تحصیل در مدارس کانادا

اگر دوست دارید فرزندانتان در بهترین مدارس دنیا تحصیل کنند، باید بدانید که مدارس کانادا با بهترین معلمان، محیط آموزشی ارزشمند، ایمن و دلسوزانه را برای کودک شما فراهم می‌کنند.
کانادا در نظر کیفیت تحصیلات در رتبه سوم جهان قرار دارد. این کشور توانسته در مقطع ابتدایی سطح کیفیت بالایی را در زمینه‌های ادبیات، ریاضیات و علوم تجربی ارائه دهد. کانادایی‌ها توجه ویژه‌ای به آموزش و یادگیری دارند و دولت کانادا پول و انرژی زیادی را صرف می‌کند تا این کشور یک سیستم آموزشی سطح بالا و همیشه در حال پیشرفت داشته باشد. به همین دلیل بسیاری از والدین در سراسر دنیا تحصیل در مدارس کانادا را برای فرزندانشان انتخاب می‌کنند تا آینده‌ای درخشان را برای آنان رقم بزنند.

به علاوه، نوجوانان کانادا هر ساله در المیپاد‌های جهانی ریاضیات، علوم و ادبیات رتبه‌های بالایی کسب می‌کنند، که این امر به تنهایی نشان‌ دهنده سطح بالای سیستم آموزشی مدارس کانادا است. اگر فرزند شما مدرک دیپلم خود را از یکی از دبیرستان‌های کانادا بگیرد، تقریبا تمام دانشگاه‌های معتبر سراسر جهان او را به راحتی برای ادامه تحصیل پذیرش خواهند کرد.

چرا تحصیل در مدارس کانادا

به لطف مدرسان با سواد و دانش دوست کانادایی، دانش آموزان این کشور از سطح علمی بالایی برخوردار هستند. معلمان کانادایی برای کار خود بسیار اشتیاق دارند. آنها محیط های یادگیری تعاملی و حمایتی را برای کودکان ایجاد می کنند و با استفاده از روش‌های یادگیری خلاقانه و به کارگیری تکنولوژی، یادگیری کودکان را بهبود بخشند. معلمان کانادایی قبل از معلم شدن مدرک کارشناسی خود را دریافت می‌کنند و بسیاری از آن‌ها بعدا برای گرفتن مدرک کارشناسی ارشد به ادامه تحصیل می‌پردازند. تمامی معلم‌ها در کانادا باید از طریق آزمون‌های توسعه حرفه‌ای دانش خود را به روز کرده و ارتقاء دهند.۱۰ استان و ۳ قلمروی کانادا بر سیستم آموزشی این کشور نظارت می‌کنند و تمام وزارت‌خانه‌های کانادا از سطح بالای استانداردهای علمی و آموزشی برخوردارند. کیفیت و هماهنگی در سیستم آموزشی کانادا به وسیله شورای وزیران آموزش کانادا، که یک سازمان ملی است، تضمین می‌شود.

نکاتی درباره تحصیل در مدارس کانادا

نکاتی درباره مدارس کانادا

 • مدارس ابتدایی در تمام استان‌های کانادا دارای ۸ مقطع تحصیلی هستند اما استان کبک سیستم آموزشی مستقلی دارد و دارای ۶ مقطع ابتدایی است.
 • تحصیل برای همه دانش‌آموزان در سیستم مدارس دولتی کانادا رایگان است.
 • بسته به استان یا قلمرو محل زندگی، کودکان باید تا سن ۱۶ یا ۱۸ سالگی در مدرسه تحصیل کنند.
 • کودکان ۴ یا ۵ ساله ابتدا به مهدکودک رفته و پس از گذراندن دوره ابتدایی به دبیرستان می‌روند.
 • پیش دبستانی برای کودکان کانادایی اجباری نیست اما مهد کودک در سه استان بریتیش کلمبیا، جزیره پرنس ادوارد و نیوبرانزویک اجباری است.
 • کانادا از نظر کیفیت آموزش در رتبه سوم ثروتمندترین کشورهای جهان قرار دارد.
 • معلمان در مدارس کانادایی دارای مدرک لیسانس یا کارشناسی ارشد بوده و دوره تربیت مدرس را نیز گذرانده‌اند و همیشه در حال پیشرفت و ارتقا مهارت‌های خود هستند.
 • دانش آموزان ابتدایی به لطف معلمان تحصیل کرده، به موفقیت بالایی دست پیدا می‌کنند. معلمان کانادایی علاقه زیادی به کار خود دارند؛ آنها محیط یادگیری تعاملی و حمایتی را برای کودکان ایجاد می‌کنند و روش‌ها و فناوری‌های ابتکاری تدریس را برای تقویت یادگیری بکار می‌گیرند.
 • زمان شروع و پایان سال تحصیلی در هر استان و قلمرو متفاوت است، اگرچه معمولاً سال تحصیلی در ماه سپتامبر آغاز می‌شود و در ژوئن پایان می‌یابد.
 • ساعت مدرسه به طور کلی از دوشنبه تا جمعه از ساعت ۸ صبح تا ۳ بعد از ظهر یا از ۹ صبح تا ۴ بعدازظهر ادامه دارد.

نکاتی درباره تحصیل دانش‌آموزان خارجی در کانادا

 • در اکثر استان‌ها کانادا، دانش‌آموزان می‌توانند به انگلیسی، فرانسوی یا هر دو زبان تحصیل کنند.
 • در استان کبک، تحصیلات ابتدایی برای دانش‌آموزان خارجی به زبان فرانسه انجام می‌شود، مگر اینکه والدین درخواست کنند فرزندشان به انگلیسی تحصیل کند.
 • بعضی از استان‌ها سیستم جداگانه‌ای برای کلاس‌های مذهبی دارند. این بخشی از سیستم مدارس دولتی است و برای همه آزاد است.

نکاتی درباره مدارس خصوصی و دولتی کانادا

 • برخلاف مدارس دولتی، مدارس خصوصی در کانادا از خانواده‌ها شهریه می‌گیرند.
 • برنامه درسی مدارس خصوصی مشابه مدارس دولتی همان منطقه است. این تشابه مواد درسی برای این است که دانش آموزان مدارس خصوصی و دولتی دوره تحصیل مشابهی داشته باشند.
 • نحوه ارائه برنامه توسط مدارس خصوصی با سیستم مدارس دولتی متفاوت است.
 • در مدارس خصوصی اندازه کلاس‌ها اغلب کوچکتر است و دانش آموزان ممکن است برنامه تخصصی نیز داشته باشند.
 • بعضی از مدارس خصوصی علاوه بر دروس معمول دارای برنامه مذهبی هستند.
 • بعضی اوقات، مدارس خصوصی تک جنسیتی و فقط برای دختران یا پسران برگزار می‌شوند.
مزایای تحصیل در مدارس کانادا

در چندین سال گذشته، کانادا به مقصد تحصیلی محبوبی تبدیل شده است و دانش‌آموزان زیادی را از سراسر جهان به خود جذب کرده است. داشتن دانشگاه‌های معتبر، شهرهای دانشجویی زنده و سبک زندگی منظم منجر به شهرت بالا و تقاضای زیاد برای ادامه تحصیل در این کشور شده است. بعضی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در مدارس کانادا عبارتند از:

 1. مسیر اقامت دائم برای اعضای خانواده

پس از شروع تحصیل فرزندتان، می‌توانید شما هم تحصیل در دانشگاه و کالج را شروع کنید و به این ترتیب در مسیر دریافت اقامت دائم قرار بگیرید. چرا که مدرک تحصیلی از کانادا هم برای شما ویزای کار فارغ‌التحصیلی را به ارمغان می‌آورد و هم امتیاز شما را در برنامه‌های مهاجرتی به طور قابل توجهی بالا می‌برد.

 1. ویزای همراه والدین دانش آموزان

یکی از والدین دانش‌آموز می‌تواند با ویزای توریستی همراه او به کانادا بیاید.

 1. دو زبانگی

زبان اصلی در مدارس کانادا یا زبان انگلیسی است یا فرانسه. بنابراین، فرزند شما ضمن تحصیل به طور خودکار یک زبان دیگر را هم فرامی‌گیرد. تحصیل در خارج از کشورتان به معنای تحصیل به زبانی دیگر است. دانش‌آموزانی که خارج از کشور تحصیل می‌کنند، نه تنها باید مطالب جدیدی یاد بگیرند، بلکه باید این مطالب را به زبان دیگری بیاموزند. این امر می‌تواند چالش برانگیز و در عین حال جذاب باشد

 1. هزینه تحصیل و زندگی

تحصیل در کانادا در مقایسه با سایر کشورها ارزان‌تر است. انتخاب ارزان‌ترین دانشگاه‌ها در کانادا، گزینه بسیار مناسبی برای آن دسته از افرادی است که به دنبال تحصیل خارج از کشور و در عین حال، هزینه کم هستند.

 1. سطح بالای تحصیلات

کانادا در حال حاضر با داشتن یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی در رتبه سوم جهانی قرار دارد. سطح تحصیلات توسط وزارت آموزش کانادا کنترل می‌شود تا اطمینان حاصل شود که سطح تحصیلات یکسانی در هر ۱۲ استان و سرزمین کانادا ارائه می‌شود. در کانادا مدارس دولتی و خصوصی وجود دارد، اما سیستم مدارس دولتی کانادا برای همه شهروندان کانادایی یا افرادی که اقامت دائم دارند رایگان است. این یعنی وقتی با خانواده به کانادا مهاجرت می‌کنید، با ثبت‌نام در مدارس دولتی فرزندان شما بهترین آموزش را در سطح بین‌المللی و بدون هیچ هزینه‌ای دریافت خواهند کرد.

 1. محیط بین المللی

تنوع دانش‌آموزان در کلاس‌های خارجی بیشتر است. در این کلاس‌ها، دانش‌آموزان زیادی از نقاط مختلف دنیا حضور دارند که قبلا تجربه‌های تحصیلی مختلفی داشته‌اند. فرزند شما این فرصت بی‌نظیر را پیدا می‌کند که در کنار افرادی از فرهنگ و ملیت متفاوت تحصیل کند. این مساله به رشد شخصیتی و فکری او کمک می‌کند.

شرایط پذیرش در مدارس کانادا

برای ورود به یک مدرسه کانادایی، کودکان باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • محدودیت سنی این ویزای تحصیلی از یک استان به استان دیگر متفاوت است، مثلا در آلبرتا، مانیتوبا، انتاریو، جزیره پرنس ادوارد، کبک، ساسکاچوان تا ۱۸ سال و در بریتیش کلمبیا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند، نوا اسکوشیا، مناطق شمال غربی، نوناووت، یوکان ۱۹ سال است.
 • برنامه‌های کاملی برای حضانت و مراقبت از کودک در نظر گرفته شده باشد.
 • کودک دارای بیمه درمان باشد.
 • هزینه کافی برای اقامت در کانادا را داشته باشد.
 • پیشرفت تحصیلی کودک باید زیر نظر گرفته شود. در صورت عدم پیشرفت تحصیلی، افسران ارزیابی می‌کنند که آیا واقعاً اقامت آنها برای تحصیل است یا خیر.
 • سطح مشخصی را که با سطح تحصیلی در کانادا مطابقت دارند را به پایان رسانه باشد.
 • مهارت‌های زبانی بالا و تسلط کافی به زبان انگلیسی یا فرانسوی داشته باشد.
 • سوابق تحصیلی مدرسه قبلی یا گزارش کارنامه را از کشور خود به کانادا ارائه دهد.
مدت اعتبار ویزای تحصیلی مدرسه

برای کودکانی کلاس‌های اول تا هشتم مجوز تحصیل به طور معمول برای یک سال معتبر است.

برای كودكان کلاس‌های نهم تا دوازدهم یا متقاضیان تحصیل در مدارس متوسطه، مجوز تحصیل به طور معمول برای مدت زمان تحصیل به اضافه ۹۰ روز معتبر است.

اگر والدین کودک ویزای تحصیلی یا کاری داشته باشند، ویزای تحصیلی مدرسه کودک نیز به اندازه ویزای والدین اعتبار خواهد داشت. در برخی موارد، کودکان خردسال برای تحصیل در کانادا به مجوز تحصیل نیاز ندارند. این موارد شامل موارد زیر است:

 • کودکان خردسال در مهد کودک یا پیش دبستانی
 • فرزندانی که خود یا والدین آنها پناهنده هستند.
 • کودکانی که در کانادا به همراه والدینی زندگی می‌کنند که اجازه کار یا تحصیل در کانادا را دارند و می‌خواهند در دوره پیش دبستانی، ابتدایی یا متوسطه تحصیل کنند. هنگامی که این کودکان به سن دانشگاه برسند، در صورت تمایل به ادامه تحصیل، باید درخواست مجوز کنند.
 • کودکانی که تابعیت یا اقامت دائم کانادا را دارند.
 • کودکانی که حداقل یکی از والدین آنها شهروند یا مقیم دائم کانادا هستند.
 •  اگر دوره تحصیل کمتر از شش ماه باشد.
روش دریافت ویزای تحصیلی مدرسه

مانامهاجرت روند دریافت ویزای تحصیلی مدرسه را تا حد زیادی برای شما ساده می‌کند. موارد زیر برخی از کارهایی هستند که متقاضیان به کمک مانا مهاجرت انجام خواهد داد:

 • والدین یا سرپرستان قانونی کودک باید “رضایت والدین برای حضانت” را امضا کنند و به یک فرد بالغ اجازه دهند که سرپرست کودک باشد. این فرم باید در کشور اصلی والدین محضری شود و برای پردازش درخواست اجازه تحصیل، به کانادا ارسال شود.
 • با دریافت رضایت نامه محضری والدین و پس از پرداخت هزینه‌های لازم، سرپرست کودک سندی محضری که توسط قیم کودک در کانادا امضا شده را آماده کرده و اعلام می‌کند که چه کسی، قیم کودک خواهد بود.
 • علاوه بر این دو فرم محضری، یک نامه پذیرش از یک مدرسه کانادایی به همراه بقیه مدارک از جمله اثبات توانایی مالی و اقامت به عنوان یک سند پشتیبانی برای درخواست اجازه تحصیل ارائه شود.
سوالات متدوال دربرای ویزای تحصیلی مدرسه
 1. حضور در کلاس در مدارس کانادا معمولا به چه صورت است؟

اگرچه سال تحصیلی در کانادا از ماه سپتامبر آغاز و در ماه ژوئن به پایان می رسد، هریک از استان ها و قلمروهای این کشور به صورت جداگانه برای شروع و پایان سال تحصیلی برنامه‌ریزی می‌کنند. به طورکلی، مدارس از ۸ صبح تا ۳ بعد ازظهر یا ۹ صبح تا ۴ بعدازظهر از دوشنبه تا جمعه باز هستند.

 1. آیا آموزش پیش از مدرسه در کانادا اجباری است؟

آموزش پیش از مدرسه برای کودکان زیر پنج سال است که شامل نرسری‌ یا پیش دبستانی می‌شود. این آموزش در کانادا اجباری نیست.

 1. تفاوت مدارس خصوصی و غیرانتفاعی در چیست؟

مدارس غیرانتفاعی و خصوصی با هم تفاوت دارند و می‌توانند به عنوان جایگزینی برای مدارس دولتی انتخاب شوند. اگرچه بین این دو نوع مدرسه تفاوت‌هایی وجود دارد، اما هر دوی آن‌ها پاسخگوی نیاز دانش‌آموزانی هستند که خواستار آموزش فراتر از مدارس دولتی‌اند. تفاوت مدرسه خصوصی با غیرانتفاعی در ساختار و شهریه آن‌ها است.به طور کلی مدارس خصوصی مدارسی هستند که با هدف کسب درآمد، توسط یک یا چند نفر تاسیس می‌شوند. ولی، مدارس غیراتفاعی، همانطور که از نامشان مشخص است، با هدف کسب درآمد تاسیس نمی‌شوند. این مدارس تحت نظارت گروهی از افراد قابل اعتماد مدیریت می‌شود و باید توسط ارگان‌های نظارتی تایید صلاحیت شوند.

 1. اگر درخواست ویزای تحصیلی شما رد شد باید چه کار کنید؟

اگر ویزای تحصیلیتان توسط اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا رد شود، ۲ راه دارید:

 • یا درخواست تجدید نظر کنید دوباره درخواست ویزای تحصیلی کنید و مشکلات و کاستی‌های درخواست قبلی را در درخواست جدید برطرف کنید. برای موفقیت در این راه، ابتدا باید بدانید چرا درخواست شما رد شده است. معمولا دلایل اصلی رد شدن درخواستتان را در نامه عدم پذیرشتان دریافت می‌کنید.
 • همچنین می‌توانید با دسترسی به یادداشت‌هایی که افسر مهاجرتی در پرونده تان قرار داده است، تصمیم بهتری برای حل این مشکل بگیرید.
 1. آیا داشتن پوشش درمانی در کانادا مهم است؟

خیلی مهم است که دانش‌آموز تحت پوشش بیمه درمانی و بیمارستانی باشد چون مراقبت های بهداشتی در کانادا بسیار گران است. برنامه‌های بیمه سلامت عمومی به طور مستقل در هر استان ارائه می‌شود. ثبت‌نام در برخی از دانشگاه‌ها نیاز به پوشش بیمه اجباری دارند. این پوشش باید در هفته اول، پس از ورود به کانادا انجام شود.

4.9/5 - (62 امتیاز)