تحصیل در پرتغال

تحصیل در پرتغال یک انتخاب مناسب برای افرادی است که قصد تحصیل با هزینه پایین در یکی از دانشگاه‌ها یا مدارس معتبر اروپا را دارند.

یکی دیگر از مزایای تحصیل در این کشور، امکان دریافت اقامت پرتغال پس از پایان تحصیل است. همچنین با دریافت ویزای این کشور می توانید بدون دریافت ویزای مجدد به همه کشورهای اتحادیه اروپا سفر کنید.

تحصیل در مدارس پرتغال

آموزش و پرورش در سال‌های اخیر پیشرفت چشم‌گیری در کشور پرتغال داشته است.
به همین دلیل پرتغال می‌تواند مقصد مناسبی برای دانش آموزان خارجی باشد.

تحصیل اجباری در این کشور از سن ۶ سالگی آغاز شده و تا ۱۵ سالگی ادامه دارد.
ثبت‌نام مدارس معمولا در ماه‌های آوریل و ژوئن آغاز می‌شود.

تحصیل برای دانش‌آموزان به دو زبان پرتغالی و انگلیسی در مدارس دولتی، خصوصی و بین المللی امکان‌پذیر است.

انواع مدارس در پرتغال

مدارس دولتی

مدارس دولتی در این کشور برای همه دانش‌آموزان از جمله دانش‌آموزان خارجی رایگان است. اما تحصیل در این مدارس تنها به زبان پرتغالی امکان‌پذیر است. کیفیت آموزشی مدارس دولتی در بعضی موارد از مدارس خصوصی بالاتر است.

مدارس خصوصی و بین المللی

دانش آموزان خارجی در تمامی مقاطع می‌توانند در این مدارس ثبت‌نام کنند. تحصیل در این مدارس همراه با هزینه شهریه بوده و مبلغ شهریه این مدارس با توجه به خدماتی که ارائه می‌دهند متفاوت است. زبان اول تحصیل در مدارس بین المللی زبان انگلیسی و در مدارس خصوصی پرتغالی است.

دانش‌آموزان مهارت‌های مهمی مثل تکنیک‌های ارتباط جمعی، گسترش دایره دوستان و روابط اجتماعی در کشور پرتغال را به خوبی در این مدارس می‌آموزند. یادگیری این مهارت‌ها باعث بالا رفتن اعتماد به نفس در کودکان می‌شود.

ویزای همراه برای تحصیل در مدارس پرتغال

در کشور پرتغال ویزای همراه برای والدین دانش آموزان صادر نمی‌شود. اما والدین می‌توانند با دریافت ویزای توریستی به‌طور موقت در کنار فرزند خود باشند.

تحصیل در دانشگاه‌های پرتغال

کیفیت آموزشی بالا و امکانات مناسب دانشگاه‌های پرتغال این کشور را به مقصد محبوبی برای دانشجویان خارجی تبدیل کرده است.

دانشگاه‌هایی مثل دانشگاه پلی تکنیک لیسبون، مینهو، پورتو، کویمبرا، آویرو و پورتو جزو برترین دانشگاه‌های جهان هستند.

امکان تحصیل به دو زبان پرتغالی و انگلیسی در دانشگاه‌های این کشور وجود دارد. دانشجویان برای تحصیل به زبان انگلیسی نیاز به مدرک IELTS 6 یا IELTS 6.5 دارند.

با وجود این که هزینه‌های زندگی در کشور پرتغال نسبت سایر کشورهای اروپایی پایین‌تر است اما تحصیل در دانشگاه‌های این کشور رایگان نیست.

کار همزمان با تحصیل در پرتغال :

دانشجویان در دوره کارشناسی به مدت ۱۰ ساعت، در دوره کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت و در دوره دکترا ۳۰ ساعت در هفته اجازه کار دارند.

به دلیل تقاضای بالای دانشجویان و نوسان نرخ بی‌کاری در این کشور، ممکن است نیاز به زمان طولانی‌تری برای یافتن شغل دانشجویی مناسب نیاز باشد. تسلط به زبان پرتغالی یکی از عوامل اصلی موفقیت در پیدا کردن کار مناسب در این کشور است.

 

تحصیل در پرتغال و امکان دریافت ویزای همراه:

امکان دریافت ویزای همراه در تمام مقاطع دانشگاه برای دانشجویان خارجی وجود دارد.
دانشجویان خارجی می‌توانند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود درخواست ویزای همراه کنند.

مدارک تحصیلی دانشگاهی در پرتغال

مقطع کارشناسی در پرتغال

در صورتی که مدرک پیش‌دانشگاهی ندارید ابتدا باید دوره پیش‌دانشگاهی را در این کشور گذرانده و سپس برای مقطع کارشناسی اقدام کنید.

کارشناسی اولین دوره دانشگاهی در پرتغال است. این دوره تحصیلی ۲ سال زمان برده و در طی این مدت باید ۴۰ تا ۱۸۰ واحد درسی را بگذرانید.

مقطع کارشناسی ارشد در پرتغال

پس از دریافت مدرک کارشناسی می‌توانید برای تحصیل در این مقطع اقدام کنید.
دوره کارشناسی ارشد در پرتغال ۴ سال زمان برده و در طی این مدت باید ۹۰ تا ۱۲۰ واحد درسی را بگذرانید.

مقطع دکترا در پرتغال

برای دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر در پرتغال ابتدا باید برای پیدا کردن یک استاد راهنما، با اساتید دانشگاه مکاتبه کنید.

در ابتدای تحصیل، دوره‌های تحصیلی و آموزشی آغاز شده و پس از آن وارد دوره‌های تحقیقاتی و پژوهشی خواهید شد. در پایان دوره تحصیلی باید پایان‌نامه خود را ارائه و از آن دفاع کنید. دوره تحصیلی دکترا ۳ تا ۵ سال زمان می‌برد.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت پذیرش از دانشگاه‌های پرتغال
  • ترجمه کلیه مدارک تحصیلی به همراه ریزنمرات
  • رزومه کامل تحصیلی و کاری (در صورت وجود)
  • انگیزه نامه تحصیلی
  • مقالات علمی منتشر شده (در صورت وجود)
  • توصیه نامه تحصیلی
  • ترجمه رسمی پایان‌نامه‌ دوره کارشناسی ارشد
  • مدرک زبان

بورسیه تحصیلی در پرتغال

بورسیه تحصیلی می‌تواند همه یا بخش قابل توجه‌ای از هزینه‌های زندگی و تحصیل در پرتغال را پوشش دهد. دانشجویانی که رزومه تحصیلی قوی و معدل بالایی دارند، دارای شرایط ایده‌آلی برای دریافت بورسیه تحصیلی هستند. با وجود این که تحصیل در دانشگاه‌های پرتغال هزینه‌های بالایی ندارد، برای رفاه بیشتر دانشجویان بورسیه‌های متفاوتی برای آن‌ها درنظر گرفته شده است.

 

بورسیه تحصیلی پرتغال به دو دسته تقسیم می‌شود:

  • بورسیه دانشگاهی یا بورسیه استاد
  • بورسیه استانی
5/5 - (15 امتیاز)