از تحصیل در کانادا تا اقامت دائم

کانادا با بیش از ۵۰۰ هزار دانشجو یکی از مقاصد تحصیلی محبوب در سراسر جهان است. تحصیل در کانادا نه تنها یک تجربه منحصر به فرد است بلکه به دانشجویان خارجی این امکان را می‌دهد تا بتوانند از مزایای کار همزمان با تحصیل و اقامت دائم کانادا نیز بهره‌مند شوند. در واقع ویزای تحصیلی کانادا برگ برنده‌ای برای مهاجرت به کانادا است. به طور کلی، ما مهاجرت تحصیلی به کانادا را در سه گام خلاصه می‌کنیم:
 • تحصیل در کانادا
 • کار در کانادا پس از تحصیل
 • اقامت دائم کانادا پس از فارغ‌التحصیل شدن

از تحصیل در کانادا تا اقامت دائم

تحصیل در کانادا

بسیاری از دانشجویان خارجی ویزای تحصیلی کانادا را به ویزای کشورهای دیگر ترجیح می‌دهند زیرا در این کشور از مزایایی بهره‌مند هستند که در کشورهای دیگر از آن بی‌نصیب‌اند. مهمترین مزایای ویزای دانشجویی کانادا عبارتند از:
 • کار همزمان با تحصیل: دانشجویان خارجی می‌توانند در کانادا تا ۲۰ ساعت در هفته در طول ترم و تا ۴۰ ساعت در هفته در طول تعطیلات کار کنند.
 • شهریه پایین: شهریه و دیگر هزینه‌‌های تحصیل برای دانشجویان در کانادا نسبت به کشورهای دیگر پایین‌تر است.
 • تحصیل در دانشگاه‌های معتبر: دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا رتبه‌ علمی بالایی دارند و مدرک آنها اعتبار جهانی دارد.
 • دریافت مجوز کار فارغ‌التحصیلان: دانشجویان می‌توانند پس از فارغ‌التحصیل شدن مجوز کار بگیرند و برای دریافت اقامت دائم سابقه کار لازم را کسب کنند.
نکته همسر یا شریک زندگی دانشجو می‌تواند او را طول تحصیل در کانادا همراهی کند. علاوه بر این همسر یا شریک زندگی دانشجو می‌تواند با دریافت مجوز کار بدون محدودیت، به صورت تمام وقت مشغول به کار شود. دانشجویان خارجی می‌توانند فرزندانشان را با خود به کانادا بیاورند، و فرزندان آنها می‌توانند در مدارس دولتی کانادا بدون نیاز به مجوز، تحصیل کنند.

انتخاب دانشگاه و رشته برای مهاجرت تحصیلی

بیش از ۱۵۰۰ مرکز آموزشی معتبر در کانادا برای دانشجویان خارجی وجود دارد و شما به آسانی می‌توانید به همه آنها دسترسی داشته باشید. سه شهر مونترال، ونکوور و تورنتو از برترین شهرهای دانشجوپذیر دنیا هستند و بهترین دانشگاه‌های دنیا نیز در این سه شهر قرار دارند. مراکز آموزش عالی کانادا به دو دسته دانشگاه‌ها و کالج‌ها تقسیم می‌شوند.
 • کالج
کالج موسسه آموزشی است که همانند دانشگاه زیر نظر آموزش عالی عمل می‌کند. کالج‌ها معمولا مدرک ۴ ساله کارشناسی یا ۲ ساله کاردانی ارائه می‌دهند و دارای تنوع رشته‌های آموزشی کمتری به نسبت دانشگاه هستند. این مراکز آموزشی بیشتر بر روی تربیت نیروی ماهر و حرفه‌ای برای بازار کار تمرکز دارند.
 • دانشگاه‌
دانشگاه‌ها معمولا در تمام مقاطع تحصیلی (کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) به دانشجویان مدرک تحصیلی می‌دهند. دانشگاه‌ها در کانادا به صورت خودگران عمل می‌کنند و هر کدام دارای قوانین مخصوصی برای پذیرش دانشجویان هستند. تنوع رشته‌ها در دانشگاه‌ها زیاد است. موسسات آموزشی منتخب کانادا اگر دوره تحصیلی شما در کانادا بیشتر از ۶ ماه باشد باید مجوز تحصیلی بگیرید. متقاضیان تحصیل در کانادا باید از یکی از موسسات آموزشی منتخب کانادا، نامه پذیرش داشته باشند. موسسات آموزشی منتخب،‌ موسساتی هستند که مورد تایید دولت منطقه‌ای یا استانی قرارگرفته‌اند و اجازه پذیرش دانشجویان خارجی را دارند. دریافت نامه پذیرش از مرکز آموزشی منتخب قدم بعدی، دریافت نامه پذیرش از مرکز آموزشی مورد نظر است. بدون دریافت این مدرک، نمی‌توانید ویزای تحصیلی کانادا بگیرید. نامه پذیرش یک تأییدیه رسمی است که در آن اطلاعات مربوط به دانشجو، رشته تحصیلی و مرکز آموزشی او ارائه شده‌ است. در این نامه جزئیات دیگری مانند مدت زمان دوره تحصیلی، شهریه و بورسیه یا کمک‌های مالی، و شرایط مربوط به پذیرش دانشجو نیز وجود دارد.

کار همزمان با تحصیل در کانادا

یکی از مزایای ویزای تحصیلی کانادا امکان کار دانشجویی است. در بسیاری از کشورها، دانشجویان خارجی اجازه کار در حین تحصیل را ندارند یا تنها اجازه دارند که در بعضی از زمینه‌های مشخص کار کنند. اما این مسئله در مورد کانادا صدق نمی‌کند و شما می‌توانید در حین تحصیل، درآمد داشته باشید و خیالتان بابت مخارج تحصیلتان راحت باشد. میانگین حقوق کار دانشجویی در کانادا حدود ۳۸ هزار دلار در سال و ۱۹ دلار در ساعت است. همچنین کمترین میزان حقوق برای دانشجویان ۲۵ هزار دلار در سال و بیشترین حقوق حدود ۶۴ هزار دلار در سال است. میانگین درآمد کار دانشجویی در استان‌ها و قلمروهای مختلف کانادا به این صورت است: به طور کلی کار دانشجویی در کانادا به دو دسته تقسیم می‌شود:
 • کار دانشجویی در محیط دانشگاه
 • کار دانشجویی در خارج از محیط دانشگاه

 کار دانشجویی در محیط دانشگاه

اگر دانشجوی تمام وقت هستید و ویزای تحصیلی کانادا دارید، یکی از گزینه‌هایی که می‌توانید به آن فکر کنید، کار کردن در محیط دانشگاه خودتان است. شما ممکن است بتوانید بدون نیاز به مجوز کار در محوطه مرکز آموزشی، همزمان با تحصیل در کانادا کار کنید. برای این کار باید واجد شرایط زیر باشید:
 • به صورت تمام وقت در یکی از موسسات آموزشی منتخب مشغول به تحصیل باشید
 • ویزای دانشجویی معتبر داشته باشید
 • شماره بیمه اجتماعی (SIN) داشته باشید
منظور از محیط دانشگاه در کانادا چیست؟ منظور از محیط دانشگاه، تمامی ساختمان‌ها و فضاهایی است که زیر نظر دانشگاه شما فعالیت می‌کنند. اگر مرکز آموزشی شما دارای بیش از یک محوطه باشد، شما تنها می‌توانید در قسمتی از شهر که جزئی از دانشگاه شما است، کار کنید. کار کردن به عنوان دستیار آموزشی و انجام کار تحقیقاتی جزء استثنائات محسوب می‌شود. در چنین شرایطی، شما می‌توانید در کتابخانه، بیمارستان یا مراکز تحقیقاتی کار کنید که خارج از محوطه دانشگاه شما قرار دارند.

کار دانشجویی خارج از محیط دانشگاه

متقاضیان تحصیل در کانادا می‌توانند با داشتن شرایط زیر خارج از محیط دانشگاه کار کنند.
 • داشتن مجوز تحصیلی معتبر
 • تحصیل به صورت تمام وقت در یکی از موسسات آموزشی منتخب (DLI)
 • تحصیل در یک برنامه تحصیلی حداقل ۶ ماهه، که از طریق آن بتوانید یک مدرک، دیپلم یا گواهی‌نامه معتبر دریافت کنید
 • داشتن شماره بیمه اجتماعی (SIN)
چه کسانی نمی توانند بدون مجوز کار خارج از محیط دانشگاه کار کنند؟ برخی از دانشجویان تمام وقت موسسات آموزشی منتخب (DLI) بنا به دلایلی نمی‌توانند بدون مجوز کار خارج از محیط دانشگاه کار کنند؛ این دلایل عبارتند از:
 • رشته تحصیلی آنها انگلیسی یا فرانسه به عنوان زبان دوم (ESL/FSL) است
 • واحد‌های فوق برنامه یا واحدهای پیش‌نیاز برنامه تحصیلی دارند
 • دانشجوی میهمان یا جایگزین هستند که قرار نیست از مرکز آموزشی مسئول در کانادا مدرکی دریافت کند.
 ساعات کاری دانشجویانی که شرایط کار دانشجویی را داشته باشند می‌توانند تا حداکثر ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. به علاوه دانشجویان می‌توانند در مدت تعطیلات به صورت تمام وقت و حداکثر تا ۴۰ ساعت کار کنند.

شماره بیمه اجتماعی (SIN) چیست؟

شماره بیمه اجتماعی یا سین نامبر (Social Insurance Number)، یک شماره ۹ رقمی است که به هر فرد اختصاص داده می‌شود. برای تحصیل در کانادا دانشجویان باید شماره بیمه اجتماعی (SIN) داشته باشند تا بتوانند کار کنند و از مزایا و برنامه‌های خدماتی دولت بهره‌مند شوند.

کار در کانادا پس از تحصیل

دولت کانادا فرصتی فوق‌العاده در اختیار دانشجویان خارجی قرار داده است تا بتوانند پس از اتمام تحصیل خود از آن بهره‌مند شوند. دانشجویان خارجی که در مؤسسات آموزشی منتخب کانادا تحصیل کرده‌اند می‌توانند پس از پایان دوره تحصیلی خود، برای دریافت مجوز کار فارغ‌التحصیلان (PGWP) اقدام کنند.

چه کسانی می‌توانند مجوز کار فارغ‌التحصیلان را دریافت کنند؟

دانشجویان برای دریافت این مجوز باید:
 • از یکی از موسسات آموزشی منتخب (DLI) کانادا فارغ التحصیل شده باشند.
 • یک دوره حداقل ۸ ماهه تحصیلی را به صورت تمام وقت، تکمیل کرده باشند.
 • تاییدیه پایان تحصیل یا مدرک دیپلم یا گواهی تحصیلی‌شان را دریافت کرده باشند.
 • ویزای تحصیلی آنها هنگام درخواست مجوز کار، هنوز اعتبار داشته باشد.
 • ظرف ۱۸۰ روز پس از دریافت تاییدیه کتبی (به عنوان مثال ریز نمرات یا نامه رسمی) از موسسه آموزشی خود، درخواست خود را برای دریافت این مجوز ارائه دهند.
نکته در صورتی که دانشجویی قبلا این مجوز را دریافت کرده باشد، نمی‌تواند دوباره مجوز کار فارغ‌التحصیلان را دریافت کند. همچنین، اگر دانشجویان از بورسیه تحصیلی استفاده کرده باشند یا تحصیل خود را به صورت غیرحضوری در کانادا تکمیل کنند، نمی‌توانند این نوع مجوز کار را دریافت کنند. البته فارغ‌التحصیل شدن از این موسسات به معنای این نیست که دانشجو شرایط لازم برای دریافت مجوز کار فارغ‌التحصیلان را دارد.

دانشجویان کدام مراکز آموزشی، مجاز به دریافت مجوز کار فارغ‌التحصیلان هستند؟

دانشجویان خارجی کانادا که متقاضی دریافت مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی هستند، باید ثابت كنند كه دوره یا دوره‌های تحصیلی خود را در یکی از موسسات آموزشی منتخب در کانادا، تکمیل کرده‌اند. این مراکز آموزشی عبارتند از:
 • موسسات آموزش عالی دولتی مانند کالج‌ها، دانشکده‌های فنی و حرفه‌ای، دانشگاه‌ها یا CEGEP (در کبک)
 • موسسات آموزش عالی غیر دولتی که قوانینی مشابه موسسات آموزشی دولتی دارند
 • مراکز آموزش عالی و متوسطه در کبک که دوره تحصیلی آنها حداقل ۹۰۰ ساعت یا بیشتر است
 • موسسات آموزشی خصوصی کانادایی که به دانشجویان مدرک تحصیلی کاردانی‌، کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا ارائه می‌کنند
 • فارغ‌التحصیلان مؤسسات فنی و حرفه‌ای کبک با DVS یا AVS برای دریافت این مجوز باید واجد شرایط ویژه دیگری نیز باشند.

شرایط درخواست مجوز کار فارغ‌التحصیلان پس از تحصیل در کانادا

 • متقاضیان می‌توانند برای دریافت مجوز کار فارغ‌التحصیلان، درخواست خود را از داخل یا خارج از کانادا، ارائه کنند.
 • متقاضیان حتما باید قبل از پایان اعتبار ویزای تحصیلی کانادا درخواست خود را ارسال کنند.
 • دانشجویان خارجی که قبل از پایان اعتبار مجوز تحصیلی‌شان، ویزای توریستی دریافت کرده‌اند و منتظر دریافت تاییدیه تحصیلی یا مدرک تحصیلی خود هستند نیز ممکن است شرایط لازم برای درخواست این نوع مجوز کار را داشته باشند.
 • متقاضیانی که اعتبار مجوز تحصیلی‌شان به پایان رسیده است نیز باید کانادا را ترک یا ویزای توریستی دریافت کنند و درخواست خود را از خارج کانادا ارائه کنند.

مدت اعتبار مجوز کار فارغ‌التحصیلان

مدت اعتبار مجوز کار فارغ‌التحصیلان معمولا به طول دوره تحصیل در کانادا بستگی دارد و از ۸ ماه تا ۳ سال متغیر است. علاوه بر این، اعتبار این مجوز کار هرگز بیشتر از تاریخ اعتبار پاسپورت نیست. با این حال اگر اعتبار پاسپورت زودتر از اعتبار مجوز کار به پایان برسد، متقاضی می‌تواند همزمان با تمدید پاسپورت، مجوز کارخود را نیز تمدید کند. این تنها موردی است که دولت کانادا تمدید مجوز کار را قبول می‌کند. هر متقاضی تنها یک بار در تمام طول عمر خود می‌تواند مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی دریافت کند. آیا دارندگان مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی به گزارش اثرگذاری بر بازار کار نیاز دارند؟ یکی از مزایای مجوز کار فارغ‌ التحصیلان این است که صاحبان این مجوز به گزارش اثرگذاری بر بازار کار (LMIA) نیاز ندارند. به عبارت دیگر، این مجوز کار بدون محدودیت است و به فارغ التحصیلان اجازه می‌دهد تا به صورت تمام وقت، پاره وقت و خود اشتغالی کار کنند. آیا متقاضیان می‌توانند قبل از مشخص شدن وضعیت مجوز کارشان‌ در کانادا کار کنند؟ متقاضیان ممکن است بتوانند تا زمان مشخص شدن وضعیت مجوز کارشان و قبل از پایان اعتبار ویزای تحصیلی خود، با داشتن شرایط زیر به صورت تمام وقت در کانادا کار کنند:
 • برنامه تحصیلی خود را تکمیل کرده باشند
 • تمام شرایط لازم برای کار خارج از محوطه دانشگاه را داشته باشند
 • تعداد ساعات کارشان نباید از ساعات‌های مجاز برای کار دانشجویان بیشتر باشد.

اقامت دائم کانادا پس از فارغ‌التحصیل شدن

از نظر دولت کانادا، دانشجویان فارغ‌التحصیل بهترین گزینه برای دریافت اقامت دائم هستند؛ زیرا آنها در طی تحصیل در کانادا با جامعه آشنا شده‌اند و به زندگی در این کشور عادت کرده‌اند. آنها این کشور را می‌شناسند و حداقل یکی از زبان‌ها فرانسه یا انگلیسی را به خوبی صحبت می‌کنند. از سوی دیگر دانشجویان فارغ‌التحصیل توانسته‌اند سابقه کار به دست ‌بیاورند و این امر در مهاجرت به کانادا بسیار باارزش است. دانشجویان فارغ‌التحصیل می‌توانند تحت سیستم‌های مهاجرت اقتصادی مختلفی اقامت دائم کانادا را دریافت کنند:

سیستم اکسپرس انتری

اکسپرس انتری روشی برای انتخاب افراد واجد شرایط در برنامه‌های مهاجرتی است. این سیستم یک درگاه رایج برای مهاجرت تحصیلی به کانادا است و متقاضیان را تحت سه برنامه مدیریت می‌کند:
 • رده تجربه کانادایی
 • کلاس نیروی کار متخصص فدرال
 • کلاس تجارت حرفه‌ای فدرال
در سیستم اکسپرس انتری، متقاضیان بر اساس معیارهای متعددی ارزیابی می‌شوند و در سیستم جامع رتبه‌بندی امتیاز دریافت می‌کنند. مهمترین معیارهای امتیازدهی در این سیستم عبارتند از:
 • سن
 • سطح تحصیلات
 • سطح مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسه
 • داشتن سابقه کار
متقاضیان پس از به دست آوردن حداقل امتیاز لازم وارد مجموعه انتظار می‌شوند و در فراخوان‌های متعدد اکسپرس انتری دعوت‌نامه دریافت می‌کنند. یکی از معیارهای مهم دریافت امتیاز در این سیستم، داشتن سابقه کار در کانادا است که دانشجویان خارجی می‌توانند از طریق تحصیل در کانادا این سابقه را به دست بیاورند.

برنامه‌های انتخاب استانی

استان‌های کانادا می‌توانند از طریق برنامه انتخاب استانی افراد را برای اقامت دائم انتخاب کنند. دانشجویان فارغ‌التحصیل خارجی، امکان شرکت در این برنامه‌‌‌ها را دارند؛ زیرا متقاضیان تحصیل کرده در کانادا دارای سطح مهارت بالایی در زبان هستند و تجربه زندگی در کانادا را دارند. بیشتر استان‌ها و قلمروهای کانادا دارای جریان‌های مهاجرتی مرتبط با سیستم اکسپرس انتری فدرال هستند. در حال حاضر ۱۱ استان و قلمروی کانادا از طریق برنامه مهاجرت استانی مخصوص خود مهاجر می‌پذیرند. این استان‌ها عبارتند از:
 • استان آلبرتا
 • استان انتاریو
 • استان ساسکاچوان
 • استان منیتوبا
 • استان بریتیش کلمبیا
 • استان نیوبرانزویک
 • جزیره پرنس ادوارد
 • استان نیوفاندلند و لابرادور
 • استان نوا اسکوشیا
 • قلمروی شمال غربی
 • قلمروی یوکان

 حداقل هزینه‌های زندگی دانشجویی در کانادا

تحصیل در کانادا نوعی سرمایه‌گذاری برای آینده محسوب می‌شود زیرا می‌توانید به تحصیلات برتر، تجربه زندگی چند فرهنگی و مدرک معتبر جهانی دست پیدا کنید. ولی مثل هر فرصتی، تحصیل کردن در کانادا نیز با چالش‌هایی همراه است. یکی از چالش‌های مهم دانشجویان خارجی هزینه زندگی در کانادا است. تمکن مالی اداره مهاجرت از متقاضیان تحصیل در کانادا می‌خواهد تا مدارکی را ارائه کنند که نشان دهد آنها توانایی پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور را دارند. به طور معمول دانشگاهی که از آن پذیرش می‌گیرید، تخمینی از هزینه‌های زندگی و شهریه را به شما ارائه می‌کند و افسر اداره مهاجرت وضعیت مالی شما را بر اساس این تخمین بررسی می‌کند. در صورتی که دانشگاه شما این هزینه‌ها را ارائه نکند، شما باید مدارکی به افسر اداره مهاجرت نشان دهید که ثابت کند می‌توانید خود و همراهان‌تان را در طی دوره تحصیل در کانادا از نظر مالی تامین کنید. به طور معمول شما باید برای مدت ۱۲ ماه، حداقل ۱۰ هزار دلار به ازای خودتان و ۴ هزار دلار به ازای همسرتان و ۳ هزار دلار به ازای هر فرزند داشته باشید. فراموش نکنید این‌ها تنها هزینه‌های مربوط به محل اقامت، خورد و خوراک، بیمه، حمل و نقل و پوشاک هستند و هزینه‌های شهریه و تحصیل در این مبالغ گنجانده نشده است. پوشش بیمه درمانی دریافت بیمه درمانی برای دانشجویان خارجی در کانادا بسیار ضروری است، زیرا هزینه‌های خدمات درمانی در این کشور بسیار بالا است. شرایط دریافت بیمه درمانی در استان‌های مختلف متفاوت است و هر استان برنامه ویژه‌ای برای آن دارد. داشتن بیمه درمانی در برخی از دانشگاه‌ها اجباری است و دانشجو باید ظرف یک هفته پس از ورود به کانادا، بیمه خود را دریافت کند. هزینه‌های زندگی بر اساس محل زندگی همانند هر جای دیگری در جهان، هزینه زندگی در مراکز شهرها بالاتر از حاشیه شهرها است. بسیاری از دانشجویان ترجیح می‌دهند از گزینه خوابگاه یا خانه دانشجویی داخل محوطه دانشگاه استفاده کنند. مطمئنا زندگی داخل محوطه دانشگاه، کم‌هزینه‌ترین گزینه نیست اما مزایای زیادی به همراه دارد که یکی از این مزایا دسترسی راحت‌تر به دانشگاه و کاهش هزینه‌های حمل و نقل است. هزینه‌های زندگی در شهرهای تورنتو و ونکوور نسبت به شهرهای دیگر به مراتب بالاتر است.

تخمین هزینه‌های ماهانه و سالانه یک دانشجو در کانادا

هزینه‌هاماهانهسالانه
شهریه۸۰۰۰ دلار
هزینه‌های تحصیل۴۰۰ دلار
بیمه درمانی۷۰ دلار۸۵۰ دلار
جزوه‌های درسی۶۰۰ دلار
هزینه اجاره در داخل محوطه دانشگاه۶۰۰ دلار۷۲۰۰ دلار
حداقل هزینه تلفن همراه۳۰ دلار۳۶۰ دلار
هزینه‌های حمل و نقل عمومی۴۰ دلار۴۸۰ دلار
هزینه خورد و خوراک۳۰۰ دلار۳۶۰۰ دلار
هزینه پوشاک و تفریحات۸۰ دلار۳۶۰ دلار
هزینه بیمه اتوموبیل۱۵۰۰ دلار
بنزین۲۰۰ دلار۲۴۰۰ دلار
جمع هزینه‌ها۱۳۲۰ دلار۲۶۳۴۰ دلار
سخن آخر کانادا یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی در جهان است که فرصت‌ها و تجربیات متنوعی را در اختیار متقاضیان تحصیل در کانادا قرار می‌دهد. فرقی نمی‌کند هدف شما تنها تحصیل باشد یا مهاجرت به کانادا و گرفتن اقامت دائم این کشور؛ ویزای تحصیلی کانادا شما را به هر دو هدف خواهد رساند.
5/5 - (3 امتیاز)
مقالات مرتبط
Notifications Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes