تغییرات جدید برنامه تجربه کبک لغو شدند

براساس اعتراض عمومی که در پی تغییرات شرایط و ضوابط برنامه تجربه کبک در تاریخ یکم نوامبر رخ داد، دولت کبک تصمیم به لغو تغییرات و استفاده از شرایط قبلی گرفت.

برنامه تجربه کبک

طرح تجربه کبک (Programme de l’expérience québécoise, or PEQ) یکی از برنامه‌های مهاجرتی سریع و بسیار محبوب است. این برنامه به دانشجویان فارغ‌التحصیل از مراکز آموزشی استان کبک و نیروی کار موقت خارجی که در این استان کار و زندگی می‌کنند، اجازه می‌دهد تا درخواست خود را برای اقامت دائم کانادا ارائه کنند. قوانین و تغییرات جدیدی که در تاریخ یکم نوامبر معرفی شدند، از نظر متقاضیانی که در کبک زندگی می‌کردند، کاملا ناعادلانه بودند. بر اثر اعتراض عمومی، وزیر مهاجرت، سیمون جولین بارت مجبور شد، در مورد تصمیم خود در این باره تجدید نظر کند و قوانین برنامه تجربه کبک را به حالت اولیه آن بازگرداند. بیشترین مشکل مردم با این تغییرات، مربوط به قوانینی بودکه رشته‌های تحصیلی و مشاغل مورد نیاز استان را محدود می‌کرد. این محدودیت‌ها قبل از یکم نوامبر ۲۰۱۹ وجود نداشتند و اعمال آنها باعث می‌شد بسیاری از دانشجویان فارغ‌التحصیل و نیروی کار موقت خارجی، دیگر شرایط لازم برای درخواست اقامت دائم نداشته باشند.

تجدید نظر وزیر مهاجرت 

جولین بارت قول داد که در مورد این لیست تجدید نظر کند و در این باره با جوامع آکادمیک و اشتغال استان کبک مشورت کند. در معیارهایی که در یکم نوامبر ۲۰۱۹ معرفی شدند، فارغ‌التحصیلان می‌بایستی حتما ۹۰۰ ساعت (یک سال) آموزش در مراکز آموزشی کبک می‌گذارندند و حداقل ۶ ماه سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی خود پس از فارغ‌التحصیل شدند، داشتند. به گفته وزیر مهاجرت استان کبک، متقاضیانی که در تاریخ ۱ تا ۱۳ نوامبر درخواست خود ا ارائه کردند، بر اساس قوانین و مقررات جدید ارزیابی خواهند شد. اما از تاریخ ۱۴ نوامبر به بعد، متقاضیان در برنامه PEQ بر اساس قوانین قبلی (قبل از یکم نوامبر) ارزیابی می‌شوند.
Rate this post
مقالات مرتبط
پاسخ دهید
Notifications Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes