برنامه مهاجرت آتلانتیک

آتلانتیک کانادا منطقه‌ای متشکل از چهار استان نیوبرانزویک، نوا اسکوشیا، جزیره پرنس ادوارد و نیوفاندلند و لابرادور است.استان‌های آتلانتیک به دلیل فرصت‌های شغلی متنوع و هزینه‌های کمتر زندگی سالانه مهاجران زیادی را به خود جذب می‌کنند. برنامه آزمایشی مهاجرت آتلانتیک (AIPP) یک برنامه مهاجرتی فدرال برای برطرف کردن  کمبود نیروی کار است. اگر شرایط لازم این برنامه را داشته باشید، می‌توانید به عنوان مسیری سریع برای مهاجرت به کانادا روی آن حساب کنید.

برنامه آزمایشی مهاجرت آتلانتیک

برنامه مهاجرت آتلانتیک در سال ۲۰۱۷ به عنوان بخشی از یک اقدام مشترک برای افزایش رشد اقتصادی در استان‌های آتلانتیک کانادا آغاز شد. هدف این برنامه جذب نیروهای ماهر به این این قلمرو بود. استان‌های آتلانتیک شامل نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، نوا اسکوشیا و جزیره پرنس ادوارد هستند. این برنامه آزمایشی به کارفرمایان در آتلانتیک کانادا کمک می‌کند تا بتوانند کمبود نیروی کار خود را جبران کنند. برنامه مهاجرتی آتلانتیک سه جریان اصلی دارد. ممکن است شما در بیشتر از یک برنامه واجد شرایط باشید، اما فقط می‌توانید از طریق یکی از آنها درخواست خود را ارائه دهید.

جریان‌های اصلی برنامه مهاجرتی آتلانتیک

بجز مدارک کلی ذکر شده، هر برنامه نیز مدارک و شرایط جداگانه خود را نیاز دارد. این شرایط و مدارک بنا بر نوع کارکرد و عملکرد برنامه تعیین شده است.

 • برنامه تخصصی آتلانتیک (AHSP)
 • برنامه نیمه تخصصی آتلانتیک (AISP)
 • برنامه تحصیلات تکمیلی آتلانتیک (AIGP)

جریان مهاجرتی متخصصان

برنامه مهاجرتی متخصصان آتلانتیک (AHSP) بخشی از برنامه آزمایشی مهاجرت آتلانتیک (AIPP) است. از طریق این برنامه، نیروهای کار خارجی واجد شرایط با داشتن پیشنهاد شغلی از کارفرمایان آتلانتیک، می‌توانند درخواست اقامت دائم خود را ارائه دهد. این برنامه یک برنامه کارفرما محور است، بنابراین همه متقاضیان باید یک پیشنهاد شغلی معتبر داشته باشند. متقاضیان بجز شرایط کلی، باید واجد شرایط زیر نیز باشند:

 • سابقه کاری حداقل یک سال تمام وقت یا مقدار معادل آن به صورت نیمه وقت در یک شغل مدیریتی، حرفه‌ای یا فنی
 • داشتن حداقل دیپلم دبیرستان کانادا یا تحصیلات معادل آن
 • شرکت در آزمون زبان برای نشان دادن مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسوی و داشتن حداقل معیار زبان کانادایی (CLB) سطح ۴ در یکی از آزمون‌های تایید شده به هر دو زبان.
 • اثبات توانایی مالی و تامین هزینه زندگی خود و خانواده

 

جریان مهاجرتی نیمه تخصصی

برنامه مهارتی سطح متوسط آتلانتیک برای متقاضیان مشاغلی مناسب است که مدرک دبیرستان دارند یا باید آموزش شغلی خاصی ببینند. همانند برنامه مهارتی سطح بالا، نیروی کار خارجی واجد شرایط با داشتن پیشنهاد شغلی کارفرمایان آتلانتیک، می‌تواند درخواست اقامت دائم خود را ارائه دهد. داشتن شرایط زیر در کنار شرایط کلی ذکر شده، الزامی است:

 • سابقه کاری حداقل یک سال تمام وقت یا مقدار معادل آن به صورت نیمه وقت در یک شغل که نیاز به تحصیل در دبیرستان و یا آموزش خاص شغلی داشته باشد
 •  داشتن حداقل دیپلم دبیرستان کانادا یا تحصیلات معادل آن
 • گذراندن یک آزمون زبان برای نشان دادن مهارت انگلیسی یا فرانسوی و داشتن حداقل معیار زبان کانادایی (CLB) سطح ۴ در یک آزمون تایید شده به هر دو زبان.
 • اثبات توانایی مالی و تامین هزینه زندگی خود و خانواده

جریان تحصیلات تکمیلی آتلانتیک

برنامه فارغ‌التحصیلان خارجی آتلانتیک (AIGP) یکی از برنامه‌های آزمایشی مهاجرت آتلانتیک (AIPP) است. اگر در یکی از استان‌های آتلانتیک زندگی یا تحصیل کرده‌اید، می‌توانید واجد شرایط برنامه تحصیلات تکمیلی بین المللی آتلانتیک باشید.

این برنامه، یک برنامه کارفرما محور است که به دانشجویان خارجی در کانادا کمک می‌کند تا بدون نیاز به سابقه کاری، اقامت دائم کانادا دریافت کنند. متقاضیان با داشتن پیشنهاد کار از کارفرمای تعیین شده از یکی از استان‌های آتلانتیک (نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور و جزیره پرنس ادوارد) می‌توانند درخواست اقامت دائم خود را ارائه دهد. در این برنامه، کارفرما نیازی به دریافت گزارش ارزیابی اثرگذاری بر بازار کار (LMIA) قبل از استخدام نیروی کار را ندارد. متقاضیان باید شرایط زیر را همراه با شرایط کلی ذکر شده داشته باشند:

 • داشتن مدرک دیپلم یا مدارک دیگر از یک موسسات آموزشی منتخب در آتلانتیک
 •  باید در تمام مدت تحصیل خود دانشجوی تمام وقت بوده باشد.
 • حداقل ۱۶ ماه زندگی در آتلانتیک در طول ۲ سال گذشته، قبل از گرفتن مدرک دیپلم یا مدارک دیگر
 • گذراندن یک آزمون زبان برای نشان دادن مهارت انگلیسی یا فرانسوی و داشتن حداقل معیار زبان کانادایی (CLB) سطح ۴ در یک آزمون تایید شده به هر دو زبان.
 • اثبات توانایی مالی و تامین هزینه زندگی خود و خانواده
 • فارغ التحصیلان بین المللی برای استخدام به سابقه کاری نیاز ندارند.
 • داشتن ویزا یا مجوز لازم برای کار، تحصیل یا آموزش در کانادا.

شرایط پذیرش در برنامه مهاجرت آتلانتیک

برای درخواست اقامت دائم در هر سه برنامه آتلانتیک کانادا، ارائه مدارک زیر الزامی است.

مهارت در زبان

شما باید یک آزمون زبان بدهید و نتایج را با درخواست خود ارسال کنید. این آزمون برای همه متقاضیان الزامی است، حتی اگر در کانادا تحصیل کرده باشید. اگر آزمون را قبلا گذرانده‌اید، نباید بیشتر از ۲ سال از تاریخ آن گذشته باشد.

تحصیلات

اگر در خارج از کانادا تحصیل کرده‌اید، باید ارزیابی اعتبارنامه تحصیلی را داشته باشید. این ارزیابی تحصیلات شما را با تحصیلات کانادایی معادل سازی می‌کند. دریافت این گواهی در کشور خودتان آسان‌تر است. اگر ارزیابی مدرکتان را قبلا دریافت کرده‌اید، نباید بیشتر از ۵ سال از تاریخ آن گذشته باشد.

اثبات تمکن مالی

در هنگام ورود به کانادا، باید اطمینان داشته باشید که از پس مخارج خود و خانوادتان برمی‌آیید. اگر در کانادا زندگی می‌کنید، نیازی به ارائه این مدرک ندارید.

مدارک دیگر

مدارک دیگری نیز وجود دارد که باید همراه درخواست خود ارائه کنید. هر برنامه دارای یک راهنما است که لیست تمام مدارک و فرم‌های پذیرش را درج کرده است. مانا مهاجرت با ارائه چک‌لیست اختصاصی به شما، کار تهیه و جمع‌آوری مدارک را برای شما آسان می‌کند.

مراحل درخواست

کارفرمایان برگزیده برای این برنامه مهاجرتی ابتدا باید تعیین صلاحیت شوند و سپس موقعیت‌های شغلی آنها توسط استان تأیید شود. پس از تأیید موقعیت‌های شغلی کارفرما، متقاضیان و مهاجران مشخص شده توسط کارفرما، می‌تواند برای اقامت دائم به طور مستقیم به اداره  کانادا مراجعه کنند. نیروی کار خارجی در مدت انتظار برای دریافت اقامت دائم می تواند مسیرهای موقت را نیز امتحان کند، به عنوان مثال اجازه کار دریافت کند تا بتواند تا زمان پذیرش اقامت دائم، موقتا در کانادا زندگی و کار کند.

برای اینکه یک کارفرما تعیین صلاحیت شود، باید:

 • کسب و کاری داشته باشد که از وضعیت خوبی برخوردار باشد
 • اطلاعاتی کافی مورد نیاز نیروی کار را ارائه دهد.
 • متعهد شود که در زمینه مسکن و اجاره خانه با یک سازمان ارائه دهنده خدمات همکاری کند

برای اینکه موقعیت شغلی یک کارفرما تایید شود، آنها باید:

 •  ثابت کند که تمام تلاش خود را برای استخدام  نیروی کار بومی و محلی انجام داده‌ است.
 • نیروی کار خارجی استخدام کند.
 • پیشنهاد شغلی معتبر، تمام وقت، دائمی و غیر فصلی را که با نیروی کار خارجی به طور مشترک امضا شده را ارائه دهد.
 • طرح مسکن شخصی را که با نیروی کار خارجی به امضا رسیده را ارائه دهد.

پس از دریافت پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای معتبر، باید یک طرح مسکن دریافت کنید. یک طرح مسکن به شما و خانوادتان کمک می‌کند تا با خانه جدید خود در آتلانتیک آشنا شوید. این طرح، منابع و ارتباطات مفیدی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا به جامعه جدید خود عادت کنید. هنگامی که طرح مسکن خود را گرفتید، یک نسخه از آن را به کارفرما و نسخه دیگر را نزد خود نگه دارید. بعد از تهیه طرح مسکن، آتلانتیک باید پیشنهاد شغلی شما را تایید کند. کارفرمای شما این روند را انجام داده و بعد از تایید پیشنهاد شغلی، می‌توانید درخواست اقامت دائم خود را ارائه دهید.

برنامه مهاجرتی آتلانتیک یک برنامه آزمایشی است که توسط کارفرمایان اداره می‌شود و هدف آن آوردن متقاضیان واجد شرایط به منطقه برای جبران کمبود نیروی کار ماهر و تکمیل موقعیت‌های شغلی است. اما کارفرمایان باید قبلا تمام تلاش خود را برای استخدام شهروندان کانادایی و کسانی که اقامت دائم دارند، را کرده باشند. برای استخدام متقاضیان از طریق برنامه مهاجرتی آتلانتیک، کارفرمایان نیازی به ارزیابی اثر بازار کار ندارند. در عوض، آنها باید شرایط لازم را داشته باشند تا پیشنهاد شغلی آنها تایید شود.

Rate this page