برنامه Owner Operator

برنامه Owner Operator (مالک گرداننده بیزینس)

برای بسیاری از افراد ثروتمند در جهان، کانادا انتخابی منطقی برای شروع کسب و کار یا گسترش کسب و کار فعلی‌شان است.
وضعیت اقتصادی مطلوب،‌ فضای پویای کسب و کار، منابع سرشار انرژی و تنوع جمعیتی از جمله عواملی هستند که باعث شده‌اند این کشور به محیطی ایده‌آل برای کسب و کارهای مختلف تبدیل شود.
نظام حاکم بر کانادا به خوبی درک کرده است که یکی از مهم‌ترین عوامل رونق اقتصادی این کشور، علاقمندی سرمایه‌گذاران خارجی به راه اندازی کسب و کار در کانادا است. به همین دلیل درهای کانادا همیشه به روی سرمایه‌گذاران و کارآفرینان باز بوده است.
یکی از جذاب‌ترین برنامه‌ها برای جذب کارآفرینان خارجی، برنامه موسوم به مالک/مجری است.

برنامه ویزای Owner Operator چیست؟

این برنامه مناسب افرادی است که مایل به راه‌اندازی یا خرید کسب و کار در کانادا هستند. هدف این کار جذب ساده و سریع سرمایه‌گذاران و مالکان کسب و کارهای مختلف به کانادا است.
همان طور که از نام برنامهٔ مالک/مجری مشخص است، متقاضیان این برنامه می‌توانند با خرید یک کسب و کار فعال یا راه‌اندازی یک کسب و کار جدید در کانادا و اداره آن، راه خود را برای اقامت دائم در این کشور هموار کنند.
بزرگترین مزیت برنامهٔ مالک/مجری این است که برای دریافت مجوز کار آن، از روند دشوار و گاه غیرممکن معمول برای ویزای کار خبری نیست. چرا که بر اساس قوانین کانادا، هر فرد خارجی که بخواهد ویزای کار دریافت کند، باید بتواند نشان بدهد که برای شغلی که متقاضی آن است، هیچ فرد ساکن کانادا شایسته نبوده است. روندی که در عمل تقریباً غیرممکن است. این در حالی است که در برنامهٔ مالک/مجری، فرد متقاضی از این شرط بسیار دشوار معاف است.
به همین دلیل، شما می‌توانید فقط با راه‌اندازی و اداره یک کسب و کار سودآور، به راحتی در مسیر مهاجرت به کانادا قرار بگیرید.

برنامه مالک/مجری و مهاجرت دائم به کانادا

برنامه Owner Operator مستقیماً برای شما اقامت دائم کانادا را به ارمغان نمی‌آورد، بلکه مسیر دریافت اقامت دائم را به طور قابل ملاحظه‌ای هموار می‌کند.
شما از طریق این برنامه به راحتی ویزای کار دریافت می‌کنید. این مجوز کار به منزلهٔ پیشنهاد کار از طرف شرکتی است که خودتان مالک آن هستید. امتیاز پیشنهاد کار از طرف «کارفرمای کانادایی» به قدری بالا است که در اغلب موارد منجر به این می‌شود که در برنامه‌های مهاجرتی مختلف از جمله نیروی کار متخصص فدرال یا کسب و کار استانی (PNP) واجد شرایط دریافت اقامت دائم کانادا شوید.
به عنوان نمونه چنین پیشنهاد کاری ۲۰۰ امتیاز در سیستم اکسپرس انتری به همراه دارد. در حال حاضر افراد با امتیاز کل ۴۵۰ به راحتی دعوتنامهٔ اقامت دائم از طریق برنامه نیروی کار متخصص فدرال دریافت می‌کنند.
باید قبل از ارائه درخواست اقامت دائم برای خود و تمام اعضای خانواده خود، حداقل ۱۲ ماه در کانادا کار کنید.
متقاضیان دریافت ویزای کار مالک/مجری می‌توانند با دو هدف به کانادا سفر کنند:

 • مهاجرت موقت: فقط برای راه‌اندازی کسب و کار
 • مهاجرت دائم: دریافت اقامت دائم

در صورتی که فرد متقاضی هر دو هدف را در سر دارد، او باید در مرحلهٔ‌ اول به افسر اداره مهاجرت نشان دهند که مایل است کانادا را در پایان اعتبار اقامت موقت ترک کند.

چرا برنامه Owner Operator جذاب است

اگرچه کانادا برنامه‌های مهاجرتی متنوعی برای اقامت دائم دارد، اما به دلیل این که بسیاری از آنها مبتنی بر سطح زبان یا مهارت و سابقه کار افراد هستند، افراد سرمایه‌دار یا کارآفرین، گزینه‌های زیادی پیش روی خود نمی‌بینند.
بزرگترین مشکل برنامه‌های مبتنی بر سرمایه‌گذاری این است که همه آنها تعداد سهمیه مشخصی در سال دارند.
بنابراین همیشه امکان دارد که فقط به دلیل این که ظرفیت یک برنامه پر شده است، یک فرد واجد شرایط برای اقامت دائم کانادا، شانس خود را از دست بدهد.
برنامهٔ مهاجرتی سرمایه‌گذاری کبک (QIIP) یکی از رایج‌ترین برنامه‌های مهاجرتی از طریق سرمایه‌گذاری است. اما این برنامه بسیار پیچیده و زمان‌بر است.
ضمناً فقط افرادی که بسیار ثروتمند هستند و حدود ۲ میلیون دلار دارایی دارند واجد شرایط این برنامه هستند. ضمن این که سهمیه محدود سالانه‌ای که دولت کبک برای این برنامه در نظر گرفته، کار را برای متقاضیان سخت‌تر کرده است.
از طرفی اکثر برنامه‌های مهاجرتی استانی مبتنی بر سرمایه‌گذاری مبتنی بر سیستم «اعلام علاقمندی» متقاضیان استوار هستند و اولویت با افرادی است که امتیاز بیشتری کسب کرده باشند.
به همین دلیل متقاضیان در رقابت با یکدیگر هستند و انتخاب هر متقاضی به وضعیت متقاضیان دیگر بستگی دارد. این برنامه‌های مهاجرتی هم دارای سهمیه مشخصی هستند.
این در حالی است که فرد متقاضی برنامه ویزای کار مالک/مجری می‌تواند با سرمایه‌گذاری مبلغی بسیار کمتر از آن‌چه برای برنامه سرمایه‌گذاری کبک نیاز است، به هدف خود برسد. ضمنا، نه رقابتی در کار است و نه سهمیه‌ای وجود دارد. علاوه بر این، فرد متقاضی این برنامه سرمایه خود را وارد شرکتی کرده است که خودش مالک و اداره‌کنندهٔ آن است.
از طرفی، متقاضیان این برنامه خیلی زودتر از متقاضیان برنامه‌های دیگر مهاجرتی به اولین هدف خود که ورود به کانادا است می‌رسند.

مزایای برنامه Owner Operator

با توجه به توضیحات بالا می‌توان مزایای این برنامه را به صورت زیر فهرست کرد:

 • به سرعت می‌توانید ساکن کانادا شوید
 • تمام اعضای خانواده شما می توانند همراه شما به کانادا بیایند
 • به سرمایه زیادی نیاز ندارید
 • بر خلاف برنامه سرمایه‌گذاری، به سپرده‌گذاری سرمایه خود در کانادا نیازی ندارید
 • بر خلاف برنامه سرمایه‌گذاری، نیاز ندارید که نحوه جمع‌آوری دارایی‌های خود در گذر زمان را نشان بدهید
 • لازم نیست که مهارت بالایی در زبان انگلیسی داشته باشید
 • هیچ حد نصابی برای شمار پذیرش افراد واجد شرایط وجود ندارد
 • شما با کسی رقابت نمی‌کنید و اگر واجد شرایط باشید می‌توانید وارد کانادا شوید
 • همراه با ویزای کار و مهاجرت، کسب و کار خود را در کانادا راه‌اندازی می‌کنید
 • هیچ محدودیتی در انتخاب محل راه‌اندازی کسب و کار یا انتخاب محل زندگی ندارید
 • برای این که ویزای کار دریافت کنید، نیاز ندارید که برای پست مورد نظر آگهی استخدام منتشر کنید
گزارش ارزیابی اثرگذاری بر بازار کار

اگر قرار بود صاحبان سرمایه، برای راه‌اندازی کسب و کار خود در کانادا همان روند پیچیده دریافت مجوز کار را که متقاضیان عادی طی می‌کنند، پشت سر بگذارند، دیگر این کشور سرزمین جذابی برای آنها نمی‌شد. دقیقاً به همین دلیل است که دولت کانادا برای جلوگیری از جذب سرمایه‌گذاران به کشورهای دیگر،‌ برنامهٔ مالک/مجری را ارائه داده است که روشی ساده برای جذب سرمایه است.
اغراق نیست اگر بگوییم جادوی برنامه Owner Operator در گزارش موسوم به «ارزیابی اثرگذاری بر بازار کار» نهفته است. هدف این گزارش، ارزیابی اثرگذاری شغل پیشنهادی بر بازار کار کانادا برای ساکنان این کشور است.
به طور خلاصه می‌توان گفت در برنامه مالک/مجری، کارفرما از یکی از الزامات بسیار مهم ویزای کار که «انتشار آگهی استخدام» است معاف می‌شود. همین مساله کار دشوار دریافت ویزای کار را بسیار ساده می‌کند.
برای روشن شدن این موضوع بهتر است کمی با روند معمول استخدام نیروی کار خارجی آشنا شویم.
هر کارفرمای کانادایی که بخواهد نیروی کار خارجی استخدام کند باید در ابتدا، تائیدیهٔ ارزیابی اثرگذاری بر بازار کار را که به گزارش LMIA موسوم است دریافت کند. این گزارش حکم مجوز استخدام نیروی کار خارجی را دارد که دولت صادر می‌کند و تحت نظارت دو سازمان دولتی آماده می‌شود:

 • وزارت کار و توسعهٔ اجتماعی کانادا (ESDC)
 • ادارهٔ مهاجرت کانادا (IRCC)

این ارزیابی نشان می‌دهد که مالکان کسب و کار نتوانسه‌اند نیروی کار مورد نظرشان را از میان شهروندان و افراد مقیم کانادا انتخاب کنند. در این گزارش همچنین مزیت‌های نیروی کار خارجی ‌برای اقتصاد کانادا شرح داده می‌شود.
یکی از مهمترین مراحل دریافت این تائیدیه، انتشار آگهی استخدام است. برای این کار، کارفرما باید در چندین منبع آنلاین آگهی استخدام منتشر کند تا کلیه افراد ساکن کانادا بتوانند برای شغل مورد نظر اعلام آمادگی کنند. کارفرما با این اقدام قصد دارد که نشان بدهد تمام تلاش خود را برای استخدام افراد کانادایی یا افراد دارای اقامت دائم این کشور به کار بسته است.
واضح است که با توجه به بازار پررقابت کار در کانادا و وجود افراد توانمند، تقریباً برای تمامی فرصت‌های شغلی متقاضیان زیادی در خود کانادا وجود دارند. به طوری که فرصتی برای استخدام افراد خارجی باقی نمی‌ماند. به همین دلیل دریافت تائیدیهٔ ارزیابی اثرگذاری بر بازار کار به طور معمول، تقریباً غیرممکن است.
این در حالی است که برای دریافت ویزای کار مالک/مجری فرد متقاضی از انتشار آگهی استخدام معاف می‌شود. به این ترتیب، سخت‌ترین و مشکل‌سازترین قسمت درخواست مجوز اشتغال عملاً کنار گذاشته می‌شود.
توجه به این نکته ضروری است که به دلیل عدم تمایل دولت کانادا به استخدام نیروی کار خارجی،‌ این گزارش به دقت بررسی می‌شود و در صورتی که دلایل منطقی در آن ارائه نشده باشد، درخواست مجوز کار رد خواهد شد.

چه کسانی واجد شرایط برنامه Owner Operator هستند؟

برای واجد شرایط شدن در این برنامه، شما باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • مالک حداقل ۵۰ درصد سهام شرکت باشید. این سهام باید غیر قابل واگذاری باشد. بنا بر این اگر کسب و کاری دارای چندین مالک باشد، تنها یک نفر می‌تواند ویزای کار مالک/مجری دریافت کند.
 • قصد مدیریت این کسب و کار را داشته باشید و دارای بالاترین سمت مدیریتی در شرکت تازه تاسیس خود در کانادا باشید. به عبارت دیگر لازم نباشد به فرد دیگری در شرکت خود پاسخگو باشید.
 • امکان اخراج شما وجود نداشته باشد
 • تجربه مدیریتی معتبر و مفید داشته باشید
 • میانگین حقوق دریافتی شما در شغل قبلی باید بیشتر یا برابر حقوق شغل جدیدتان در کانادا باشد.
 • کسب و کار شما فرصت‌های شغلی جدیدی برای شهروندان یا افراد دارای اقامت دائم کانادا ایجاد کند
 • طرح کسب و کار مناسب داشته باشید و اقدامات لازم برای راه‌اندازی کسب و کار را انجام داده باشید. این اقدامات عبارتند از: تامین سرمایه، اجارهٔ دفتر، دریافت کد کسب و کار از اداره مالیات کانادا.
 • داشتن مهارت و تجربه‌ای که به بهبود کسب و کار کمک کند.
 • استخدام حداقل ۱ شهروند یا مقیم دائم کانادا در طول اولین سال کاری
روند پرونده
 1. شناسایی کسب و کار
 2. آماده‌سازی طرح کسب و کار
 3. شما باید بالاترین سمت مدیریتی را در اختیار داشته باشید
 4. گزارش ارزیابی اثرگذاری بر بازار کار (LMIA)
 5. صدور مجوز کار
 6. مجوز کار شما صادر می‌شود
 7. شما به همراه اعضای خانواده وارد کانادا می‌شوید.
 8. شما واجد شرایط برای دریافت اقامت دائم می‌شوید.
 9. بعد از کمتر از ۱۲ ماه اقامت دائم کانادا را دریافت می‌کنید.
پرسش و پاسخ
  • حداقل سرمایه برای سرمایه‌گذاری دربرنامه Owner Operator باید چقدر باشد؟

در حال حاضر، نمی‌توان هیچ پاسخ مشخصی به این سوال داد. چرا که دولت کانادا هیچ حداقل سرمایه‌ای را برای این برنامه مشخص نکرده‌ است.

  • چه نوع کسب و کارهایی قابل قبول هستند؟

دولت تنها طرح‌های کسب و کاری را بررسی می‌کند که برای اقتصاد کانادا مفید باشند و همچنین اشتغال‌زا باشد. متقاضیان باید سرمایهٔ کافی برای شروع و حفظ کسب و کار خود داشته باشند.

  • بررسی پرونده چه مدتی طول می‌کشد؟

روند رسیدگی به پرونده معمولا بین ۲ تا ۳ ماه زمان می‌برد.

  • با این مجوز کار، چه مدتی می توانید در کانادا اقامت کنید؟

مدت زمان ویزای کار مالک/مجری حدود ۲ تا ۳ سال است.

  • آیا بدون کمک مشاور مهاجرتی می‌توانید اقدام کنید؟

با توجه به پیچیدگی‌های برنامهٔ مالک/مجری و چندوجهی بودن آن، به شما توصیه می‌کنیم که حتماً از خدمات یکی از مشاوران رسمی ادارهٔ مهاجرت کانادا استفاده کنید.

مانامهاجرت چطور به شما کمک کند؟

کارشناسان متخصص مانامهاجرت،‌ به کارآفرینان و سرمایه‌گذاران کمک می‌کنند تا کسب و کارهای سودآور در کانادا را شناسایی کنند و از طریق راه‌اندازی این کسب و کارها بتوانند به کانادا مهاجرت کنند.
در صورت نیاز، مشاوران همکار ما در استان‌های مختلف کانادا به کمک ما می‌آیند تا هیچ فرصتی در این سرزمین پهناور از دست نرود.
دانش و تجربهٔ ما به بخش مهاجرت محدود نیست. بلکه ما می‌توانیم در مرحلهٔ ابتدایی کار که کسب و کار شما در حد یک ایدهٔ خام است به کمک شما بیاییم. ایدهٔ شما را بسط بدهیم و آن را تبدیل به یک «طرح کسب و کار» موفق کنیم.
مشاوران حقوقی ما کلیهٔ اقدامات قانونی لازم برای راه‌اندازی کسب و کار شما را از جمله ثبت شرکت، ثبت نام تجاری، تهیهٔ اساسنامهٔ شرکت انجام می‌دهند.
دپارتمان «مارکتینگ» مانامهاجرت حضور موفق شما را در دنیای جذاب دیجیتال تضمین می‌کنند. ما یک وب‌سایت حرفه‌ای برای شما طراحی می‌کنیم و در صورت لزوم کمپینهای تبلیغاتی را برای شما راه‌اندازی می‌کنیم.

3/5 - (2 امتیاز)