مهاجرت به آلمان

آلمان کشوری مدرن در قلب اروپا، با ۸۲ میلیون نفر، پرجمعیت ترین کشور در اتحادیه اروپا محسوب می‌شود.

کشور آلمان با ۹ کشور دانمارک، لهستان، جمهوری چک، اتریش، سوئیس، فرانسه، بلژیک، لوکزامبورگ و هلند مرز مشترک دارد.

زبان رسمی کشور آلمان در سطح ایالت‌ها، آلمانی و واحد پول آن یورو است.
برای متقاضیان مهاجرت به آلمان، قدرت سیستم تجاری-اقتصادی این کشور، در کنار سایر امتیازات، جزء انگیزه‌های اصلی محسوب می‌شود. آلمان بزرگ‌ترین اقتصاد ملی و قطب حمل و نقل در اروپا است.

برلین، بزرگ‌ترین شهر آلمان و پایتخت این کشور است. با وجود این که برلین یکی از توریستی‌ترین شهرهای آلمان محسوب می‌شود از نظر اقتصادی جایگاه بالایی ندارد.
آب و هوا در همه مناطق کشور آلمان یکسان نیست. طبیعت زیبای این کشور در فصل بهار دوچندان می‌شود. در کشور آلمان همیشه چتر خود را همراه داشته باشید، زیرا شاهد ریزش باران در تمام فصول خواهید بود. بارش برف نیز در قسمت‌های جنوبی و شرقی بیشتر از مناطق دیگر است.

موارد قابل توجه از دید مهاجران:

 • طبیعیت متنوع
 • شرایط مطلوب زندگی
 • سیستم آموزشی عالی و امکان تحصیل رایگان
 • سطح بالای امید به زندگی
 • امنیت اجتماعی

موارد ذکر شده باعث شده تا کشور آلمان هرساله متقاضیان زیادی برای مهاجرت داشته باشد.

برای مهاجرت به آلمان مانند سایر کشورهای اروپایی راه‌های زیادی وجود دارد. بعضی از این مسیرها مانند راه‌های تحصیلی، سرمایه‌گذاری و کاری، منجر به اقامت دائم و دریافت تابعیت نیز خواهند شد.

مهاجرت به آلمان از طریق کار

کشور آلمان به عنوان قطب اقتصادی اروپا و یکی از صنعتی ترین کشورهای جهان، مقصدی ایده آل برای متقاضیان کار است.

ویزای جستجوی کار آلمان (Job Seeker)

با دریافت ویزای جستجوی کار آلمان می‌توانید برای یافتن کار مورد نظر به مدت ۶ ماه در این کشور حضور داشته باشید. در صورتی که در این مدت موفق به بستن قرارداد کاری شوید می‌توانید ویزای خود را به ویزای کاری این کشور تغییر دهید.

ویزای کارت آبی آلمان (Blue Card)

برای افراد متخصص که به دنبال کار مناسب و اقامت آلمان هستند یکی از بهترین روش‌ها دریافت بلو کارت آلمان است.

در این روش نیازی به ارائه بیزینس‌پلن به دولت آلمان نیست و رزومه شغلی و حرفه‌ای مرتبط با مدرک تحصیلی فرد دارای اهمیت است. نیروهای متخصص با حداقل مدرک کارشناسی و ۵ سال سابقه کار، می‌توانند با ویزای بلو کارت آلمان در این کشور مشغول به کار شوند. پس از گذشت ۲۱ ماه می‌توانید برای دریافت ویزای دائم آلمان اقدام کنید.

مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری

آلمان کشوری موفق در زمینه توسعه اقتصادی در جهان شناخته می‌شود. به دلیل شرایط مناسب اقتصادی و اجتماعی، این کشور مقصد مناسبی برای سرمایه‌گذاران خارجی است.

کشور آلمان، شرایط مناسبی برای سرمایه‌گذاران خارجی فراهم کرده است. به طوری که این افراد می‌توانند برای مدیریت کسب و کار و سرمایه خود، اقامت آلمان را دریافت نمایند.

روش‌های سرمایه‌گذاری در آلمان

ثبت شرکت

برای مهاجرت به آلمان از طریق ثبت شرکت، ابتدا باید طرح توجیهی اقتصادی (‌Business Plan) خود را به اداره بازرگانی آلمان ارائه کنید. در صورت موافقت با طرح تجاری شما، می‌توانید برای مهاجرت اقدام کنید.

انواع ثبت شرکت در آلمان عبارتند از:

 • شرکت های با مسئولیت محدود
 • شرکت های سهامی عام یا خاص در آلمان
یکی از مزایای سرمایه‌گذاری در آلمان این است که امکان درخواست ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال نیز وجود دارد.
راه اندازی کسب و کار

در صورتی که کار و تخصص شما جزو فعالیت‌های صنفی مانند پوشاک، رستوران، فروشگاه مواد غذایی و از این قبیل باشد شما می‌توانید جوازهای صنفی مربوط را دریافت کرده و برای سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی کسب و کار خود در این کشور اقدام کنید.

 

خرید ملک

خرید ملک در کشور آلمان یکی از راه‌های ساده و امن سرمایه‌گذاری است و محدودیتی برای متقاضیان خارجی وجود ندارد.

تنها با سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک در آلمان قادر به دریافت تابعیت این کشور نخواهید بود.

تاسیس دفتر نمایندگی یا شعبه

در کشور آلمان، در صورتی که شما مالک یک مجموعه بزرگ تولیدی مثل انواع کارخانه‌ها و یا شرکت‌های بازرگانی در ایران باشید، تاجر کامل به حساب آمده و می‌توانید برای تاسیس شعبه مجموعه خود در آلمان اقدام کنید

مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج

ازدواج با فردی که تابعیت آلمانی دارد یکی از روش‌های مهاجرت به آلمان است که می‌تواند منجر به دریافت اقامت این کشور برای شما شود. به دلیل جلوگیری از سوء‌استفاده از این روش شما باید مستنداتی مبنی بر واقعی بودن ازدواجتان با فردی که شهروند آلمان است را ارائه کنید. پس از ۳ سال اقامت در آلمان و ۲ سال زندگی مشترک با همسر آلمانی خود می‌توانید تحت شرایط مشخص شده برای دریافت اقامت دائم این کشور اقدام کنید.

شرایط دریافت تابعیت آلمان از طریق ازدواج
 • ازدواج شما باید به صورت رسمی ثبت شده باشد.
 • تمکن مالی همسر شما برای تأمین هزینه‌های زندگی در آلمان اثبات شود.
 • حداقل دارای مدرک A1 زبان آلمانی باشید.

تابعیت آلمان از طریق تولد

تابعیت در کشورها از دو سیستم پیروی می‌کند:

در سیستم خاک، اگر فرزندی از پدر و مادر خارجی، در هر کشوری متولد شود تابعیت آن کشور به او تعلق می‌گیرد.

در سیستم خون که آلمان از این سیستم پیروی می‌کند، برای دریافت تابعیت فرزند باید یکی از والدین یا هر دو، دارای تابعیت کشور آلمان باشند.

در غیر این صورت فرزند می‌تواند ۶ ماه تا ۱ سال قبل از رسیدن به سن ۱۸ سالگی برای دریافت تابعیت و اقامت در آلمان اقدام کند.

ویزای توریستی آلمان

گردشگران زیادی کشور زیبای آلمان را به دلیل برخورداری از جاذبه‌های متنوع توریستی، تفریحی و تاریخی برای سفر انتخاب می‌کنند.

ویزای توریستی آلمان برای سفرهای کوتاه‌مدت با مقاصد و اهداف مختلف صادر می‌شود. ویزای آلمان شامل شرایط و مقررات ویزای شنگن است. با دریافت ویزای توریستی فرانسه می‌توانید در مدت زمان اعتبار ویزای خود به ۲۵ کشور حوزه شنگن نیز سفر کنید.

مراحل دریافت ویزای توریستی آلمان

 • جمع‌آوری و تکمیل مدارک
 • ارائه مدارک لازم به سفارت آلمان
 • پرداخت هزینه‌های ویزای توریستی
 • درخواست وقت ملاقات
 • مراجعه به سفارت برای مصاحبه

اعتبار ویزای توریستی آلمان

ویزای توریستی آلمان ۳ ماه اعتبار دارد و قبل از پایان اعتبار ویزا باید این کشور را ترک کنید. توجه داشته باشید که با دریافت ویزای توریستی، شما مجاز به کار و تحصیل در آلمان نخواهید بود.

هزینه‌های دریافت ویزای توریستی آلمان

هزینه ویزای آلمان ۶۰ یورو است. این هزینه برای کودکان ۶ تا ۱۲ سال ۳۵ یورو و برای کودکان زیر 6 سال رایگان است.

5/5 - (16 امتیاز)