وضعیت مهاجرت کانادای آتلانیک روند مثبتی در پیش رو دارد

استان‌های کانادای آتلانتیک ، یعنی، نیوفاند لند و لابرادور، جزیره پرنس ادوارد، نوا اسکوشیا و نیوبرانزویک، در طی ۲۰ سال اخیر، شاهد ۴ برابر افزایش حجم مهاجرت بودند.

بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶، کانادای آتلانتیک، دچار رشد ضعیف جمعیت بود. این موضوع تا حدودی به مشکل کمبود حجم مهاجرت در منطقه مربوط می‌شد. رشد جمعیت برای ارتقاء رشد اقتصادی و حفظ سطح رفاه زندگی در کانادای آتلانتیک امری ضروری و مهم است. با شناخت این مشکل، چهار استان آتلانتیک، یعنی نیوفاندلند و لابرادور، جزیره پرنس ادوارد، نوا اسکوشیا و نیوبرانزویک، تلاش‌های چشمگیری برای استقبال از مهاجران و حفظ مهاجرت در منطقه کردند. این تلاش‌ها در حال حاضر به ثمر رسیده است، زیرا این منطقه اخیراً به لطف مهاجرت، شاهد رشد بالایی از جمعیت بوده است.

وضعیت رشد جمعیت کانادای آتلانتیک

کانادای آتلانتیک، ۶.۵ درصد از جمعیت کانادا را تشکیل می دهد. در اوایل دهه ۲۰۰۰، این منطقه تنها قادر به جذب یک درصد از کل مهاجران کانادا بود اما خوشبختانه توانسته است سهم خود از مهاجران را به ۵ درصد تا سال ۲۰۱۹ افزایش دهد.

کانادای آتلانتیک در حال حاضر در سال پذیرای ۱۴۰۰۰ مهاجر است و این رقم در دو دهه پیش ۳۰۰۰ نفر در سال بود. این رشد در حقیقت قابل توجه است اما هنوز هم باید ادامه داشته باشد. به استثنای جزیره پرنس ادوارد، سه استان آتلانتیک دیگر هنوز هم با مشکل کمبود جمعیت مواجه هستند.

AIP و PNP دو عامل اصلی در رشد مهاجرت

درست مانند ساسکاچوان و منیتوبا، کانادای آتلانتیک نیز به برنامه انتخاب استانی (PNP) برای افزایش سطح مهاجرت، متکی است. PNP برنامه‌ای است که از سال ۱۹۹۹ راه‌اندازی شد و به استان‌های کوچک‌تر کمک کرد تا از طریق مهاجرت، به رشد جمعیت خود کمک کنند. نیوبرانزویک اولین استان در منطقه آتلانتیک بود که از برنامه PNP استفاده کرد و کمی بعد در همان سال نیوفاند لند و لابرادور از آن پیروی کرد. جزیره پرنس ادوارد و نوا اسکوشیا به ترتیب در در سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۳ به این برنامه پیوستند.

در سال ۲۰۱۷، برنامه آزمایشی مهاجرت آتلانتیک (AIP) معرفی شد تا به عنوان ابزاری اضافی به جذب مهاجران کلاس اقتصادی منطقه کمک کند. از آن زمان تا کنون، ۴۲۰۰ مهاجر از طریق این برنامه به آتلانتیک جذب شده‌اند.

نیوفاندلند و لابرادور نیز از سال ۲۰۱۸ به بعد از طریق برنامه AIP به مهاجران پیوستند. AIP و PNP اکنون دو برنامه اصلی در جذب مهاجران به منطقه کانادای آتلانیک محسوب می‌شوند. این موضوع نشان می‌دهد که برنامه‌های مهاجرتی چه نقش مهمی در حمایت از اهداف افزایش جمعیت این منطقه ایفا می‌کنند.

تاثیر AIP بر وضعیت مهاجرت جزیره پرنس ادوارد

در سال های اخیر، ۹۰ درصد از کل مهاجران جزیره پرنس ادوارد به خاطر PNP به این منطقه جذب شده‌اند. میزان جذب مهاجران از طریق PNP در این جزیره در سال ۲۰۱۸ کاهش پیدا کرد و هنوز هم به سطح قبلی خود در سال ۲۰۱۹ نرسیده است.

این کمبود تا حدودی توسط برنامه مهاجرتی AIP جبران شده است. این برنامه آزمایشی در ۹ ماه اول سال ۲۰۱۹ موجب جذب ۲۳۵ نفر به این منطقه شد. به طور کلی، جزیره پرنس ادوارد که کوچکترین استان کانادا محسوب می‌شود، دارای بالاترین نرخ رشد جمعیت از طریق مهاجرت بوده است.

وضعیت مهاجرت در استان نوا اسکوشیا

میزان جذب مهاجران به استان نوا اسکوشیا در کانادای آتلانتیک از طریق برنامه AIP در حال افزایش است، به طوری که این استان در ۹ ماه اول سال ۲۰۱۹ توانست تقریباً از ۱۰۰۰ مهاجر از طریق این برنامه استقبال کند. این میزان در ۹ ماهه اول سال ۲۰۱۸ حدودا ۳۷۵ نفر بود.

به لطف برنامه‌های مهاجرتی AIP و PNP، استان نوا اسکوشیا در سال‌های اخیر توانسته است به رکورد جدیدی در جذب مهاجران دست پیدا کند. استان نوا اسکوشیا در سال ۲۰۱۸ توانست ۵۰۰۰ مهاجر را به این منطقه جذب کند. این رقم در سال ۲۰۱۸ به ۶۰۰۰ نفر رسید و از شروع سال ۲۰۱۹ تا کنون بیش از ۶۰۰۰ مهاجر وارد استان نوا اسکوشیا شدند. به نظر می‌رسد که این رقم تا پایان سال ۲۰۱۹، افزایش پیدا خواهد کرد.

وضعیت مهاجرت در استان نیوبرانزویک در سال ۲۰۱۹

در حال حاضر استان نیوبرانزویک در کانادای آتلانتیک، یکی از مقاصد اصلی جذب مهاجران از طریق برنامه AIP محسوب می‌شود. در حدود ۱۲۰۰ مهاجر از طریق این برنامه در سال ۲۰۱۹ وارد این استان شده‌اند. AIP همچنین نقش مهمی در افزایش حجم مهاجرت در این استان داشته است. در سال ۲۰۱۸، حدود ۴۶۰۰ مهاجر به نیوبرانزویک جذب شدند و حالا در سال ۲۰۱۹، این رقم به بیش از ۵۰۰۰ مهاجر خواهد رسید.

رشد جمعیت کانادای آتلانتیک در سال‌های آینده چگونه خواهد بود؟

تمام اطلاعات و آماری که در بالا ارائه شد، نشانگر تحولی بزرگ در وضعیت مهاجرت کانادای آتلانتیک از طریق برنامه‌های مهاجرتی AIP و PNP است. برای رفع مشکل کمبود جمعیت، این استان همچنان باید تلاش‌های خود را ادامه و جذب مهاجران را به سالانه ۲۰ هزار نفر افزایش دهد. یکی دیگر از فاکتورهای موفقیت حفظ مهاجران در این منطقه است. در حالی که نرخ حفظ مهاجران کانادای آتلانتیک نسبت به کل کشور بسیار پایین است، شواهد اخیر افزایش نرخ حفظ جمعیت را نشان می‌دهد.

حفظ جمعیت در این منطقه برای رشد مثبت جمعیت و دستیابی به اهداف اقتصادی، بسیار با اهمیت است. جذب و حفظ مهاجران بیشتر به معنای جذب شهروندان کانادایی بیشتر و افزایش سرمایه‌گذاری در بخش‌های دولتی و خصوص است. به طور قطع می‌توان انتظار داشت که وضعیت منطقه آتلانتیک با ارائه فرضت‌های شغلی به مهاجران از طریق برنامه‌های AIP و PNP رو به پیشرفت و بهبود خواهد بود.

Rate this post
مقالات مرتبط
Notifications Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes