نکاتی که باید در مورد ارزیابی مدرک تحصیلی بدانید

اگر مدرک تحصیلی خود را از کشور دیگری به غیر از کانادا دریافت کرده باشید اما قصد دارید به کانادا مهاجرت کنید، ممکن است به ECA یا ارزیابی مدرک تحصیلی (Educational Credential Assessment) نیاز پیدا کنید. داشتن ECA به شما کمک می‌کند تا بتوانید امتیاز بیشتری از سیستم جامع رتبه‌بندی برای پروفایل اکسپرس انتری خود کسب کنید. به این ترتیب هرچه امتیاز شما بالاتر باشد، شانس بیشتر برای دریافت دعوت‌نامه در فراخوان‌های متعدد اکسپرس انتری خواهید داشت.

ارزیابی مدرک تحصیلی چیست؟

ارزیابی مدرک تحصیلی، گزارشی است که به موجب آن معادل مدرک شما با مدارک تحصیلی دانشگاه‌های کانادا یا معتبر بودن مدرک تحصیلی‌تان، مشخص می‌شود. ECA ها انواع مختلفی دارند. اگر قصد مهاجرت دارید، ارزیابی شما باید مخصوص این هدف باشد. اگر نوع ارزیابی شما متفاوت است باید با سازمان منتخب تماس بگیرید و از آنها بخواهید دوباره این گزارش را برای شما صادر کنند.

آیا شما به ECA  نیاز دارید؟

اگر تحصیلات خود را در خارج از کانادا به پایان رسانده اید‌، نیاز به این ارزیابی دارید تا بتوانید:
  • در برنامه نیروی کار متخصص فدرال (اکسپرس انتری) شرکت کنید یا
  • به ازای تحصیلات خود در خارج از کانادا امتیاز کسب کنید
اگر همسر یا شریک کامن‌لاو شما نیز به همراه‌تان به کانادا می‌آیند، به ازای تحصیلات او نیز می‌توانید امتیاز بیشتری کسب کنید.

کدام مدارک نیاز به ارزیابی دارند؟

در بیشتر موارد، شما برای بالاترین و آخرین مدرک تحصیلی‌تان به ارزیابی مدرک تحصیلی نیاز دارید. برای مثال اگر مدرک کارشناسی ارشد داشته باشید، فقط باید برای آن ارزیابی تهیه کنید، مدارک قبلی شما مانند لیسانس و غیره نیازی به ارزیابی ندارند.

چه زمانی چند مدرک باید مورد ارزیابی قرار گیرند؟

در صورتی که ۲ یا چند مدرک تحصیلی داشته باشید، برای هرکدام به طور جداگانه ارزیابی نیاز خواهید داشت. برای دریافت امتیاز به ازای داشتن بیش از یک مدرک تحصیلی، حداقل یکی از مدارکتان را باید به ازای حداقل سه سال تحصیل دریافت کرده باشید. ترتیب دریافت مدارک‌تان تاثیر بری امتیاز شما ندارد.

چه زمانی مدرک متوسطه شما مورد ارزیابی قرار می‌گیرند؟

در صورتی‌ که مدرک تحصیلی آموزش عالی شما برابر با مدرک کانادایی نباشد، باید مدرک متوسطه‌تان مورد ارزیابی قرار بگیرد. به این ترتیب به ازای مدرک متوسطه‌تان امتیاز دریافت می کنید.

نحوه تهیه ارزیابی مدرک تحصیلی

شما باید ارزیابی خود را از یک سازمان یا یک نهاد حرفه‌ای تعیین شده توسط اداره مهاجرت دریافت کنید. این مراکز منتخب گزارشی را به شما ارائه می‌دهند که در آن معادل مدرک تحصیلی شما مشخص شده است. زمان و هزینه ارزیابی ممکن است در سازمان‌های مختلف متفاوت باشد. پس از اینکه شما سازمان متخب یا نهاد حرفه‌ای مورد نظر را انتخاب کردید، آن سازمان یا نهاد نحوه ارسال مدرک برای ارزیابی را به شما اطلاع می‌دهد.

از کجا می‌توانید ECA (ارزیابی مدرک تحصیلی) دریافت کنید؟

سازمان‌های منتخب

شما باید به یکی از سازمان‌های منتخب زیر برای ارزیابی مدرک تحصیلی خود مراجعه کنید: تعیین شده در ۱۷ آوریل سال ۲۰۱۳ تعیین شده در ۱۷ آوریل سال ۲۰۱۳ تعیین شده در ۱۷ آوریل سال ۲۰۱۳ تعیین شده در ۶ ماه اوت سال ۲۰۱۵ تعیین شده در ۶ ماه اوت سال ۲۰۱۵

انتخاب سازمان منتخب بر اساس شغل

اگر قصد دارید برای کارفرما یا شرکت بزرگی کار کنید یا در یکی از مشاغل تخصصی مشغول به کار شوید، ممکن است لازم باشد برای ارزیابی مدرک‌ تحصیلی خود به سازمان خاصی مراجعه کنید.

گزارش ECA به چه معناست؟

در گزارش ECA معتبر بودن مدرک شما مشخص شده است. همچنین معادل مدرک شما با مدرک کانادایی نیز تعیین شده است. در این صورت شما باید نتیجه گزارش و کد پیگیری آن را وارد پروفایل اکسپرس انتری خود کنید. در صورتی که گزارش ارزیابی مدرک تحصیلی شما  نشان دهد که مدرک تحصیلی‌تان معادل مدارک تحصیلی کانادایی یا موسسات آموزشی خارجی نیست:
  • شرایط لازم برای شرکت در برنامه نیروی کار متخصص فدرال را نخواهید داشت
  • هیچ امتیازی به ازای مدرک تحصیلی‌تان دریافت نمی‌کنید

چگونه می‌توانید در پروفایل اکسپرس انتری خود امتیاز بیشتری بگیرید؟

اگر به دنبال کسب امتیاز بیشتر در پروفایل اکسپرس انتری خود هستید، باید بر فاکتورهای در نظر گرفته شده در سیستم جامع رتبه بندی توجه کنید و امتیاز خود را در معیارهای آن افزایش دهید.
Rate this post
مقالات مرتبط
پاسخ دهید
Notifications Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes