عواقب مدارک ساختگی برای مهاجرت به کانادا

عواقب مدارک ساختگی برای مهاجرت به کانادا
سالانه بسیاری از مردم قصد دارند با مهاجرت به کانادا زندگی بهتری را برای خود و خانواده‌شان بسازند. شرایط و ویژگی‌های خاص پذیرش سبب شده که درخواست افراد، کمی با مشکل روبرو شود یا بخواهند از راه‌های غیرقانونی مختلف، فرایند اقامت دائم خود را سریع‌تر کنند. این افراد با ارائه مدارک ساختگی برای مهاجرت قصد فریب دولت کانادا را دارند؛ اما این کار نتایج بدی برای آنها در پی خواهد داشت. دروغ گفتن، یا ارسال اطلاعات با اسناد جعلی به اداره مهاجرت کانادا (IRCC) جرم است. این کار تقلب و ارائه نادرست مدارک محسوب می‌شود. کلاهبرداری انواع مختلفی دارد و در زمینه‌های گوناگون انجام می‌شود. مهمترین آنها می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

عواقب مدارک ساختگی برای مهاجرت به کانادا

گذرنامه و اسناد سفر جعلی

گذرنامه مهمترین سند برای شناسایی هویت مهاجران است. در صورت جعل این سند، متقاضی نه تنها یک سند رسمی را جعل کرده، بلکه به صورت غیر قانونی از کشور خود خارج شده است. هر کدام از این موارد مجازات‌های جداگانه‌ای دارند که شامل حبس یا جریمه نقدی خواهند بود.

کلاهبرداری در گرفتن ویزا و اقامت دائم

مجازات‌ ارتکاب کلاهبرداری در گرفتن ویزا و اقامت دائم شامل حبس احتمالی یا جریمه‌های سنگین است. کلاهبرداری در ویزا از راه های مختلفی اتفاق می‌افتد، از جمله در مواردی که فرد:
 1. وانمود می‌کند که برای گرفتن ویزا در کانادا زندگی می‌کند.
 2. از اسناد تابعیت شخص دیگری استفاده می‌کند تا خود را به جای او جا بزند.
 3. تمام اطلاعات مربوط به درخواست برای تابعیت را ارائه نمی‌دهد.
 4. آگاهانه از اسناد تابعیت با اطلاعات نادرست استفاده می‌کند.
 5. بدون داشتن مدارک مهاجرت یا غیرقانونی در کانادا زندگی می‌کند.
 6. بیش از زمان مجاز درج شده در ویزای آنها در کانادا مانده است.
 7. با ویزای دانشجویی، بیشتر از زمان مجاز در کانادا کار می‌کند.
 8. مدارک آموزشی و مقالات کارآموزی یا تجاری جعلی
بررسی تقلب و جعل اینگونه اسناد بسیار آسان و سریع است. زیرا مدارک تحصیلی و کارآموزی معمولا دارای کد پیگیری، بارکد، رمز تصدیق، تلفن و ایمیل هستند که به راحتی می‌توان صحت آنها را پیگیری کرد. بعضی مواقع نیز مدارک برای تایید صحت به سازمان وس (WES) ارسال می‌شوند. این سازمان مسئول ارزیابی مدارک تحصیلی متقاضیان کشورهای دیگر است.

گواهی‌های تولد، ازدواج، طلاق، جدایی یا مرگ جعلی

تقلب در ازدواج زمانی اتفاق می‌افتد که حامیان مالی و متقاضیان مهاجرت برای کمک به مهاجرت افراد دیگر به کانادا وارد یک ازدواج یا رابطه مشترک حقوقی می‌شوند و ‌آنها را همسر خود معرفی می‌کنند. بعضی از مهاجران نیز، ازدواج با یک کانادایی را شرط گرفتن اقامت دائم خود می‌دانند. اما این می‌تواند یک تقلب و سوء استفاده باشد. افسران اداره مهاجرت کانادا می‌توانند از طریق بررسی سند، بازدید از خانه‌های مردم و مصاحبه با آنها ازدواج تقلبی را شناسایی کنند. اگر یک شهروند کانادایی یا مقیم دائم به عنوان حامی مالی اقدام به تقلب در ازدواج کند، مجرم شناخته می‌شود.

گواهی عدم سوء پیشینه جعلی

در صورت ارتکاب جرم و داشتن سوء پیشینه، کانادا از ورود متقاضی به این کشور جلوگیری می‌کند. برای اثبات این امر باید مهاجران گواهی عدم سوء پیشینه بگیرند. جعل این مدرک موجب رد پذیرش و منع ورود آنها به کانادا می‌شود.

دروغ گفتن در درخواست یا مصاحبه با افسر اداره مهاجرت کانادا

هیچ دروغ و تغییر واقعیتی نمی‌تواند مسیر مهاجرت شما را سریع‌تر یا مزایای مهاجرت را افزایش دهد. بلکه افشای آن می‌تواند نتایج جبران‌ناپذیری در پی داشته باشد. راستی و درستی همیشه بهترین نتایج را خواهد داشت. در صورت ارسال اسناد یا اطلاعات جعلی، درخواست شما رد خواهد شد. اما این پایان ماجرا نیست. کانادا همچنین ممکن است:
 • ورود شما به کانادا را حداقل به مدت ۵ سال ممنوع کند.
 • اسم شما در اداره مهاجرت کانادا همیشه به عنوان کلاهبردار ثبت خواهد شد.
 • اگر اقامت دائم یا شهروند کانادا باشید، این امتیاز از شما سلب خواهد شد.
 • شما مجرم شناخته خواهید شد.
 • از کانادا اخراج می‌شوید.
مراکز زیر در کانادا مسئول بررسی صحت و درستی مدارک مهاجران هستند:
 • آژانس خدمات مرزی کانادا (CBSA)
 • پلیس سواره نظام سلطنتی کانادا (RCMP)
 • پلیس بین الملل
 • دفاتري كه اسناد هويت را صادر مي‌كنند.
در حال حاضر کانادا با همکاری دو سازمان آژانس خدمات مرزی و پلیس سواره نظام سلطنتی، روش بیومتریک را ارائه می‌دهد. به عبارت دیگر، این کشور برای تایید هویت شخصی از داده‌هایی مانند اثر انگشت استفاده می‌کند. در این روش، پنهان کردن هویت اصلی متقاضیان دشوارتر خواهد بود و میزان تقلب را کاهش خواهد داد.

گزارش کلاهبرداری و مدارک ساختگی برای مهاجرت

برای گزارش کلاهبرداری مدارک ساختگی برای مهاجرت، اگر داخل کانادا هستید، می‌توانید با شماره ۹۰۶۰-۵۰۲-۸۸۸-۱ آژانس خدمات مرزی کانادا (CBSA) تماس بگیرید و یا به [email protected] ایمیل بزنید تا موارد زیر را اطلاع دهید:
 • فعالیت مشکوک
 • ازدواج جعلی
 • ارائه اطلاعات نادرست توسط شخص دیگر در مورد درخواست مهاجرت
 • متقاضی تحت تعقیبی که در حال مهاجرت است.
 • شخصی که وانمود کرده که در کانادا زندگی می‌کند تا اقامت دائم بگیرد.
 • کسی که اطلاعات مربوط به پرونده خود را پنهان كرده است.
تمام مکالمات شما و این سازمان خصوصی است و هویت شما هرگز افشا نخواهد شد. اگر در خارج از کانادا هستید، با نزدیکترین دفتر ویزای کانادا تماس بگیرید، یا به [email protected] ایمیل ارسال کنید.
5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مرتبط
Notifications Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes