برنامه تجربه بین‌المللی فرصت جدیدی برای علاقمندان به زندگی در کانادا

تجربه بین‌المللی کانادا (International Experience Canada (IEC)) برنامه‌ای است که به بزرگسالان این امکان را می‌دهد تا بتوانند به طور موقت در کانادا کار و زندگی کنند. این برنامه قرار بود در تاریخ نهم ماه دسامبر سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی شود اما به دلیل وجود مشکلات فنی با تاخیر مواجه شد. این برنامه به افرادی که مایل هستند به کانادا مهاجرت کنند اجازه می‌دهد تا زندگی در این کشور را تجربه کنند. به این ترتیب، این تجربه می‌تواند به عنوان اولین قدم برای دریافت اقامت دائم کانادا، محسوب شود. برنامه تجربه بین‌المللی کانادا دارای سه دسته‌بندی مختلف است:
 • تعطیلات کاری
 • متخصصان جوان
 • همکاری خارجی
بزرگسالان بین ۱۸ تا ۳۵ سالی که اهل یکی از ۳۶ کشور واجد شرایط باشند، می‌توانند برای این برنامه پروفایل ایجاد کنند و در صورت داشتن شرایط لازم، با توجه به دسته‌بندی منتخب، وارد مجموعه متقاضیان کشور خود، ‌می‌شوند.

دسته‌بندی‌های برنامه تجربه بین‌المللی کانادا

تعطیلات کاری

دولت کانادا برای متقاضیانی که در این دسته‌بندی پذیرفته شوند، مجوز کار بدون محدودیت صادر می‌کند. این مجوز کار منعطف مناسب افرادی است که:
 • پیشنهاد شغلی ندارند
 • می‌خواهند برای بیش از یک کارفرما کار کنند
 • قصد دارند در بیش از یک مکان کار کنند
 • قصد دارند برای سفر خود پول بیشتری به دست بیاورند
مجوز کار بدون محدودیت به متقاضیان اجازه می‌دهد تا بتوانند در بیشتر مشاغل در کانادا آزادانه کار کنند. با این حال، افرادی که در بخش بهداشت و سلامت یا با افراد آسیب پذیر کار می‌کنند باید توسط یکی از پزشکان مورد تایید اداره مهاجرت، مورد آزمایش‌های پزشکی لازم قرار بگیرند.

متخصصان جوان

دسته‌بندی متخصصان جوان در برنامه تجربه بین‌المللی کانادا مناسب کسانی است که:
 • دارای پیشنهاد شغلی هستند که به بهبود تخصص آنها کمک می‌کند؛
 • قصد دارند در کل اقامت خود در کانادا برای یک کارفرما در یک محل کار کنند.
در این دسته، متقاضیان نمی‌توانند به صورت خود اشتغالی کار کنند و افراد باید در ازای کار خود حقوق دریافت کنند. متقاضیانی که در این دسته‌بندی قبول شوند، مجوز کار مختص به یک کارفرما دریافت می‌کنند؛ یعنی آنها تنها می‌توانند در طول مدت اعتبار مجوز کار خود تنها برای کارفرمایی کار کنند که در مجوز آنها مشخص شده است. کارفرمای آنها نیز باید تمام شرایط مشخص شده توسط دولت استانی را داشته باشد. علاوه بر این شغلی که متقاضیان قصد فعالیت در آن را دارند باید در دسته‌بندی ملی مشاغل در دسته مهارتی ۰،A یا B باشد. در موارد خاص، دسته مهارتی C نیز وجود داشته باشد اما متقاضیان برای فعالیت در این دسته مهارتی باید دارای دیپلم، مدرک یا گواهی معتبر آموزش عالی باشند. تمام مدارک نیز باید به زبان انگلیسی یا فرانسه برای اداره مهاجرت کانادا، ارسال شوند.

همکاری بین‌المللی (کارآموزی) 

دانشجویانی که به دنبال کسب سابقه کار در کانادا هستند نیز می‌توانند در این دسته بندی شرکت کنند اما باید دارای شرایط زیر باشند:
 • در یکی از موسسات آموزش عالی ثبت‌نام کرده باشند؛
 • دارای پیشنهاد شغلی یا پیشنهاد کارآموزی در کانادا باشند؛
 • به این سابقه کار برای تکیل دوره تحصیلی خود نیاز داشته باشند؛
 • در طول اقامت خود برای یک کارفرما در یک محل کار کنند.
دولت کانادا همچنین برای متقاضیان این دسته‌بندی، مجوز کار مختص به یک کارفرما را صادر می‌کند. بنابراین، متقاضیانی که درخواست آنها مورد تایید قرار بگیرد باید در طول مدت اعتبار مجوز کار خود، برای کارفرمای مشخص شده در مجوزشان، کار کنند. دوره کارآموزی باید به رشته تحصیلی متقاضیان مرتبط باشد. کارفرمایان نیز باید برای پرداخت دستمزد، از قوانین بازار کار مربوط به استان خود تبعیت کنند. اقامت در کانادا پس از اتمام برنامه تجربه بین‌المللی کانادا شما می‌توانید از طریق برنامه تجربه بین‌المللی کانادا، اقامت دائم این کشور را بگیرید. این برنامه مناسب افرادی است که حداقل یک سال سابقه کار در کانادا دارند. متقاضیان شرکت در برنامه تجربه بین‌المللی کانادا ممکن است بتوانند در کلاس نیروی کار متخصص فدرال یا کلاس تجارت حرفه‌ای فدرال نیز شرکت کنند. همه این برنامه‌های مهاجرتی از طریق سیستم اکسپرس انتری کانادا مدیریت می‌شوند. سیستم اکسپرس انتری به شکلی است که در آن پروفایل متقاضیان مهاجرت به کانادا بر اساس فاکتورهای سرمایه انسانی مانند سن، سطح تحصیلات، سابقه کار و مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسه، رتبه‌بندی می‌شوند. متقاضیان بر اساس این معیارهای از طریق سیستم جامع رتبه‌بندی امتیاز دریافت می‌کنند و در صورت داشتن شرایط لازم وارد مجموعه اکسپرس انتری می‌شوند. متقاضیانی که بالاترین رتبه و امتیاز را داشته باشند، از طریق فراخوان‌های منظم، دعوت‌نامه دریافت می‌کنند. تجربه‌ای که متقاضیان می‌توانند در طول مدت برنامه تجربه بین‌المللی کانادا به دست آورند به افزایش امتیاز آنها در سیستم اکسپرس انتری، کمک قابل توجهی می‌کند و شانس آنها را برای دریافت دعوت به اقدام برای ارائه درخواست اقامت دائم کانادا، افزایش می‌دهد.  
Rate this post
مقالات مرتبط
Notifications Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes