ویزای توریستی کانادا

کانادا هر ساله میزبان بیش از 35 میلیون گردشگر از نقاط مختلف جهان است. برای کشوری که جمعیتش هم حدود 38 میلیون نفر است، این رقم، عدد قابل ملاحظه ای است که بیانگر دو مطلب است:

 • کانادا یکی از محبوبترین کشورها برای گردشگران است
 • دولت کانادا درهای خود را به سوی گردشگران باز کرده است

در شرایطی که دریافت ویزای شنگن و ویزای توریستی کشورهایی مانند آمریکا و انگلستان برای ایرانی ها هر روز سخت و سخت تر می شود، کانادا همچنان مقصد مطمئنی برای کسانی است که می خواهند ویزای یک کشور طراز اول را در گذرنامه خود داشته باشند.
برای بسیاری از افراد که همین حالا شرایط مهاجرت به کانادا را ندارند، دریافت ویزای توریستی کانادا اولین گام برای برنامه درازمدت مهاجرت محسوب می شود. چرا که با داشتن ویزای توریستی شما فرصتی پنج ساله برای رفت و آمد به کانادا را پیدا می کنید. در طی این مدت می توانید بدون محدودیت به این کشور سفر کنید تا خودتان پاسخ همه سوالات و ابهامات را درباره زندگی در این کشور پیدا کنید. از طرفی اگر با ویزای توریستی در جیب، بخواهید برای ویزای تحصیلی اقدام کنید، شانستان برای دریافت ویزا بسیار بالا می رود.

ویزای توریستی کانادا چیست؟

ویزای توریستی یکی از پرطرفدارترین و ساده ترین انواع ویزا برای کشورهای مختلف است.
متقاضیان ویزای توریستی کانادا می توانند انگیزه‌های متفاوتی داشته باشند:

 • دیدار با اقوام و بستگان
 • دیدار با دوستان و آشنایان
 • شرکت در فعالیتهای کوتاه تجاری، اقتصادی، ورزشی و هنری مانند: شرکت در سمینار، کنفرانس، تماشای رویدادهای ورزشی، شرکت در فستیوال هنری و فعالیتهایی از این دست
 • تحصیل در دروه های کوتاه مدت زیر شش ماه
 • آشنا شدن با کانادا برای تحصیل یا مهاجرت در آینده

کانادا به عنوان یکی از مهاجرپذیرترین کشورها، قوانین مهاجرتی دقیق و روشنی دارد. این مساله به این معنی است که اگر با آگاهی کامل نسبت به این قوانین اقدام کنید، بخت شما برای دریافت ویزا به میزان قابل توجهی بالا می رود.
شما با ویزای توریستی کانادا می ‌توانید به دفعات به این کشور سفر کنید اما طول اقامت شما در هر سفر نباید بیش از شش ماه باشد.

انواع ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا یکی از انواع «ویزای اقامت موقت» یا اصطلاحا Temporary Resident Visa است.
این نوع ویزا همانند ویزای توریستی بسیاری از کشورهای دیگر شامل دو نوع زیر است:

 • ویزای سینگل
 • ویزای مولتیپل یا ویزای مالتیپل

نوع سوم ویزای توریستی که مختص کانادا است «سوپر ویزا» نام دارد.

ویزای سینگل یا یک بار ورود

دارنده این ویزا در طول زمانی که ویزایش معتبر است می تواند فقط یک بار وارد کشور شود. این ویزا معمولا برای افرادی صادر می شود که برای هدف مشخصی که زمان مشخصی دارد قصد دارند به کانادا سفر کنند. به عنوان نمونه اگر شما می خواهید برای تماشای یک رویداد ورزشی در کانادا درخواست ویزا کنید یا قصد دارید که در یک کنفرانس علمی شرکت کنید، به شما ویزای سینگل داده می شود. البته در حال حاضر کلیه متقاضیان ویزای توریستی کانادا ویزای مولتیپل دریافت می کنند.

ویزای مولتیپل یا چند بار ورود

دارنده این ویزا در طول زمانی که ویزایش معتبر است می تواند به دفعات وارد کشور شود اما قبل از تاریخ انقضای ویزا باید کانادا را ترک کند.

سوپر ویزا

سوپرویزای کانادا دو مزیت عمده نسبت به ویزای مولتیپل دارد:

 • ده ساله است
 • دارنده آن می تواند به مدت 2 سال بدون وقفه در کانادا بماند

برای دریافت سوپرویزای کانادا باید فرزند یا نوه متقاضی دارای اقامت دائم این کشور باشد یا شهروند کانادا باشد. فرزند یا نوه متقاضی باید حداقل 18 ساله باشد و با تنظیم دعوتنامه نشان بدهد که علاقمند به میزبانی از پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ خود است. فرد میزبان باید با ارائه مدارک مالی ثابت کند که توانایی میزبانی والدین خود را دارد.
با توجه به این که اعتبار گذرنامه های ایرانی 5 ساله است و برچسب ویزا در پاسپورت زده می شود، طول دوره سوپرویزا برای شهروندان ایرانی 5 ساله خواهد بود.

مدت زمان اعتبار ویزای توریستی کانادا

در حال حاضر مدت اعتبار اغلب ویزاهای سینگل 6 ماهه است و ویزاهای مالتیپل به مدت حداکثر 1۰ سال اعتبار دارند.
البته دقیق تر آن است که بگوییم ویزای مالتیپل، تا زمان انقضای گذرنامه اعتبار دارد. گذرنامه بسیاری از کشورها ده ساله است. اما چون اعتبار گذرنامه ایران 5 سال است، حداکثر زمان ویزای مولتیپل کانادا 5 ساله می‌شود. به همین دلیل ویزای توریستی کانادا به ویزای پنج ساله کانادا مشهور شده است.
جزییات ویزای توریستی توسط دو فرد تعیین می‌شود:

 • افسر بررسی‌کننده پرونده، «نوع» ویزای توریستی (سینگل یا مالتیپل) را مشخص می کند.
 • افسر مرزی، «مدت» ویزای توریستی را تعیین می کند.

با وجود اختیارات گسترده‌ای که ماموران اداره مهاجرت در تعیین نوع و مدت ویزای توریستی دارند، آنها معمولا بر اساس بخشنامه‌هایی تصمیم می گیرند که از طرف دولت به آنها ابلاغ می‌شود. به همین دلیل معمولا ماموران مرزی در تعیین کردن مدت ویزای توریسی مثل هم عمل می‌کنند.
شما هنگامی که وارد کانادا می‌شوید، افسر اداره مهاجرت در فرودگاه، گذرنامه و ویزای شما را بررسی می‌کند و این اختیار را دارد که زمان آن را به کمتر از زمان درج شده در ویزای شما کاهش دهد. البته این اتفاق به ندرت رخ می‌دهد. به همین دلیل لازم است که شما قبل از ورود به کانادا برای پاسخ به سوالات احتمالی افسر مرزی آمادگی داشته باشید. چون پاسخ نامناسب به این سوالات ممکن است باعث شود که افسر اداره مرزی تاریخ اعتبار ویزای شما را کاهش دهد.
به عبارت دیگر تاریخی که در برچسب ویزا در گذرنامه شما ثبت شده است، لزوما تاریخ انقضای ویزای شما نیست. بلکه تاریخی است که شما باید قبل از آن وارد خاک کانادا شوید.

چطور برای ویزای توریستی کانادا اقدام کنیم؟

به طور کلی هر فردی می‌تواند برای دریافت ویزای توریستی کانادا اقدام کند.

برای ارائه درخواست ویزای توریستی کانادا دو راه وجود دارد:

 • ارائه درخواست به صورت آنلاین
 • ارائه درخواست کاغذی

مراحل دریافت ویزای توریستی کانادا

با توجه به سهولت روش اول، اغلب افراد به صورت آنلاین درخواست خود را ارائه کنند. در این صورت به جای ارسال نسخه کاغذی مدارک، کافی است که آنها را اسکن کنید و نسخه الکترونیک آن را به اداره مهاجرت ارسال کنید.
راهنمای گام به گام دریافت ویزای توریستی کانادا را که شامل مراحل زیر است، در این صفحه می‌توانید ببینید.

 • گام اول: ثبت نام در وب سایت اداره مهاجرت کانادا
 • گام دوم: دریافت فهرست مدارک مورد نیاز (چک لیست)
 • گام سوم: آماده کردن و ترجمه مدارک
 • گام چهارم: پر کردن فرم‌ها
 • گام پنجم: اسکن مدارک
 • گام ششم: ارسال مدارک به اداره مهاجرت کانادا
 • گام هفتم: انگشت‌نگاری
 • گام هشتم: انتظار برای دریافت پاسخ
 • گام نهم: دریافت ویزا

شرایط دریافت ویزای توریستی کانادا

به عنوان یک قاعده کلی، متقاضیان انواع ویزای موقت (از جمله توریستی و تحصیلی) برای هر کشوری باید بتوانند سه مورد را اثبات کنند:

 • قصد اقامت دائم در کشور مقصد را ندارند
 • از توانایی مالی کافی برای سفر به کشور مقصد برخوردارند
 • دلیل قانع‌کننده برای سفر دارند

بنا بر این همه شرایط ارائه شده باید در راستای ثابت کردن این سه مورد باشد. چند نمونه از مواردی که باید بتوانید در اسناد و مدارک خود نشان بدهید:

قصد بازگشت:

 • وابستگی‌های عاطفی: اعضای دیگر خانواده مثل همسر و فرزندان، پدر سالخورده ای که شما تنها فرزندش هستید در ایران زندگی می‌کنند.
 • داشتن شغل مناسب: کسب و کار موفق، شغل تمام وقت با حقوق بالا، تعهد کاری در کشور خود
 • وابستگی مالی: پس انداز بالا، املاک و مستغلات
 • پیوندهای دیگر: در حال تحصیل در کشور خود، فرزند محصلی که باید به کشور خود برگردد
 • سابقه سفر خوب: که نشان می دهد شما قبلا به تعهدات ویزای خود برای بازگشت پایبند بوده اید. از جمله سفر به کشورهای منطقه شنگن و کشورهای توسعه یافته دیگر یا سفر به دیگر کشورها

توانایی مالی:

 • حساب بانکی خوب: که «به طور طبیعی» پول آن جمع شده باشد.
 • درآمد مناسب: که به طور منظم کسب کرده‌اید.
 • دعوتنامه: از طرف کسی که قرار است میزبان شما در طول دوره اقامتتان باشد.

دلیل سفر:

یکی از مواردی که به طور خاص مورد توجه اداره مهاجرت کانادا است، موضوع «دلیل سفر» یا Purpose of Travel است. یعنی فرد متقاضی باید بتواند افسر اداره مهاجرت را قانع کند که دلیلی که برای آن درخواست ویزا کرده است واقعی است. یعنی اگر شما می‌گویید قصدتان از سفر به کانادا گردش و تفریح است، باید بتوانید این مساله را ثابت کنید. به بیان دیگر، کلیه مدارکی که ارائه می‌کنید باید طوری آماده شوند که در ذهن افسر اداره مهاجرت هدفی غیر از هدف ذکر شده شکل نبندد.

به عنوان نمونه، اگر می‌گویید قصدتان از سفر به کانادا دیدن جاذبه‌های توریستی آن است، باید به نکات زیر توجه کنید:

 • برنامه سفر دقیقی از بازدید از جاذبه‌های توریستی این کشور داشته باشید
 • هیچ شکی را در ذهن افسر اداره مهاجرت ایجاد نکنید که احیانا قصد کار یا فعالیت اقتصادی دارید
 • در نامه توضیحی خود علاقمندی خود را به جهانگردی با توجه به سابقه سفر خود به مناطق دیگر برجسته کنید
 • محل اقامت خود در کانادا را مشخص کنید. مثلا هتل محل اقامت خود را از قبل رزرو کنید.

مدارک مورد نیاز برای ویزای توریستی کانادا

همان طور که پیش‌تر ذکر شد فهرست مشخصی برای ویزای توریستی کانادا وجود ندارد. اداره مهاجرت کانادا با توجه به شرایط هر فرد، فهرست مدارک مورد نیاز برای او را ارائه می‌کند.
اغلب موارد ذکر شده در این فهرست، عنوان‌های کلی دارند و به جزییات مدارک اشاره‌ای نمی‌شود. به عنوان نمونه، یکی از موارد معمول در این فهرست، اسناد مالی است. اما در این فهرست هیچ اشاره‌ای به این مساله نمی‌شود که حساب‌های بانکی چند ماه را باید ارائه کنید. یا چه میزان پول باید در حساب بانکی شما باشد.
با وجود این مساله به طور کلی می‌توان گفت مدارک زیر مورد نیاز هستند:

همان طور که پیش‌تر ذکر شد فهرست مشخصی برای ویزای توریستی کانادا وجود ندارد. اداره مهاجرت کانادا با توجه به شرایط هر فرد، فهرست مدارک مورد نیاز برای او را ارائه می‌کند.
اغلب موارد ذکر شده در این فهرست، عنوان‌های کلی دارند و به جزییات مدارک اشاره‌ای نمی‌شود. به عنوان نمونه، یکی از موارد معمول در این فهرست، اسناد مالی است. اما در این فهرست هیچ اشاره‌ای به این مساله نمی‌شود که حساب‌های بانکی چند ماه را باید ارائه کنید. یا چه میزان پول باید در حساب بانکی شما باشد.
با وجود این مساله به طور کلی می‌توان گفت مدارک زیر مورد نیاز هستند:

فرم‌های مهاجرتی
مدارک مربوط به کسب و کار
عقدنامه (در صورت نیاز)
تاریخچه سفر
گذرنامه
عکس دیجیتال 3.5 در 4.5 سانتی متری
دعوتنامه
مدارک مالی
نامه توضیحی درباره دلیل سفر
اثبات رابطه خویشاوندی یا حرفه‌ای با فرد یا شرکت دعوت‌کننده
مدارک تکمیلی

مدت زمان انتظار برای جواب ویزای توریستی

پس از ارسال مدارک به اداره مهاجرت کانادا و ارائه اطلاعات بیومتریک، فقط باید منتظر بمانید.

مدت انتظار برای ویزای توریستی برای افراد مختلف متغیر است، اما از طریق وب‌سایت اداره مهاجرت کانادا می‌توان از مدت زمان تقریبی انتظار برای متقاضیان ایرانی مطلع شد.

زمان اعلام شده از طرف اداره مهاجرت کانادا به این معنی است که اغلب متقاضیان ویزای توریستی کانادا ظرف این مدت زمان یا کمتر جواب ویزای خود را دریافت می‌کنند.
معمولا یک یا دو روز بعد از این که برای انگشت‌نگاری اقدام کردید، به شما خبر داده می‌شود که بررسی پرونده شما آغاز شده است و زمان اعلام شده از این روز محاسبه می‌شود.

مدت انتظار برای ویزای توریستی هر چند وقت یک بار، آپدیت می‌شود. هم اکنون این زمان برای متقاضیان ایرانی ویزای توریستی حدود 33 روز است. سال گذشته مدت زمان انتظار حدود 2 ماه بود.

افزایش مدت اقامت در کانادا

دارندگان ویزای توریستی کانادا می‌توانند از داخل خاک این کشور برای تمدید ویزای توریستی کانادا اقدام کنند. اما باید توجه کرد که از نظر قانونی، در واقع ویزای توریستی شما تمدید نمی‌شود. بلکه برای شما سندی به نام «ویزیتور رکورد» صادر می‌شود که تاریخی بر خود دارد و شما ملزم هستید که قبل از آن تاریخ کانادا را ترک کنید.
در واقع این سند به شما اجازه می‌دهد که پس از انقضای تاریخ ویزای توریستی خود، به طور قانونی تا مدت محدودی که Visitor record مشخص کرده است در کانادا بمانید.
شما باید باید حداقل 30 روز قبل از تاریخ انقضای ویزای توریستی خود برای دریافت «ویزیتور رکورد» اقدام کنید.

هزینه ویزای توریستی کانادا

هزینه ویزای توریستی کانادا شامل سه بخش است:

 • حق‌الزحمه دفتر مشاوره
 • هزینه‌های دولتی
 • هزینه‌های متفرقه

حق‌الزحمه دفتر مشاوره

با توجه به این که ما در مانامهاجرت خدمات خود را به صورت اختصاصی به مشتریان ارائه می‌کنیم، قیمت مشخصی برای پکیج‌های مختلف خدمات نداریم. حق‌الزحمه هر پرونده با توجه به مشخصه‌های آن تعیین می‌شود. حق‌الزحمه ویزای توریستی کانادا هم با توجه به شرایط هر فرد متفاوت است. اما نکته قابل توجه این است که ما پروندهٔ ویزای توریستی شما را با این رویکرد که در آینده بخواهید به کانادا مهاجرت کنید آماده می‌کنیم. چون تجربه ما نشان داده است که اکثر کسانی که برای ویزای توریستی کانادا اقدام می کنند نیم‌نگاهی هم به مهاجرت یا تحصیل در آینده نزدیک یا دور دارند.
ضمنا در طی روند آماده سازی پرونده توریستی، شما از خدمات مشاوره رایگان برای کلیه برنامه‌های مهاجرتی هم بهره‌مند می‌شوید. این خدمات مشاوره، توسط مشاور رسمی اداره مهاجرت کانادا ارائه می‌شود.

هزینه‌های دولتی

هزینه‌های دولتی که باید برای پرونده ویزای توریستی بپردازید شامل موارد زیر است:

آیتم هزینه توضیحات
تقاضانامه ویزای توریستی 100 دلار کانادا برای هر نفر
بیومتریک 85 دلار کانادا برای یک نفر
بیومتریک 170 دلار کانادا برای دو نفر یا بیشتر

هزینه‌های متفرقه

این هزینه‌ها شامل مواردی است که با توجه به شرایط افراد، متفاوت است. ممکن است شامل حال شما بشود. از جمله:

 • هزینه‌های مربوط به ترجمه اسناد و مدارک
 • بلیت سفر به کشورهای همسایه برای بیومتریک
 • هزینه پیک‌آپ پاسپورت (حدود 600 هزار تومان)

دلایل رد شدن ویزای توریستی کانادا

در صورتی که درخواست ویزای فردی رد شود، در نامه‌ای درباره دلایل رد شدن ویزا توضیح داده می‌شود. البته این دلایل به صورت کلی بیان می‌شود و درباره جزییات این دلایل توضیحی داده نمی‌شود. عمده این دلایل عبارتند از:

 • مدارک ناقص است
 • دلیل سفر قانع کننده نیست
 • سابقه سفر کم است
 • پیوندهای قوی خانوادگی در ایران ندارید
 • پیوندهای قوی مالی در ایران ندارید
 • وضعیت مالی نامناسب است
 • شغل قابل اتکا در ایران ندارید
 • اطلاعات نادرست یا دروغ داده‌اید

اعتراض به رد شدن ویزای توریستی کانادا

بر اساس قوانین اداره مهاجرت کانادا، چیزی به نام «اعتراض به رد شدن ویزای توریستی کانادا» یا «اعتراض به ریجکتی ویزای توریستی کانادا» وجود ندارد. بلکه به فردی که ویزای توریستی او رد شده است این اجازه داده می‌شود که دوباره اقدام کند.
اگر ویزای توریستی فردی رد شود، او می‌تواند بلافاصله و روز بعد، دوباره برای ویزای توریستی اقدام کند. اما این کار به هیچ وجه منطقی نیست. چرا که افسر اداره مهاجرت تقاضای جدید باید قانع شود که اشکالاتی که منجر به رد شدن تقاضای قبلی متقاضی بود برطرف شده است. به همین دلیل معمولا توصیه می‌شود که دست کم 3 تا 6 ماه برای اقدام دوباره صبر کنید. این مدت زمان مناسبی است که فردی بتواند نشان بدهد که شرایط خود را بهتر کرده است.
برای تقاضای جدید ویزای توریستی باید همه مدارک مورد نیاز و فرم‌ها مانند بار اول آماده شوند. هزینه تقاضانامه هم باید دوباره پرداخت شود. اما با توجه به این که لازم نیست دوباره برای انگشت‌نگاری یا بیومتریک اقدام کنید، هزینه این بخش را نمی‌پردازید.
اقدام دوباره برای ویزای توریستی کانادا بسیار حساس‌تر از بار اول است. چرا که شما باید مطمئن شوید که تمام ایرادهای احتمالی پرونده خود را برطرف کرده‌اید و به خوبی درباره آن توضیح داده‌اید. به عنوان نمونه اگر در تقاضای اولیه خود افسر اداره مهاجرتی به منابع مالی شما برای تامین هزینه‌های خود در سفر به کانادا ایراد گرفته بود، شما باید در تقاضای جدید نشان بدهید که پول کافی در حساب خود دارید تا از پس هزینه‌های خود بربیایید.

4.9/5 - (68 امتیاز)