باشد، امتیاز بیشتری به او تعلق می‌گیرد.
 10. اگر بتوانید برای یکی از زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی نمره CLB 9 و برای زبان دیگر  CLB 7 بگیرید، امتیاز خوبی دریافت خواهید کرد. ولی گاهی حداکثر توان متقاضی در زبان، نمره CLB 7 است و نمی‌تواند خودش را به CLB 9 برساند. در این صورت شاید بهتر باشد متقاضی برای تحصیل یا کار به کانادا بیاید و در طی تحصیل و یا کار، زبان خودش را تقویت کند.
 
5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مرتبط
Notifications Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes