همه چیز درباره بیومتریک برای سفر به کانادا

همه چیز درباره بیومتریک برای سفر به کانادا
بیومتریک (Biometric)، علمی است که در آن با استفاده از ابزار بسیار دقیق می‌توان مشخصات فیزیولوژیک افراد را بررسی و تجزیه و تحلیل کرد. نام دیگر این مشخصات، هویت فرد است. در دنیای امروز تشخیص هویت افراد مساله بسیار مهمی است که به صورت‌های مختلف همانند چهره‌نگاری، اندازه‌گیری عنبیه، آزمایش دی‌.ان.‌ای، اثر انگشت و … انجام می‌شود.در میان تمامی راهکارهای تشخیص هویت، اثر انگشت به دلیل پایداری و از بین نرفتن در بازه زمانی طولانی، بیشترین اهمیت را داراست. یکی از مواردی که تشخیص هویت بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد، اقدام برای گرفتن ویزاهای مختلف مانند ویزای شینگن و ویزای کانادا، برای مهاجرت است.

بیومتریک چیست؟

بیومتریک به عکس دیجیتال صورت و انگشت نگاری دیجیتال تمامی انگشت‌های دست گفته می‌شود. پس از انجام بیومتریک در مراکز مسئول، اطلاعات بیومتریک فرد در سیستم اداره مهاجرت کانادا ثبت می‌شود و در مرحله درخواست ویزا و همچنین در هنگام ورود به کانادا از متقاضی گرفته می‌شود. افسر ویزا با استفاده از اطلاعات بیومتریک می‌تواند تمام سوابق و پیشینه فرد را بررسی کند. این اطلاعات همچنین نقض هرگونه قوانین مهاجرتی را از سوی متقاضی نمایش می‌دهد. در برخی موارد، از بیومتریک برای بررسی وضعیت سوء پیشینه نیز استفاده می‌شود. 

چرا جمع آوری اطلاعات بیومتریک مهم است؟

بیش از 70 کشور در دنیا از اطلاعات بیومتریک برای برنامه‌های مهاجرت خود استفاده می‌کنند. اما سوال اینجاست؛ چرا بیومتریک برای این کشورها به این میزان اهمیت دارد؟برای پاسخ به این سوال باید گفت، جمع‌آوری اطلاعات بیومتریک به دولت‌ها کمک می‌کند تا به طور مؤثرتری هویت افراد را ثبت و پرونده متقاضیان مهاجرت را بررسی کنند. استفاده از این اطلاعات باعث شناسائی و جلوگیری از ورود افرادی که به دلایلی مانند سلامت، ایمنی و … امنیت ساکنان کشورها را به خطر می‌اندازند، می‌شود و به همین دلیل اهمیت دارد.

اهمیت اطلاعات بیومتریک در خاک کانادا

اما در خصوص مهاجرت به کشور کانادا باید گفت، اثر انگشت افراد توسط پلیس سلطنتی در پایگاه اطلاعات ملی نگهداری و با سوابق کیفری و مهاجرتی متقاضیان در آنجا مقایسه می‌شود.در صورتی که فردی با همان هویت یا هویت دیگری قبلاً اقدام به ورود به خاک کشور کانادا را کرده و نیز دارای سابقه کیفری در این کشور بوده یا اخراج شده است، با استفاده از این اطلاعات شناسایی شده و از ورود او به خاک کانادا جلوگیری به عمل می‌آید.در 8 فرودگاه اصلی کانادا، تأیید اثر انگشت مسافرین به صورت اتوماتیک و توسط دستگاه‌های مخصوص این امر انجام می‌شود. در سایر فرودگاه‌ها و مرزهای زمینی، مأمورین خدمات مرزی، بازرسی ثانویه‌ای در کنار ثبت اثر انگشت انجام می‌دهند.تمام متقاضیان ویزای توریستی، ویزای کاری یا تحصیلی، متقاضیان اقامت دائمی و یا پناهندگان باید بیومتریک خود را ارائه دهند. افراد تبعه کانادا، متقاضیان شهروندی کانادا، افراد با اقامت دائم فعلی، کودکان زیر 14 سال، متقاضیان بالای 79 سال، رؤسای دولت‌ها و کشورها، وزرای دولت و دیپلمات‌های کشورهای دیگر و سازمان ملل که برای کارهای رسمی به کانادا می‌آیند، مسافرانی که ویزای آمریکا دارند و به ‌صورت ترانزیت از کانادا عبور می‌کنند، متقاضیان پناهندگی یا اشخاص تحت حمایتی که قبلاً بیومتریک خود را انجام داده اند و در حال حاضر درخواست اجازه تحصیل و یا کار دارند، متقاضیان اقامت موقت که قبلاً بیومتریک خود را برای درخواست اقامت دائم خود که ارزیابی آن هنوز ادامه دارد، ارائه داده‌اند، نیازی به انگشت نگاری یا بیومتریک ندارند. 

فرایند بررسی اطلاعات بیوتکنولوژیک

مدت زمان لازم برای انگشت نگاری حدودا 5 دقیقه است. مسئول ویزا یک عکس از فرد متقاضی می‌گیرد و از وی می‌خواهد که انگشتان خودت را روی یک صفحه شیشه‌ای قرار دهد. برای انجام بیومتریک نیاز به وقت قبلی نیست. برای انجام امور انگشت‌نگاری می‌توانید از ساعت 8.30 صبح تا 15.30 و در روزهای غیر تعطیل اقدام کنید. همچنین می‌توانید به صورت آنلاین درخواست بیومتریک داده و رسید درخواست ویزا را به همراه اصل پاسپورت به همراه داشته باشند.هزینه بیومتریک برای فرد متقاضی 85 دلار کانادایی است. در صورتی که افراد یک خانواده به صورت همزمان درخواست خود را اعلام کنند حداکثر هزینه‌ای که پرداخت خواهند کرد 170 دلار کانادایی است. همچنین گروه‌های 3 نفره یا بیشتر از هنرمندان و کارمندان آنها که تقاضای همزمان برای اجازه کار دارند حداکثر 255 دلار کانادایی پرداخت خواهند کرد.متقاضیات ویزای توریستی، تحصیلی و کاری از هر 10 سال یکبار باید مشخصات بیومتریک خود را در سیستم کانادا ثبت کنند. اگر این افراد پس از مدتی تقاضای اقامت دائم بدهند، بدون در نظر گرفتن اینکه اطلاعات بیومتریک آن‌ها قبلا در سیستم ثبت شده است، مجددا باید مشخصات بیومتریک خود را در سیستم کانادا ثبت کنند.

مراکز جمع آوری اطلاعات بیومتریک

در ۸ فرودگاه اصلی کانادا، کیوسک بازرسی اولیه وجود دارد که بیومتریک را تایید می‌کنند. علاوه بر این، مراکز جمع‌آوری بیومتریک متعددی در کشورهای مختلف وجود دارد. این مراکز با نام مرکز درخواست ویزا (VAC) شناخته می‌شوند و مجاز هستند اطلاعات بیومتریک متقاضیان ورود به کانادا را دریافت کنند. در حال حاضر ۱۶۰ مرکز درخواست ویزا در ۱۰۸ کشور در سراسر جهان وجود دارد. مدت اعتبار اطلاعات بیومتریک وقتی برای اولین بار بیومتریک می‌دهید، اطلاعات بیومتریک شما تا ۱۰ سال معتبر است. با این وجود استثنائاتی نیز در این زمینه وجود دارند. برای مثال، حتی اگر در ۱۰ سال اخیر بیومتریک خود را ارائه داده باشید و  بخواهید درخواست اقامت دائم کنید، باید مجددا به مراکز درخواست ویزای کانادا مراجعه کرده و بیومتریک جدید ارائه کنید.

چه کسانی به بیومتریک نیاز ندارند؟

افرادی که برای سفر به کانادا نیازی به ارائه بیومتریک ندارند، عبارت‌اند از:
  • شهروندان کانادا
  • مقیمان دائم کانادا
  • افرادی که اهل کشورهای معاف از ویزا هستند
  • کودکان زیر ۱۴ سال و افراد بالای ۷۹ سال
  • وزرا و دیپلمات‌هایی که برای امور رسمی وارد کانادا می‌شوند
  • دارندگان ویزای آمریکا که می خواهند از کانادا برای ورود به کشور دیگری عبور کنند.
  • پناهندگانی که قبلا اطلاعات بیومتریک خود را ارائه داده‌اند و در حال حاضر درخواست ویزای کار یا تحصیل کرده‌اند.
  • متقاضیان ویزای اقامت موقت کانادا که قبلا به خاطر درخواست خود اطلاعات بیومتریک ارائه داده‌اند.
5/5 - (2 امتیاز)
مقالات مرتبط
Notifications Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes